مراقبت از پوست

خواص درمانی و کاربردهای آلوورا (آلوئه ورا) برای پوست

تا به حال به ظاهر گیاه آوورا یا آلوئه ورا دقت کرده‌‎اید؟ آلوورا ظاهری سبز رنگ و دندانه‌های تیز دارد که درون آن پر است از مایع ژلاتینی بی رنگ. تمامی اسرار درمانی آلوئه ورا در همین مایع ژلاتینی نسبتا جامد پنهان شده است. آلوئه ورا به تنهایی یک داروی طبیعی برای آبرسانی به پوست خشک و چرب می‌باشد. خاصیت آبرسانی آلوئه ورا تا جایی اهمیت دارد که اگر آب کافی در میان غشای سلولی لایه‌های متعدد پوست وجود نداشته باشد، علائم حیاتی پوست دیده نمی‌شود. عدم وجود آب در لابه‌لای سلول‌های پوست به معنای از بین رفتن آن‌ها می‌باشد. با توجه به این که پروتئین‌های زیادی صرف ساخت و تولید سلول‌های پوست می‌شود، از بین رفتن آن‌ها به معنای از دست دادن مقدار زیادی پروتئین‌ می‌باشد. پس خاصیت آبرسانی آلوئه ورا برای پوست، یک مزیت مهم و سودمند برای استفاده موضعی از آن می‌باشد. 

خواص آلوئه ورا برای پوست

در تمامی نقاط جهان، آلوئه ورا بعنوان یک محافظ طبیعی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. با انجام فرآیندهای شیمیایی از ژل آلوئه ورا در نوشیدنی‌های طبیعی و انرژی زا نیز استفاده می‌شود. با آزمایش متعددی که در مقادیر مختلف از گیاه آلوئه ورا انجام شده، وجود ویتامین‌های گروه ب 12 در آن به اثبات رسیده است. ویتامین‌های گروه ب 12 در بیشتر فرآورده‌های گوشتی هم مشاهده می‌شود. این درحالی است که این ویتامین‌های مهم و حساس در ساختار گیاه آلوئه ورا نیز حضور دارند. این ویتامین مهم و پیچیده، تنها یکی از 1000 قصه آلوئه ورا برای دستیابی به سلامت پوست است.

کاهش علائم پیری در تمامی انواع پوست

یک خبر خوب در راه است! دیگر ضرورت ندارد تا از کرم‌های سنگین و ماسک‌های تقویتی پوست گران قیمت استفاده کنید! آلوئه ورا با هزار خاصیتی که دارد، می‌تواند جایگزین ایده‌آلی برای مراقبت و کاهش علائم پیری در پوست‌مان باشد. تحقیقات و مطالعات تخصصی نشان داده که وجود تركيبات ضد سرطانی آنتراكينون سبب فواید مختلف در این گیاه طبیعی و پرفایده شده است. ترکیبات ضد سرطانی آنتراکینون در آلوئه ورا مانع از پیشرفت مکانیسم سرطان‌های وخیم در پوست می‌شود. فرقی نمی‌کند که چه نوع پوستی داشته باشید. آلوئه ورا به طرز عجیبی می‌تواند رادیکال‌های آزاد سطح انواع پوست را خنثی کند. 

درمان چروک دور چشم:

تغییرات آب و هوایی، خوردن غذاهایی با طبع سرد، قرار گرفتن در معرض سرما یا گرمای بیش از حد، می‌تواند زمینه ایجاد چروک‎های دور چشم را مستعدتر کند. ژل آلوئه ورا روی این عوامل آسیب رسان اثرات منفی دارد. به طوری که آنزیم‌های مفید آلوئه ورا می‌توانند مانع از فعالیت باکتری‌ها و قارچ‌ها روی سلول‌های سطحی پوست شوند. سپس اسیدهای چرب موجود در آلوئه ورا می‌توانند کمبود چربی‌های سطح پوست را برطرف کنند. 

ترکیب های زیادی برای رفع چروک دور چشم توصیه شده است اما کاربردی ترین آنها ترکیب خیار و آلوئه ورا است. برای این منظور خیار را تکه تکه کرده و در مخلوط کن ریخته تا به شکل پوره در آید، بعد از اینکه پوره را در یک لیوان شیشه ای صاف کردید شاخه های آلوئه ورا را به صورت افقی بریده و پس از تراشیدن ژل آن پوره ی خیار و آلوئه ورا را با هم مخلوط می کنیم.

مخلوط به دست آمده را در یک ظرف استریل شیشه ای ریخته و پس از بستن درب ظرف دوباره به خوبی مخلوط می کنیم و یک شب در یخچال نگهداری می کنیم و صبح روز بعد زیر چشمتان بمالید، این ژل تا سه روز قابل استفاده خواهد بود.

درمان سیاهی دور چشم:

سیاهی دور چشم می‌تواند ذهنیت منفی روی سایر افراد ایجاد کند. به طوری که سیاهی دور چشم حکایت از کمبود مواد معدنی و احتیاجات بدن برای رشد سلولی دارد. کمبود بیش از حد آهن، اختلال در سیستم عصبی و مختل شدن فعالیت طبیعی ماهیچه‌ها موجب می‌شود تا پوست دور چشم تیره رنگ و کدر به نظر برسد. تغذیه سلول‌های پوستی این ناحیه با ویتامین B1، این علائم را بهبود می‌دهد. آلوئه ورا حاوی ویتامین B1 می‌باشد که مانع از گسترش این اختلالات در ناحیه دور چشم می‌شود.

پاکسازی لک در پوست:

همانطور که می دانید با گذر زمان و بالا رفتن سن، تغییرات هورمونی و سایر عوامل التهابی باعث ایجاد لکه هایی بر روی پوست می گردد. کمبود جدی ملانین در سطح پوست، هایپوپیگمنتیشن نام دارد. این عارضه پوستی، تمامی نقاط پوست را تحت تاثیر عوارض منفی خود قرار می‌دهد. به صورتی که در یک بازه زمانی، پوست کم‌رنگ‌تر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد. پسوریازیس یا درماتیت آتوپیک می‌تواند موجب هایپوپیگمنتیشن شود. دو ویتامین مهم همانند ویتامین A و ویتامین C برای ملانین سازی در سطح پوست مورد نیاز هستند. این دو ویتامین در ژل آلوئه ورا وجود دارد که مقدار ملانین سطح پوست را به مقدار کافی فراهم می‌کنند. لذا، خواص آلوورا برای ملانین سازی در سطح پوست همانند رفع عیوب پوستی است. آلوئه ورا داری اسیدهای چربی است که مانع از بروز التهاب در سطح پوست می‌شوند. این خواص از آلوئه ورا نیز می‌توان در فواید آلوئه ورا برای پوست قرار داد.

برای اثر گذاری دو چندان این ماده بر روی پوست می توان آلوئه ورا را با موادی مانند زردچوبه، شیر و سرکه سیب مخلوط کنیم.

کاهش حضور علائم عفونت زا در پوست‌های حساس

افرادی که پوست حساسی دارند، زندگی برای آن‌ها تا حد زیادی بغرنج و دشوار است. پوست آن‌ها نسبت به بسیاری از اسانس‌ها و گرده‌های طبیعی در هوا واکنش نشان می‌دهد. قرمز شدن و خارش بیش از حد پوست، نشانه‌های ظاهری این دست از واکنش‌های پوست حساس هستند. آلوئه ورا یکی از هدیه‌های بزرگ طبیعت است که به کمک انسان آمده تا از سلامت پوست نواحی حساس بدن مراقبت کند. هورمون‌های جیبرلین و اکسین که در آلوئه ورا وجود دارند که مانع از بروز نشانه‌های التهاب در پوست‌های حساس می‌شوند. درست است که این هورمون‌ها در گیاه آلوئه ورا مسئول رشد و تکثیر لایه‌های گیاهی متعدد آن هستند، اما در نظر داشته باشید که این دو هورمون خاصیت ضد التهابی در بدن انسان دارند.

تثبیت ساختار طبیعی پوست با آلوئه ورا

همواره این سوال مطرح است که چرا باید به فکر تثبیت ساختار طبیعی و سالم پوست باشیم. بدلیل اینکه پوست بزرگترین عضو بدن است، همواره ذرات آلوده و آسیب‌های فیزیکی سلامت پوست را به خطر می‌اندازند. همین موضوع باعث می‌شود تا در اکثر مواقع به دنبال یک منبع غنی و مغذی برای تثبیت ساختار طبیعی پوست باشیم. ویتامین‌های مهم و حیاتی همانند ویتامین E، ویتامین C و ویتامین A در آلوئه ورا وجود دارد که سرعت رشد و عملکرد سلول‌های پوست را افزایش می‌دهد. 

افزایش خاصیت الاستیسیته پوست

همواره راهی برای جوانسازی پوست صورت و افزایش قابلیت کشسانی آن وجود دارد. نگران نباشید. بدون اینکه به جراحی‌های متعدد نیاز داشته باشید، می‌توانید خاصیت کشسانی پوست خود را بهبود ببخشید. تنها برای چند ثانیه به بافت ژله‌ای آلوئه ورا خیره شوید. خاصیت‌های زیادی در بافت ژله‌ای آلوئه ورا موجب افزایش خاصیت الاستیسیته پوست می‌شود. حضور ماده معدنی مس و ویتامین A در آلوئه ورا، سلول‌های کلاژن ساز پوست را تحریک می‌کند. پس از تحریک سلول‌های کلاژن ساز، پوست شما همانند روزهای نخست سفت و محکم می‌شود. 

افزایش سرعت درمان زخم و آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی یکی از معضلات رایج پوست در فصل‌ داغ تابستان است. در حالت عادی با تابیدن خورشید، آب موجود در لایه میانبافتی لایه‌های پوست تبخیر می‌شود. پس از تبخیر آب سلول‌ها، لایه‌های متعدد پوست بدون هیچ فاصله‌ای بر روی هم قرار می‌گیرند. قرار گیری این لایه‌ها بر روی هم باعث می‌شود که از ضخامت پوست کاسته شود. در واقع، آفتاب سوختگی موجب نازک شدن پوست می‌شود. مکمل‌های غذایی همانند ویتامین C که در آلوئه ورا وجود دارد، پوست را حجیم و سفت می‌کند. خوب است بدانید که کرم‌های ضد آفتاب هم حاوی ویتامین C هستند. به همین منظور آلوئه ورا را می‌توان همانند یک کرم ضد آفتاب طبیعی برای پوست نواحی حساس همانند دور چشم، دور ابرو و اطراف گونه‌ها دانست. 

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا