مراقبت از مو

علت وز شدن مو و راه‌های جلوگیری از آن

یکی از رایج‌ترین مشکلات افراد در آرایش موها، درمان وز شدن موهایشان به روش‌های مختلف است. موهای وز حالت نمی‌گیرند و شکل نامنظم و به‌هم‌ریخته‌ای دارند و فرقی ندارد مرد باشید یا زن، مطمئناً وز مو شما را آزار می‌دهد. در این مقاله از مجله خانومی، به علت وز شدن مو و راهکارهای مناسب برای جلوگیری از وز شدن مو می‌پردازیم.

دلیل وز شدن مو

علت وز شدن مو چیست؟

حرارت شاید باعث صاف شدن کوتاه مدت مو شود اما خودش یکی از دلایل وز شدن موهاست و می‌تواند به تار مو آسیب برساند. بهتر است برای رفع این مشکل، علت وز شدن مو را پیدا کنید نه این که با راهکاری سریع و ساده برای از بین بردن وزی مو استفاده کنید که موجب بدتر شدن سلامت مو در بلند مدت می‌شود.

همان طور که گفتیم، اولین قدم برای جلوگیری از وز شدن موها، پیدا کردن علت آن است. در ادامه، برخی از رایج‌ترین دلایل وز شدن موها را به همراه راه حل مناسب، توضیح می‌دهیم. دلیل وز شدن مو می‌تواند یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

  • حمام کردن با دمای بالای آب
  • استفاده از وسایل حرارت دهنده برای حالت دهی موها
  • شستشوی بیش از حد موها
  • داشتن موهای آسیب‌پذیر و موخوره
  • آبرسانی کم به موها
  • رفتار خشن با موها
  • دست زدن و بازی با موها
  • شانه کردن موها وقتی خیس هستند

1. حمام کردن با آب داغ

دوش گرفتن با آب داغ معایب زیادی دارد و برای پوست و مو مضر است چراکه چربی‌های مفید پوست را ازبین می‌برد و بروز خشکی مو و پوست را افزایش می‌دهد. چربی طبیعی موها یکی از مؤلفه‌هایی است که به سالم ماندن، براقیت و مرطوب ماندن موهایتان کمک می‌کند. پس آخرین چیزی که باید بخواهید، از دست دادن چربی‌های مفید پوست سر است.

راهکار

اگر به حمام رفتن با آب داغ عادت دارید، بهترین راهکار این است که زمان کمتری را به دوش گرفتن اختصاص دهید و تا جای ممکن موهایتان را در تماس با آب خیلی داغ قرار ندهید.

دلایل وز شدن موی سر و جلوگیری از آن

2. تاثیر وسایل حرارتی بر وز شدن مو

خیلی از افراد برای جلوگیری از وز شدن مو، از اتوی مو، سشوار و یا وسایل حرارتی مشابه استفاده می‌کنند اما وسایل حرارت دهنده باعث می‌شوند رطوبت طبیعی ساقه مو از بین برود و موهای شما را خشک و شکننده می‌کند که این خود عامل وز مو است.

راهکار

بهترین کار این است که از وسایل حرارتی استفاده نکنید. اگر گاهی مجبورید از فرکننده حرارتی مو، اتو مو یا سشوار استفاده کنید، با محصولات محافظ حرارت مو شدت صدمه رسیدن به موها را کم کنید و تا جای ممکن دستگاه را در کم‌ترین دما قرار دهید.

وز شدن مو بعد از سشوار

3. شستشوی بیش از حد موها

شامپوی مناسب باید به اندازه کافی برای موهای شما قوی باشد و هم‌زمان، خاصیت نرم‌کنندگی هم داشته باشد. بعضی شامپوها خیلی قوی هستند و با استفاده مکرر از آن‌ها، موها خشک، کدر و شکننده می‌شوند و وز مو هم یکی از عوارض این آسیب‌هاست.

اگر هنوز نمی‌دانید شامپو مناسب موی شما چیست و در انتخاب شامپو شک دارید، سری به مقاله راهنمای انتخاب و خرید بهترین شامپو برای انواع مو بزنید.

راهکار

اگر موهایتان چرب است یک روز در میان را برای شستشوی موهای خود اختصاص دهید اما اگر موهای خیلی چربی ندارید، بهتر است دو روز در میان موهای خود را با شامپو بشویید. از طرف دیگر، دقت داشته باشید از شامپویی استفاده کنید که برای موهای شما مناسب باشد و بیش از حد قوی یا ضعیف نباشد.

از بین بردن وز مو

4. داشتن موهای آسیب‌پذیر و موخوره

اگر انتهای تارهای موی شما دو یا چند شاخه شده است، به احتمال خیلی زیاد موخوره دارید. یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در وز مو، داشتن موهای آسیب‌پذیر و شکننده است. موهای شکننده به‌راحتی وز می‌شوند و نمی‌توانند حالت خود را حفظ کنند. از طرفی هرچه بیشتر موخوره روی موها باقی بماند، آسیب بیشتری به موها می‌رسد.

راهکار

موخوره خودبه‌خود از بین نمی‌رود؛ برای از بین بردن موخوره، باید موهای خود را کوتاه کنید و بعد از آن، ساقه مو را تقویت کنید تا دوباره دچار موخوره نشوید. برای آن که موهای خود را تقویت کرده و از شکسته شدن و وز شدن آن‌ها جلوگیری کنید، باید از داروهای گیاهی یا محصولات مراقبتی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید.

 علت وز شدن موهای صاف

4. عدم آبرسانی به موها

همان طور که پیش از این هم اشاره کردیم، اصلی‌ترین علت وز شدن موهای صاف، کمبود رطوبت ساقه مو و دهیدراته شدن موهاست. عوامل مختلفی در از بین رفتن رطوبت موها نقش دارند که چند مورد از آن‌ها را معرفی کردیم.

راهکار

برای جلوگیری از وز شدن مو باید همیشه مطمئن شوید موهایتان به‌قدر کافی رطوبت دارند. بهترین راهکار، نوشیدن آب است. نوشیدن آب به میزان کافی در طول روز نه تنها موهایتان را تقویت و رطوبت آن‌ها را تأمین می‌کند، بلکه باعث تنظیم شدن سوخت و ساز بدن و رطوبت پوستتان هم می‌شود. افرادی که مواد غذایی مناسب مصرف می‌کنند و به‌قدر کافی آب می‌نوشند، کمتر با وز مو مواجه می‌شوند.

راهکار دیگری که برای درمان وزی مو وجود دارد، استفاده از ماسک های آبرسان مو است. ماسک آبرسان مو را هم می‌توانید به‌صورت خانگی تهیه کنید و هم از فروشگاه خانومی تهیه کنید. اگر تمایل به استفاده از ماسک مو خانگی دارید اما نمی‌دانید از چه ترکیباتی باید استفاده کنید، سری به مقاله آموزش 10 ماسک مو خانگی بزنید.

جلوگیری از وز شدن مو

5. رفتار خشن با موها

یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب رسیدن به موها و موخوره گرفتن، آسیب‌های فیزیکی است که به آن‌ها وارد می‌شود. رفتار خشن با موهایتان می‌تواند آسیب‌های فیزیکی زیادی به آن‌ها بزند و باعث شکستگی یا ایجاد موخوره در موها شود. اگر موهای خیس خود را برای خشک کردن در حوله زبر می‌پیچید یا آن‌ها را محکم با حوله می‌مالید تا خشک شود، در حال آسیب‌ رساندن به موهای خود هستید. یکی از اصلی‌ترین دلایل علت وز شدن موهای صاف، رفتار خشن با موها و اشتباه در نحوه خشک کردن موهای خیس است.

در حمام حتی نباید برای شامپو زدن و شستشوی موهایتان آن‌ها را چنگ بزنید. این کار هم مانند شانه کردن موها زمانی که خیس هستند، به آن‌ها آسیب‌های زیادی وارد می‌کند و باعث ریزش مو و ضعیف شدن تارهای آن می‌شود.

راهکار

استفاده از حوله‌های مایکروفایبر برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موها توصیه می‌شود. رفتار خشن با موها فقط به هنگام خشک کردن آن‌ها نیست، بهتر است موهای خود را به آرامی شانه کنید یا در حمام، روش صحیح شامپو زدن و شستن مو را رعایت کنید. موهای شما دارایی باارزش و ظریفی هستند که روی چهره شما بسیار تاثیرگذارند و باید بادقت با آن‌ها رفتار کنید.

علت وز شدن موهای صاف

6. دست زدن و بازی با موها

یکی از بدترین عاداتی که به شدت به موها آسیب می‌زند، بازی با آن‌هاست. فرقی ندارد موهایتان خشک باشد یا خیس، بازی کردن با موها همیشه به آن‌ها آسیب می‌رساند. دست زدن زیاد به موها، چه در حالتی که خیس باشد چه خشک، باعث پف کردن و وز شدن مو می‌شود.

راهکار

بهتر است برای داشتن موهایی سالم و قوی، عادت بازی کردن با موهایتان را ترک کنید. وقتی از حمام بیرون می‌آیید، بگذارید اول موهایتان خشک شود و بعد به آن حالت بدهید.

جلوگیری از وز شدن مو

7. شانه کردن موها وقتی خیس هستند

یکی از دلایل ریزش مو در حمام شانه کردن مو در حالت خیس است. وقتی موهای شما خیس هستند، حالت کشسانی بیشتری دارند و همراه شانه یا برس کشیده می‌شوند. مو تا حدی می‌تواند کشیده شدن را تحمل کند ولی اگر میزان فشار بیش از حد باشد، تارهای مو آسیب دیده یا به طور کلی از سر شما جدا می‌شوند.

راهکار

به هیچ عنوان زمانی که موهایتان خیس است، آن‌ها را شانه نکنید؛ چه در حمام بودید چه بیرون از آن. بهتر است موقعی که موهایتان خیس است آن‌ها را به آرامی با حوله نرم، خشک کرده و سپس از شانه یا برس استفاده کنید.

راهکارهای جلوگیری از وزی مو

روش‌های از بین بردن و جلوگیری از وز مو

در قسمت قبلی، هر یک از دلایل وز شدن مو را که توضیح دادیم، راهکار جلوگیری از آن‌ها را هم شرح دادیم. ولی یک سری روش‌های کلی برای از بین بردن و جلوگیری از وز شدن مو هم وجود دارد که در ادامه، آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

از شامپوها یا ماسک‌های آبرسان مو استفاده کنید

همان طور که قبلاً هم توضیح داده شد، اصلی‌ترین دلیل وز مو، از بین رفتن رطوبت ساقه‌های موهاست. برای حفظ رطوبت نسبی موهای خود می‌توانید از ماسک‌های مرطوب کننده و آب‌رسان مو استفاده کنید. اگر موهایی خشک دارید بهتر است این محصولات را به روتین مراقبتی خود اضافه کنید و چند روز یک‌بار (یا حداقل هفته‌ای یک‌بار) از آن استفاده کنید.

درمان وز شدن مو

موها را با روغن نارگیل تقویت کنید

بسیاری از کسانی که موهای مجعد یا فر دارند، در هوای مرطوب با موهای به شدت پف کرده و وز مواجه می‌شوند. برای جلوگیری از وز شدن مو در هوای مرطوب، استفاده از روغن نارگیل یکی از روش‌های مؤثر است. این روغن یکی از مواد گیاهی است که برای تقویت و درمان وز شدن مو هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما به دو روش می‌توانید از این روغن برای از بین بردن وزی مو استفاده کنید:

  1. این روغن را به‌صورت ماسک مو روی موهای خود بمالید و بگذارید چند ساعت روی ساقه موها باقی بماند.
  2. برای استفاده بدون آبکشی، می‌توانید کمی از این روغن را کف دست خود ریخته و آن را به هم بمالید، سپس روی قسمتی از ساقه موی خود که وز شده است بمالید تا وز مو از بین برود.

درمان وز مو با روغن نارگیل

استفاده از نرم کننده‌های بدون آبکشی

نرم‌کننده‌های بدون نیاز به آبکشی مو، یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای از بین بردن وزی مو هستند. شما می‌توانید در طول روز از این نرم‌کننده‌ها استفاده کرده و علاوه بر جلوگیری از وز شدن موهای خود، رطوبت نسبی مناسب به آن‌ها برسانید، ساقه‌های موهای خود را درخشان و از آن‌ها در برابر اشعه مضر خورشید هم محافظت کنید.

قبل از حالت دادن به موهای خود، از این نرم‌کننده‌ها استفاده کنید و قبل از استفاده مطمئن شوید که موهایتان رطوبت ندارد.

با انواع برس مو آشنا شوید

برس‌ها کاربری یکسانی ندارند و هرکدام برای نوع خاصی از موها طراحی شده‌اند. با شناخت انواع برس، می‌توانید برس مناسب برای موهای خود را تهیه کنید. اگر از برس نامناسب استفاده کنید، ممکن است موهایتان آسیب ببیند، شکسته شوند، گره بخورند و یا به موخوره دچار شود. همه این‌ها باعث وز شدن موهایتان می‌شود؛ پس در انتخاب برس، دقت کنید.

تاثیر برس بر وز مو

مدل موی خود را تغییر دهید

داشتن مدل موی یکسان در مدت زمان طولانی، باعث می‌شود دائماً فشار روی قسمت خاصی از ساقه موها وارد شود و این موضوع باعث تضعیف ساقه مو در آن قسمت به‌خصوص می‌شود. برای آن که موهای خود را سالم نگه دارید، لازم است هر چند وقت یک‌بار مدل موهای خود را عوض کنید تا فقط به یک نقطه از موهای سر خود فشار وارد نکنید.

در استخر از موهای خود مراقبت کنید

آب استخر کلر زیادی دارد؛ بنابراین بهتر است زمان شنا کردن موهای خود را با کلاه بپوشانید تا کلر یا مواد مضر دیگر به ساقه و ریشه موهای شما آسیب نرساند.

بعد از شنا کردن در استخر هم حتماً موهای خود را کامل آبکشی و از شامپو استفاده کنید تا هر گونه مواد مضری که با موهای شما تماس پیدا کرده، قبل از آن که به آن آسیب برساند از بین برود.

در مقاله برای مراقبت از پوست و مو بعد از استخر و شنا چه کنیم؟ راهکارهای بیشتری برای مراقبت از موها بعد از استخر معرفی کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

هر چند وقت یک بار موهای خود را نوک گیری کنید

راه حل اصلی برای از بین بردن موخوره، کوتاه کردن موهاست. فارغ از این موضوع، اگر موخوره هم ندارید هر چند وقت یک‌بار موهای خود را نوک گیری کنید تا هم رشد آن‌ها را سرعت ببخشید و هم آن‌ها را تقویت کنید.

بهترین محصولات برای از بین بردن وز مو

راهکارهایی که در این مقاله معرفی شد، بهترین راه‌حل‌ها برای از بین بردن وزی مو هستند. در کنار به کار بردن این راهکارها، بهتر است از محصولاتی که به‌صورت تخصصی برای تقویت موها و جلوگیری از وز شدن مو طراحی و تولید شده‌اند هم استفاده کنید. در ادامه برخی از بهترین محصولات برای از بین بردن وز مو را معرفی کرده‌ایم.

پک مراقبت مو آرگان نوتریسل نئودرم

این پک محصول تشکیل شده از سه محصول مخصوص از بین بردن وزی مو است که شامل سرم موی آرگان نوتریسل نئودرم، شامپو آرگان نوتریسل نئودرم و ماسک مو آرگان نوتریسل است.

سرآمید موجود در سرم موی آرگان نوتریسل، نقش نرم‌کننده برای مو را دارد، رطوبت مو را حفظ کرده و تارهای مو را تقویت می‌کند. همچنین شامپو آرگان نوتریسل با داشتن ترکیبات مؤثری همچون روغن آرگان، سرامید و پروبیوتیک سبب احیاء بافت موها شده و از خشک و شکننده شدن آن جلوگیری خواهد کرد. ماسک مو آرگان نوتریسل هم حاوی ویتامین‌های A و E است که باعث ترمیم و بازسازی ساقه مو شده و استحکام پذیری آن را بالا می‌برد.

پک مراقبت مو آرگان نوتریسل نئودرم

کرم تغذیه و نرم کننده مو لورال

کرم mucizevi yag با دارا بودن فرمولاسیون گیاهی متشکل از 6 روغن ارزشمند به تقویت موها کمک کرده و در احیا شدن موهای خشک و وز شده مؤثر عمل می‌کند. این کرم حاوی روغن آرگان است که علاوه بر تغذیه موها، در ترمیم و بازسازی آن‌ها تأثیر مثبتی داشته و به رفع خشکی و شکنندگی مو کمک می‌کند. وجود روغن آفتاب‌گردان در ترکیبات مؤثر کرم mucizevi yag لورال به تأمین و حفظ رطوبت موها کمک کرده و موجب افزایش نرمی و لطافت آن‌ها می‌شود.

کرم تغذیه و نرم کننده مو لورآل

ماسک مو داخل حمام گلیس

وز شدن مو بعد از سشوار، اتو مو یا دکلره کردن آن، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که بانوان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. ماسک مو آب‌رسان و مرطوب کننده گلیس با دارا بودن پروتئین، روغن‌های طبیعی و روغن کاکائو موجب تقویت و تغذیه ریشه موها شده و در درمان و ترمیم ساختار مو مؤثر عمل می‌کند. پروتئین موجود در ماسک مو آب‌رسان گلیس در احیای بافت آسیب دیده مو تأثیر مثبتی داشته و استحکام ساختار آن را افزایش می‌دهد.

ماسک مو داخل حمام گلیس

کلام آخر

باید به این موضوع اشاره کنیم که وز شدن موها، در اثر عادات غلط و رفتار نامناسب با موها پدید می‌آید؛ پس بهتر است در قدم اول، این عادات نامناسب را ترک کرده و به‌صورت هم‌زمان، برای درمان وزی مو از محصولات مختلف مراقبتی که در بازار موجود است یا ماسک‌های خانگی استفاده کنید.

راهکارهای مختلفی در این مقاله از مجله خانومی برای درمان وز شدن موها معرفی شد؛ در قسمت نظرات زیر همین مقاله به ما بگویید از کدام یک از این راهکارها استفاده کرده‌اید و آیا نتیجه مطلوبی از آن گرفته‌اید؟

سوالات متدوال وز شدن مو

علت وز شدن مو چیست؟

وز شدن موها دلایل مختلفی دارد ولی اصلی‌ترین علت آن، دهیدراته شدن بدن و کم آبی موهاست. از جمله رایج‌ترین دلایل دیگر وزی مو می‌توان به آسیب های فیزیکی به مو و موخوره اشاره کرد.

برای جلوگیری از وز شدن مو چکار کنیم؟

بهترین کار رفع عاداتی است که به موها آسیب می‌رساند. همچنین تقویت موها با استفاده از ماسک‌های آبرسان و تقویت کننده و روغن‌ درمانی (با استفاده از روغن‌های گیاهی) به جلوگیری از وز شدن موها کمک می‌کند.

بهترین محصول برای از بین بردن وز مو چیست؟

به طور کلی، محصولاتی که ویتامین‌ها و انواع مواد مغذی به ساقه موها می‌رسانند و مهم‌تر از همه باعث آبرسانی به موها می‌شوند مانند انواع ماسک، سرم و روغن مو، در از بین بردن وزی موثر هستند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 4.2 / 5. مجموع آرا: 5

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا