ویدئو

روش های از بین بردن جوش برای همیشه

جوش و روش‌های درمان جوش یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افراد در بهترین سال‌های زندگی است. جوش زدن، تنها یک معضل پوستی نیست. بلکه برای سنین نوجوانی و جوانی که زیبایی ظاهری یکی از ارزش‌های مهم زندگی‌شان است، گاهی تبدیل به یک معضل روحی مانند استرس و عدم اعتماد به نفس می‌شود. بنابراین در درمان جوش نباید سهل انگاری کرد.

از آنجایی که متاسفانه افراد زیادی جوش را یک نوع بیماری پوستی نم‌یدانند، دست به روش‌های ناصحیحی برای درمان آکنه می‌زنند که گاهی عواقب جبران ناپذیری دارد. قبل از هر اقدامی برای درمان، باید آگاه باشیم که جوش چیست؟ سپس انواع جوش را بشناسیم. تازه آن زمان، می‌توان به سراغ بهترین روش درمان رفت. اینکه بدانیم چرا جوش میزنیم و چگونه از ایجاد جوش پیشگیری کنیم، در بهبود جوش بسیار موثر است.

ابتدا شناخت، سپس درمان جوش

جوش انواع مختلفی دارد و هر نوعی از جوش، درمان مخصوص به خودش را دارد. بنابراین نمی‌توان یک راه را برای درمان هر نوع جوشی استفاده کرد. اولین پیشنهاد برای حل این مشکل، مراجعه به پزشک برای تشخیص نوع جوش و انتخاب بهترین روش درمان جوش است. اگر با معضل جوش دست به گریبان هستید، لازم است آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرید. با ما همراه باشید تا از هر آنچه لازم است درباره جوش و روش‌های درمان صحیح جوش بدانید، آگاه شوید.

راهکارهای درمان جوش و آکنه
راهکارهای درمان جوش و آکنه

انواع جوش

جوش در سنین مختلف اتفاق می‌افتد. حتی گاهی از اوقات افراد در سنین بزرگسالی، زمانی که انتظار آن را ندارند، جوش می‌زنند. جوش انواع مختلفی دارد. بطور کلی جوش‌ها دو نوع هستند:

 1. جوش التهابی
  جوش‌های التهابی یا همان جوش‌های کیستیک، جوش‌هایی چرکی هستند که ظاهر ناخوشایندی دارند. این نوع جوش‌ها معمولا بصورت برجسته، قرمز و متورم هستند. خوشبختانه جوش‌های التهابی درمان پیچیده‌ای ندارند. اما موضوعی که اهمیت دارد این است که این جوش‌ها بسیار مستعد به جا گذاشتن جای جوش هستند. بنابراین در درمان آکنه التهابی باید صبور بود و دچار وسوسه‌های فشار دادن جوش به روش غیرصحیح نشد.برای درمان آکنه التهابی از داروهای موضعی و داروهای آنتی بیوتیکی و گاهی راکوتان استفاده می‌شود.
 2. جوش غیرالتهابی
  جوش سرسیاه، جوش سرسفید و جوش‌های زیرپوستی از جمله انواع جوش‌های غیرالتهابی است که روش درمان کاملا متفاوتی با جوش‌های التهابی دارد. در درمان جوش‌های غیرالتهابی معمولااز داروهای خوراکی آنتی بیوتیکی و راکوتان استفاده نمی شود. در این نوع جوش‌ها، نقش محصولات موضعی درمان جوش پررنگ می‌شود و میتوان به یک برنامه صحیح استفاده از محصولات مناسب، به درمان جوش غیرالتهابی دست یافت.

مطلب پیشنهادی: اینفوگراف رژیم غذایی برای درمان جوش

دلایل ایجاد جوش

شاید بارها به این فکر کرده اید که چرا جوش میزنیم؟ چه چیزی باعث می‌شود این معضل ناخوشایند برای ما اتفاق می‌افتد؟ اگر بتوانیم جلوی عوامل ایجاد جوش را بگیریم، قطعا دیگر جوش نمی‌زنیم. در بسیاری از انواع جوش، می‌توانیم با آگاهی از دلایل ایجاد جوش، جلوی ایجاد جوش را گرفت و براحتی از شر جوش خلاص شد. اما متاسفانه همیشه نمی‌توان جلوی ایجاد جوش را گرفت چراکه دلایل ایجاد جوش همیشه قابل کنترل نیست.

ساختار و نحوه شکل گیری آکنه و جوش
ساختار و نحوه شکل گیری آکنه و جوش

جوش زمانی اتفاق می‌افتد که چربی ترشح شده، نتواند براحتی از منافذ طبیعی پوست بیرون بیاد و در کنار فولیکول مو حبس شود. در این صورت چربی تجمع پیدا میکند و بصورت برجستگی بر روی سطح پوست ظاهر می‌شود. اگر سیستم ایمنی بدن نسبت به این تجمع چربی واکنش نشان دهد، التهاب هم ایجاد می‌شود و جوش را تبدیل به جوش التهابی می‌کند. بنابراین توانایی خروج مناسب چربی پوست، نکته کلیدی است.

بطور کلی دلایل ایجاد جوش و تجمع چربی را می‌توان به صورت‌های زیر بیان کرد:

 1. تغییرات هورمونی:
  تغییرات هورمونی یکی از شایع ترین دلایل ایجاد جوش در افراد است. تغییرات هورمونی در سن بلوغ، در بارداری و در زمان مصرف برخی از داروها، از مهمترین دلایل ایجاد جوش در بسیاری از افراد است.

 2. علل و ریشه های ژنتیکی:
  ژنتیک یکی از آن دسته از عوامل ایجاد جوش است که متاسفانه قابل کنترل نیست. اگر پدر و مادر شما جزو گروهی از افراد بودند که در دوران جوانی جوش می‌زدند، متاسفانه شما نیز ممکن است این ارثیه ناخوشایند را دریافت کنید. درست است که عوامل ژنتیکی را در ایجاد جوش نمی‌توان از بین برد اما میتوان با مراقبت‌های پوستی، آن را کنترل کرد.
  عوامل ژنتیکی زمانی که با عوامل دیگر ایجاد جوش همزمان شود، میتواند منجر به ایجاد جوش های بسیار وخیم شود.

 3. استفاده از محصولات پوستی و آرایشی نامناسب
  اگر شما از محصولاتی استفاده کنید که کاملا منافذ پوست را بپوشاند و به چربی های تولید شده طبیعی پوست اجازه بیرون آمدن را ندهد، بدون شک شاهد ایجاد جوش‌های ناخوشایند در صورت‌تان خواهید بود.
  بنابراین در انتخاب محصول آرایشی و بهداشتی، دقت کافی داشته باشید. افرادی که پوست چرب دارند باید بیشتر از افرادی که پوست نرمال و خشک دارند، در انتخاب لوازم آرایش و محصولات پوستی دقت کنند. در این راستا، مطلبی را که درباره انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب پوست چربوجود دارد را از دست ندهید.

 4. عدم مراقبت از پوست
  شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که وقتی از مهمانی باز می‌گردید، به دلیل خستگی، برای پاک کردن آرایش صورت‌تان به اندازه کافی وقت نگذارید. این کار بزرگترین ظلمی است که می توانید در حق پوست‌تان کنید. عدم تمیز کردن پوست، بویژه زمانی که از محصولات پوشاننده پوست مانند کرمپودرها استفاده می‌کنید، راه را برای فعالیت باکتری ایجاد آکنه (P-acne) فراهم می‌کند و پوست را مستعد جوش می‌کند.شاید شستن پوست کاری ساده بنظر بیاید اما یکی از اصلی‌ترین گام‌های مراقبت از پوست برای جلوگیری از جوش در پوست است. بنابراین بر حسب نوع پوست‌تان، بهترین شوینده‌های پوست چرب یا بهترین شوینده‌های پوست نرمال تا خشک را انتخاب کنید و روزانه از آن‌ها استفاده کنید.

 5. تغذیه نامناسب
  با وجود اینکه مقالات اثبات شده‌ای در علم پزشکی درباره رابطه مستقیم بین تغذیه و جوش منتشر نشده است، اما تجربه افرادی که جوش می‌زنند، پزشکان را برآن داشته که افراد مستعد جوش را از غذاهای حاوی روغن‌های اشباع نشده و تحریک کننده مانند شکلات‌ها، فست فودها و حتی لبنیات پرچرب برحذر دارند.

 6. استرس و عوامل محیطی
  استرس به تنهایی باعث ایجاد جوش جدید نمی‌شود. اما اگر در کنار عوامل دیگر ایجاد جوش قرار گیرد، می‌تواند باعث بدتر شدن ایجاد جوش شود.

درمان جوش

درمان جوش می‌بایست به روش صحیح انجام شود.  بسته به نوع جوش متفاوت است. بطور کلی درمان‌های مختلفی برای جوش وجود دارد که در زیر به آن‌ها می پردازیم:

درمان موضعی جوش

یکی از پرکاربردترین روش‌های درمان جوش، استفاده از داروهای موضعی جوش است. برخی از محصولات موضعی جوش در قالب دارو در داروخانه‌ها وجود دارد که از مواد دارویی قوی استفاده شده است. اما قسمت عمده‌ای از محصولات موضعی، آن‌هایی هستند که در قالب محصولات مراقبت از پوست وجود دارند و بدون تجویز پزشک از داروخانه‌ها می توان تهیه کرد. در این نوع محصولات از مواد ایمن و قابل استفاده برای عموم مردم استفاده شده است. برای درمان قطعی، می‌بایست گروهی از محصولات موضعی مرتبط در کنار هم و بطور منظم استفاده شوند. این محصولات شامل موارد زیر است:

 • لایه بردارها:
  لایه برداری از پوست یکی از پرکاربردترین روش در رژیم درمان جوش است. لایه برداری عموما برای درمان جوش‌های غیرالتهابی مانند جوش‌های زیرپوستی و جوش‌های سرسیاه استفاده می شود. بهترین لایه بردارهای موثر در درمان جوش را بشناسید و آگاهانه از آن‌ها استفاده کنید.
  اسکراب و لایه بردارها
  استفاده صحیح از لایه بردارها در زمان مناسب و به مقدار کافی در نتیجه کار بسیار اهمیت دارد. بنابراین لایه برداری از پوست را بدون کسب آگاهی کامل از روش‌های صحیح لایه برداری شروع نکنید.

 • شوینده‌های پوست
  شستن صورت مهم‌ترین و کاربردی ترین گام مراقبت از پوست در برابر ایجاد جوش است. انتخاب یک شوینده مناسب می‌بایست با آگاهی کامل انجام شود. شوینده‌ها در دو نوع شوینده‌های نیاز به آبکشی و شوینده‌های بدون نیاز به آبکشی هستند. یک روتین صحیح شستن پوست شامل استفاده از یک پاک کننده اولیه و سپس استفاده از پاک‌کننده تکمیلی مانند تونر می‌باشد.
  استفاده از تونر به عنوان فیس واش
  با یک انتخاب صحیح از شوینده مناسب پوست و استمرار در تمیز کردن روزانه پوست، مهم‌ترین گام مراقبت از پوست و پیشگیری از جوش و حتی درمان جوش را برداشته ‌ید.
  شوینده‌ها در انواع پن، ژل شستشو، فوم، تونر، میسلار واتر و شیر پاک کن وجود دارند که لازم است برای یک انتخاب صحیح، انواع شوینده‌های صورت را بشناسید.

 • ضدجوش‌ها
  در بسیاری از برندهای آرایشی و بهداشتی و مراقبت از پوست، محصولاتی تحت عنوان ضدجوش وجود دارد. این محصولات، معمولا از ترکیباتی مانند اسیدسالیسیلیک، تی تری اویل، عصاره بابونه، سبومین، اولئونولیک اسید، عصاره باباآدم، نیاسینامید و دیگر ترکیبات ضدالتهاب و آنتی باکتریال استفاده کرده‌اند.
  بهترین ضدجوش‌ها را بشناسید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

 • محصولات دارویی موضعی درمان جوش
  برخی از ترکیبات ضدجوش که در گروه داروها قرار دارند. مانند بنزوئیل پروکساید، تتراسایکلین، کلیندامایسین، آداپالن و اریترومایسین. این نوع داروهای موضعی اثربخش هستند و در درمان سریع جوش استفاده می‌شوند.
  چسب ضد جوش(آکنه)
  نمونه هایی از این کحصولات در قالب چسب های ضد جوش هم عرضه شده اند.

درمان خوراکی دارویی جوش

گاهی اوقات پزشکان از درمان‌های خوراکی دارویی برای درمان جوش استفاده می‌کنند. این داروها یا داروهای آنتی بیوتیکی هستند، یا داروهای هورمونی و یا راکوتان. راکوتان زمانی استفاده می‌شود که روش‌های دیگر با شکست مواجه شده باشد. در واقع راکوتان یک داروی بسیار قوی و اثربخش با عوارض جانبی بالا و موارد احتیاط زیاد می‌باشد که بعنوان آخرین تیر ترکش استفاده می‌شود.

 توصیه اکید می‌شود که مصرف داروهای خوراکی درمان جوش حتما به تجویز پزشک صورت گیرد و از مصرف خودسرانه داروهای خوراکی درمان جوش اجتناب شود. داروهای خوراکی و حتی آنتی بیوتیک‌هایی که در درمان جوش استفاده می‌شوند، هر کدام بر نوع خاصی از جوش اثر دارند و نمی‌توان هر دارویی را برای هر نوع جوشی مصرف کرد.

راکوتان، موثرترین داروی درمان جوش

راکوتان، موثرترین داروی درمان جوش

درمانهای گیاهی و خانگی جوش

درمان‌های گیاهی جوش یکی از روش‌های ایمن و کم هزینه در درمان جوش محسوب می‌شود. البته باید در نظر داشت که اثربخشی این نوع درمان هم به مراتب کمتر از داروهای قوی می‌باشد.

امروزه استفاده از درمان‌های گیاهی به منظور درمان مشکلات پوستی یا حتی برای تقویت پوست و داشتن پوستی زیبا و سالم بسیار رایج شده است و طرفداران زیادی دارد. در مصرف ماسک‌های خانگی و درمان‌های گیاهی جوش باید این نکته را در نظر داشت که برای گرفتن نتیجه مناسب باید در استفاده از یک نوع ماسک تداوم حداقل دو ماهه داشت. مصرف یک یا دوبار از ماسک شما را به نتیجه مطلوب نمی‌رساند. در نتیجه در استفاده از ماسک‌های خانگی و درمان‌های گیاهی جوش، باید صبور باشید.

ماسک‌های گیاهی

ماسک‌های گیاهی، یکی از روش‌های پرطرفدار درمان جوش

از جمله ماسک‌های گیاهی مناسب برای این ‌کار، ماسک روغن درخت چای و چای سبز، ماسک آبلیمو و سفیده تخم مرغ و ماسک سیر و عسل می‌باشد.

برای بهره گیری کامل از ماس‍‌ک‌های گیاهی، باید ابتدا پوست را کاملا تمیز کرد، سپس از ماسک استفاده کرد. گلاب می‌تواند یکی از تمیز کننده‌های پوست، قبل از استفاده از ماسک‌های گیاهی درمان جوش باشد.

فوت و فن از بین بردن جوش در چند ثانیه!

درست در هنگامی که می‌خواهیم لباس‌های خود را به تن کنیم و به مهمانی برویم، جوش‌های ناخوانده‌ای مهمان پوست ما می‌شوند. به نظر می‌رسد باید از مهمانی منصرف شویم و قید همه چیز و همه کس را بزنیم! نه اینطور نیست. شما باید آنقدر قوی باشید که بخاطر یک جوش ساده، مهمانی و مراسم خود را کنسل نکنید. آنچه که همه‌ی ما در این شرایط خواستاریم، از بین بردن جوش صورت در چند ثانیه است. در نخستین قدم، هر نوع داروی شیمیایی که برای درمان جوش استفاده می‌شود، کنار بگذارید. چون مصرف یکباره داروهای شیمیایی می‌تواند پوست را حساس‌تر کند و التهابات پوست را افزایش بدهد.
2 الی 3 ساعت پیش از شروع مهمانی، حداکثر 5 قالب یخ را در فریزر قرار بدهید. پس از گذشت این زمان، قالب‌های یخ را از فریزر بیرون بیاورید. قالب یخ را بردارید و آن را روی موضع جوش ماساژ بدهید. این کار باعث می‌شود تا عفونت دور مایع چرک گسترش پیدا نکند و محل جوش بزرگ‌تر نشود. اگر قالب یخ ندارید، می‌توانید از عصاره اکالیپتوس یا عصاره اسطوخودوس جوشانده شده استفاده کنید. این عصاره‌ها التهابات پوست را کاهش می‌دهند و تا حد زیادی مانع از قرمز شدن جوش می‌شوند. با استفاده از هر یک از این سه ماده می‌توانید سطح پوست را خنک نگهدارید و مانع از تورم چندبرابری جوش چرکی شوید.

سوالات متداول:

1. اصلی‌ترین دلایل ایجاد جوش و تجمع چربی کدامند؟
تغییرات هورمونی، علل و ریشه های ژنتیکی، استفاده از محصولات پوستی و آرایشی نامناسب، عدم مراقبت از پوست، تغذیه نامناسب، استرس و عوامل محیطی از دلایل ایجاد جوش می باشند.

2. به چند روش می توانیم جوش های خود را درمان کنیم؟
درمان موضعی جوش، درمان خوراکی دارویی جوش و درمانهای گیاهی و خانگی جوش از روش های درمان جوش می باشند.

3. برای از بین بردن جوش ها چه باید کرد؟

 • پوست صورت را با پاک کننده ها و شوینده های مناسب با نوع پوست بشویید.
 • به صورت خود دست نمالید و جوش ها را دستکاری نکنید.
 • از داروهای درمانی مناسب و کرم های ضد جوش صورت استفاده کنید.
 • تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آفتاب جلوگیری کنید.
 • پوست خود را مرطوب نگه دارید.
 • از کرم های درمان کننده لکه های آکنه استفاده کنید.
 • محصولات حاوی اسید سالیسیلیک را امتحان کنید.
 • لوازم آرایش صورت خود را سبک و مناسب انتخاب کنید.
 • رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

4. آیا قرار دادن یخ بر روی جوش صورت، به درمان آن کمک می کند؟
این کار به تدریج باعث کاهش تورم و اندازه جوش می شود. هنگامی که یخ را بر روی آکنه های التهابی مالش می‌دهید، قرمزی جوش کاهش می یابد، در نتیجه جوش های شما کمتر به چشم می آیند. ممکن است که تکرار این کار در نهایت باعث از بین رفتن کامل جوش شود. همچنین قرار دادن یخ بر روی جوش درد آکنه های کیستیک را کاهش می دهد.

5. چه غذاهایی باعث بروز آکنه می شوند؟
اگر رژیم غذایی شما مملو از نوشیدنی ها و مواد غذایی چرب و شیرین باشد، احتمال آکنه بیشتر است. قند، چربی و کربوهیدرات موجود در مواد غذایی به سرعت وارد خون می شوند و سبب ایجاد جوش می شوند.

6. آیا عسل به درمان آکنه کمک می کند؟
عسل درمان قطعی آکنه نیست، اما می تواند اثرات ضد باکتری و تسکین دهنده ای بر جوش ها داشته باشد که ممکن است تحریک یا قرمزی ناشی از جوش را مهار کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 3.8 / 5. مجموع آرا: 23

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا