آرایش صورت

کرم پودر و پنکک چه تفاوت‌هایی دارند؟

برای داشتن یک آرایش بادوام و یکدست لازم است از پایه آرایشی مناسب استفاده کنید. کرم پودر و پنکک دو محصول زیرساز آرایشی هستند که بین خانم‌ها بسیار محبوب است اما در میان این همه محصولات زیرساز آرایشی “کرم پودر بهتره یا پنکک؟” این مقاله سراغ تفاوت پنکک و کرم پودر رفته است تا اگر از این دو محصول آرایشی استفاده می‌کنید یا اگر قرار است بین خرید کرم پودر و پنکک تصمیم‌گیری کنید، بهترین انتخاب را داشته باشید.

درباره کرم پودر و پنکک

متأسفانه کمتر کسی می‌داند که فرق پنکک و کرم پودر چیست یا ضرر کرم پودر بیشتر است یا پنکیک! آشنایی با ویژگی هر یک از این محصولات کمک می‌کند پاسخ این سوالات را بهتر درک کنیم.

کرم پودر چیست؟

کرم پودرها نوعی پایه و زیرساز آرایشی هستند که از دو عنصر رنگدانه و مرطوب کننده تشکیل شده‌اند. بافت کرمی و نرم کرم پودر باعث می‌شود که بهتر روی پوست بنشیند، پوشانندگی بالایی داشته باشد و پوستی صاف و یکدست به شما می‌دهد. کرم پودرها در انواع مات و براق وجود دارند. انتخاب کرم پودر مناسب به نوع پوست افراد و ترجیحات آنها بستگی دارد.

فرق پنکک و کرم پودر

پنکیک چیست؟

پنکک یکی از پراستفاده‌ترین محصولات آرایشی است که برای یکدست کردن رنگ صورت و پوشاندن عیوب پوستی به کار می‌رود. ساختار پنکک به صورت پودر فشرده است که برای استفاده از آن باید از پد مخصوص یا یک براش آرایشی کمک گرفت. بافت پودری پنکیک، رطوبت اضافی را جذب کرده و از تعریق پوست، چرب شدن آن و برق افتادن روی پوست جلوگیری می‌کند. به همین دلیل، اگر پوست بسیار چربی دارید، خرید پنکک انتخاب مناسبی است.

استفاده از پنکیک بدون کرم پودر

تفاوت‌های بین پنکک و کرم پودر

کرم پودر و پنکیک هر دو کاربرد یکسانی دارند و برای پوشاندن عیوب و نواقص پوستی استفاده می‌شوند. با این وجود، برخی از ویژگی‌های این دو محصول با یکدیگر متفاوت است. آشنایی با تفاوت کرم پودر و پنکیک به شما کمک می‌کند که مناسب‌ترین محصول را برای آرایشی بی‌نقص و طبیعی انتخاب کنید. از عمده‌ترین تفاوت کرم پودر و پنکیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت‌ها پنکک کرم پودر
بافت دارای بافت سبک‌تر دارای بافت سنگین‌تر
ساختار پودر فشرده تالک + نرم کننده + رنگدانه کرمی – مرطوب کننده + رنگدانه
پوشانندگی و کاربرد جذب چربی پوست و تثبیت آرایش پوشانندگی بالاتر و مناسب زیرسازی آرایش
خواص جذب رطوب پوست با خاصیت مرطوب کنندگی
مناسب پوست چرب و مختلط خشک

کرم پودر بهتر است یا پنکیک؟

هیچ یک از این دو محصول نسبت به یکدیگر برتری ندارند. نوع پوست و مدل آرایش شماست که تعیین می‌کند از کرم پودر، پنکیک یا از هر دو استفاده کنید. پوست صورت به طور کلی به سه دسته خشک، مختلط و چرب تقسیم می‌شود:

اگر پوستی خشک دارید بهتر است برای زیرسازی آرایش خود از کرم پودر استفاده کنید؛ چرا که پنکک، خشکی پوست شما را تشدید می‌کند. در صورتی که به کرم پودر دسترسی ندارید، می‌توانید پیش از استفاده از پنکک، ابتدا پوست صورت خود را با مرطوب‌ کننده‌ای قوی رطوبت‌رسانی کرده و سپس از پنکک استفاده کنید.

اگر پوست شما کمی چرب یا مختلط است، استفاده از پنکیک بدون کرم پودر را فراموش کنید! بافت خشک پنکک باعث می‌شود رد آرایش شما نمایان شده و ظاهری غیرطبیعی داشته باشد. می‌توانید از کرم پودر مناسب به عنوان زیرساز آرایشی استفاده کنید و مناطقی از صورت را که چربی بیشتری دارند؛ مانند اطراف بینی، چانه و پیشانی، با پنکک بپوشانید.

اگر پوستتان خیلی چرب است، در صورتی از ترکیب کرم پودر و پنکیک استفاده کنید که کرم پودر مخصوص پوست چرب با پوشش لایت را انتخاب کرده باشید. سپس در نواحی پشت پلک، اطراف بینی، پیشانی و چانه از پنکک استفاده کنید. همچنین برای استفاده از پنکیک بدون کرم پودر بهتر است ابتدا مرطوب کننده سبک مخصوص پوست چرب را روی پوستتان بمالید.

در رابطه با این که ضرر کرم پودر بیشتر است یا پنکیک؛ باید بگوییم که استفاده مکرر از کرم پودر یا پنکک بدون در نظر گرفتن نوع پوست و پاک کردن صحیحِ این محصولات از روی پوست، می‌تواند منجر به چرب شدن یا خشک شدن بیش از حد پوستتان شود.

کرم پودر بهتره یا پنکیک

روش استفاده از پنکیک بدون کرم پودر

همان‌طور که اشاره کردیم، اصلی‌ترین فرق پنکک و کرم پودر در نوع بافت آنها است. درست است که کرم پودر نسبت به پنکک پوشانندگی بیشتری دارد؛ اما برای آنکه آرایش صورت دوام بیشتری داشته باشد، بسیاری از میکاپ آرتیست‌های حرفه‌ای استفاده از پنکیک بدون کرم پودر را ترجیح می‌دهند. پنکک، پوششی مات و ضدآب ایجاد می‌کند و اغلب برای آرایش بازیگران تلویزیون و تئاتر به دلیل اجرای طولانی، مجریان خبر و مدل‌ها استفاده می‌شود. نحوه صحیح استفاده از پنکک کمک می‌کند تا بدون نگرانی از تعرق و ریزش، آرایش صورت شما جلوه‌ای زیبا و طبیعی داشته باشد.

  • اسفنج آرایشی متراکم با سایز مناسب را انتخاب کنید.
  • برای پوششی منظم و یکنواخت، اسفنج را با آب خیس کنید و آن را کمی فشار دهید تا آب اضافی خارج شود. هرچه اسفنج خیس‌تر باشد، پوشش سبک‌تر می‌شود. توجه کنید که رطوبت بیش از حد، ناهمواری و رگه‌های رنگی روی پوست شما ایجاد می‌کند.
  • اسفنج را از یک سمت به پنکک بمالید. هرچه فشار دست شما بیشتر باشد، میزان بیشتری از پنکک بر روی اسفنج می‌نشیند.
  • با میزان پنککی که روی اسفنج شما قرار دارد، ضرباتی آرام به صورت خود بزنید تا پنکک به طور یکنواخت روی پوست صورت شما پخش شود.
  • چند بار این کار را تکرار کنید تا به میزان پوشانندگی مطلوب برسید. برای وضوح بهتر آرایش خود می‌توانید پنکک را بر روی لب و پشت پلک نیز بمالید. همچنین می‌توانید از پنکک با یک تا دو درجه رنگی تیره‌تر برای کانتور صورت خود استفاده کنید.
  • آرایش خود را کامل کنید.
  • آب اضافی اسفنج را بگیرید و آن را از سمت تمیز روی پوست خود بمالید تا آرایش شما فید شود.
  • چند لحظه فرصت بدهید تا آرایش شما کاملاً خشک شود.
  • از اسپری‌های فیکساتور برای تثبیت آرایش خود استفاده کنید.

اگر پوست بسیار خشکی دارید، نیم ساعت قبل از آرایش، از یک مرطوب کننده قوی استفاده کنید و اجازه دهید کاملاً جذب پوست شود. سپس با پنکک‌ مناسب پوست خشک زیرسازی آرایش خود را انجام دهید.

کلام آخر

کرم پودر و پنکک دو محصول آرایشی پراستفاده هستند که تقریبا کاربرد یکسانی دارند؛ اما نحوه استفاده، نوع پوشش و بافت آنها با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله با اشاره به تفاوت کرم پودر و پنکیک، توضیح دادیم که با توجه به نوع پوست خود، بهتر است از کدام یک استفاده کنید. اگر پوست خشکی دارید و همچنان ترجیح می‌دهید برای زیرسازی آرایش خود از پنکیک استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما پس از شستشوی صورت خود با یک مرطوب کننده مناسب، پوست خود را مرطوب کنید. همچنین برای پوست چرب می‌توانید از ترکیب کرم پودر و پنکک استفاده کنید، اما دقت داشته باشید که کرم پودر شما مخصوص پوست چرب باشد تا مانع از ماسیدن روی پوست شود.

ماسیدن کرم پودر روی پوست دلایل مختلفی دارد که با رعایت چند نکته مهم می‌توانید از این کار جلوگیری کنید و آرایشی یکدست و طبیعی داشته باشید. در مقاله علت ماسیدن کرم پودر روی صورت چیست؟ این دلایل و راه‌حل‌های مناسب برای آن را در یک ویدیو توضیح داده‌ایم.

سؤالات متداول تفاوت کرم پودر و پنکک

آیا می‌توان از کرم پودر و پنکک همزمان استفاده کرد؟

شما می‌توانید از ترکیب پنکک و کرم پودر هم استفاده کنید. برای استفاده همزمان از این دو محصول، بهتر است ابتدا از کرم پودر استفاده کرده و روی نواحی چرب و پرتعرق صورت پنکک بزنید.

آیا پنکک برای پوست خشک مضر است؟

استفاده مکرر از پنکک روی پوست خشک موجب خشکی بیشتر و پوسته پوسته شدن آن می‌شود. در صورتی که مجبور به استفاده از پنکک هستید، بهتر است ابتدا از یک کرم مرطوب کننده قوی برای پوست خود استفاده کرده و پنکیک مناسب پوست خشک انتخاب کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا