بهداشت و سلامت

7 نکته بهداشتی که هر خانومی باید به آن توجه کند

همواره رعایت بهداشت فردی به ویژه برای بانوان از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. رعایت بهداشت شخصی، بخصوص بهداشت جنسی، بدن شما از باکتری‌ها و میکروب‌هایی که ممکن است وارد بدنتان شود، محافظت می‌کند و سلامتتان را حفظ می‌کند. عدم رعایت بهداشت فردی ممکن است منجر به ایجاد  مخاطراتی برای سلامت دستگاه تناسلی شود و در صورت عدم توجه و درمان به موقع آن‌، میزان ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج را افزایش می‌دهد. زنان از نظر بیولوژیکی بیشتر مستعد ابتلا به چندین بیماری جنسی از جمله UTI (عفونت مجاری ادراری) و … هستند، به همین دلیل برای پیشگیری از این بیماری‌ها ، رعایت ۷ نکته بهداشتی زیر الزاماتی است که بانوان باید به صورت روزانه برای حفظ سلامت واژن خود رعایت کنند.

«بهتر است به یاد داشته باشید همواره پیشگیری بهتر از درمان است.»

1.لباس های زیر خود را همیشه خشک نگه دارید

همه زنان باید مطمئن شوند بعد از ادرار و شستشوی واژن آن را خشک کرده‌اند. عدم شستشوی واژن و خشک کردن آن سبب آغشته شدن لباس زیر به قطرات بر جا مانده ادرار شده که این موضوع علاوه بر آنکه برای واژن بوی بد ایجاد می‌کند، سبب ایجاد چندین عفونت دیگر نیز می‌شود. بنابراین یک نکته بهداشتی مهم که باید بصورت روزانه رعایت کرد استفاده از یک دستمال کاغذی نرم و ملایم برای خشک کردن واژن پس از شستشوی آن است. ترشح واژن امری طبیعی است و پاک کردن مداوم آن نه تنها مفید نیست بلکه سبب آسیب می‌شود اگرچه میزان زیاد ترشح واژن نشان از بیماری و یا مشکل در اندام های خصوصی است، با این حال به یاد داشته باشید که ترشحات واژن راهی برای سالم نگه داشتن اندام جنسی است و به همین دلیل نباید ترشحات را بی رویه پاک کرد زیرا ممکن است منجر به افزایش احتمال آسیب و درد حین مقاربت شود. بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده بیش از حد از ژل شوینده و دستمال کاغذی خطر ابتلا به آندومتر را افزایش می‌دهد.

تعویض و خشک کردن شورت

دوشینگ عملی بسیار مضر برای بانوان

دوشینگ یا دوش زدن: برای کسانی که نمی‌دانند واژه دوش نام دستگاهی است که واژن را با آب پر می‌کند تا از ترشحات واژن کاملا پاک شوند.

نکته بهداشتی دیگری که باید از انجام آن اجتناب کنیم، دوشینگ است زیرا دوش واژن شامل مواد شیمیایی خاصی است که هنگام برخورد با واژن سبب تغییر و اختلال PH در سطح  آن می‌شود و ممکن است منجر به اختلال در عملکرد باکتری‌های طبیعی واژن شود. علاوه بر این، هیچ شواهد محکمی ارائه نشده است که نشان دهد دوش گرفتن خطر ابتلا به عفونت‌های واژن یا بیماری‌های مقاربتی را کاهش می‌دهد.

از صابون برای شستشوی واژن خود استفاده نکنید

هنگام تمیز کردن واژن نباید از صابون‌های قلیایی با خاصیت پاک کنندگی بالا و معطر استفاده کنید. استفاده از صابون‌های سرشار از مواد شیمیایی مضر مانند گلیسرول، ضد عفونی کننده‌ها و عطرها اشتباهی است که عدم رعایت آن بر عملکرد باکتری‌های طبیعی واژن تاثیر گذار باشد. همچنین استفاده از صابون برای شستشوی واژن ممکن است منجر به تغییر PH پوست سطح واژن شود و با تحریک بیش از حد باعث ایجاد باکتری های ناسالم شود. نکته بهداشتی که باید رعایت کنیم استفاده از ژل بهدشتی بانوان به جای صابون و دیگر پاک کننده ها است و بهتر است برای آبکشی از آب ولرم استفاده نمایید.

نکته بهداشتی فردی در دوره قاعدگی

تعویض نوار بهداشتی بعد از 4 الی 6 ساعت یک نکته بهداشتی ضروری است. به گفته چندین متخصص زنان در سراسر جهان، تعویض نوار بهداشتی در دوره پریودی نباید بیش از ۶ ساع%

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 4 / 5. مجموع آرا: 3

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا