عطر و ادکلن

نکات مهم نگهداری از عطر و ادکلن

در میان محصولات آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن معمولا جزو گرانترین‌ها محسوب می‌شود. به همین دلیل تمام تلاش کسانی که اهل خرید عطر و ادکلن و جمع کردن کلکسیون هستند، این است که عطرشان زود تبخیر نشود و بویشان نپرد. نکات مهمی برای نگهداری از عطر و ادکلن وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا علاوه بر افزایش عمر مفید محصول، از پریدن بوی عطر نیز جلوگیری کنید.

علت پریدن عطر چیست؟

اکسیژن دشمن اصلی عطر و ادکلن است. وقتی برای رفتن به مهمانی یا سر قرار عجله داریم ممکن است در عطر و ادکلن را روی میز رها کنیم یا آن را محکم نبندیم. این یک اشتباه فاحش در نگهداری از عطر است! باز گذاشتن در شیشه عطر حتی برای چند ساعت می‌تواند تعادل مخلوط عطر یا ادکلن را از بین برده و باعث تبخیر یا همان پریدن عطر شود. پس همیشه از بسته بودن درب شیشه نگهداری عطر مطمئن باشید.

جلوگیری از پریدن عطر

شرایط نگهداری عطر و ادکلن

واقعیت این است که ساده‌ترین و بهترین راه برای نگهداری طولانی مدت از ادکلن و عطر، نگهداری از آن در فضایی تاریک، خشک و خنک است. متاسفانه عطرها نه تنها با گذشت زمان رقیق می‌شوند، بلکه رایحه خود را هم از دست می‌دهند. حتی ممکن است تغییر رنگ دهند و پس از مدتی بدبو شوند. اما این تغییرات در صورت نگهداری از عطر با استفاده از شیوه‌های صحیح به حداقل می‌رسند. در اینجا تمام کارهایی را که باید برای نگهداری از عطر انجام دهید، یادآوری می‌کنیم.

شرایط نگهداری عطر و ادکلن

تا زمان استفاده عطر پلمپ آن را باز نکنید

اگر یک عطر آکبند دارید که قرار نیست فعلاً از آن استفاده کنید، هرگز پلمپ آن را باز نکنید! باز کردن پلمپ در عطر باعث می‌شود عطر به دلیل تماس با اکسیژن رقیق شود. این رقیق شدن عطر پس از مدتی باعث می‌شود، عطر اکسید شود و کم‌کم رایحه آن کاهش یابد. همچنین به اصطلاح «پریدن» عطر نیز در این حالت امری اجتناب‌ناپذیر است.

عطر را در مکانی تاریک و به دور از نور خورشید نگهداری کنید

مردم اغلب به دلیل زیبایی شیشه‌های بلورین عطر علاقه دارند این محصولات را در روی میز آرایش خود، در دید عموم قرار دهند. همچنین شاید بگویید عطر محبوبتان باید در دسترس‌ترین جای اتاق جلوی آینه باشد! اما این ایده باعث می‌شود تا عطر شما با گذشت زمان اندکی تخریب شود و بوی جادویی خود را از دست بدهد! بهترین محل نگهداری عطر جایی خنک و کم نور است، بنابراین سعی کنید شیشه‌های عطر را در مکانی معدل مانند کشو و دور از نور خورشید نگهداری کنید.

بهترین محل نگهداری عطر

نگهداری از عطر در حمام ممنوع

رایج‌ترین اشتباه در نگهداری عطر، نگهداری شیشه‌های عطر در قفسه‌های حمام است. همان‌طور که گفتیم رطوبت، قاتل سرسخت عطرها و ادکلن‌ها است. بنابراین تاکید می‌کنیم که عطرها باید در مکانی خشک و بدون نوسانات دما قرار داده شوند. پس به دنبال کمدی بیرون از حمام برای نگهداری از عطر خود باشید. آنچه شما در عکس‌های ژورنالی و فیلم‌ها مشاهده می‌کنید، در حقیقت بطری‌ها و شیشه‌های زیبا اما خالی از عطر هستند که برای دکوراسیون حمام‌ها و توالت‌ها استفاده می‌شوند.

نگهداری عطر در حمام

در شهرهای مرطوب عطر را در یخچال نگهدارید

باید گفت عطرها نیز درست مانند باقی محصولات آرایشی و بهداشتی، هرگز نباید در مکان مرطوب نگهداری شوند. زیرا رطوبت عمدتاً باعث تاثیرات شیمیایی و در نتیجه تبخیر یا تخریب عطر شود. اما اگر در یک جغرافیای خاص مرطوب و شرجی زندگی می‌کنیم، چاره چیست؟! واقعیت این است که نگهداری عطر در یخچال معمولاً بهترین و ایده‌آل‌ترین مکان برای نگهداری از عطر و ادکلن در شهرهای شرجی است.

نگهداری عطر در یخچال

شیشه عطر را در جعبه اصلی‌اش نگه دارید

در نگاه اول شاید جعبه مقوایی عطر مانند جعبه‌های مقوایی دیگر محصولات آرایشی و بهداشتی به نظرتان بیاید. احتمالا شما هم بعد از بیرون آوردن عطر خود، جعبه مقوایی را دور خواهید انداخت. اما این کار اشتباه است! واقعیت این است که جعبه‌های مقوایی عطر، برای نگهداری این اکسیر‌های معطر و جذاب ساخته شده‌اند. بنابراین نگهداری از ادکلن در جعبه اصلی می‌تواند عمر عطر را به شدت افزایش دهد.

بهترین محل نگهداری عطر

شیشه عطر را مدام تکان ندهید

برخی افراد عادت دارند تا قبل از استفاده از عطر، شیشه آن را تکان دهند. این کار غلطی است! زیرا تکان دادن عطر باعث وارد شدن اکسیژن به داخل مخلوط می‌شود. وارد شدن اکسیژن، اکسیداسیون ناخواسته از طریق حباب‌ها را به دنبال دارد. این امر تعادل رایحه جذاب و بدیع عطر و ادکلن را تغییر داده و سبب فعال و انفعالات شیمیایی فرمول عطر خواهد شد.

نگهداری طولانی مدت ادکلن و عطر

شیشه عطرهای بزرگ خود را به مسافرت نبرید

اگر قصد مسافرت دارید یا قرار است به یک مهمانی یا عروسی در نقطه‌ای دور از منزل بروید، هرگز شیشه عطر یا ادکلن خود را درون چمدانتان نگذارید! این کار علاوه بر اینکه خطر شکستن و ریختن محلول عطر را بشدت افزایش می‌دهد، باعث تکان خوردن بیش از اندازه و باز شدن درب شیشه عطر نیز خواهد شد. در چنین موقعیتی پیشنهاد ما استفاده از سمپل‌های کوچک عطر یا همان شیشه‌های کوچک است.

اگر مسافرت شما قرار است به درازا باشد و مدتی از ادکلن و عطرهای خود استفاده نکنید، بهتر است آنها را نخست درون جعبه مقوایی و سپس درون یک کیسه پلاستیکی هواگیر قرار دهید. نبودن هوا و نور به و نپریدن آن کمک فراوانی کرده و باعث نگهداری طولانی مدت ادکلن می‌شود.

نگهداری عطر در مسافرت

دمای نگهداری عطر چقدر باید باشد؟

علاوه بر اینکه ادکلن و عطرها باید به دور از رطوبت و تابش نور مستقیم خورشید نگهداری شوند، توجه به دمای نگهداری عطر نیز بسیار حائز اهمیت است. دمای بسیار بالا یا پایین می‌تواند تعادل شیمیایی عطر را برهم بزند و باعث صدمه به عطر و ادکلن شود. دمای معمولی اتاق بهترین درجه دمایی است که می‌تواند عطر شما را محفوظ نگه دارد.

دمای نگهداری عطر و ادکلن

تغییرات رنگ و شکل عطر را به دقت رصد کنید

اگر بعد از مدتی تشخیص دادید که رنگ و فرمولاسیون عطر قبل رسیدن تاریخ انقضای عطر در حال تغییر است، باید به رعایت صحیح فاکتورهای نگهداری از عطر شک کنید! ممکن است شما جایی اشتباه کرده باشید. فاکتورها را مرور کنید و موارد احتیاطی را بیش از پیش انجام دهید. سیگنال تغییر رنگ در واقع یک هشدار است. عطر شما در حال خراب شدن و تغییر بو بوده و متاسفانه باید به فکر خرید یک عطر جدید باشید!

عطرهایی با نت‌های ماندگار را انتخاب کنید

صرف نظر از روش نگهداری از عطر یا ادکلن، برخی عطرها به طور طبیعی ماندگاری بیشتری نسبت به بقیه دارند. واقعیت این است که عطرهای سبز رنگ، مرکباتی و گلی زودتر از سایر عطرها منقضی می‌شوند، در حالی که رایحه‌هایی از انواع چوب را برای مدت زمان طولانی‌تری می‌توانید نگهداری کنید. این عطرها در زمره گرانترین‌ها قرار دارند، به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله گرانترین عطرهای زنانه بزنید و با ویژگی‌های آن‌ها آشنا شوید.عطر با نت های ماندگار

عمر مفید عطر چقدر است؟

سوالی که برای اکثر عاشقان عطر و ادکلن پیش می‌آید این است که عمر مفید عطرها واقعاً چقدر است؟ در وهله اول ذهن همه اطراف به این سمت می‌رود که لابد تاریخ انقضای عطر روی شیشه مشخص می‌کند که طول عمر محصول تقریباً چه مدتی است اما درواقع عطر تاریخ انقضای مشخصی ندارد و در صورتی که به شیوه صحیح نگهداری شود می‌تواند تا تاریخ انقضای درج شده روی عطر کیفیت اولیه خود را حفظ کند.

اما نگهداری عطر بدون رعایت شرایط نگهداری عطر، می‌تواند باعث ازبین رفتن کیفیت اولیه عطر شود و بو و ظاهر آن را تغییر دهد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 4 / 5. مجموع آرا: 1

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. نکات خیلی خوبی بود و باعث شد که از هزینه های اضافی و تلف شدن وقت افراد جلوگیری شود.
    به بقیه هم توصیه میکنم که مقالات دیگر را مطالعه کنند.

  2. جالبه چه نکات ساده ای باعث میشن که عطرمون مدت زمان بیشتری بمونه. روش هایی که گفتید رو حتما روی عطرهایی که دارم امتحان میکنم

  3. من عطرهای جیبی‌مو از خانومی می‌خرم. کیفیت خیلی خوبی داره و خیلی ماندگاری بالا. ممنون از مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا