مراقب خودت باشمراقبت از پوست

بهترین روش شستشوی پوست چیست؟

 شستن پوست یکی از مهم‌ترین گام‌های مراقبت از پوست است. اگر بدانید که شستن پوست می‌تواند چه مشکلاتی از پوست را حل و پیشگیری کند، هرگز به آن بی‌توجهی نمی‌کردید. پیشتر در مقاله‌ای به شوینده‌هایی که برای پوست معجزه می‌کنند اشاره کردیم. در این مطلب بهترین روش شستشوی پوست بیان می‌شود.

هرچه برای شستن و تمیز کردن پوستتان بیشتر وقت بگذارید و با دقت و وسواس بیشتری آن را انجام دهید، نتیجه بهتری از سلامت پوستتان می‌گیرید. همیشه بهترین شوینده‌ها را انتخاب کنید. هزینه کردن برای تمیز کردن پوست در واقع نوعی صرفه جویی در خرید کرم‌های درمانی است.

در این مطلب روتین تمیز کردن پوست چرب و مختلط و همچنین پوست نرمال تا خشک را به شما می‌گوییم. وقتی از مهمانی برمی‌گردید، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید تا از تمیز شدن پوستتان اطمینان حاصل کنید.

روتین شستشوی پوست چرب-خانومی

روتین شستشوی پوست چرب

1- میسلار واتر

بهترین روش شستشوی پوست: اگر اهل آرایش کردن یا استفاده از کرم‌های پوشاننده و سنگین هستید، اولین گام روتین شستشوی پوست شما باید استفاده از میسلار واتر باشد. میسلار واترها محلول‌هایی هستند که قدرت پاک کنندگی بالایی دارند. قبل از هر چیز دیگر باید میسلار واتر را بر روی پد بریزید و روی پوست آرایش کرده بزنید. با این کار کل کرم‌پودر صورتتان پاک می‌شود.

بعضی از میسلار واترها برای استفاده آرایش چشم نیز مجاز هستند و برخی دیگر نه. بنابراین وقتی میسلار واتری انتخاب می‌کنید، حتما به نوشته‌های روی آن دقت کنید که آیا می‌توانید با آن آرایش چشم را هم پاک کنید یا خیر. اگر میسلار واتری که دارید، برای آرایش چشم نیست، گام بعدی را بخوانید.

میسلار واتر اوسرین نمونه میسلار واتری است که هم برای پوست صورت، هم برای چشم و هم برای لب قابل استفاده می‌باشد. از این رو به آن میسلار 3 در 1 اوسرین می‌گویند.

2- پاک کننده مخصوص آرایش چشم

بهترین روش شستشوی چشم: برای پاک کردن آرایش چشم فقط و فقط از پاک کننده‌های مخصوص آرایش چشم استفاده کنید. اکثر این نوع پاک کننده‌ها دوفازی هستند. یک فاز، چرب و فاز دیگر فاز غیرچرب است. فاز چرب برای حل کردن چربی‌های آرایش غلیظ مثل ریمل و خط چشم مناسب است.

ممکن است بعد از استفاده از پاک کننده‌های دوفازی چشم، کمی احساس چربی اطراف چشمتان داشته باشید. این موضوع نه تنها بد نیست بلکه برای تامین رطوبت و چربی اطراف چشم بسیار مناسب است.

3- شوینده نیاز به آبکشی

 افرادی که پوست چرب دارند، ترجیح می‌دهند از شوینده‌هایی استفاده کنند که در نهایت پوستشان را آبکشی کنند. خیلی از افرادی که پوست چرب دارند، بدون شستشو با آب، احساس تمیزی پوست نمی‌کنند.

افرادی که پوست چرب دارند، باید دقت داشته باشند که شوینده‌هایی انتخاب کنند که مخصوص پوست چرب باشند. این نوع از شوینده‌ها حاوی ترکیبات کنترل کننده چربی پوست و تنظیم کننده سبوم هستند. شوینده‌های پوست چرب، قدرت شویندگی بالاتری دارند اما ذکر این نکته الزامیست که اگر شوینده، پوست را بیش از اندازه خشک کند، پوست به‌طور طبیعی برای جبران آن، چربی بیشتری ترشح می‌کند و این سیکل معیوب ادامه می‌یابد.

بنابراین شونده‌هایی برای پوست چرب خوب هستند که بیش از اندازه پوست را خشک نکنند. چون در این‌صورت، پوست سریع‌تر و بیشتر چرب می‌شود. شوینده‌های می‌توانند از نوع فوم، ژل شستشو صورت یا پن باشند.

4- تونر، تکمیل کننده تمیز کردن پوست

تونر چیست؟  تونرها محلول‌های آبکی هستند که به راحتی وارد منافذ پوست می‌شوند و آلودگی‌ها را از آن بیرون می‌کشند. گاهی از اوقات اتفاق می‌افتد که بعد از شستن صورت و آبکشی آن، وقتی پد آغشته به تونر را بر روی صورتتان می‌زنید، مقداری آلودگی بر روی پد مشاهده می‌کنید. این کثیفی‌ها همان‌هایی هستند که در منافذ پوست گیر افتاده بودند.

تمیز کردن صورت با تونر مرحله تکمیلی پاک کردن پوست است. برای این‌کار وقت بگذارید و آن را با دقت انجام دهید.

5- اسکراب

اسکراب یا اکسفولیت‌ها محصولات کرمی هستند که حاوی دانه‌های ریز می‌باشند. این دانه‌ها در تماس با پوست و ماساژ، سلول‌های مرده را از سطح پوست می‌زدایند و پوست را برای جذب ترکیبات مغذی آماده می‌کنند. استفاده از اسکراب‌ها هفته‌ای یک بار پیشنهاد می‌شود.

اسکرابی خوب است که حاوی دانه‌های زبر و خشن نباشد. چرا که دانه‌های زبر، سطح پوست را به‌طور نامحسوس مخدوش می‌کند و پوست را مستعد التهاب و جوش می‌کند.

افرادی که پوست حساس دارند، اسکراب را حداکثر هر دو هفته یک بار استفاده کنند و از اسکراب‌های بسیار ملایم استفاده کنند.

روتین پوست نرمال و خشک-خانومی

روتین تمیزکردن پوست نرمال و خشک در بهترین روش شستشوی پوست

مراحل تمیز کردن پوست نرمال تا خشک مشابه روتین شستشوی پوست چرب است با این تفاوت که هر کدام از مراحل، محصولات مخصوص نوع پوست خودش را می‌خواهد.

مرحله 1 و 2 دقیقا مشابه روتین شستشوی پوست چرب که در بالا گفته شد، است.

3- استفاده از کرمی کلینزر

افرادی که پوست نرمال تا خشک دارند، می‌توانند هم از شوینده‌هایی که نیاز به آبکشی دارند استفاده کنند، هم از کرمی کلینزر ها. کرمی کلینزرها یا شیرپاک کن‌ها محصولات کرمی هستند که هم‌زمان با پاک کنندگی، مقدار کمی رطوبت و چربی از خود به جا می‌گذارند. بنابراین این نوع پاک کننده‌ها فقط به پوست‌های نرمال تا خشک پیشنهاد می‌شود. 

مرحله 4 و 5 دقیقا مشابه مراحل گفته شده در روتین شستشوی پوست چرب که در بالا بیان شده، است با این تفاوت که باید محصولات مخصوص پوست نرمال تا خشک استفاده شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا