آرایشآرایش صورت

آیا می‌توان از بی بی کرم و سی سی کرم به‌عنوان ضدآفتاب استفاده کرد؟

بی بی کرم‌ها و سی سی کرم‌ها نسل جدیدی از کرم‌های رنگی هستند که اولین بار توسط شرکت‌های کره‌ای وارد بازار شدند. در مقاله‌ای فرق بین بی بی کرم (BB Cream) و سی سی کرم (CC Cream) را توضیح دادیم که این نوع کرم‌ها دقیقا چیستند و چه تفاوتی با هم دارند. پس از آن بسیاری از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی از این نوآوری استفاده کردند و BB کرم‌ها و CC کرم‌های مختلفی با ادعاهای گوناگون وارد عرضه کردند.

از آن‌جایی‌که برخی از BB کرم‌ها و CC کرم‌ها دارای SPF هستند، برای بسیاری از افراد این سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان از این نوع کرم‌ها که در واقع جزو کرم‌های آرایشی محسوب می‌شوند، به‌عنوان ضد آفتاب استفاده کرد؟
در این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم.

بی بی کرم و سی سی کرم و دی دی کرم-خانومی

 بی بی کرم BB Cream ها و سی سی کرم CC Cream ها چه هستند؟

BB کرم‌ها و سی سی کرم‌ها و دی دی کرم‌ها در واقع کرم‌های پوشاننده رنگی هستند که علاوه بر پوشانندگی، ترکیبات دیگری نیز دارند که آن‌ها را چند کاره کرده است. مثلا به آن‌ها ترکیبات ضد چروک، روشن کننده، فیلترهای ضدآفتاب و آبرسان اضافه می‌کنند که چندکاره می‌شوند.

کرم‌های الفبایی

به BB کرم‌ها، CC کرم‌ها، DD کرم‌ها و EE کرم‌ها، کرم‌های الفبایی هم می‌گویند. قانون نوشته شده‌ای وجود ندارد که در هر کدام از کرم‌های الفبایی دقیقا چه ترکیباتی اضافه شده باشد. بنابراین شرکت‌ها هر کدام بر اساس نیاز مشتریان خود، ترکیبات اضافه‌تری به محصولشان اضافه می‌کنند. اما به‌طور کلی در مقالات مرجع زبان اصلی بیان شده است که:

  • بی بی کرم‌ها ( BB کرم‌ها ) پوشش ملایمی دارند و در آن‌ها ترکیبات آبرسان و ویتامین‌های مغذی پوست اضافه شده است.
  • سی سی کرم‌ها ( CC  کرم‌ها ) پوشانندگی بالاتری نسبت به BB کرم‌ها دارند و معمولا حاوی فیلترهای ضدآفتاب هم هستند.
  • دی دی کرم‌ها ( DD کرم‌ها ) پوشانندگی در حد همان BB  کرم دارند و حاوی ترکیبات ضدچروک هستند.

اما این‌هایی که بیان شده دقیقا رعایت نمی‌شوند و برخی از شرکت‌ها ترکیبات مختلفی به محصول خود اضافه می‌کنند و نام آن را BB کرم یا CC کرم یا DD کرم می‌گذارند. مثلا ممکن است یک برند در BB کرم خود فیلتر ضدآفتاب و ضدچروک هم بگذارد. یا ممکن است یک برند محصول CC کرم ارائه دهد که پوشانندگی کمی داشته باشد به‌طوری‌که پوشانندگی آن از BB کرم برند دیگر کمتر باشد.

از این رو به‌طور کلی می‌توان گفت کرم‌های الفبایی، کرم‌های پوشاننده رنگی هستند که حاوی ترکیبات اضافه‌تری هستند که آن‌ها را چند کاره می‌کند. این ترکیبات اضافه تر معمولا، آبرسان، ویتامین‌های مغذی پوست، ضدچروک، روشن کننده و فیلترهای ضدآفتاب می‌باشد.

ضد آفتاب در کرم های الفبایی-خانومی

آیا از کرم‌های الفبایی می‌توان به‌عنوان ضدآفتاب استفاده کرد؟

همان‌طور که گفته شد در برخی از کرم‌های الفبایی از فیلترهای ضدآفتاب استفاده می‌شود. این‌که آیا می‌توان از آن‌ها به‌عنوان ضدآفتاب استفاده کرد یا نه، بستگی به میزان فیلتر ضدآفتاب به‌کار رفته در آن و عدد SPF محصول دارد. اگر عدد SPF درج شده بر روی محصول 25 و بیشتر باشد، می‌توان از آن به تنهایی به‌عنوان ضدآفتاب استفاده کرد ولی اگر SPF آن کمتر از 25 باشد، این محصول یک ضدآفتاب نیست و اگر قرار است بعد از مصرف آن بیرون از منزل بروید، حتما جداگانه ضدآفتاب نیز مصرف کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا