آرایش صورتویدئو

علت ماسیدن کرم پودر روی صورت چیست؟

کرم پودر برای داشتن یک آرایش زیبا و پوشاندن عیوب پوست مانند لک و جوش‌ صورت جزو لوازم آرایشی ضروری بسیاری از خانوم‌هاست. اما ماسیدن کرم پودر روی صورت یکی از مشکلات انتخاب نامناسب یا استفاده نادرست از آن است و باعث می‌شود کرم پودر کیکی به‌نظر برسد و ظاهر بدی به چهره بدهد. این موضوع زمان استفاده از پنکک، ضد آفتاب یا لوازم آرایش هم ممکن است اتفاق بیفتد.

در این مقاله به بررسی دلیل ماسیدن کرم پودر می‌پردازیم و با پاسخ به این سوال مهم که برای بهتر خوابیدن کرم پودر روی صورت چه باید کرد؟ راه‌های پیشگیری از ماسیدن کرم پودر روی صورت را توضیح می‌دهیم.

علت ماسیدن کرم پودر روی پوست چیست؟

چرا کرم پودر میماسه؟ درواقع ماسیدن کرم پودر زمانی اتفاق می‌افتد که محصولاتی مانند کرم پودر، پنکیک، ضد آفتاب، مرطوب کننده یا فونداسیون بعد از استفاده، به شکل برآمدگی‌های کوچک بالا می‌آیند و به پوست ظاهری به اصطلاح کیکی و پوسته پوسته می‌دهند. به طور کلی، ماسیدن محصولات آرایشی و مراقبت از پوست می‌تواند مختلفی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها و راه های پیشگیری از ماسیدن کرم پودر می‌پردازیم.

چگونه کرم پودر بزنیم که ماسیده نشود

1. آبرسانی به پوست را فراموش می‌کنید

علت ماسیدن آرایش روی پوست صورت می‌تواند به دلیل زدن کرم پودر روی پوست خشک یا کم آب باشد. این کار باعث جمع شدن و چسبیدن مواد آرایشی به قسمت‌های خشک پوست می‌شود و آن را پوسته پوسته نشان می‌دهد؛ زیرا پوست آمادگی لازم برای جذب مواد را ندارد.

علت ماسیدن پنکیک روی صورت هم می‌تواند همین موضوع باشد؛ یعنی بدون مرطوب کردن پوست یا استفاده از آبرسان، پنکک را روی پوست بزنید. برای افراد دارای پوست چرب استفاده از یک مرطوب کننده یا آبرسان فاقد چربی قبل از زدن کرم پودر بسیار توصیه می‌شود.

2. از پرایمر استفاده نمی‌کنید

استفاده از پرایمر قبل از زدن کرم پودر مانع از ماسیدن یا کیکی شدن آن می‌شود. حتما برای مهمانی یا زمان‌هایی که قرار است آرایش مدت طولانی روی پوست بماند، از  یک پرایمر مناسب استفاده کنید. اگر از پرایمر بر پایه آب استفاده می‌کنید، کرم پودر را هم باید بر پایه آب انتخاب کنید اما اگر پرایمر شما بر پایه سیلیکون است، می‌توانید از هر دو نوع کرم پودر بر پایه آب یا سیلیکون استفاده کنید.

3. کرم پودر مناسب پوست خود را انتخاب نمی‌کنید

استفاده از محصولات مناسب نوع پوست، یکی از مهمترین فاکتورهای خرید کرم پودر و لوازم زیرساز آرایش است. یکی از دلایل کیکی شدن و ترک خوردن فونداسیون روی صورت، استفاده از محصولات نامتناسب با نوع پوست است که سبب باز شدن یا گلوله شدن بافت کرم پودر روی پوست می‌شود و به اصطلاح می‌ماسد.

4. لایه ضخیمی از کرم پودر روی صورت ایجاد می‌کنید

اگر فکر می‌کنید هر چه بیشتر کرم بزنید، تأثیر و پوشانندگی آن بیشتر است و بعد از آن برایتان سوال پیش می‌آید که پس چرا آرایش رو پوستم نمیشینه؟ جواب آن کاملاً مشخص است. استفاده بیش از حد از محصولات می‌تواند در جذب کرم روی پوست تأثیر عکس داشته باشد و علاوه بر هدر دادن مواد، باعث ماسیدن کرم پودر روی صورت شود.

5. به کرم پودر فرصت جذب شدن نمی‌دهید

علت نخوابیدن کرم پودر روی پوست معمولاً این است که زیرسازهای آرایش صورت را پشت سرهم روی صورت می‌زنید و به آن‌ها زمان برای جذب و خشک شدن نمی‌دهید. این کار باعث می‌شود هنگام زدن لایه جدید، بخشی از لایه قبلی پاک شود یا جابجا شده و آرایش، خوب روی پوست ننشیند.

6. از ابزار مناسب برای پخش کردن استفاده نمی‌کنید

بهترین وسیله برای پخش کرم پودر، اسفنج یا براش آرایشی است اما در نحوه استفاده از آن یک اشتباه مرسوم وجود دارد و آن کشیدن اسفنج روی پوست به منظور پخش کرم پودر است. این کار هم مانند تمام موارد دیگر، می‌تواند باعث بهم ریختن نمای آرایش شما شود.

7. بیش از حد به پوستتان دست می‌زنید

دست زدن و ور رفتن بیش از حد صورت باعث از بین رفتن تاثیر محصولات روی پوست یا ماسیدن آن‌ها می‌شود؛ به‌خصوص اگر از محصولات حاوی سیلیکون و هیالورونیک اسید استفاده می‌کنید. علت ماسیدن ضد آفتاب روی پوست هم می‌تواند به همین دلیل باشد، مخصوصا اگر از ضد آفتاب معدنی استفاده می‌کنید.

8. کرم پودرتان حاوی مقادیر زیادی سیلیکون است

اگر کرم پودر شما حاوی سیلیکون هستند، احتمالاً بیشتر با مشکل ماسیدن کرم پودر مواجه می‌شوید. سیلیکون، به حفظ رطوبت و صاف شدن سطح پوست کمک می‌کند اما مشکل اینجاست که جذب پوست نمی‌شود و روی آن باقی می‌ماند.

9. محصولات سازگار با یکدیگر را انتخاب نمی‌کنید

حتی اگر تمامی موارد آماده سازی پوست را رعایت کردید اما همچنان با ماسیدن کرم پودر روبه‌رو شدید، احتمالاً مشکل از تطابق نداشتن فرمولاسیون و ترکیبات محصولات آرایشی و مراقبت از پوست شما با یکدیگر است. برای مثال اگر از مرطوب کننده مبتنی بر روغن و فونداسیون بر پایه آب استفاده می‌کنید، احتمال دفع آب و روغن و درنتیجه، ایجاد ظاهر نامناسب روی پوست وجود دارد.

10. کرم پودر را با یک تثبیت کننده فیکس نمی‌کنید

همانطور که باید بین لایه‌ها به محصول فرصت جذب و خشک شدن بدهید، پس از آخرین لایه و اتمام آرایش نیز باید منتظر بمانید پوست کاملاً خشک شود یا از پودر تثبیت کننده استفاده کنید. با یک براش پودر تثبیت کننده بعد از کرم پودر را در بخش‌های مختلف صورت پخش کنید تا برای شروع آرایش، ظاهری شفاف‌تر و یکدست‌تر داشته باشید.

دلیل ماسیدن کرم پودر و کیکی شدن آن

برای بهتر خوابیدن کرم پودر روی صورت چه کنیم؟

اگر می‌خواهید بدانید چگونه کرم پودر بزنیم که ماسیده نشود؛ موارد زیر را برای آماده سازی پوست و کرم پودر زدن رعایت کنید تا پس از این دیگر مشکل ماسیدن کرم پودر و پنکیک را نداشته باشید.

قبل از زدن کرم پودر پوست را آماده کنید

برای داشتن آرایش صورت بی‌نقص، زیرسازی و آماده سازی پوست قبل از آرایش و به طور کلی، داشتن یک روتین مراقبت از پوست اهمیت بسیاری دارد. برای آماده سازی پوست می‌توانید از نکات زیر کمک بگیرید:

  • در فواصل زمانی معین، از لایه بردار ملایم و مناسب پوست کمک بگیرید. اگر محصولات مراقبتی و آرایشی را روی پوست ضخیم یا دارای سلول‌های مرده بزنید، ذرات نمی‌توانند به‌خوبی جذب پوست شوند و روی آن بنشینند. فقط یادتان باشد پوست صورت بعد از لایه برداری به مراقبت زیادی احتیاج دارد و در طول روز باید حتما ضد آفتاب بزنید.

  • صورت را با یک پاک کننده صورت ملایم تمیز کنید تا از آلودگی‌ها پاک شود. این مرحله به‌خصوص در نحوه کرم پودر زدن پوست چرب اهمیت زیادی دارد؛ زیرا پوست چرب معمولاً چربی زیادی از خود تولید می‌کند و شستن صورت قبل از آرایش می‌تواند این چربی‌های اضافه را بگیرد.
  • مرطوب کننده مناسب با پوست خودتان را بزنید. از آنجایی که پوست مرطوب به نفوذ بهتر محصولات کمک می‌کند، چه پوست چربی داشته باشید و چه خشک، بهتر است قبل از استفاده از اولین محصول صورت خود را کمی مرطوب کنید تا فرآیند جذب مواد بهتر انجام شود. اگر پوست چربی دارید، آبرسان گزینه بهتری برای شما است.
  • قبل از شروع آرایش و زدن کرم پودر، پرایمر بزنید تا به بسته شدن منافذ پوست کمک کند و آرایش بهتر روی صورت بنشیند. برای این کار می‌توانید از پرایمر مات کننده آرایش فلورمار کمک بگیرید که بافت سبکی دارد و فاقد پارابن و چربی است و علاوه بر آبرسانی و کوچک کردن منافذ پوست، ماندگاری آرایش را هم افزایش می‌دهد.
  • کرم پایه را با مقدار کمی مرطوب کننده ترکیب کنید تا راحت‌تر روی صورت بنشیند. استفاده از مرطوب کننده به‌خصوص در نحوه کرم پودر زدن پوست خشک اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا می‌تواند آمادگی پوست برای مراحل بعدی آرایش را بالاتر ببرد.

کرم پودر مناسب پوست خود را انتخاب کنید

ابتدا نوع پوست خود را بشناسید. برای مثال در پوست‌های چرب، چربی سطح پوست می‌تواند باعث جدا شدن بافت محصول روی پوست شود. بنابراین هنگام خرید کرم پودر تأکید داشته باشید که کرم پودر مناسب پوست چرب می‌خواهید. چرا که بافت کرم پودرهای پوست چرب سبک است و به پوست اجازه تنفس می‌دهد، از تعریق پوست صورت می‌کاهد و دوام بیشتری دارد.

کرم پودر مات این ‌لی هم ساختار سبکی دارد و احساس سنگینی روی پوست ایجاد نمی‌کند و هم ظاهری مات و طبیعی به صورت می‌بخشد و از آنجایی که فاقد چربی است، محصول مناسبی برای افراد با پوست چرب و مختلط به‌حساب می‌آید.

کرم پودر را به روش صحیح روی صورت پخش کنید

1. کرم پودر را دور لب و بینی به‌صورت نقطه‌ای بزنید، سپس به کمک یک بلندر پخش کنید و در صورت نیاز کرم پودر را تمدید کنید. این کار هم ظاهر طبیعی به صورت می‌دهد و هم کرم بهتر جذب صورت می‌شود.

2. بعد از زدن هر مرحله، کمی منتظر بمانید (5 الی 15 دقیقه) و پس از اطمینان از خشک بودن پوست به سراغ محصول بعدی بروید.

3. کرم پودر را از پایین‌تر از خط گونه بزنید و آن را به کمک اسفنج و با حرکات ضربه‌ای به اطراف پخش کنید. برای سایر نقاط صورت نیز می‌توانید کرم پودر را روی پل بینی و کمی بالاتر از بین دو ابرو بزنید و به‌صورت ضربه‌ای به اطراف پخش کنید تا صورت را به شکل یکسان پوشش دهد.

4. کرم حاوی سیلیکون را به مقدار بسیار کم روی صورت بزنید یا از محصولاتی استفاده کنید که حاوی مقادیر کمی از آن هستند. اگر سیلیکون جزو 5 مواد اول درج‌شده روی جلد محصول نباشد، به این معنی است که جزو مواد اصلی آن به‌حساب نمی‌آید و مقدار آن در محصول کم است.

5. برای پیشگیری از ماسیدن آرایش روی صورت بهتر است محصولاتی با ترکیبات سازگار با یکدیگر را انتخاب کنید و برای مثال اگر از کرم پودر بر پایه آب استفاده می‌کنید، پرایمر نیز بهتر است بر پایه آب باشد و این موضوع را می‌توانید از ترکیبات درج‌شده روی جلد محصول متوجه شوید.

6. محصولات را به ترتیبِ سبک‌ترین به سنگین‌ترین بزنید. برای مثال، ابتدا از محصولات مبتنی بر آب شروع کنید سپس کرم و در آخر، محصولات مبتنی بر روغن را بزنید تا مواد لایه اول فرصت داشته باشند به‌خوبی جذب پوست شوند و لایه نهایی بتواند مانند محافظ لایه‌های زیری عمل کند.

7. از اسپری یا پودر تثبیت کننده آرایش استفاده کنید. البته این اسپری با توجه به الکل داخل آن، برای استفاده روزانه مناسب نیست اما می‌توانید در موقعیت‌های خاص از آن استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید از پودر یا پنکیک برای تثبیت آرایش کمک بگیرید، حتماً آن را آرام و به صورت ضربه‌ای یا با یک براش روی صورت پخش کنید تا کرم پودر کاملا روی پوست بخوابد.

بهترین وسیله برای پخش کرم پودر

کلام آخر

ماسیدن کرم پودر ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و خود را به شکل برآمدگی‌های کوچک و پوسته پوسته نشان دهد. یکی از اهداف اولیه آرایش این است که ظاهر بهتری به صورت خود بدهیم نه اینکه وضعیت را بدتر کنیم. به همین دلیل در این مقاله برای جلوگیری از این مشکل، ابتدا با علت ماسیدن کرم پودر روی صورت آشنا شدیم و برای هر کدام، یک راه‌حل پیشنهاد دادیم تا دیگر به مشکل نخوابیدن کرم پودر، ضد آفتاب و پنکیک برنخورید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. مطلب خوبی بود. دقیقا من همین مشکل رو داشتم. و با مصرف پرایمر تونستم از ماسیده شدن صورتم جلوگیری کنم. پوست من مختلطه که بیشتر چربی داره. اما در کل بیشتر از آبرسان و مرطوب کننده، پرایمر می تونه خیلی بیشتر کمک کنه.

  2. من برای ثابت موندن آرایش روی صورتم از پودر تثبیت کننده استفاده میکنم.به نظرم پودر و اسپری تثبیت کننده از مواد مات کننده‌ تشکیل شده که چربی اضافی پوست به خودش جذب میکنه برای همین وقتی ازش استفاده میکنم باعث میشه کرم پودر ماسیده نشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا