مراقبت از پوست

اسکراب بدن با کیسه و سفیداب یا شامپو بدن اسکراب‌دار؟

پوست سالم، شاداب، براق و جوان را همه دوست داریم به همین دلیل سعی می‌کنیم در کنار مشغله‌های روزمره روتین مراقبت از پوست را فراموش نکنیم. آبرسان مناسب و سازگار با پوست انتخاب می‌کنیم، استفاده از ضد آفتاب را فراموش نمی‌کنیم و در آخر اسکراب صورت را برای از بین بردن سلول‌های مرده انجام می‌دهیم. تمامی این مراقبت‌ها باعث می‌شود که پوستی سالم و جوان داشته باشیم اما نکته‌ای که اکثر ما فراموش می‌کنیم مراقبت از پوست بدن است. پوست بدن به اندازه پوست صورت نیاز به مراقبت دارد و بیشتر اوقات نسبت به مراقبت پوست بدن غافل هستیم، این در حالی است که انواع محصولات برای لایه‌برداری ملایم از بدن در دسترس ما قرار دارد، محصولاتی مانند شامپو بدن اسکراب‌دار. در این مطلب از فواید اسکراب یا لایه‌برداری ملایم از پوست بدن صحبت خواهیم کرد.

اسکراب بدن چیست؟

اسکراب یک محصول مراقبت از پوست است، وظیفه اسکراب از بین بردن سلول‌های مرده از طریق پاکسازی و لایه‌برداری پوست و افزایش گردش خون در بدن است. لایه‌برداری پوست یکی از قدم‌های مهم و ضروی در روتین مراقبت از پوست است. بیشتر افراد استفاده از اسکراب به صورت محدود می‌کنند، در حالی که اسکراب یا لایه‌برداری بدن نیز به اندازه اسکراب صورت مهم و ضروری است.

انکار نمی‌کنیم که پوست صورت به دلیل اینکه بیشتر در معرض دید و آلودگی قرار دارد نیاز به مراقبت بیشتری دارد اما نباید از مراقبت پوست بدن غاقل شد. به دلیل اهمیت اسکراب بدن در مراقبت و سلامت بدن تصمیم به نگارش این مطلب گرفتیم تا با یکی از قدم‌های مهم در روتین مراقبت پوست بیشتر آشنا شویم.

اسکراب شاید واژه به نسبت جدیدی باشد اما قدمت آن طولانی است! همه ما خاطره حمام رفتن و ساعت‌های طولانی کیسه کشیدن را به خاطر داریم،کیسه‌های آبی رنگ با توپ‌های نخودی رنگی که سفیداب می‌گفتند. کیسه‌های آبی رنگ آغشته به سفیداب را روی تمام پوست بدن می‌کشیدند و به اصطلاح می‌گفتند چرک کردن، یعنی آلودگی و چرک را از روی پوست بدن پاک می‌کردند.

ذراتی که فتیله مانند با کیسه و سفیداب از روی بدن پاک می‌شد، در واقع سلول‌های مرده بدن بود، بنابراین می‌توان گفت که اسکراب بدن در ایران قدمت چندین ساله دارد. کیسه کشیدن در واقع همان اسکراب کردن پوست است، البته با چاشنی خشونت.

لایه‌برداری بدن بخشی از مراقبت پوست است که با از بین بردن سلول‌های مرده پوست باعث پاکسازی پوست می‌شود. اغلب ما تنها اسکراب صورت را در روتین مراقبت پوست انجام می‌دهیم و از اسکراب بدن غافل هستیم. قدیم‌تر به لطف کیسه‌های آبی رنگ و سفیداب اسکراب بدن را انجام داده می‌شد اما به دلیل خراش‌هایی که روی سطح بدن به جا می‌گذاشت این روش لایه‌برداری پوست منسوخ شد.

با کنار گذاشته شدن کیسه و سفیداب، روش‌های دیگری جایگزین آن شد که خشونت کیسه و سفیداب را با پوست ندارد اما در عین حال به از بین بردن سلول‌های مرده و پاکسازی پوست کمک می‌کند. این روش استفاده از انواع اسکراب بدن است که به صورت ماسک و شامپو بدن در بازار موجود است.

بیشتر بخوانید: اسکراب چیست؟

فواید استفاده از اسکراب بدن

لایه‌برداری پوست به‌طور طبیعی و بدون دخالت ما انجام می‌شود، پوست مرده به لایه سطحی می‌رسد و به‌صورت طبیعی ریخته و پوست نرم و صاف نمایان می‌شود. این روند طبیعی به مرور زمان کند می‌شود و سلول‌های مرده پوست بر روی لایه بالایی پوست تجمع می‌کند که نتیجه آن پوست کدر و زبر است. ناگفته نماند که آلودگی و تنش‌های محیطی نیز این روند را کند می‌کند.

بنابراین همه ما به مرور زمان باید به این روند کمک کنیم که استفاده از اسکراب کمک به این روند برای پاکسازی پوست است. اسکراب با از بین بردن سلول‌های مرده از سطح پوست بدن احساس شادابی و طراوت می‌دهد.

اسکراب یا لایه‌بردای بدن به افزایش جریان خون در سطح پوست کمک می‌کند. اسکراب را روی سطح بدن ماساژ می‌دهید تا به مانند یک کاتالیزور سلول‌های مرده پوست را از بین ببرند، اما شما با ماساژ دادن پوست به جریان گردش خون در سطح پوست کمک می‌کنید که نتیجه آن نتیجه آن جلوگیری از سلولیت و جوانسازی پوست است.

فواید اسکراب بدن شامل:

  • گردش خون کارآمد و گردش سلولهای پوستی
  • از بین بردن سلول‌های مرده از سطح پوست
  • صاف‌کننده و نرم‌کننده پوست خشن و خشک
  • آزاد کردن موهای زائد و صاف کردن برجستگی‌های ناشی از تیغ زدن پوست

استفاده از شامپو بدن حاوی اسکراب

تا به اینجا از لزوم اسکراب و لایه‌برداری بدن صحبت کردیم، اما یکی از دلایلی که افراد اسکراب بدن را از روتین مراقبت پوست حذف می‌کنند سرعت بخشیدن به استحمام است. در پایان حمام و زمانی که بدن مرطوب است از اسکراب استفاده می‌کنند اما افراد برای سرعت بخشیدن به زمان استحمام لایه‌برداری پوست را انجام نمی‌دهند.

شرکت‌های تولید لوازم آرایشی و بهداشتی برای حل این مشکل راه‌حل مناسبی را ارائه داده‌اند، تولید شامپو بدن حاوی دانه‌‌های اسکراب. ادغام دو محصول در یک محصول، به این ترتیب هم از اسکراب بدن استفاده می‌کنید و هم زمان استحمام طولانی نخواهد شد.

شرکت‌های مختلف ایرانی و خارجی این محصول شگفت‌انگیز را تولید و به بازار عرضه کرده‌اند. شرکت‌های خارجی که شامپو بدن اسکراب‌دار تولید می‌کنند شامل: باباریا، داو  و … است که با به نسبت محصولات ایرانی قیمت بالاتری دارند. شرکت‌های ایرانی فعال در زمینه تولید محصولات بهداشتی شامپو بدن اسکراب‌دار را با کیفیت عالی و قیمت قابل قبول در مقایسه با نمونه‌‌های خارجی تولید کرده‌اند، برندهای ایرانی تولید‌کننده شامپو بدن اسکراب‌دار شامل: اوه، گلرنگ و شون است.

شون یکی از شرکت‌های خوشنام ایرانی در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی است. شرکت شون به صورت تخصصی محصولات مراقبت پوست شامل ضد آفتاب، شامپو بدن اسکراب‌دار و معمولی، ماسک مو، کرم اسکراب صورت و گردن و … تولید می‌کند.

شامپو بدن اسکراب‌دار شون حاوی دانه‌های اسکراب طبیعی مانند گردو است که با لایه‌برداری ملایم از پوست به پاکسازی و احیای پوست کمک می‌کند. استفاده از شامپو بدن اسکراب‌دار علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان استحمام آسیب به پوست را نیز کاهش می‌دهد. افراد زیادی ترجیح می‌دهند که از اسکراب طبیعی و خانگی برای لایه‌برداری پوست استفاده کنند که اتفاقاً استفاده از اسکراب طبیعی روش بسیار خوبی برای لایه‌برداری پوست است اما به شرط آنکه باعث آسیب به پوست نشود.

اسکراب‌های طبیعی و خانگی که شکر، نمک دریا، دانه‌های قهوه، پوست گردو و … تهیه می‌شوند ممکن است باعث آسیب و خراش روی پوست بدن شوند. اسکراب طبیعی خانگی در صورتی که ترکیبات آن صحیح و مواد آن خراش‌دهنده نباشند برای پوست مفید هستند، در غیر این صورت تنها یه پوست آسیب می‌رسانند.

نکته دیگری که در استفادۀ انواع اسکراب طبیعی و خانگی باید رعایت شود، دفعات مصرف است. اسکراب طبیعی معمولاً دو تا سه بار در هفته می‌توان استفاده کرد و استفاده مداوم آن باعث آسیب به پوست می‌شود. اما در مقابل شامپو بدن اسکراب‌دار مانند شون که حاوی دانه‌های اسکراب طبیعی است خراش و آزاری به پوست نمی‌رساند و به عنوان یک لایه‌بردار ملایم برای مصرف روزانه مناسب است.

یکی از مشکلاتی که افراد با آن مواجه هستند زبری و تیرگی ناحیه آرنج، سر زانو و قوزک پا است، قدیم‎تر با کیسه و سفیداب سعی می‌کردند که با لایه‌برداری پوست این نواحی را نرم و روشن کنند، که اغلب منجر به خراش پوست و سوزش می‌شد. امروزه با اسکراب پوست که لایه‌برداری ملایم است و رفتاری خشونت آمیز با پوست ندارد باعث روشن شدن و نرمی این نواحی می‌شوند. شامپو بدن اسکراب‌دار که به صورت روزانه قابل استفاده است به تدریج باعث روشن شدن و نرمی این نواحی بدن می‌شود.

و اما کلام آخر …

برای داشتن پوست سالم، شاداب و براق باید روتین مراقبت پوست را فراموش نکنیم. یکی از مراحل مهم روتین مراقبت پوست استفاده از اسکراب پوست است و لایه‌برداری ملایم پوست جان دوباره می‌گیرد و شاداب و براق می‌شود. پوست بدن به صورت طبیعی لایه‌برداری می‌شود اما به مرور زمان این فرآیند کند می‌شود، در این حالت ما با استفاده از اسکراب و لایه‌برداری ملایم به بازسازی پوست کمک می‌کنیم.

اسکراب بدن واژه‌ای به نسبت جدید در ایران است اما قدمت آن به چندین سال قبل می‌رسد، قدیمی‌ترین روش  اسکراب پوست استفاده از کیسه و سفیداب است. از قدیم افراد با استفاده از کیسه و سفیداب پوست را لایه‌برداری می‌کردند، اما این روش به نسبت خشن است و گاهی منجر به خراش و آسیب‌دیدگی پوست می‌شود. به همین دلیل علی‌رغم مفید بودن این روش منسوخ شد.

افراد برای اسکراب بدن از مواد طبیعی مانند نمک دریا، قهوه، شکر و … استفاده می‌کنند که روش عالی برای لایه‌برداری ملایم پوست است. اما روش بی‌دردسر استفاده از انواع اسکراب‌های آمادۀ بدن و صورت است. اسکراب و لایه‌برداری صورت اغلب فراموش نمی‌شود و یکی از مراحل مهم در روتین مراقبت پوست صورت است اما اغلب لایه‌برداری از بدن را فراموش می‌شود.

لایه‌برداری پوست در پایان استحمام و زمانی که پوست به خوبی مرطوب است انجام می‌شود اما بیشتر اوقات به دلیل سرعت بخشیدن به زمان استحمام این مرحله مهم حذف می‌شود. شرکت‌های تولید‌کننده محصولات بهداشتی سعی کردن با تولید و عرضه یک محصول این لایه‌برداری ملایم را در روتین مراقبت پوست بگنجانند، بنابراین شامپو بدن اسکراب‌دار را تولید کردند و دو محصول مراقبت پوست را در یک محصول ادغام کردند.

شامپو بدن اسکراب‌دار با لایه‌برداری ملایم از بدن به جوانسازی، پاکسازی افرایش گردش خون پوست کمک می‌کند و از همه مهم‌تر زمان استحمام را برای استفاده از اسکراب طولانی نمی‌کند. انواع شرکت‌های تولید محصولات آرایشی و بهداشتی این محصول مقرون به صرفه را به بازار عرضه کرده‌اند. شرکت‌هایی همچون داو، باباریا و …

شرکت‌های ایرانی نیز شامپو بدن اسکراب‌دار تولید کرده‌اند که در کنار کیفیت عالی قیمت مناسبی دارند و برای مصرف روزانه مناسب هستند. شرکت شون که یکی از برندهای خوشنام ایرانی در زمینه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی است شامپو بدن اسکراب‌دار را به بازار عرضه کرده است که علاوه بر تغذیه پوست با مواد مغذی لایه‌برداری ملایم نیز انجام می‌دهد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 2.3 / 5. مجموع آرا: 3

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا