عطر و ادکلن

کجای بدن عطر بزنیم که ماندگاری بیشتری داشته باشد؟

کوکو شنل جمله جالبی دارد، می‌گوید: «یک زن باید به جاهایی عطر بزند که دوست دارد او را ببوسند.» این گفته به احتمال زیاد درست و البته به‌شدت فرانسوی است. عطر زدن آسان است؛ پیس پیس و تمام. اما ماندگاری عطر به مهارت و ظرافتی بیش از این بستگی دارد. به همین دلیل است که گاهی صبح‌ها به خودمان عطر و ادکلن می‌زنیم و یک ساعت بعد هیچ رایحه‌ای باقی نمی‌ماند. روش های ماندگار شدن عطر می‌تواند مشکل را حل کند؛ ترفندهای ساده‌ای که به طولانی‌تر شدن ماندگاری عطر ما کمک می‌کند.

البته کیفیت عطر هم بسیار مهم است. اصل‌ بودن یک عطر می‌تواند ضمانت کیفیت آن باشد. برای این‌که بتوانید عطرهای اصل را تشخیص دهید، حتما سری به مقاله دیگری از وبلاگ خانومی با عنوان ۵ راه ساده برای تشخیص عطر اصل از تقلبی بزنید.

حس بویایی یکی از حس‌های مهم پنجگانه است که باعث می‌شود دیگران را از روی عطر تن‌شان به‌یاد آوریم. عطر و ادکلن بدن شما می‌تواند باعث جذب دیگران شود و مانند امضاء شخصی شما باشد اما بهتر است پیش از استفاده از عطر محبوب‌تان بدانید کجای بدن عطر بزنید که بعد از مدتی بوی آن تغییر نکند و مانگاری بیشتری داشته باشد.

عطر مورد علاقه‌ت رو انتخاب کن

ترفندهایی برای افزایش ماندگاری عطر و ادکلن

می‌دانستید که ماندگاری عطر شما از محیطی که در آن زندگی می‌کنید و لباسی که می‌پوشید هم تأثیر می‌پذیرد؟ حتی این‌که چقدر مچ دست‌هایتان با آستین لباس پوشیده می‌شود، در ماندگاری عطر شما مؤثر است. در این مقاله خانومی روش های ماندگار شدن عطر و ادکلن را به شما معرفی می‌کنیم.

روش های ماندگار شدن عطر و ادکلن

1. قبل از اسپری‌کردن عطر دوش بگیرید یا حمام کنید

یکی از مهم‌ترین روش های ماندگار شدن عطر اسپری‌کردن آن روی پوست تمیز است. برای بیشترشدن ماندگاری عطر، بلافاصله بعد از عطر حمام بزنید. صبر کنید تا پوستتان خشک شود و بعد عطر را روی پوستتان اسپری کنید.

✨حتما بخوانید: با گرانترین عطرهای زنانه دنیا به جهان لاکچری‌ها سفر کنید

2. نقاط مناسب را انتخاب کنید

اگر درست نمی‌دانید برای ماندگاری عطر باید به کجای بدن عطر بزنید، پاسخ «نقاط نبض» است. شریان‌ها در نقاط نبض به سطح پوست نزدیک‌ترند و می‌توانید ضربان قلب خود را در آنها احساس کنید. تابه‌حال خط بوی عطر کسی توجهتان را جلب کرده است؟ اگر عطر را روی نقاط نبضتان اسپری کنید، خط بوی عطر شما هم توجه‌ها را به خودش جلب خواهد کرد.

برای مانگاری عطر، آن را روی نقاط نبض مثل روی مچ دست، روی گردن بین ترقوه، پشت گوش، روی خط آرنج و پشت زانو اسپری کنید. البته به‌شرطی که پوستتان تمیز باشد.

این نقاط گرما ساطع می‌کنند که می‌تواند به پخش بوی عطر شما کمک کند. عطر در طول روز با گرمای بدن شما به‌تدریج تبخیر می‌شود و به انتشار رایحه ادامه می‌دهد. مثلاً اگر تصمیم به پوشیدن پیراهن کوتاه دارید، پشت زانو محل مناسبی برای عطرزدن است. استفاده از این روش ممکن است دشوار باشد، اما اگر پاهای شما در معرض دید قرار می‌گیرند، نتیجه خواهد داد.

پشت زانو‌ها هم از نقاط نبض‌دار هستند. اگر پشت زانوها عطر بزنید، عطر در قسمت پایین پا‌ها جریان پیدا می‌کند و در حین راه‌رفتن پخش می‌شود. قسمت داخلی آرنج در روزهای گرم‌تر که بازوهای شما در معرض دید هستند، مکان مناسبی برای عطرزدن و اطمینان از ماندگاری عطر است. اما مراقب باشید تا زمانی‌که عطر خشک نشده است، دست خود را خم نکنید تا از شکستن رایحه جلوگیری شود.

نکات مهم برای ماندگاری بیشتر عطر

3. پوست خود را مرطوب کنید

اگر می‌خواهید ماندگاری عطر خود را طولانی‌تر کنید، پس از مرطوب‌کردن پوست، عطر بزنید. پوستی که به‌خوبی مرطوب شده باشد، عطر را بهتر حفظ می‌کند. می‌توانید از یک کرم بدون عطر یا یک لوسیون بدن با رایحه عطرتان استفاده کنید. کرم یا لوسیون به‌عنوان یک اتصال عمل می‌کند تا به عطر کمک کند به پوست شما بچسبد. قبل از زدن عطر، کمی به نقطه‌ای که می‌خواهید عطر بزنید، کرم بدون بو بزنید.

4. از وازلین استفاده کنید

اگر پوست خیلی خشکی دارید، قبل از اسپری‌ کردن عطر، کمی وازلین به نقاط نبض بمالید. همین کار  ساده، باعث ماندگاری عطر شما می‌شود، چون پوست چرب بوی عطر را بهتر حفظ می‌کند؛ پوست تمیز و چرب شده!

برای ماندگاری بیشتر عطر از وازلین استفاده کنید

5. فاصله خود را حفظ کنید

در حین اسپری‌کردن عطر، شیشه عطرتان را 5 تا 7 اینچ دورتر از پوست نگه دارید. این کار از پاشیدن قطرات درشت و زیاد عطر روی پوست جلوگیری می‌کند.

6. عطرهایی با نت پایه قوی انتخاب کنید

ماندگاری عطر به نت پایه آن هم بستگی دارد. عطرهای مختلف طول عمر متفاوتی دارند. عطرهایی با نت مرکبات سریع‌تر محو می‌شوند، چون مولکول‌های آن‌ها بسیار سبک هستند، درحالی‌که گل‌ها و اسپایس‌ها مدت بیشتری طول می‌کشد تا از بین بروند. رایحه‌هایی که ماندگاری بالایی دارند، آنهایی هستند که معمولاً به‌عنوان نت پایه استفاده می‌شوند، مثل وانیل، مشک و چوب.

✨حتما بخوانید: 7 عطر زنانه بهاری آمیخته به بوی طراوت و تازگی

7. موها را فراموش نکنید

یکی دیگر از روش های ماندگار شدن عطر اسپری‌کردن آن به موهاست. موها بوی عطر را حتی طولانی‌تر از پوست نگه می‌دارند. می‌توانید کمی از عطر خود را روی موهای خود یا حتی بهتر، روی برس موی خود بزنید. چون عطرهای مبتنی بر الکل می‌توانند به موهای شما آسیب بزنند و آن‌ها را خشک کنند. اگر عطر را به موهای خود می‌زنید، حتماً فاصله طولی را رعایت کنید!

عط را روی موهای خود اسپری کنید

نکات مهم برای ماندگاری بیشتر عطر

  • اگر عادت دارید بعد از عطرزدن مچ دستتان را بهم بمالید، بهتر است این عادت را کنار بگذارید، چون این کار باعث از بین رفتن ماندگاری عطر و شکستن رایحه آن می‌شود. این عادت تقریباً ناخودآگاه درواقع بسیار بد است. چرا؟ چون اصطکاک ایجادشده در اثر مالش، پوست را گرم می‌کند و آنزیم‌های طبیعی تولید می‌کند که باعث تغییر رایحه می‌شود. برای حفظ یکپارچگی و اطمینان از ماندگاری عطر روی پوست، هر دو مچ دست را به آرامی با عطر اسپری کنید، اجازه دهید مایع در پوست فرو برود و سپس هیچ کاری انجام ندهید.
  • برخی از خانم‌ها از پاشیدن عطر خود در هوا و سپس قدم‌زدن در آن لذت می‌برند. این روش باعث می‌شود مقدار زیادی از عطر هدر برود و ماندگاری عطر هم پایین بیاید. چون با این روش خودتان را از کمک نقاط نبض برای پخش رایحه عطر محروم کرده‌اید.
  • درست است که ماندگاری عطر روی پارچه بیشتر است اما سعی کنید همیشه قبل از پوشیدن لباس و جواهرات خود عطر بزنید. لباس شما کثیف می‌شود اما بوی عطر هنوز روی پارچه ماندگار است. ترکیب بوی کثیفی با هیچ عطری خوش‌بو نیست. پس بر ماندگاری عطر روی لباس حساب نکنید. به‌جز این، بعضی از عطرها لک‌های دائمی روی پارچه، فلزات و مروارید باقی می‌گذارند. پس اول عطر بزنید و بعد جواهراتتان را از کشو دربیاورید.
  • لایه‌بندی محصولات با یک رایحه، یک راه مؤثر برای طولانی‌تر‌کردن ماندگاری عطر است. می‌توانید از ژل بدن معطر استفاده کنید، پوست را با لوسیون بدن مرطوب کنید و سپس ادو پرفیوم را روی آن اسپری کنید. ترکیبی از محصولات باعث می‌شود عطر شما رایحه‌اش را کاملاً حفظ کند و در طول روز پخش شود.
  • زدن عطر زیر بغل یک اشتباه بزرگ است. وجود غدد عرق در زیر‌بغل امکان التهاب و سوزش در این ناحیه را زیاد می‌کند. اگر می‌خواهید از بوی بد عرق بدن پیشگیری کنید، باید از دئودورانت یا ضدعرق استفاده کنید. هرگز به زیربغلتان عطر نزنید. عطر نمی‌تواند بر بوی بد عرق غالب شود، فقط با بوی ناخوشایند عرق ترکیب می‌شود و مشکلتان را دوبرابر می‌کند.

  • یکی دیگر از نقاط ممنوعه بدن ناحیه تناسلی و اطراف آن است، چون پوست حساس این ناحیه به‌سادگی دچار خارش، التهاب و خشکی پوست می‌شود.

  • وقتی صحبت از نگهداری به‌میان می‌آید، عطر تقریباً مثل یک موجود زنده به تغییرات محیطی بسیار حساس است. عطر دوست ندارد مرتب سرد و گرم شود. چنین تغییرات دمایی باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی غیرمنتظره در مواد طبیعی موجود در عطر می‌شود و در نتیجه عطر را سریعتر پیر می‌کند!

  • اشعه ماوراء بنفش هم می‌تواند رنگ عطر را تغییر دهد و رنگ‌های کهربایی را به سبز تبدیل کند. سعی کنید شیشه عطر یا ادکلن خود را در جا‌های تاریک و خشک قرار دهید. بهترین مکان برای نگهداری از عطر و ادکلن کمد لباستان است.

  • درست است که عطر ارزشمند است، اما باید به‌سرعت مصرف شود. نگه‌داشتن یک بطری نیمه استفاده‌شده در قفسه، به اکسیژن، دشمن طبیعی عطر، اجازه می‌دهد تا به آرامی مولکول‌های عطر را تجزیه کند و ترکیب آن را تغییر دهد.

  • جالب است بدانید عطر‌ها روی پوست‌های مختلف ماندگار متفاوتی دارند. اگر از عطر یا ادکلن دوستتان خوشتان آمد و قصد خرید آن را داشتید، اول آن را روی پوست خودتان اسپری کنید.

✨حتما بخوانید: عطر مناسب سن و سال شما چیست؟

انواع عطر

فرض کنید بعد از بحث‌ها و کنکاش‌های زیاد، بالاخره عطر جدید خود را انتخاب کرده‌اید، یک عطر خوب! اما حالا با یک مشکل دیگر مواجه شده‌اید. با یک ادو پرفیوم (EDP) در یک دست و یک ادو تویلت (EDT) در دست دیگر ایستاده‌اید و نمی‌دانید ماندگاری عطر کدامشان بیشتر است! خبر بد این است که در واقع پنج نوع مختلف عطر وجود دارد که شما باید بین آن‌ها انتخاب کنید: eau fraiche، ادکلن، ادو تویلت، ادو پرفیوم و پرفیوم. تفاوت عمده بین ادو تویلت و عطر و … مربوط به غلظت عطر در هر کدام است.

Eau fraiche: سبک‌ترین غلظت عطر است. غلظت روغن آن 1 تا 3% است. به‌دلیل غلظت کم الکل و آب زیاد، انتخابی عالی برای پوست‌های حساس به‌شمار می‌رود.

ادکلن: ادکلن برای ما نامی است که بیشتر به عطرهای مردانه داده می‌شود، اما درواقع ادکلن حاوی 2 تا 4% روغن است و معمولاً در عرض یک یا دو ساعت محو می‌شود و زنانه و مردانه‌اش مهم نیست.

ادو تویلت: یک ادو تویلت معمولاً 5 تا 15% روغن دارد و حدود سه ساعت باقی می‌ماند. این یکی از محبوب‌ترین عطرها است، چون ماندگاری عطر ادوتویلت خوب است و قیمت پایین‌تری نسبت به EDP یا Parfum دارد.

ادو پرفیوم: ادو پرفیوم ۱۵ تا ۲۰% روغن دارد و تا ۵ ساعت ماندگاری دارد. آنها یکی دیگر از انتخاب‌های پرطرفدار هستند. اکثر عطرها در انواع EDP و EDT عرضه می‌شوند.

پرفیوم: پرفیوم که با نام‌های اکستریت د پرفیوم، عطر خالص یا گاهی اوقات به سادگی عطر نیز شناخته می‌شود، غلیظ‌ترین رایحه است. حاوی 20 تا 40% روغن است و می‌تواند بین 6 تا 8 ساعت دوام بیاورد. آنها یکی دیگر از گزینه‌های خوب برای انواع پوست حساس هستند، چون حاوی غلظت کم الکل هستند و بنابراین کمتر احتمال دارد پوست را خشک کنند. واضح است که ماندگاری عطر پرفیوم از ادکلن و گزینه‌های دیگر بیشتر است.

✨حتما بخوانید: 5 راه ساده برای تشخیص عطر اصل از تقلبی

ماندگاری عطر بیشتر است یا ادکلن؟

عطر‌ها می‌توانند یادآور شما به عزیزان‌تان باشند. استفاده صحیح از عطر و ادکلن به اندازه‌ خرید آن مهم است و تنها با خرید ادکلن‌های متنوع و گران قیمت نمی‌توان ماندگاری آنها را تضمین کرد. پس بهتر است مناسب با پوست خود و دانستن نقاط موثر برای عطر‌ زدن از آنها استفاده کنید.

سوالات متداول درباره ماندگاری عطر

به کجای بدنمان عطر بزنیم که ماندگاری بیشتری داشته باشد؟
نقاط نبض مثل مچ دست‌ها، پشت گوش‌ها، پشت زانوها و پایین گردن

روش های ماندگار شدن عطر چه هستند؟
• قبل از عطرزدن حمام کنید
• صبر کنید تا پوستتان خشک شود، بعد عطر بزنید
• عطر را روی نقاط نبض اسپری کنید
• برای افزایش ماندگاری عطر قبل از عطر زدن از وازلین یا کرم بدون بو استفاده کنید
• بعد از این‌که عطر زدید مچ دست‌ها را به هم نمالید
• می‌توانید زیر عطر، روی پوست تمیز، از لوسیونی با بوی عطرتان استفاده کنید

ماندگاری عطر بیشتر است یا ادکلن؟
ماندگاری عطر از ادکلن بیشتر است. درواقع تفاوت اصلی بین عطر و ادکلن به قدرت رایحه آن مربوط می‌شود. عطرها به‌طور کلی بسیار قوی‌تر از ادکلن‌ها هستند و معمولاً غلظت بسیار بالاتری از اسانس‌های مخلوط شده با پایه‌های الکلی دارند. ادکلن هم حاوی اسانس و الکل است، اما در مقادیر بسیار کمتر.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 5 / 5. مجموع آرا: 3

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا