آرایشمراقبت از پوست

کرم شب و کرم روز چه تفاوت‌هایی دارند؟

حتما بارها نام کرم روز و کرم شب را شنیده‌اید. می‌دانید کرم روز و شب چه تفاوتی باهم دارند؟ آیا الزاما همه افراد باید از کرم‌های روز و شب استفاده کنند؟ از چه سنی؟ این‌ها سوالاتی است که بسیاری از افراد پاسخ آن‌ها را نمی‌دانند. در این مطلب هر آن‌چه لازم است درباره کرم‌های روز و شب بدانید بیان می‌شود.

کرم روز چیست-خانومی

کرم‌های روز و شب چیست؟

کرم‌های روز و شب کرم‌های مغذی‌ای هستند که سرشار از آنتی اکسیدان‌ها می‌باشند و برای جلوگیری از پیری و تغذیه پوست فرموله شده‌اند. کرم‌های روز و شب تفاوت‌هایی دارند که استفاده از آن‌ها را در زمان تعیین شده، ملزم می‌کند. کرم‌های روز و شب حاوی ترکیبات ضد چروک و آبرسان قوی و ترکیبات ترمیم کننده پوست می‌باشند.

کرم شب چیست-خانومی

از چه سنی باید از کرم‌های روز و شب استفاده کرد؟

این‌که از چه سنی از کرم‌های روز و شب استفاده شود، بستگی به شرایط پوست دارد. برخی از افراد یا بصورت ژنتیکی یا در اثر عوامل محیطی و عدم مراقبت کامل، خیلی زودتر از دیگران مستعد پیری و کدری پوست هستند. بنابراین باید سن پوست شما مشخص باشد. اما به‌طور کلی استفاده از کرم‌های روز و شب از سی سالگی به بعد توصیه می‌شود.

بسیاری از مواقع پزشک با معاینه پوست افراد، کرم‌های روز و شب را از 28 سالگی هم تجویز می‌کنند. بستگی به نوع پوست دارد.

تفاوت کرم‌های روز و شب چیست؟-خانومی

تفاوت کرم‌های روز و شب چیست؟

کرم‌های روز

مهم‌ترین ترکیبات کرم‌های روز، ترکیبات آبرسان قوی هستند. آبرسانی یکی از مهم‌ترین نیازهای پوست است. اولویت دوم ترکیبات کرم‌های روز، ضدچروک‌ها هستند. ضدچروک‌ها، آنتی اکسیدان‌های قوی‌ای هستند که فرایند پیری پوست را کند می‌کنند.

ترکیبات کرم‌های روز معمولا SPF کمی دارند. این بدان معنی نیست که کرم‌های روز به اندازه ضد آفتاب قدرت محافظت پوست از اشعه UV را دارند. بلکه به SPF کمی که دارند، تنها می‌توانند از آسیب‌های نورهای مصنوعی و نور غیر مستقیم جلوگیری کنند ولی اصلا توانایی محافظت از نور مستقیم آفتاب را ندارد.

کرم‌های روز با چربی کمتری نسبت به کرم‌های شب فرموله شده‌اند و می‌توان از آن‌ها زیر آرایش استفاده کرد. کرم‌های روز، می‌توانند نقش محافظت پوست از کرم‌های آرایشی و رنگی را نیز داشته باشند.

در ترکیبات کرم‌های روز، از موادی که از نفوذ آلودگی‌های محیط و استرس به پوست جلوگیری می‌کنند، استفاده شده است.

کرم‌های شب

شب فرصت خوبی است که پوست خودش را بازسازی کند. از این رو کرم‌های شب به گونه‌ای فرموله شده‌اند که ترکیبات آنتی اکسیدان و ترمیم‌کننده پوست و ضدچروک قوی دارند. به دلیل فرصتی که در طول شب برای جدب مواد وجود دارد و همچنین به دلیل استفاده از ترکیبات بازسازی کننده پوست، معمولا کرم‌های شب، چرب‌تر و سنگین‌تر از کرم‌های روز هستند.

کرم‌های شب معمولا حاوی ترکیبات لیفتینگ نیز می‌باشد و به کلاژن سازی کمک می‌کند. همچنین قدرت آبرسانی کرم‌های شب، بیشتر از کرم‌های روز است.

کرم روز و شب در روتین پوست-خانومی

انواع کرم‌های روز و شب

کرم‌های روز و شب حاوی ضدلک

کرم‌های روز و شب معمولا در انواع مختلفی به بازار ارائه می‌شوند. برخی از آن‌ها حاوی ترکیبات ضدلک می‌باشند. این گروه از کرم‌های روز و شب برای افرادی توصیه می‌شود که دارای پوست کدر و یا دارای لک باشند. لازم به ذکر است هر نوع لکی با کرم درمان نمی‌شود ولی استفاده از کرم‌های روز و شب حاوی ضدلک به شفافیت کلی پوست کمک می‌کند و طیف وسیعی از انواع لک را کمرنگ می‌کند.

کرم‌های روز و شب آبرسان

برخی دیگر از انواع کرم‌های روز و شب بر روی آبرسانی عمقی پوست تاکید دارند که معمولا حاوی ترکیباتی مانند هیالورونیک اسید می‌باشند. هیالورونیک اسید یکی از ارزشمندترین موادی است که می‌تواند در یک کرم باشد. این نوع کرم‌ها برای افراد 30 تا 40 سال توصیه می‌شود.

کرم‌های روز و شب لیفتینگ

برخی از کرم‌های روز و شب برای افرادی که پوست شل شده و افتاده‌ای دارند، فرموله شده‌اند و در آن‌ها از مواد اکتیو لیفتینگ پوست استفاده شده است. این نوع کرم‌ها معمولا چرب و سنگین هستند و برای افراد بالای 40 سال توصیه می‌شود.

کرم‌های روز و شب برای افراد پوست چرب

با افزایش سن، نوع پوست تغییر می‌کند. از پوست چرب به سمت مختلط شدن و سپس پوست خشک می‌رود. برای بعضی از افراد، این فرایند آرام‌تر اتفاق می‌افتد. یعنی وقتی به 30 یا حتی 35 سالگی رسیدند، هنوز پوست چربی دارند. این گروه از افراد برای انتخاب کرم شب مشکل دارند. چرا که بیشتر کرم‌های شب چرب هستند و این گروه از افراد نمی‌توانند از کرم‌های چرب و سنگین استفاده کنند.

تعداد کمی از برندها هستند که کرم‌های شب با تکسچر سبک و غیرچرب برای پوست چرب فرموله کردند. این کرم‌ها نیز حاوی مواد مغذی و آبرسان برای پوست هستند. گاهی از اوقات بافت این نوع محصولات، کرم نیست و بصورت سرم یا فلوئید است که چربی کمتری نسبت به کرم‌ها دارند.

بهترین روش مصرف کرم شب و کرم روز-خانومی

آیا می‌توان یکی از کرم‌های روز و شب را استفاده کرد؟

قظعا بهترین حالت استفاده از کرم روز و شب به‌صورت جداگانه است. اما اگر بخواهید یا کرم روز یا کرم شب را تهیه کنید، این را بدانید که کرم‌های شب را نمی‌توانید در طول روز استفاده کنید چون ترکیباتی دارند که نباید در معرض نور باشند. می‌توانید در طول روز از یک کرم آبرسان ساده به همراه یک ضدآفتاب استفاده کنید.

کرم‌های شب حاوی رتینول

گاهی اوقات برخی از کرم‌های شب برای اثربخشی و جذب بیشتر، حاوی ترکیبات لایه بردار مانند رتینول هستند. فراموش نکنید اگر از کرم‌های حاوی رتینول استفاده می‌کنید، در طول روز حتما مصرف ضدآفتاب را جدی بگیرید و با دقت و وسواس بیشتری ضدآفتاب بزنید.

اگر شما تجربه استفاده از کرم‌های روز و شب را دارید، لطفا تجربیات خود را در زیر همین مطلب، در بخش نظرات، با دیگران به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا