آرایش ناخن

روش های ماندگاری لاک ناخن

صحنه لب‌پر شدن لاک ناخن‌ یک صحنه دلخراش است. همه ما دوست داریم وقتی لاک می‌زنیم و روی ناخن‌هایمان کار می‌کنیم، زیبایی آن‌ها دوام داشته باشد. به همین خاطر است که در این مقاله از خانومی به بررسی روش‌های نگهداری و مراقبت از لاک ناخن‌ می‌پردازیم. اگر دوست دارید زمان ماندگاری لاک ناخن خود را بیشتر کنید، با ما همراه باشید.

نکات مهم برای نگهداری از لاک ناخن

پس از اینکه با پروسه لاک زدن حرفه‌ای و اصولی ناخن‌ها را طی کردید، نوبت به مراقبت و روش‌های نگهداری از لاک ناخن می‌رسد که احتمالا بسیاری از این موارد را هرگز رعایت نکرده‌ایم ولی برای افزایش طول عمر لاک نکات بسیار پر اهمیتی هستند.

1. ناخن‌ها ابزار نیستند

اگر شما هم برای باز کردن در قوطی‌ها، تمیز کردن شیارها و لکه‌های سخت از ناخن‌های خود استفاده می‌کنید، بهتر است با ماندگاری لاک خود خداحافظی کنید. انجام کارهایی که فشار زیادی به ناخن‌ها وارد می‌کنند، هم برای لاک‌ و هم ناخن‌ بسیار آسیب زننده است. بنابراین سعی کنید این عادت اشتباه را کنار بگذارید.

راهکارهای افزایش ماندگاری لاک

2. سریع ترمیم کنید

اگر شما هم بعد از دیدن خراب شدن لاک ناخنتان، تمام تلاشتان را می‌کنید تا آن را فراموش کنید، بهتر است این رویه را کنار بگذارید. متخصصان ناخن توصیه می‌کنند که اگر لایه‌ای از لاک یا ژل ناخن شما خراب شد، سریع آن را ترمیم کنید؛ چراکه یک خراش کوچک روی لاک ناخن ممکن است به بقیه قسمت‌ها سرایت و آن‌ها را هم خراب کند.

راه های ماندگاری لاک ناخن

4. از دستکش استفاده کنید

اگر به دنبال ماندگاری لاک ناخن خود هستید، دستکش‌ را فراموش نکنید. آب، مواد شوینده و اسپر‌ی‌های تمیز کننده می‌توانند به لاک ناخن شما آسیب بزنند. پس در هنگام ظرف شستن یا تمیز کردن خانه استفاده از دستکش را فراموش نکنید.

افزایش دوام لاک ناخن

5. استفاده از الکل را به‌ حداقل برسانید

استفاده از الکل‌ها و سایر مواد ضد‌عفونی کننده باعث پاکیزه شدن محیط و دست‌های ما می‌شوند؛ اما به‌خاطر داشته باشید که الکل یکی از مهم‌ترین دشمنان لاک ناخن است. به‌علاوه ترکیبات الکل باعث تخریب سلول‌های پوست دست شما هم می‌شوند.

راه های مراقبت از لاک ناخن

6. حمام طولانی را فراموش کنید

درست است که حمام‌های طولانی و داغ می‌تواند خستگی را از بین ببرد؛ اما یک تهدید جدی برای ماندگاری لاک ناخن‌های شما است. نفوذ رطوبت به زیر سطح ژلیش یا لاک ناخن شما می‌تواند باعث پوسته‌پوسته شدن زودتر آن‌ها شود.

همچنین نفوذ گرم‌ و‌ سرد شدن لاک ناخن باعث انبساط و انقباض آن‌ها شده و می‌تواند باعث خرد شدن لاک‌هایتان شود.

7. ناخن‌های خود را نجوید

بسیاری از ما عادت‌ داریم که ناخن‌های خود را در مواقع استرس‌زا بجویم یا آن‌ها را نزدیک دهان خود نگه‌ داریم. اما جویدن و رسیدن بزاق به ناخن‌ها باعث از بین رفتن ماندگاری لاک می‌شود. سعی کنید به جای عادت ناخن جویدن- که لاک و مانیکور شما را نابود می‌کند!- چند نفس عمیق بکشید.

به علاوه تاپ‌ کت‌هایی با طعم تلخ وجود دارند که به شما کمک می‌کنند با استفاده از آن‌ها، عادت ناخن جویدن را ترک کنید.

بالا بردن دوام لاک ناخن

اقدامات لازم برای افزایش طول عمر و ماندگاری لاک ناخن

ممکن است همه ما فکر کنیم: «لاک زدن که کاری ندارد. شیشه لاک را باز می‌کنیم و یک لایه روی ناخن‌های خود می‌کشیم.» اما اگر به‌دنبال ماندگاری لاک باشیم، دیگر این فکر را نخواهیم کرد. در ادامه نکاتی را به شما می‌گوییم که در هنگام لاک زدن به شما کمک می‌کنند تا ماندگاری لاک خود را بالا ببرید.

ناخن‌ها را کوتاه نگه‌ دارید

درست است که بلند بودن ناخن‌ها، زیبایی خاص خود را دارد؛ اما باید قبول کنیم ناخن‌های کوتاه‌تر کمتر دچار شکستگی و پوسته‌پوسته شدن می‌شوند. پس اگر به‌دنبال افزایش طول عمر لاک هستید، پیشنهاد می‌کنیم از ابتدا فرم ناخن‌های خود را کوتاه انتخاب کنید.

برای داشتن ناخن‌هایی تمیز و خوش حالت پیش از لاک زدن، حتما مقاله روتین ناخن در خانه با چند ابزار ساده را بخوانید.

لاک‌های قبلی را به‌خوبی پاک کنید

برای افزایش ماندگاری لاک، بهتر است پیش از لاک زدن به‌خوبی سطح ناخن‌ها را تمیز کنید. چربی‌ها و لاک‌های قبلی را از شیارهای ناخن خود بردارید. برای این کار از لاک‌ پاک‌کن‌هایی استفاده کنید که هم قدرت بالایی داشته باشند هم به پوست و ناخن شما آسیب نزنند.

 افزایش طول عمر لاک ناخن

بیس کات مناسب استفاده کنید

بیس کت‌ (base coat) محلولی است که پیش از زدن لاک روی ناخن استفاده و باعث بالا بردن دوام لاک ناخن می‌شود. زمانی که لاک شما خراشیده یا خراب می‌شود، مشکل را در لایه لاک روی ناخن‌هایتان می‌بینید؛ اما ممکن است بیس کتی که روی ناخن شما استفاده شده است، نامرغوب باشد.

لاک باکیفیت بخرید

تفاوتی ندارد که طرفدار لاک‌های معمولی هستید یا ژل‌ لاک‌ها، همیشه از محصولات باکیفیت استفاده کنید. برندهای معتبر لاک ناخن می‌تواند بهترین انتخاب باشد. فروشگاه آرایشی بهداشتی خانومی امکان انتخاب بهترین برندهای لاک ناخن را برایتان فراهم آورده است.

اقدامات لازم برای افزایش طول عمر و ماندگاری لاک ناخن

تاپ کات را فراموش نکنید

تاپ کت‌ها (top coat) هم دسته دیگری از محصولات مراقبت از لاک هستند که به‌ٌصورت لایه‌ای روی آن‌ها استفاده می‌شوند. در هنگام انتخاب تاپ کت تنها به براق یا مات بودن آن فکر نکنید. بلکه مدلی را انتخاب کنید که مقاومت بالایی داشته و در مراقبت از لاک ناخن موثر باشد. اگر تاپ کتی که استفاده می‌کنید دارای مواد آبرسان باشد، می‌تواند ناخن‌های شما را بهتر تقویت کند.

تاپ کات را تجدید کنید

برخلاف تصور عموم مردم، لاک‌ها نیاز به مراقبت مداوم دارند. پس سعی کنید بعد از لاک زدن و استفاده از تاپ کت هم ناخن‌های خود را فراموش نکنید. بهتر است بعد از ۳ روز تا یک هفته، تاپ کات خود را تجدید کنید و یک لایه نازک از آن مثل لاک، روی ناخن‌هایتان بزنید.

روش های بالا بردن دوام لاک ناخن

اجازه دهید لاک خوب خشک شود

یکی از راز‌های افزایش طول عمر لاک این است که اجازه‌ دهید به‌خوبی خشک شود. ممکن است بعد از پنج دقیقه احساس کنید لاک خشک شده است اما بهتر است تا یک‌ ساعت صبر کنید و در این زمان از انجام کارهای سخت و پر تحرک بپرهیزید.

شیشه لاک را محکم تکان ندهید

ممکن است شما هم پیش از لاک زدن شیشه لاک را محکم تکان دهید تا یک‌نواخت شود. اما این کار باعث می‌شود حباب‌های ریز در سطح لاک روی ناخن‌های شما ایجاد شود و ترکیدن این حباب‌ها باعث از بین رفتن ماندگاری لاک ناخن شما می‌شود. بهتر است به جای تکان دادن یا ضربه زدن به شیشه لاک، آن را بین دست‌های خود بگذارید و با سرعتی بالا بچرخانید.

نکات مهم برای افزایش دوام لاک ناخن

لاک خود را خنک کنید

شاید به فکر شما هم رسیده باشد که برای خشک کردن سریع لاک ناخن خود از باد گرم یا سشوار استفاده کنید. اما نه! گرما کمکی به خشک شدن لاک شما نمی‌کند و بدتر فرم لاک را روی ناخن شما به هم می‌ریزد. بهتر است به جای سشوار با باد گرم،‌ از جریان هوای خنکی مثل پنکه استفاده کنید.

قبل از لاک زدن ناخن‌های خود را صاف کنید

صاف کردن ناخن‌ها به کمک بافر یا سوهانی نرم باعث می‌شود لاک بهتر به ناخن بچسبد و به‌زودی از آن جدا نشود.

کوتیکول‌ها را عقب بزنید

یکی از راز‌های مانیکور کردن یا لاک زدن حرفه‌ای، پس زدن کتیکول‌هاست. این کار باعث می‌شود ناخن‌های شما بلند‌تر به نظر برسند و به جای کوتیکول، به سطح ناخن‌های شما بچسبند.

از لایه‌های نازک استفاده کنید

فرقی ندارد در کدام مرحله از لاک زدن هستید؛ بیس کات، لاک یا تاپ کات. بهتر است همیشه از لایه‌های نازک استفاده کنید. این کار باعث می‌شود مایع روی ناخن‌های شما زودتر خشک شود و ماندگاری بالاتری داشته باشد.

بالا بردن دوام لاک ناخن با استفاده از لایه های نازک لاک

افزایش طول عمر لاک

احتمالا شما هم روی میز آرایشی خود تعداد زیادی شیشه لاک دارید که فکر می‌کنید خشک یا خراب شده‌اند. این اتفاق زمانی می‌افتد که به درستی از شیشه لاک خود مراقبت نمی‌کنید یا روش استفاده شما از لاک اشتباه‌ست. این نکات را در خاطر داشته باشید تا لاک‌هایتان دوام بیشتری داشته باشند:

  • برای بررسی رنگ لاک، مدام در آن را باز و بسته نکنید. در معرض هوا بودن ممکن است باعث شود لاک‌ها خشک شوند.
  • در شیشه لاک را بعد از هربار استفاده به‌خوبی محکم کنید.
  • هیچ‌گاه شیشه لاک را به‌صورت افقی نگذارید. سعی کنید همیشه شیشه لاک را ایستاده نگه‌ دارید.
  • اگر احساس کردید لاک شما غلیظ شده و رو‌ به خشک شدن است، چند قطره استون به آن اضافه کنید.

سوالات متداول ماندگاری لاک ناخن

چگونه دوام لاک ناخن را بالا ببریم؟

بهتر است پیش از لاک زدن از بافر یا سوهان‌های نرم برای صاف کردن سطح ناخن استفاده کنید. همچنین استفاده از بیس کات و تاپ کات قبل و بعد از لاک روی بالا بردن دوام لاک ناخن بسیار موثر است. به‌علاوه راهکارهای زیادی در این مقاله معرفی کرده‌ایم که به افزایش ماندگاری لاک ناخن کمک می‌کند.

ژلیش ناخن چقدر دوام دارد؟

زمان معمول ماندگاری ژلیش ناخن بین ۲ تا ۳ هفته است اما شما می‌توانید با استفاده از محصولات باکیفیت و نکات مهمی که در این مقاله توضیح دادیم، دوام ژلیش ناخن خود را افزایش دهید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا