مراقبت صورت

انواع ماسک صورت؛ ماسک مناسب پوست شما

این روزها استفاده از ماسک صورت طرفداران زیادی پیدا کرده است. شاید دلیل آن این باشد که ماسک های صورت قیمت مناسبی نسبت به کرم های گران قیمت دارند. همچنین در صورتی که درست استفاده شوند، اثربخش خوبی نیز دارند. قبلا در مطلب روش استفاده مؤثر ماسک صورت روش صحیح و نکته های مهم مصرف ماسک ها را بیان کردیم. این مقاله را از دست ندهید.

 

ماسک صورت خانگی یا شرکتی؟

شاید درست کردن ماسک صورت ساده بنظر بیاید، اما اگر چند نوع مواد گیاهی را با هم ترکیب کنیم و به صورتمان بزنیم، واقعا اثربخش است؟ نکته اینجاست که برخی از ترکیبات گیاهی درشت مولکول هستند یا محلول در آب هستند و جذب پوستی به همین راحتی ندارند. بطور مثال اگر یکی از میوه های حاوی ویتامین سی را بصورت طبیعی به پوست بزنید، اصلا جذب پوستی ندارد.
برخی از مواد طبیعی بخصوص آنهایی که عصاره های روغنی دارند، جذب پوستی بهتری دارند. بنابراین تنها برخی از ترکیبات ماسکهای خانگی اثربخش است. این به آن معنی نیست که ماسکهای خانگی خوب نیستند. بلکه اگر آگاهی کافی از خواص گیاهان و اندازه مولکولی و وضعیت جذب پوستی آنها داشته باشید، اتفاقا روشی بسیار اقتصادی برای رسیدگی به پوست است.
اما ماسکهای صنعتی کار را برای مصف کننده راحت کرده اند. در ترکیبات درشت مولکول یا محلول در آب که جذب پوستی ندارند، آنها را به ریز مولکول تبدیل میکنند. ماسکهای آماده شرکتی برندها معتبر، از ترکیباتی از عصاره گیاهان استفاده میکنند که ریز مولکول باشند و جذب پوستی داشته باشند. لذا اثربخشی آنها بالاتر از ماسکهای خانگی هستند. همچنین ترکیباتی در ماسکها استفاده می شود که احتمال حساسیت پوستی کمتری دارند.

 

انواع ماسک صورت

ماسکها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای کاربردهای متفاوتی استفاده می شوند. بر حسب اینکه چه نوع پوستی دارید و هدف شما از استفاده از ماسک چیست، باید نوع ماسک خود را انتخاب کنید. در اینجا به انواع ماسک های صورت موجود در بازار اشاره میکنیم:

 

1- ماسک خاک رس

این نوع ماسکها بافت غلیظی دارند و خاصیت جذب چربی دارند. بنابراین برای پوست های چرب گزینه مناسبی است. ماسکهای خاک رسی بعد از 20 دقیقه الی نیم ساعت باید شسته شوند.

 

ax m

 

بسته به هدفی که دارید، ترکیبات ماسک خاک رسی خود را انتخاب کنید. مثلا برای پاکسازی منافذ پوستی، استفاده از ماسک خاک رسی جو آووکادو مناسب است. اگر میخواهید پوست شفافی داشته باشید، ماسک نعنا لیمو برایتان کاربرد دارد.

 

ax m

 

2- ماسک صورت ژله ای

این نوع ماسکها بعد از حدود 20 دقیقه نیاز به شستشو دارند. فرق آن با ماسکهای خاک رسی این است که این نوع ماسکها برای افراد پوست نرمال تا خشک مناسب است. معمولا تمامی انواع آن آبرسانی پوست را هم انجام می دهند. فراموش نکنید هیچ نوع ماسکی را به دور چشم نزنید. اطراف چشمتان را بصورت دایره ای خالی بگذارید.

 

3- ماسک پیل آف

ماسک های پیل آف بگونه ای هستند که وقتی بر روی صورت استفاده می شود، بعد از مدت کوتاهی در حدود 2 تا 3 دقیقه، بر روی صورت خشک می شود. بیست دقیقه صبر میکنیم، سپس آن را بصورت ورقه ای از پوست جدا میکنیم. این نوع ماسکها برای پاکسازی، شفاف کردن پوست و رفع جوشهای سرسیاه مناسب است.

 

ax m

 

ماسک پیل آف در هنگام جدا شدن از روی پوست، سلولهای مرده سطح پوست را نیز از روی پوست برمیدارد. این کار سبب می شود پوست مواد مغذی را بهتر جذب کند. ههمچنین به شفاف شدن پوست و رفع کدری آن کمک میکند.

 

4- ماسک نقابی

ماسکهای نقابی دارای ورقه ای آغشته به مواد مغذی هستند که آن را بر روی پوست میگذاریم. ماسک های نقابی یکبار مصرف هستند.

 

5- ماسک صورت اسکرابی

ماسک های اسکرابی حاوی دانه های ریز هستند که به آرامی بر روی پوست ساییده می شود. این نوع ماسک لایه برداری ملایم از سطح پوست انجام می دهد. ماسک اسکراب به 2 تا 3 دقیقه ماساژ نیاز دارد. ماساژ باید بصورت دورانی بر روی پوست ماساژ دهید.

 

ax m

 

قوانین مهم در استفاده از ماسک صورت

ماسک های صورت اگر بصورت اصولی استفاده شود، می تواند برای پوست معجزه کند. بنابراین یا استفاده از ماسک را شروع نکنید، یا تمامی نکته های اثربخشی آن را رعایت کنید تا نتیجه لذت بخشی از آن بگیرید. در اینجا به مهمترین نکات مصرف ماسک اشاره میکنیم:

 

1- پوست تمیز

حتما ماسک را بر روی پوست تمیز بزنید. در واقع بهترین زمان مصرف ماسک بعد از حمام است که کاملا پوست تمیز و آماده جذب مواد مغذی است. وقتی پوست کثیف باشد، آلاینده های روی پوست نمی گذارند مواد مغذی ماسک به پوست برسد.

 

2- استمرار استفاده

اگر میخواهید از مصرف ماسک صورت نتیجه بگیرید، حتما بصورت منظم آن را استفاده کنید. نه اینکه یکی دو بار بزنید و ول کنید. یا اینکه یک هفته بزنید و ئو هفته یادتان برود. ماسک ها را هفته ای دو بار و حداقل به مدت 8 هفته استفاده کنید. در اینصورت نتایج خیلی خوبی از ماسک میگیرید.

 

ax m

 

3- بی حرکت ماندن صورت

در طول مدت زمانی که ماسک بر روی پوست شما قرار دارد، حرف نزنید، نخندید و بطور کلی صورتتان را بدون حرکت نگه دارید. برخی از ماسکها احساس کشیدگی روی پوست دارند که حتما باید پوست بدون حرکت باشد. در مدت زمانی که ماسک روی صورتتان است، ریلکس کنید دراز بکشید و موسیقی گوش دهید.

 

4- دور چشم ممنوع

ماسک ها را دور چشم نزنید. پوست دورچشم بسیار نازک است و برای ماسک مناسب نیست. مخصوصا ماسکهایی که احساس کشیدگی روی پوست ایجاد می کنند.

 

5- تست حساسیت

اگر از ماسکهای خانگی استفاده میکنید، حتما قبل از اینکه آن را بر روی کل صورت بزنید، حتما ب گوشه ای پوستتان بزنید و واکنش پوست را بعد از 5 دقیقه مشاهده کنید. اگر مطمئن شدید که التهاب یا قرمزی یا خارش ایجاد نشد، آن وقت می توانید آن را به کل صورت بزنید. هرگز فکر نکنید چون ترکیبات گیاهی هستند، حساسیت زا نیستند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا