اخبار سلامتی و زیبایی

معرفی بهترین محصولات مناسب پوست چرب در بازار

اکثر افراد از آغاز سنین نوجوانی تا نیمه دهه سوم زندگی پوست چرب دارند. این بازه از زندگی بسیار مهم است و داشتن پوست سالم و بدون نقص، یکی از خواسته‌های افراد در این بازه از سن می‌باشد. اگر شما هم جزو این گروه از افراد هستید که پوست چربی دارید، مطلبی که پیشتر درباره گام‌های مراقبت از پوست چرب منتشر کردیم را از دست ندهید.

مراقبت از پوست چرب کمی سخت است. در واقع به وقت گذاشتن و دقت نیاز دارد. اگر شما پوست چربی دارید باید بدانید که چگونه باید از پوستتان مراقبت کنید تا بتوانید چربی پوستتان را کنترل کنید و جوش نزنید. در این مطلب به شما می‌گویم که برای پوست چرب چه محصولاتی را باید استفاده کنید تا پوستی زیبا و بدون چوش داشته باشید.

در زیر به محصولاتی که باید به‌صورت روتین برای مراقبت از پوست چرب نیاز دارید اشاره می‌کنیم.

شوینده پوست چرب-خانومی

شوینده مناسب پوست چرب

شستن پوست اولین و مهم‌ترین گام مراقبت از پوست است. انتخاب یک شوینده مناسب بسیار اهمیت دارد. برخی از افراد تصور می‌کنند که اگر شوینده قدرت شویندگی بسیار بالایی داشته باشد به‌طوری‌که بعد از آبکشی احساس خشکی و کشیدگی پوست حس شود، شوینده مناسبی را انتخاب کرده‌اند. اما این موضوع کاملا اشتباه است. اگر شوینده پوست را بیش از حد خشک کند، پوست برای جبران چربی از دست رفته، بیشتر چربی تولید می‌کند و این باعث می‌شود بعد از مدت کوتاهی، پوست چرب‌تر از قبل شود و این سیکل معیوب ادامه پیدا می‌کند.

بنابراین شوینده نباید بیش از اندازه پوست را خشک کند. صابون‌ها به دلیل PH بالایی که دارند، پوست را بیش از اندازه خشک می‌کنند و برای استفاده صورت مناسب نیستند. بنابراین هرگز از صابون برای شستشوی صورتتان استفاده نکنید. در این بخش انواع شوینده‌های پوست چرب را به شما معرفی می‌کنیم.

فوم شستشوی پوست چرب

شوینده پوست چرب می‌تواند به‌صورت فوم باشد. معمولا برندها، فوم‌های مخصوص پوست چرب و فوم‌های مخصوص پوست خشک را به‌صورت جداگانه در سبد محصولات خود دارند. در هنگام خرید دقت کنید، فوم مخصوص پوست چرب را انتخاب کنید. فوم‌ها کاربری بسیار آسانی دارند و برای استفاده در سفر هم بسیار مناسب می‌باشند.

ژل شستشوی پوست چرب

یکی دیگر از انواع شوینده‌های پوست چرب، ژل شستشوی صورت است. ژل‌های شستشوی صورت به‌گونه ای فرموله شده‌اند که چربی پوست را کنترل می‌کنند. برای استفاده از ژل باید ابتدا صورت را مرطوب کرد، سپس مقدار کافی از ژل را بر روی کف دست ریخت و با اندکی مالش، کف ایجاد شده را بر روی صورت ماساژ داد. ژل شستشوی صورت یکی از پرطرفدارترین محصولات شوینده هستند که در کل دنیا بسیار پرفروش می‌باشد.

پن شستشوی پوست چرب

پن‌ها نوعی دیگر از شوینده هستند که گزینه مناسبی برای پوست چرب می‌باشد. البته پن‌ها نسبت به ژل‌ها و فوم‌های شستشو، نسل قدیمی‌تری هستند. شکل ظاهری پن‌ها مانند صابون است ولی آن‌ها صابون نیستند. PH پن‌ها متناسب صورت طراحی شده است بنابراین ضررهای صابون را برای پوست صورت ندارد. 

تونرها، کامل کننده پاک کردن پوست

تونرها مرحله تکمیلی پاک کردن صورت هستند. این مرحله خصوصا وقتی آرایش دارید، بسیار اهمیت پیدا می‌کنند. تونرها محلول‌های آبکی هستند که به راحتی وارد منافذ پوست می‌شوند و آلودگی‌ها و چربی‌ها و رنگدانه‌های کرم‌های رنگی را بیرون می‌کشند.

بسیاری از اوقات بعد از شستشوی صورت و آبکشی و خشک کردن، وقتی مقداری تونر را بر روی پنبه می‌زنیم و بر روی صورت می‌کشیم، مشاهده می‌کنیم هنوز مقداری آلودگی بر روی پنبه وجود دارد. این نشان می‌دهد که پاک کردن صورت بدون استفاده از تونر، کامل نیست. معمولا برندهای تونرهای پوست چرب و تونرهای پوست خشک را به‌صورت جداگانه به بازار عرضه می‌کنند.

مرطوب کننده پوست چرب-خانومی

مرطوب کننده پوست چرب

استفاده از مرطوب کننده و آبرسان برای پوست چرب، الزامیست. برخی از افراد تصور می‌کنند چون پوست چربی دارند، دیگر نیاز به استفاده از آبرسان ندارند. در حالی‌که هر نوع پوستی، چه خشک و چه چرب، نیاز به آبرسانی دارد. انتخاب آبرسان مناسب برای پوست چرب کمی دشوار است چرا که افرادی که پوست چرب دارند، نمی‌توانند از محصولاتی که چرب هستند استفاده کنند. خوشبختانه امروزه، برخی از برندها، آبرسان‌های بسیار مناسبی برای پوست چرب به بازار عرضه کرده‌اند که فاقد چربی می‌باشد.

پوستی که آبرسانی نشده باشد، پوستی کدر و بی‌حال است که حتی آرایش هم خوب روی آن نمی‌نشیند. بنابراین به آبرسانی پوست اهمیت ویژه دهید. یک آبرسان خوب برای پوست چرب خود انتخاب کنید و روزی دوبار آبرسان را بر روی پوست تمیز استفاده کنید.

ضدآفتاب پوست چرب

استفاده از ضدآفتاب آن هم به روش صحیح از نان شب هم واجب‌تر است! خوشبختانه این روزها به یمن اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، اطلاع رسانی‌ها در مورد خطرات و مضرات اشعه UV آفتاب بر روی پوست زیاد شده‌اند و کمتر کسی است که اهمیت استفاده از ضدآفتاب را نداند.

نکته مهم این است که متاسفانه بسیاری از افراد ضدآفتاب را درست مصرف نمی‌کنند و اتفاقا به هوای این‌که ضدآفتاب زده اند، به راحتی در معرض آفتاب قرار می‌گیرند و بیشتر از همیشه، از آفتاب آسیب می‌بینند. درست مصرف کردن ضدآفتاب یعنی 20 دقیقه قبل از در معرض آفتاب قرار گرفتن، ضدآفتاب را به اندازه 2 بند انگشت بر روی پوست تمیز استفاده کنیم و هر دو ساعت آن را تمدید کنیم.

ضدآفتاب را همیشه سخاوتمندانه استفاده کنید؛ بنابراین همیشه ضدآفتابی بخرید که متناسب جیبتان باشد تا در مصرف آن صرفه جویی نکنید. محافظت از پوست در برابر آفتاب ارزش هرگونه هزینه‌ای را دارد.

کرم دور چشم-خانومی

استفاده از کرم دورچشم

استفاده از کرم دورچشم، پوست چرب و پوست خشک ندارد. همه نوع پوستی باید از 25 سالگی به بعد از کرم دورچشم استفاده کنند. پوست دورچشم بسیار نازک است و به همین اندازه هم آسیب پذیر است. بنابراین استفاده از کرم دورچشم در روتین مراقبت از پوست اهمیت ویژه‌ای دارد.

انتخاب کرم دورچشم سخت نیست، فقط کمی دقت می‌خواهد. برخی از کرم‌های دورچشم بیشتر نقش آبرسان را دارند که برای افراد زیر 40 سال توصیه می‌شود. این گروه از دورچشم‌ها از ایجاد چروک دورچشم جلوگیری می‌کنند. برخی دیگر قوی‌تر هستند و بافت سنگین‌تر و چرب‌تری دارند. این نوع از کرم‌های دورچشم حاوی مواد ضدچروک قوی هستند که برای افراد بالای 40 سال توصیه می‌شود.

کرم‌های دورچشم با مکانیسم افزایش گردش خون خونرسانی به زیرچشم را سریع‌تر می‌کنند و باعث می‌شوند تیرگی‌های زیرچشم بهبود یابد. خوب است بدانید نباید از کرم‌های دورچشم انتظار برطرف کردن تیرگی‌های شدید زیر چشم را داشته باشید. آن‌ها می‌توانند تا 40 یا 50 درصد تیرگی‌های زیر چشم را بهبود دهند.

اسکراب پوست چرب-خانومی

استفاده از اسکراب‌ها

اسکراب‌ها کرم‌های حاوی دانه هستند که برای زدودن سلول‌های مرده سطح پوست استفاده می‌شوند. لازم نیست هر روز از اسکراب استفاده کنید. افرادی که پوست چرب دارند، خوب است هفته‌ای یک یا حداکثر دوبار از اسکراب استفاده کنند.

بهترین زمان استفاده از اسکراب، بعد از اتمام استحمام است. ماسک اسکراب را بر روی صورت مرطوب بزنید و 3 دقیقه ماساژ دهید. بگذارید 5 دقیقه بماند سپس آبکشی کنید.

محصولات تکمیلی برای یک روتین پوست چرب کامل

5 موردی که در بالا گفته شد، جزو محصولات واجب برای یک روتین پوست چرب هستند. در این بخش به محصولات تکمیلی هم اشاره می‌کنیم.

کرم مغذی شب

استفاده از یک کرم یا سرم مغذی همیشه پوست را سرحال و جوان نگه می‌دارد. افرادی که پوست چرب دارند، بهتر است از سرم‌ها استفاده کنند که بافت سبک‌تر و چربی کمتری دارند. هر نوع کرمی که حاوی ترکیبات ضدچروک و ویتامینه‌های آنتی اکسیدان باشد، می‌تواند به‌عنوان کرم یا سرم مغذی استفاده شود. یکی از بهترین گزینه‌ها برای تغذیه پوست در شب، استفاده از سرم ویتامین سی است.

استفاده از ماسک‌ها

استفاده از ماسک‌ها یکی از پرطرفدارترین روش‌های مراقبت از پوست است. امروزه ماسک‌های آماده زیادی با خواص مختلف و کاربردهای متنوع برای مصرف کنندگان به بازار ارائه شده است. پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی انواع ماسک‌ها و روش مصرف آن‌ها را نگاه کنید و ماسک متناسب پوستتان را انتخاب کنید.

استفاده از بالم لب

بالم لب برای همه افراد اجباری نیست. از این رو جزو محصولات مکمل روتین به حساب می‌آید. برخی از افراد به‌صورت ژنتیکی یا در اثر مصرف برخی از داروها مانند روآکوتان، همیشه لب‌های خشکی دارند. به این گروه از افراد استفاده از بالم لب بصورت روتین پیشنهاد می‌شود. بالم لب‌ها انواع متنفاوتی دارند. برخی از آن‌ها چرب و سنگین هستند و برخی دیگر سبک‌تر هستند و زود جذب می‌شوند. بسته به میزان خشکی لب‌هایتان، بالم لب مناسب انتخاب کنید.

کرم‌های پوشاننده

افرادی که پوست چرب دارند معمولا به دلیل وجود جای جوش بر روی صورتشان، تمایل زیادی به استفاده از کرم‌های پوشاننده دارند. فراموش نکنید اگر از کرم‌های پوشاننده استفاده می‌کنید، حتما در پایان فعالیت روزانه‌تان، مرحله شستشوی پوست را به دقت انجام دهید. کرم‌های پوشاننده فاقد چربی و ترجیحا سبک انتخاب کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا