مراقبت از مو

خواص درمانی و کاربردهای روغن نارگیل برای مو

وقتی صحبت از تقویت مو با مواد طبیعی می‌شود، اولین پیشنهاد استفاده از روغن نارگیل است. وقتی هم می‌خواهند شاهدی برای ادعای خود داشته باشند، مثال موهای ابریشمی، بلند و ضخیم خانم‌های هندی را می‌زنند و یکی از دلایل زیبایی افسانه‌ای موهای هندی‌ها را استفاده از روغن‌های طبیعی از جمله روغن نارگیل می‌دانند. در واقع می‌توان گفت که خواص و فواید روغن نارگیل بیشتر برای مو است و پوست نسبت به مو بهره کمتری از خواص روغن نارگیل می‌برد. بسیاری از افراد معتقدند که خواص روغن نارگیل برای تقویت طیف وسیعی از موها مناسب است، اما عده‌ای دیگر این ادعا را رد می‌کنند و روغن نارگیل را برای جنس خاصی از موها مفید می‌دانند و معتقدند که در صورت عدم شناخت از جنس مو، تاثیر روغن نارگیل روی مو معکوس خواهد بود. 

در ادامه این مطلب از مجله زیبایی خانومی می‌خواهیم از خواص و فواید روغن نارگیل برای مو صحبت کنیم و توضیح دهیم که تاثیر مثبت روغن نارگیل برای چه جنس موهایی است. 

روغن نارگیل برای نرم کردن مو-خانومی

آشنایی با ساختار مو

شستن، شانه یا برس کشیدن و حالت دادن به موها اگر به روش صحیح انجام نشود باعث  آسیب به موها می‌شودت و موها را وز و خشک می‌کند و می‌شکند. بهتر است کمی با ساختار مو آشنا شویم تا دلیل حساس و شکننده بودن موها را درک کنیم.

موها از سه لایه تشکیل شده است:

  • مغز مو (مدولا): مغز مو یا مدولا قسمت نرم و مرکزی ساقه مو گفته می‌شود، موهای ضخیم مدولا دارند و موهای کرک مانند مدولا ندارند. 
  • پوسته مو (کورتکس): پوسته مو را کورتکس می‌نامند و ضخیم‌ترین لایه مو است. این لایه مو حاوی پروتئین الیافی و رنگدانه است که باعث رنگ دادن به موها می‌شود.
  • پوشش مو (کوتیکول): لایه خارجی مو کوتیکول نام دارد. لایه‌ای سخت که ار موها محافظت می‌کند. 

شستن موها با شوینده نامناسب، حالت دادن موها با دستگاه‌های حرارتی و رنگ و دکلره به کوتیکول مو آسیب می‌رساند و در نتیجه نمی‌تواند از قسمت‌های مرکزی مو محافظت کند. در این حالت مو برخی از پروتئین‌های رشته‌ای که پوسته یا کورتکس مو را تشکیل می‌دهد از دست می‌دهد و به این ترتیب موها نازک، شکننده و یا مستعد شکستگی شود.

با ساختار مو آشنا شدیم و متوجه شدیم که آنچه در مراقبت مو باید به آن توجه کرد حفظ کوتیکول موها است. در ادامه می‌خواهیم نقش و تاثیر روغن نارگیل برای مو را بررسی کنیم، ببینیم آیا روغن نارگیل برای محافظت و تقویت موها یک ابر قهرمان است؟ پس برای اطلاعات بیشتر در مورد خواص و فواید روغن نارگیل برای مو مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

فواید روغن نارگیل برای مو-خانومی

فواید روغن نارگیل برای مو

 خواص و فواید روغن نارگیل علاوه‌بر تجربه‌های متعدد در قالب آزمایش‌های متنوعی اثبات شده است. تجربه موفق افراد در استفاده از روغن نارگیل برای مو به کشور هند بر می‌گردد، خانم‌های هندی راز موهای پرپشت، ابریشمی و بلند خود را استفاده از روغن های طبیعی از جمله روغن نارگیل می‌دانند. روغن نارگیل یک روغن محبوب در بین هندیان برای مراسم ماساژ سر است.

در یک تحقیق تاثیر روغن نارگیل برای مو و پوست سر را بررسی کردند، در این تحقیق همزمان تاثیر دو روغن آفتابگردان و معدنی را نیز در سلامت مطالعه کردند. محققان میزان پروتئین از دست رفته مو را قبل و بعد از استفاده از هر کدام از روغن‌ها اندازه گیری کردند. در پایان مطالعه مشخص شد که روغن نارگیل عملکرد بهتری نسبت به دو روغن آفتابگردان و معدنی در جلوگیری از دست دادن پروتئین دارد.

در تمام مطالعات روغن نارگیل در سطح بالاتری نسبت به سایر روغن‌های دیگر در کاهش پروتئین داشته است، در طی تحقیقات متوجه شدند که روغن نارگیل در سلامت مو، کند کردن روند سفیدی و کاهش اثرات مخرب اشعه UV نقش کلیدی و موثری داشته است.

روغن آفتابگردان و معدنی در جلوگیری از کاهش پروتئین مو به اندازه روغن نارگیل موثر نبودند، همچنین تاثیری مانند روغن نارگیل در سلامت و جلوگیری از سفید شدن مو و محافظت از آن در برابر اشعه UV نداشتند.

ماساژ مو با روغن نارگیل

زنان قدیمی عادت به ماساژ مو با روغن‌های طبیعی و مغذی داشتند. این عادت را در یک مراسم هفتگی اجرا می‌کردند و روغن نارگیل یکی از روغن‌های اصلی این مراسم بود. متاسفانه مراسم ماساژ پوست و موی سر به مرور زمان فراموش شد؛ خوشبختانه امروزه این مراسم در حال احیا است و افراد به این نتیجه رسیده‌اند برای تقویت سلامت موها باید این سنت قدیمی را احیا کنند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای سود بردن از خواص و فواید روغن نارگیل برای مو این استفاده از آن را در روتین مراقبت خود قرار دهید.

به نظر می‌رسد توانایی برتر روغن نارگیل در سلامت موها نسبت به سایر روغن‌های دیگر در ساختار شیمیایی آن پنهان است. تقریباً نیمی از روغن نارگیل را اسید چرب زنجیره متوسط به نام اسید لوریک تشکیل داده است؛ این اسید چرب به روغن نارگیل توانایی می‌دهد که به عمق ساقه مو نفوذ کند. در مقابل روغن آفتابگردان از اسید لینولئیک تشکیل شده است، اسید چرب لینولئیک ساختار حجیم‌تری دارد به این دلیل به راحتی جذب مو نمی‌شود. روغن‌هایی مانند روغن آفتابگردان یا روغن معدنی موها را پوشش می‌دهند اما به عمق ساقه مو نفوذ نمی‌کنند.

تقویت موی سر

عده‌ای معتقدند که روغن نارگیل برای هر جنس مویی مناسب نیست، این عده اعتقاد دارند که روغن نارگیل برای موهای نازک شگفت انگیز است اما در مفابل موهای ضخیم از خواص و فواید روغن نارگیل بهره ‌نمی‌برند و تاثیر مخرب روی موهای آنها خواهد داشت!

مولکول‌های روغن نارگیل کوچک هستند و به عمق ساقه مو نفوذ می‌کنند، همچنین روغن نارگیل حاوی اسید چرب لوریک است که تمایل زیادی به پروتئین‌های مو دارند، این دو ویژگی تاثیر مثبتی روی موهایی با ضخامت کم تا متوسط دارد. موهای نازک فاقد پروتئین طبیعی هستند و یا میزان پروتئین آنها کم است، از طرفی ساختار اصلی موها را پروتئین تشکیل داده؛ بنابراین نتیجه استفاده از روغن نارگیل برای موهای نازک، موهایی قوی، براق و محکم خواهد بود.

درمان خشکی و زبری مو

روغن نارگیل با خاصیت آبرسانی به پوست سر و ریشه های مو و دارا بودن اسید لوریک غنی که با نفوذ به ساقه و ریشه مو مانع از دست رفتن پروتئین های مو خواهد شد، از خشکی و شکنندگی مو جلوگیری می کند که همین امر اصلی ترین دلیل زبر شدن تار های مو می باشد. خاصیت دیگر روغن نارگیل برای مو ها این است که رطوبت را داخل بافت مو به دام انداخته و از خروج رطوبت تا حد زیادی جلوگیری می کند.

روغن نارگیل همچنین مو ها را براق و درخشنده کرده و با توجه به ویتامین هایی که در خود جای داده است از خشکی و زبری مو جلو گیری میکند. فقط کافیست ماهی 2 الی 3 روز روغن نارگیل را به مدت 30 دقیقه روی مو های خود قرار داده و چند دقیقه ای پوست سرتان را با آن ماساژ دهید تا پس از مدت دو الی یه ماه بطور کامل با خشکی موی سر خداحافظی کنید.

درمان شوره و موخوره

موهای بلند همیشه با ساقۀ موی دو یا چند شاخه شده یا به اصطلا مو خره درگیر هستند. هر چه موها بلندتر می‌شوند ساقه موها نیز نارک‌تر می‌شود که در این شرایط سر و کله مو خوره پیدا می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از ایجاد مو خوره باید موها تقویت کرد مانع کم جانی ساقه‌های بلند مو شد. روغن نارگیل سرشار از مواد مغذی و اسید چرب است که موها را تغذیه می‌کند و مانع نازک شدن انتهای ساقۀ مو می‌شود.

کم آبی و خشکی مو نیز باعث ایجاد مو خوره می‌شود، روغن نارگیل رطوبت موها را حفظ می‌کند و مانع چند شاخه شدن انتهای ساقۀ مو می‌شود. همین امر به تنهایی با گذشت مدتی باعث بروز تغییرات چشم گیر در زمینه درمان و رفع شوره سر خواهد شد.

طرز استفاده از روغن نارگیل برای مو-خانومی

طرز استفاده از روغن نارگیل برای مو

به دو روش می‌توان از خواص و فواید روغن نارگیل به نفع مو استفاده کرد:

روش اول: در روش اول قبل از شستشو موها را با روغن نارگیل ماساژ دهید، در این روش میزان آسیب به موها در حین شستشو کاهش پیدا می‌کند و موها را مرطوب نگه می‌دارد. 

زمانی که موها خیس می‌شوند بیشتر در معرض آسیب هستند، این به دلیل تغییرات ساختاری ظریف مو است که هنگام جذب آب ایجاد می‌شود. وقتی موها خیس می‌شوند ضخیم است، آب قشر مرکزی را خیس و متورم می‌کند و باعث ایجاد تغییر ساختاری در کوتیکول می‌شود.

کوتیکول مو از فلس‌های مسطحی که به یکدیگر متصل هستند تشکیل شده و از ریشه تا نوک مو‌ها را پوشش می‌دهند. زمانی که کورتکس مو آب را جذب می‌کند و متورم می‌شود، فلس‌های کوتیکول که به هم متصل هستند به سمت بیرون باز می‌شوند. به همین دلیل موهای مرطوب آسیب پذیر هستند به خصوص هنگام شانه زدن و حالت دادن، به همین دلیل بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند که هرگز موهای مرطوب را شانه یا برس نکنید.

ماساژ مو با روغن نارگیل قبل از شستشوی موها میزان جذب آب توسط ساقه مو و هم بستگی کوتیکول‌ها را کاهش می‌دهد و در حالی که موها مرطوب هستند آسیب کمتری ببینند.

روش دوم: در روش دوم موها را بعد از شستشو موها را با روغن نارگیل ماساژ می‌دهند تا موها نرم لطیف شود. در این روش اصطکاک مو  هنگام شانه زدن و حالت دادن به حداقل می‌رسد و باعث می‌شود که موها کمتر در شانه گیر کند و خرد یا کَنده شود.

با این دو روش موها می‌توانند از خواص و فواید روغن نارگیل برای سلامت و تقویت خود سود ببرند. بسیاری از افراد روش اول را ترجیح می‌دهند و چند ساعت قبل از حمام موها را با روغن نارگیل ماساژ می‌دهند تا موها جلوه‌ای چرب و براق نداشته باشد.

ماسک مو با روغن نارگیل-خانومی

کاربرد های دیگر روغن نارگیل برای مو

علاوه‌بر ماساژ مو با روغن نارگیل قبل و بعد از شستشو، با روش‌های دیگری نیز می‌توان از خاصیت روغن نارگیل برای مو بهره برد. در زیر نحوه استفاده از روغن نارگیل برای مو به روش‌های دیگر را توضیح داده‌ایم:

نرم کننده مو: موها را با شوینده مناسب بشویید و آبکشی کنید. سپس مانند نرم ‌کننده روغن نارگیل را از وسط تا انتهای موها بزنید کمی صبر کنید و بعد موها را آبکشی کنید.

ماسک مو: روغن نارگیل را روی موها بمالید و بگذارید روی موها بماند (ترجیحاً یک شب تا صبح) و سپس موها را بشویید.

درمان پوست سر: قبل از خواب کف سر را با مقداری روغن نارگیل ماساژ دهید و روز بعد موها را با شامپوی مناسب بشویید.

مقدار روغن نارگیل به حجم و طول موها بستگی دارد، معمولاً یک قاشق چای خوری روغن نارگیل برای موهای کوتاه و نازک و 2 قاشق غذاخوری برای موهای بلند و ضخیم کافی است. به این ترتیب می‌توانید از خواص و فواید روغن نارگیل برای موها بهره‌مند شوید. 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا