مراقبت از پوستمراقبت از مو

خواص ترکیب سیاه دانه و عسل برای پوست و مو

در مطالب قبل در خصوص خواص عسل برای سلامت پوست، مو و بدن صحبت کردیم ، اما عسل در ترکیب سیاه دانه و عسل برای درمان بیماری‌های پوستی مانند آتوپی و درماتیک آپوتیک، یک داروی طبیعی است. فعالیت ضد باکتری سیاه دانه و عسل می‌تواند نقش زیادی در سرکوب عفونت‌های پوستی و افزایش سرعت ترمیم زخم‌ها و جراحت‌های پوست داشته باشد. البته توجه داشته باشید که ترکیب سیاه دانه و عسل بعنوان یک داروی مکمل و جانبی برای مقابله با عفونت‌ها شناخته می‌شود. سیاه دانه و عسل دارای آمینو اسیدها و پروتئین‌هایی است که موجب افزایش انرژی بدن و جوانسازی پوست و مو می‌شوند. 

خواص ترکیب سیاه دانه و عسل برای پوست

در بسیاری از ماسک‌های زیبایی پوست صورت از ترکیب سیاه دانه و عسل استفاده می‌شود. متیل گلیوکسال و امگا 3 در عسل و سیاه دانه می‌تواند سیستم ایمنی بدن را افزایش بدهد. به طوری که ابتدا پیام رسان سلول‌های ایمنی بدن، تحریک و ادامه فعالیت سلول‌های عصبی با سرعت بیشتری انجام می‌شود. به همین خاطر، فعالیت قارچ‌های پوستی ناحیه سر، گردن، زیر بغل، پاها، کشاله ران و دور چشم با این ترکیب طبیعی سرکوب می‌شود. سیاه دانه و عسل حتی برای رفع بیماری‌های پوست پیش از روابط جنسی، یک گزینه ایده‌آل محسوب می‌گردد.

کاهش تعداد میکرو ارگانیسم‌هایی نظیر قارچ پوستی

ضایعات قرمز و سفید، حساسیت پوستی، خارش و سوزش، چندین علامت از حضور میکرو ارگانیسم‌هایی نظیر قارچ‌های پوستی می‌باشند. سیاه دانه و عسل، قدرت زیادی در سرکوب فعالیت‌های این میکرو ارگانیسم‌ها دارد. اسیدهای چرب در این ترکیب‌ می‌توانند غشای سلولی قارچ را احاطه و مایع انباشته شده درون غشای سلولی قارچ را متلاشی کنند. پس از نابودی غشای سلولی قارچ‌ها، ساختار آن‌ها نیز نابود می‌شود. 

درمان آتوپی و درماتیک آپوتیک

حساسیت زیاد به آلرژن‌ها موجب بروز بیماری‌هایی نظیر آتوپی می‌شود. در حالت عادی، آتوپی در بدن افراد رخ نمی‌دهد و در حد همان سوزش پوست و قرمز شدن آن می‌باشد. در این شرایط باید از داروهای درمانی با دوز بالای ضدآلرژی استفاده کرد. مصرف سیاه دانه و عسل بعنوان مصرف یک داروی جانبی، نشانه‌های آتوپی را در سطح پوست به صفر می‌رساند. 

ترک خوردن پوست و ضخیم شدن آن، دو نشانه بیماری درماتیک آپوتیک می‌باشد. تغییر در ترشحات هورمون‌ها و واکنش نشان دادن پوست در برابر آب و هوای سرد یا گرم، دلیل‌های اصلی بروز نشانه‌های درماتیک آپوتیک می‌باشند. سیاه دانه و عسل به طور اساسی می‌تواند مانع از گسترش این دو دلیل منفی شود. چون طبع سیاه دانه و عسل، گرم و خشک است؛ کارکرد هورمون‌ها به حالت عادی خود باز می‌گردد. به بیانی ساده‌تر، طبع گرم و خشک این ترکیب را می‌توان در خواص سیاه دانه و عسل قرار داد.

کاهش چربی‌های تولید شده در سطح پوست

اثرات حضور نیاسید آمین در سیاه دانه و عسل مشاهده می‌شود. چون پس از مصرف ماسک سیاه دانه و عسل، چربی‌های تولید شده در سطح پوست کاهش پیدا می‌کند. این اثر مثبت ماسک سیاه دانه و عسل برای پوست صورت، نشان از وجود نیاسید آمین یا ویتامین PP در آن می‌باشد.

نیاسین آمید یا ویتامین PP در سیاه دانه می‌تواند سنتز پروتئین‌های سلول‌های پوست را افزایش بدهد. ویتامین PP در سطح پوست باعث رفع نشانه‌های التهاب می‌شود. 

خواص ترکیب سیاه دانه و عسل برای مو

تا زمانی که اکسیژن و عناصر حیاتی به سلول‌های چروکیده در ساختار مو نفوذ پیدا نکنند، آن‌ها جوان نمی‌شوند. سیاه دانه و عسل برای ترمیم موهایی که منافذ باز آن‌ها بسته شده است، همانند یک سرم تقویتی است. با این تفاوت که اسید آسکوربیک در سیاه دانه و عسل، منبع اصلی خواص مثبت آن می‌باشد. حضور سایر ویتامین‌های طبیعی مانند ویتامین‌های گروه ب، تاثیرات مثبت سیاه دانه و عسل را چندین برابر می‌کند. 

تامین عناصر حیاتی مورد نیاز برای رشد موهای ضخیم

امگا 3، اسیدهای چرب طبیعی و آنتی اکسیدان‌های طبیعی برای فعالیت تمامی سلول‌های زنده بدن لازم و ضروری هستند. این سه نوع ماده اصلی در ترکیب زعفران و عسل وجود دارند. هر چقدر مقدار این سه نوع ماده حیاتی در بدن بیشتر باشد، سلول‌های تولید شده جوان‌تر هستند و استحکام زیادی دارند. 

اکسیژن رسانی به موهای آسیب دیده

هدف از انجام اکسیژن تراپی موها، تامین انرژی کافی برای ترمیم سلول‌های مرده یا چروکیده موها است. سیاه دانه و عسل با اکسیژن رسانی که به تارهای مو و فولیکول‌ آن‌ها دارد، موهای آسیب دیده را ترمیم می‌کند. در صورتی که موها پرپشتی دارید و اکسیژن کافی برای هر یک از آن‌ها وجود ندارد، سیاه دانه و عسل بعنوان یک پمپ اکسیژن طبیعی عمل می‌کند.

تحریک غدد چربی اطراف فولیکول‌های مو

غدد چربی یا همان سبوم که در اطراف فولیکول‌های مو قرار دارد، با ترشحات خود می‌تواند پوست سر و موها را مرطوب نگهدارد. در صورتی که این غدد چربی تحریک نشوند، آبرسانی به پوست سر و ساختار موها به اندازه کافی انجام نمی‌شود. ویتامین A و آنتی اکسیدان‌هایی که در سیاه دانه و عسل وجود دارد، سبوم را تحریک می‌کنند. پس از تحریک سبوم توسط سیاه دانه و عسل، میزان آب موجود در فولیکول‌های مو و ساختار تارهای مو کنترل می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا