آرایش لب

آسان ترین روش های خلاصی از ترک لب

به نظر شما کسی هست که خشکی و ترک لب را تجربه نکرده باشد؟ کسی وجود دارد که بعد از پوسته‌های لب را با دست نکنده و سوزش بعد از آن را تحمل نکرده باشد؟ به نظر ما پاسخ این سوالات منفی است، یعنی همه خشکی، ترک و سوزش لب‌ها را تجربه کرده‌اند. حتی بعضی از افراد به غلط این عادت دارند که پوست لب‌های خود را مدام می‌کنند و مانع جوش خوردن و بهبود پیدا کردن لب‌ها می‌شوند. خشکی و ترک روی لب‌ها آزاردهنده است و  زیبایی و ظاهر لب‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. باید واقع‌بین باشیم و اعتراف کنیم که خوش‌ فرم‌ترین لب‌ها نیز با ترک جذاب و زیبا نیستند و لوازم آرایش لب نیز اغلب در زیبا کردن لب‌های خشک و ترک خورده نمی‌توانند موفق باشند.

یکی از دلایل اصلی خشکی لب‌ها کمبود آب و ویتامین است، بنابراین می‌توان با تامین آب و تغذیه لب‌ها از ایجاد خشکی و ترک لب‌ها جلوگیری کرد. آب بخش مهمی از رژیم غذایی و زیبایی است، نوشیدن آب کافی در روز باعث مرطوب ماندن ماندن پوست می‌شود. اگر بدن کم ‌آب باشد، مرطوب‌کننده و بالم لب تاثیری در درمان لب‌های ترک خورده موثر نخواهد بود و مجدد لب‌ها خشک می‌شوند و ترک می‌خورند. 

در این مطلب چند روش درمان خانگی و طبیعی برای درمان و تسکین لب‌های ترک خورده را معرفی می‌کنیم. البته باید یادآوری کنیم که این روش‌های درمانی زمانی موثر خواهند بود که بدن به اندازه کافی آب دریافت کند. نکتۀ دیگری که باید توجه کنید این است که ترمیم لب‌های ترک خورده یک شبه اتفاق نمی‌افتد و برای درمان لب‌های خشک و ترک خورده باید صبر و حوصله به خرج دهید.

درمان ترک لب-خانومی

فهرست مطالب

چه عواملی باعث ترک خوردن لب‌ها می‌شوند؟

در این مطلب قصد داریم روش‌های درمان خانگی ترک لب را معرفی کنیم، اما بهتر است قبل از معرفی روش‌های درمانی با عوامل ترک خوردن لب آشنا شویم. دانستن این عوامل کمک می‌کند تا حدودی از ایجاد ترک و خشکی لب جلوگیری شود.

عوامل ایجاد شکاف و ترک خوردن لب‌ها

عوامل محیطی

 • هوای سرد
 • هوای خشک
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب
 • قرار گرفتن در معرض باد

عوامل متداول

 • لیسیدن لب‌ها: لیسیدن یا زبان زدن لب‌های خشک و پوشاندن آنها با یک لایه بزاق، تسکین‌دهنده به نظر می‌رسد اما باعث تشدید ترک و خشکی بیشتر می‌شود.
 • مصرف سیگار و نوشیدنی‌های الکلی
 • محرک‌های پوستی در خمیردندان
 • مصرف داروهای خاص مانند رتینوئیدها و داروهای شیمی درمانی

کمبود ویتامین موجب ترک لب می‌شود-خانومی

درمان‌های خانگی موثر برای خلاص شدن از لب‌های خشک و ترک خورده

استفاده از بالم لب یکی از روش‌های متداول برای درمان خشکی و ترک لب‌ها. بالم لب تسکین دهنده و درمان فوری و البته در اکثر مواقع موقتی است. بالم لب معمولاً برای درمان طولانی مدت راهکار خوبی نیست، بنابراین اگر خشکی و ترک لب مداوم دارید باید به دنبال درمان قطعی قطعی باشید. روش‌های درمانی که در ادامه معرفی می‌کنیم، برای درمان قطعی ترک و خشکی لب مناسب خواهند بود.

روغن نارگیل

روغن‌های حامل مانند روغن نارگیل، زیتون، کرچک و … مرطوب کننده طبیعی هستند. در ترکیبات روغن‌های طبیعی و مغذی مانند نارگیل اسیدهای چرب سالم وجود دارد، این ترکیبات لب‌ها را آبرسانی و نرم می‌کنند و استفادۀ مداوم از روغن نارگیل باعث سلامت و لطافت لب‌ها می‌شود. اضافه کردن روغن‌های اساسی مانند درخت چای با روغن انگور به روغن‌های حامل مانند نارگیل روند بهبود خشکی لب را تسریع می‌کند. استفاده از این روغن‌ها از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند، به‌‎خصوص اگر خشکی لب منجر به ترک روی آن‌ها شود.

آنچه نیاز است:
 • روغن نارگیل بکر. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید از روغن نارگیل استفاده کنید، می‌توانید روغن بادام، کرچک یا جوجوبا را جایگزین کنید. 
 • یکی از روغن‌های اساسی مانند درخت چای، روغن انگور یا روغن چریش.
کاری که باید انجام دهید: 

یکی از روغن‌های حامل را در یک ظرف مناسب بریزید و 1 الی 2 قطره روغن اساسی را با آن مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را روی لب‌ بمالید و بگذارید روی آن بماند.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان از این روغن استفاده کرد؟

این روغن را می‌توانید روزی 2 الی 3 بار روی لب‌ها بمالید، بهتر است قبل از خواب استفاده شود و یک شب روی لب‌ها بماند.

ترک لب-خانومی

عسل و وازلین

عسل خواص ضد باکتری دارد و یکی از بهترین مواد درمانی است که در طبیعت یافت می‌شود. در مطالب قبلی مجله خانومی با خواص و فواید عسل آشنا شدیم و گفتیم یکی از خواص این مادۀ اعجاب‌انگیز، مرطوب کنندگی آن است. وازلین نیز از قدیم برای نرم و لطیف کردن پوست استفادۀ گسترده داشته، وازلین پوست خشک را نرم و لطیف می‌کند و با حبس کردن رطوبت در پوست مانع خشک شدن پوست می‎‌شود. ترکیب وازلین و عسل یک درمان خانگی موثر برای لب‌های خشک و ترک خورده خواهد بود.

آنچه نیاز است:
 • عسل خام
 • وازلین بهداشتی
کاری که باید انجام دهید:

لب‌ها را با یک لایه عسل بپوشانید، روی لایۀ عسل، یک لایه وازلین بمالید. اجازه دهید که این ترکیب به مدت 10 الی 15 دقیقه روی لب بماند، سپس با با یک دستمال مرطوب شده لب‌ها را پاک کنید.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان از این ترکیب استفاده کرد؟

هر روز به مدت یک هفته این ترکیب را روی لب‌ها بمالید تا درمان موثر واقع شود.

رز هیپ برای لب-خانومی

رز هیپ (میوۀ گل رز)

رز هیپ یا میوۀ گل رز است، تقریباً از تمامی گونه‌های گل رز این میوه به دست می‌آید. رز هیپ منبعی غنی از ویتامین E است، رزهیپ پوست نازک و حساس لب را تغذیه و کمک می‌کند که رنگ طبیعی لب‌ها حفظ شود. شیر حاوی اسید لاکتیک است، اسید لاکتیک به آرامی پوست‌های مرده را از سطح لب پاک می‌کند. به‌علاوه چربی‌های ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در شیر نیز پوست لب‌ها تغذیه و آبرسانی می‌کنند.

آنچه نیاز است:
 • چند عدد رز هیپ، می‌توانید گلبرگ گل رز را جایگزین رز هیپ کنید.
 • 4/1 فنجان شیر
کاری که باید انجام دهید:

5 یا 6 گلبرگ گل رز را به مدت 3 ساعت در شیر خیس کنید. گلبرگ‌ها را خیس کنید تا ترکیب شیر و گلبرگ گل رز به قوام رب برسد. خمیر به دست آمده را روی لب‌ها بمالید و 20 دقیقه صبر کنید و بعد با آب سرد بشویید.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان از این خمیر گل رز استفاده کرد؟

به مدت یک هفته، هر روز این خمیر را به روشی که گفتیم روی لب‌ها بمالید.

خیار

خیار یکی از میوه‌های خنک و آبرسانی است که می‌تواند بهترین دوست برای پوست شما در طول تابستان باشد. بنابراین خیار برای درمان لب‌های خشک شده یک مادۀ آبرسان طبیعی عالی است، به‌علاوه خیار حاوی مواد مغذی است و اثر تسکین ‌دهندگی دارد.

آنچه نیاز است:

یک تکه خیار

کاری که باید انجام دهید:

یک تکه خیار را حلقه حلقه برش دهید یا خلال کنید. تکه‌های خلال خیار را به آرامی روی لب‌ها بمالید و بگذارید آب خیار به مدت 10 دقیقه روی لب‌ها بماند و بعد با آب بشویید. همچنین می‌توانید خیار به صورت پوره و به صورت ماسک لب استفاده کنید.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان از این خیار برای رطوبت ‌رسانی لب‌ها استفاده کرد؟

می‌توانید 1 الی 2 بار در روز از خیار برای آبرسانی و مرطوب کردن لب‌ها کمک بگیرید.

ترک لب-خانومیآلوئه‌ورا

یکی دیگر از مواد طبیعی اعجاب‌انگیز برای پوست است. یکی از خواص و فواید آلوئه‌ورا انسجام طبیعی است، این خاصیت باعث شده که آلوئه‌ورا بتواند سلول‌های پوسته پوسته شده را به هم پیوند دهد و در نهایت با استفاده از این گیاه طبیعی پوست لطیف و یک‌دست شود. همچنین می‌توان به خواص تسکین‌ دهندگی، خنک‌ کنندگی و محافظتی آلوئه‌ورا برای پوست اشاره کرد. آلوئه‌ورا می‌تواند سلول‌های مرده را به آرامی از روی لب پاک کند.

آنچه نیاز است:
 • یک عدد برگ آلوئه‌ورا
 • ظرف با درپوش ضد هوا
کاری که باید انجام دهید:

برگ آلوئه‌ورا را از پهلو برش دهید و ژل آن را خارج کنید. ژل آلوئه‌ورا را در یک ظرف در بسته بریزید. مقداری از ژل را روی لب‌ها بمالید و بگذارید یک شب روی لب‌ها بماند. باقی ماندۀ ژل آلوئه‌ورا را که در ظرف در بسته قرار داده‌اید، در یخچال نگهداری کنید.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان از ژل آلوئه‌ورا برای لب‌ها استفاده کرد؟

ژل آلوئه‌ورا را هر شب قبل از خواب روی لب‌ها بمالید.

ترک لب-خانومی

چای سبز

چای سبز حاوی پلی فنول‌ها است، پلی فنول‌ها روی پوست اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و محافظت از نور دارند. هنوز مستند علمی مبنی بر درمان چای سبز در درمان لب‌های شکاف خورده ارائه نشده است. اما تجربه نشان داده که چای سبز می‌تواند احساس سوزش روی لب‌هایی که به علت خشکی ترک خورده‌اند را تسکین دهد.

آنچه نیاز است:
 • چای سبز کیسه‌ای
 • یک فنجان آب گرم
کاری که باید انجام دهید:

کیسۀ چای سبز را چند دقیقه در آب گرم قرار دهید، سپس کیسۀ چای سبز را به مدت چند دقیقه روی لب‌ها بگذارید.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان از چای سبز برای تسکین لب‌ها استفاده کرد؟

می‌توانید روزی یک‌بار از کیسۀ چای سبز برای تسکین دادن به لب‌ها استفاده کنید.

شی باتر و کره کاکائو برای ترک لب-خانومی

کره کاکائو

کره کاکائو و کره شی اسیدهای چرب ضروری دارند، اسیدهای چرب پوست خشک را تغذیه و محافظت می‌کنند. استفاده از مواد لبنی نیز مانند ماست و دوغ به ارتقا و بهبود سلامت پوست کمک می‌کند.

آنچه نیاز است:

کره کاکائو؛ می‌توانید کره شی یا کره بادام زمینی و یا حتی ماست و دوغ را جایگزین کنید.

کاری که باید انجام دهید:

مقداری کره کاکائو را روی لب‌ها بمالید و اجازه دهید یک شب روی لب‌ها بماند. همان‌طور که اشاره کردیم می‌توانید کره شی را نیز جایگزین کره کاکائو کنید. اگر کره بادام زمینی، دوغ یا ماست را جایگزین کردید، لب‌ها را بعد از 15 دقیقه بشویید. قرار دادن این مواد به مدت یک شب روی لب‌ها، روکش بالش و احتمالاً موها را کثیف می‌کند.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان لب‌ها را با کره کاکائو، شی، دوغ و … تغذیه کرد؟

حداقل به مدت یک هفته هر روز یکی از این مواد را انتخاب کنید و روی لب‌ها بگذارید.

اسکراب لب-خانومی

اسکراب شکر

دانه‌های درشت شکر گزینۀ مناسبی برای لایه برداری از از لب‌های خشک و ترک خورده هستند. ماساژ لب به وسیلۀ شکر باعث می‌شود که پوست خشک و پوسته پوسته شده از سطح لب پاک و در نهایت لب‌ها نرم و لطیف خواهند شد.

آنچه نیاز است:
 • یک قاشق چای‌خوری شکر قهوه‌ای یا شکر سفید
 • چند قطره روغن زیتون
 • نصف قاشق چای‌خوری عسل طبیعی
کاری که باید انجام دهید:

شکر، روغن زیتون و عسل را در یک ظرف مناسب مخلوط کنید تا یک‌دست شود، توجه داشته باشید که شکر در روغن و عسل حل نشود. مخلوط به دست آمده را با حرکات دورانی روی لب‌ها ماساژ دهید؛ سپس اسکراب را با آب ولرم از روی لب بشویید.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان لب‌ها را با شکر اسکراب کرد؟

در ابتدا هر روز لب‌ها را با شکر اسکراب کنید تا پوسته پوسته‌های لب از بین برود. سپس 1 الی 2 بار در هفته این کار را انجام دهید تا نرمی و لطافت لب‌ها حفظ شود.

اسکراب شکر و وانیل

شکر و جوش شیرین لایه بردار هستند؛ وانیل عطر و طعم مطبوعی دارد و می‌توان از این خاصیت وانیل در تهیۀ این اسکراب بهره برد.

آنچه نیاز است:
 • 2 قاشق چای‌خوری شکر
 • یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین
 • 2 قاشق چای‌خوری روغن زیتون یا روغن جوجوبا
 • 4/1 قاشق چایخوری عصاره وانیل
کاری که باید انجام دهید:

شکر، جوش شیرین، روغن زیتون و عصارۀ وانیل را با یکدیگر ترکیب کنید. مقداری از اسکراب به دست آمده را با نوک انگشت به آرامی روی لب‌ها به مدت یک دقیقه ماساژ دهید و بعد با آب بشویید. باقی‌مانده اسکراب شکر و وانیل را می‌توانید در ظرف دربسته، به مدت یک هفته در یخچال نگهداری کنید.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان برای لب‌ها از این اسکراب استفاده کرد؟

ابتدا هر روز از این اسکراب استفاده کنید تا پوسته‌ها از بین برود. سپس هر 3 یا 4 روز یک‌بار لب‌ها را با اسکراب شکر و وانیل، لایه برداری کنید.

وازلین لب-خانومی

وازلین بهداشتی

وازلین بهداشتی یک لایه محافظ روی لب‌ها ایجاد می‌کند، این لایۀ محافظ باعث می‌شود که رطوبت درون پوست باقی بماند و روند بازسازی و ترمیم پوست تسریع شود. با نفوذ وازلین به لایه‌های داخلی پوست لب‌ها، لب‌ها نرم‌تر و لطیف‌تر خواهند شد.

آنچه نیاز است:

وازلین بهداشتی

کاری که باید انجام دهید:

مقداری وازلین را با نوک انگشت به آرامی روی لب‌ها ماساژ دهید.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان از وازلین برای لب‌ها استفاده کرد؟

می‌توانید چند بار در روز، لب‌ها را با وازلین بهداشتی چرب کنید و ماساژ دهید.

موم عسل برای ترک لب-خانومی

موم زنبور عسل

موم زنبور عسل حاوی هیدروکربن‌ها، اسیدهای چرب آزاد و سایر مواد ضد باکتری طبیعی است، که می‌تواند از التهاب و عفونت دردناک جلوگیری کند. موم زنبور عسل بهبود زخم را تسریع و گردش سلول‌های پوستی را تحریک می‌کند. بنابراین با از بین بردن پوست‌های مرده از سطح لب، کمک می‌کند که لب‌ها نرم‌تر و لطیف‌تر شوند.

آنچه نیاز است:

بالم لب حاوی موم زنبور عسل

کاری که باید انجام دهید:

بالم لب یا هر محصول لب حاوی موم زنبور عسل را روی لب‌ها بمالید و چند ثانیه ماساژ دهید.

هرچند وقت یک‌بار می‌توان از موم برای لب‌ها استفاده کرد؟

می‌توانید چند بار در روز از بالم لب یا هر محصول مراقبتی لب که حاوی موم زنبور عسل است، استفاده کنید.

هدف اصلی روش‌های درمانی که معرفی کردیم، از بین بردن پوست‌های مرده روی سطج لب و روی سطح آوردن پوست نرم پنهان شده در زیر پوسته پوسته‌ها است. در روش‌های درمانی خانگی مواد مغذی گنجانده شده تا نرمی و لطافت لب‌ها حفظ شود. با انجام روش‌های درمانی خانگی ساده و نکات پیشگیرانه که در ادامه توضیح خواهیم داد، در کمترین زمان به لب‌هایی نرم و لطیف دست پیدا می‌کنید.

علت ترک لب-خانومی

نکات پیشگیرانه برای جلوگیری از خشکی و ترک خوردن لب‌ها

نوشیدن فراوان مایعات: کمبود آب در بدن عامل اصلی خشکی، پوسته پوسته شدن، ترک خوردن لب‌ها است. بنابراین در طول روز با نوشیدن آب و آبمیوه طبیعی آب و رطوبت بدن را حفظ کنید.

لایه‌برداری لب‌ها: پوست لب مانند پوست سایر قسمت‌های بدن باید لایه برداری شود. یک لایه بردار ملایم با خاصیت مرطوب کنندگی برای از بین بردن پوست مرده لب‌ها مناسب است. لایه برداری منظم لب به جوانسازی و سلامت لب‌ها کمک می‌کند.

کرم ضد آفتاب: لب‌ها مدت زیادی در معرض نور خورشید قرار دارند، بنابراین نیاز به محافظت در برابر اشعه‌های مضر خورشید دارند. کرم ضد آفتاب علاوه‌بر مراقبت از لب‌ها در برابر نور خورشید، از خشک و پوسته پوسته شدن لب‌ها جلوگیری می‌کند. 

استفاده از مرهم لب غیرسمی: برخی از مرهم لب‌ها حاوی مواد مضر و خشک کننده مانند کافور و منتول هستند. از خرید و استفاده از این مرهم لب‌ها خودداری کنید. مرهم لب مناسب حاوی موم، وازلین و مواد گیاهی مفید است.

تماس لب‌ها را با باد و آفتاب محدود کنید: با استفاده از شال گردن و ماسک بهداشتی از تماس لب‌ها با هوای سرد جلوگیری کنید. در تابستان نیز روی لب‌ها را با کرم ضد آفتاب با SPF مناسب پوشش دهید.

لب‌ها را لمس نکنید: لمس مداوم لب‌ها و صورت با انگشت‌ها باعث انتقال میکروب و باکتری می‌شود؛ این کار می‌تواند سلامت لب‌های شما را با خطر جدی مواجه کند. به‌خصوص اگر لب‌ها ترک خورده و مستعد عفونت و زخم باشند.

عدم مصرف دخانیات: توتون سیگار و تنباکوی قلیان پوست لب را تحریک و خشک می‌کند. همچنین نی یا شیلنگ قلیان یکی از راه‌های انتقال میکروب و باکتری به لب و دهان است. بنابراین مصرف دخانیات را محدود و بعد ترک کنید.

ما سعی کردیم بهترین و موثرترین روش‌ها را برای درمان لب‌های خشک و ترک خورده را معرفی کنیم، اما مطمئناً روش‌های درمان خانگی و طبیعی بیشتری برای ترمیم و مراقبت از لب‌ها وجود دارد. اگر روش‌های درمان خانگی بهتری را سراغ دارید، با ما و خوانندگان مجلۀ خانومی در میان بگذارید و در تکمیل این مطلب به ما کمک کنید.

سوالات متداول

چه مدت طول می‌کشد تا لب‌های ترک‌خورده بهبود پیدا ‌کنند؟

با استفاده از روش‌های درمانی و مراقبت‌هایی که در مطلب اشاره کردیم، در طی 2 الی 3 هفته لب‌های خشک و ترک خورده مداوا و ترمیم می‌شوند.

آیا لیمو می‌تواند به بهبود لب‌های ترک‌خورده کمک کند؟

معمولاً از لیمو برای روشن و درخشان کردن لب‌ها استفاده می‌کنند، اما هیچ مدرک علمی مبنی بر اثبات درمان ترک لب با لیمو وجود ندارد. بنابراین سوزش لیمو روی لب‌های خشک و ترک خورده را جان نخرید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا