روتین پوستیمراقبت از پوست

فیس واش چیست؟ کاربرد و روش استفاده از آن

پوست صورت تنها جایی از بدن است که عموما پوشانده نمی‌شود. به همین دلیل در معرض انواع آلودگی‌ به‌خصوص آلودگی هوا قرار دارد. از قدیم هم گفته‌اند «رنگ صورت خبر می‌دهد از سرِ درون»، به همین دلیل افراد و به ویژه خانم‌ها سعی می‌کنند رسیدگی به چهره را در اولویت قرار دهند و به حفظ زیبایی و شادابی صورت خود اهمیت می‌دهند. شستشوی صورت با یک فیس واش مناسب و آشنایی با نحوه استفاده از آن، یکی از ابتدایی‌ترین و در عین‌حال مهم‌ترین روش‌هایی است که می‌تواند به حفظ این زیبایی کمک کند.

بررسی محصولات شستشوی صورت لایه بردار، نشان می‌دهد چقدر راحت می‌توان از دست لکه‌های مزاحم پوستی خلاص شد. استفاده درست از این محصولات شما را کمتر نیازمند به اقدامات پوستی ماهیانه مانند فیشیال صورت خواهد کرد.

فیس واش بهترین انتخاب برای شستشوی صورت

وقتی از شستن صورت حرف می‌زنیم، دقیقاً از چه چیزی صحبت می‌کنیم؟!

آنچه مهم است و ما را وادار به نوشتن این مطلب کرد، آموزش شیوه شستن اصولی صورت بود. به شما خواهیم گفت برای داشتن یک روتین پوستی موفق چه عملیاتی باید انجام دهید. استفاده از میسلار واتر، اسکراب‌ها و پاک‌ کننده های آرایش چشم از کارهایی است که باید قبل از شستشوی صورت با فیس واش، به‌صورت روتین انجام دهید.

استفاده از فیس واش برای شستشوی صورت

هنوز بسیاری از افراد هستند که در روتین پوستی خود برای شستشوی پوست حساسِ صورت، از صابون‌های عطری و بسیاری از محصولات نامناسب دیگر استفاده می‌کنند.

اولین قدم برای شستن صحیح صورت و رعایت اصول بهداشتی، استفاده از شوینده مرغوب با توجه به تایپ پوستی است. به همین منظور استفاده از یک فیس واش مانند ژل شستشوی صورت یا فوم پاک‌ کننده امری ضروری و برای روتین پوستی صحیح و اصولی است.

در این مطلب سعی کرده‌‎ایم کاربرد و نحوه استفاده از فیس واش و مراحل اصولی شستشوی صورت را به شما آموزش دهیم. همچنین چند نمونه مرغوب و باکیفیتِ این محصول را معرفی می‌کنیم و شما را با فواید فیس واش آشنا خواهیم کرد.

فواید استفاده از فیس واش برای پوست

فیس واش چیست؟

در اصطلاح به شوینده‌های مخصوص صورت، فیس واش می‌گویند. این محصولات شامل انواع صابون‌ها، پن‌ها، ژل‌ها و فوم‌ها می‌شود. اما این اصطلاح بیشتر در مورد ژل‌های شستشوی صورت به‌کار می‌رود.

– ژل شستشوی صورت

ژل‌ شستشوی صورت یا همان فیس واش مایعی شفاف، مقداری چسبنده و تا حدی شبیه به ژل است. فیس واش یک پاک کننده عمیق است که منافذ بسته پوست را باز کرده و آلودگی‌ها و چربی‌های مضر پوست را از بین می‌برد.

با توجه به نوع پوست صورت فیس واش‌ها متفاوت هستند. فیس واش مخصوص پوست خشک آبرسان قوی و فیس واش مخصوص پوست چرب باعث تعادل چربی پوست شده و از ایجاد آکنه جلوگیری می‌کند.

فیس واش بهترین و متعادل‌ترین شوینده برای شستشوی روزانه صورت است. دو بار در روز یعنی صبح و شب می‌توانید از فیس واش استفاده کنید. اگر در طول روز آرایش دارید، حتماً قبل از شستن صورت با فیس واش، باید با پاک‌کننده آرایش، آلودگی و مواد آرایشی را از صورت پاک کنید.

– فوم شستشوی صورت

یکی دیگر از محصولاتی که برای شستن صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد، فوم شستشو است. فوم صورت به‌صورت یک مایع کفی است و یک شوینده عمیق پوست به‌شمار می‌آید.

فرمولاسیون فوم نسبت به ژل‌های شست و شو ملایم‌تر است و برای شستن صورت بعد از یک آرایش سنگین یا روزهایی که پوست صورت مدت زیادی در معرض آلودگی و گرد و غبار قرار گرفته، گزینه بهتری برای شستن صورت است.

– پن شستشوی صورت

پن‌ صورت چیست؟ پن ها از نظر ظاهری شبیه به صابون هستند اما برعکس صابون‌ها pH (درجه 6) مناسب و نزدیک به پوست دارند. به همین علت پن صورت نسبت به صابون‌ انتخاب بهتری برای شستشوی صورت است. پن‌ها مانند ژل و فوم شستشو، برای انواع پوست‌های چرب، خشک، نرمال و آکنه‌ای تولید می‌شوند.

بعضی از پن‌ها مانند پن شستشوی پوست چرب و آکنه دار استم سل، خاصیت درمانی دارند و باعث کاهش آکنه، التهاب و قرمزی صورت می‌شوند. از یاد نبرید که pH بالا باعث ایجاد مشکلات پوستی مانند چین و چروک، آکنه و التهاب می‌شود. این مشکل در افرادی که برای شست و شوی صورت از صابون استفاده می‌کنند، مشاهده می‌شود.

کاربرد فیس واش برای انواع پوست

صبح زود که از خواب برمی‌خیزیم، احتمالاً نخستین کاری که به‌صورت ناخودآگاه انجام می‌دهیم، شستن دست و صورت با آب است! این کار شاید برای خیلی از افراد تنها به‌منظور رفع خواب‌آلودگی انجام شود، اما در حقیقت شما با این کار یکی از مراحل مهم روتین مراقبت از پوست را انجام داده‌اید

همچنین از طرف دیگر، زمانی‌که خسته از فعالیت روزانه‌تان به خانه برمی‌گردید، صورت خود را می‌شویید. بنابراین روتین مراقبت از پوست با شستن صورت در صبحگاه آغاز و شب قبل از خواب به پایان می‌رسد.

به‌طور معمول پوست صورت دوبار در طول روز، یکی در ابتدای روز و دیگری در انتهای روز، نیاز به شستشو دارد. شستشوی صورت برای خانم‌هایی که هر روز صورت خود را آرایش می‌کنند، مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهند و هرگز نباید در انجام آن تنبلی کنند.

افرادی که آرایش صورت ندارند نیز به‌دلیل آلودگی هوا مخصوصاً در شهرهای شلوغ با شاخص آلودگی هوای بالا، باید در پایان روز آلودگی روی صورت خود را با یک فیس واش مناسب پاک کنند.

اما اشتباه رایجی که برخی افراد با پوست خشک و حتی نرمال مرتکب آن می‌شوند، نَشُستن صورت در طول روز است. این افراد به یک شایعه نادرست باور دارند: شستشوی زیاد پوست خشک یا حتی نرمال کاری اشتباه است و خشکی کلافه‌کننده پوست را دوچندان می‌کند!!

در این حالت باید بگوییم که خشکی پوست شما به‌دلیل استفاده از شوینده و پاک‌کننده نامناسب است و نه شستشوی صورت که از مهم‌ترین روتین‌های پوستی به‌شمار می‌رود. پس برای خلاص شدن از خشکی و التهابات پوستی به‌دلیل شستشو با مواد نادرست، باید بهترین فیس واش متناسب با گونه پوستی خود را انتخاب و مصرف کنید.

فراموش نکنید صابون باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی پوست و آسیب به رگ‌های خونی پوست می‌شود. نتیجه استفاده از این شوینده نادرست التهاب، قرمزی، افزایش خشکی و حتی چروک‌های پوستی صورت است.

پس اگر شما هم از افرادی هستید که تا امروز با شستشوی صورت را با صابون انجام داده‌اید، متاسفانه در حق پوست خود کم‌لطفی کرده‌اید! بنابراین استفاده از این شوینده خشن را کنار بگذارید و یک فیس واش مناسب با نوع پوست صورت خود تهیه کنید.

طرز استفاده از ژل شستشوی صورت

استفاده از صابون برای شستشوی صورت ممنوع!

بهترین شوینده صورت در حقیقت آلودگی و آرایش را از روی سطح پوست صورت پاک می‌کند. همچنین این فیس واشِ باکیفیت میزان چربی پوست را نیز کنترل خواهد کرد.

بنابراین در اولین قدم برای انتخاب و خرید بهترین شوینده فیس واش، باید از نوع پوست خود آگاهی و شناخت پیدا کنیم. یک شوینده مناسب ضمن حفظ کنترل چربی پوست، سلول‌های مرده را از سطح پوست پاک می‌کند و باعث شادابی و شفاف شدن صورت می‌شود.

یکی از قدیمی‌ترین شوینده‌های صورت صابون است و بسیاری از افراد برای شستن رزوانه صورت از صابون استفاده می‌کنند. تمایل به استفاده از صابون برای شستشوی صورت در بین افراد با پوست چرب بسیار بیشتر است زیرا صابون در بیشتر مواقع باعث خشکی پوست می‌شود و در نظر افراد دارای پوست چرب، صابون چربی پوست آنها را کنترل کرده است.

در حالی‌که استفاده از صابون برای شستشوی پوست صورت، سبب از بین رفتن چربی و متقابلاً رطوبت پوست شده و زمینه‌ساز ایجاد التهابات پوستی و در نهایت تغییر پوست چرب به پوست حساس خواهد شد.

مضرات صابون برای شستشوی صورت

نکته: ناگفته نماند که امروزه متخصصان پوست برای درمان برخی از مشکلات پوستی به مراجعین خود صابون‌هایی که خاصیت درمانی دارند، تجویز می‌کنند. آنچه مسلم است این است که هرگز نباید استفاده از صابون‌های درمانی را بدون تجویز پزشک قطع کرد.

بنابراین منظور ما عدم استفاده از صابون‌های غیراستانداری مانند صابون‌های سنتی است که PH مناسب ندارند و باعث آسیب جدی به پوست می‌شوند.

اما اگر ترجیح می‌دهید که هنگام استحمام از صابون برای شستشوی بدن استفاده کنید، هرگز از صابون برای شستشوی پوست صورتتان استفاده نکنید.

پوست صورت با پوست بدن تفاوت‌های زیادی مانند تفاوت pH، غدد چربی، ضخامت و … دارد. پس باید شوینده صورت با بدن متفاوت باشد. حتی بهتر است برای شستشوی بدن نیز از شامپو بدن مناسب با نوع پوست استفاده کنید.

مضرات استفاده از صابون بجای ژل شستشوی صورت

 بهترین فیس واش کدام است؟

قدم اول برای انتخاب و خرید بهترین فیس واش صورت، شناخت نوع پوست صورت است. پس باید با توجه به نوع پوست شوینده مناسب را انتخاب کرد. دسته بندی انواع پوست به این‌صورت است:

 • پوست خشک
 • پوست چرب
 • پوست مختلط
 • پوست نرمال
 • پوست حساس
 • پوست آکنه‌دار

بهترین فیس واش چه ویژگی‌هایی دارد؟

 1. بهترین شوینده صورت، چربی و رطوبت پوست را حفظ می‌کند
 2. باعث التهاب و حساسیت پوستی نمی‌شود
 3. مهم‌تر از همه، فاقد مواد مضری مانند پارابن است

این روزها تنوع محصولات مراقبتی از پوست بسیار بالا است. این تنوع بالا از طرفی خوب و از سمتی دیگر باعث سردرگمی افراد برای خرید می‌شود. پس بهتر است شوینده مناسب با پوست صورت خود را از بین برندهای مطرح که مصرف‌کنندگان آن رضایت بیشتری دارند، انتخاب کنید.

برای اطلاع از میزان رضایت مشتریان، دیدن نظرات و رای مصرف‌کنندگانِ محصول، بهترین روش است. در لوازم آرایشی بهداشتی خانومی نیز شما می‌توانید قبل از خرید محصول رای و نظرات خریداران را مشاهده و سپس اقدام به خرید کنید.

1. فیس واش برای پوست خشک و ملتهب

 گفتیم که بهترین شوینده صورت با توجه به نوع پوست انتخاب می‌شود. شوینده مناسب برای پوست‌های خشک باید چربی و رطوبت لازم را به پوست برساند.

همان‌طور که می‌دانید پوست خشک بسیار حساس است و مدام دچار التهاب و قرمزی می‌شود. به همین دلیل فیس واش مناسب برای پوست‌های خشک باید فاقد مواد حساسیت‌زا مانند پارابن، عطر، اسانس و از همه مهم‌تر الکل باشد. الکل ماده‌ای است که به شدت پوست را خشک می‌کند.

اکثر فیس واش‌ها دارای خواص آنتی‌باکتریال هستند. اما این نکته را نباید فراموش کرد که در کنار فواید زیادی که خاصیت آنتی‌باکتریال دارد، این ویژگی باعث خشکی پوست نیز می‌شود. به همین دلیل بهتر است افراد دارای پوست خشک از شوینده‌های فاقد خواص آنتی‌باکتریال استفاده کنند.

پیشنهاد ما: فیس واش لافارر مناسب مصرف روزانه است.

فیس واش مناسب پوست خشک

خرید فیس واش لافارر

– چه مواردی باعث ایجاد خشکی مفرط پوست صورت می‌شود؟

نکته مهم در مورد پوست‌های خشک این است که بعضی از افراد ممکن است به مرور و در اثر استفاده از یک داروی خاص، دچار خشکی پوست شده باشند. به عنوان مثال بیماری‌هایی مانند تیروئید کم‌کار، دیابت و کمبود آب بدن و یا استفاده از داروهای ضد حساسیت و اسپاسم، همچنین مواردی مانند شستشو با آب داغ و شوینده نامناسب نیز باعث ایجاد خشکی پوست می‌شود.

مصرف قرص راکوتان که توسط پزشک متخصص پوست برای درمان جوش تجویز می‌شود نیز باعث خشکی پوست می‌شود. فراموش نکنید در دوره مصرف این دارو حتماً باید میزان نوشیدن آب را افزایش دهید و تحت نظر پزشک از مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید.

2. فیس واش برای پوست چرب

افراد با پوست چرب معمولاً به‌دنبال محصولات مراقبتی و فیس واشی هستند که میزان چربی پوست آنها را متعادل کند. فیس واش یا ژل شستشوی مناسب برای پوست‌های چرب باید دارای سالیسیلیک اسید، گلیکولیک اسید و بنزوئیل پراکسید باشد.

مدتی است که پزشکان به نتیجه جالبی رسیده‌اند: استفاده از میزانی چربی طبیعی، باعث به تعادل رسیدن چربی پوست می‌شود! به همین دلیل اگر در فیس واش و فوم شستشوی صورت شما روغن جوجوبا، هسته انگور و … بود، اصلاً نگران نباشید!

اما اگر بعد از استفاده از فیس واش و یا ژل شستشو در صورت‌تان احساس کشیدگی داشتید، حتماً فیس واش خود را تغییر دهید، چراکه این شوینده قوی است و چربی و رطوبت پوست شما به میزان زیادی کاهش داده است!

می‌دانید که معمولاً پوست‌های چرب مستعد آکنه هستند اما اگر صورت شما پر از آکنه است، باید ابتدا به پزشک مراجعه و درمان کنید. معمولاً پزشکان در دوره درمان آکنه، صابون و پن‌هایی را تجویز می‌کنند که در طول دوره درمان باید استفاده شود.

بعد از درمان آکنه با مشورت پزشک فیس واش و ژل شستشوی مناسب را انتخاب کنید. هرچند فیس واش و فوم شستشوی صورت مناسب برای پوست‌های آکنه‌ای و مستعد آکنه، در بازار هم موجود است.

فیس واش کامان

اگر پوست چرب یا مختلطی دارید، فیس واش مخصوص پوست‌های چرب کامان یک گزینه بسیار مفید برای شما محسوب می‌شود. فرمولاسیون ملایم و لطیف این محصول باعث شستشوی عمیق پوست شده و بدون ایجاد حس کشیدگی صورت شما را کاملاً پاک و عاری از آلودگی خواهد کرد. همچنین این محصول رطوبت‌رسانی مطلوبی را همراه با کاهش میزان چربی نامطلوب برای پوست شما به ارمغان خواهد آورد.

خرید فیس واش مناسب پوست چرب

خرید فیس واش مناسب پوست چرب کامان

فیس واش سینره

رادیکال‌های آزاد موجود باقیماندن لوازم آرایشی روی پوست و آلودگی‌های هوا، برای پوست شما بسیار خطرناک هستند. این رادیکال‌های مخرب باعث چین و چروک و پیری زودرس پوست صورت شما می‌شود، همچنین داخل منافذ پوست جمع شده و باعث ایجاد جوش، آکنه و تیرگی خواهد شد.

ژل آنتی پولوشن پوست چرب سینره فیس واشی ملایم برای پوست است و انواع آلودگی‌ها و مواد آرایشی را از سطح پوست و داخل منافذ با پاکسازی عمیق پاک می‌کند. در فرمولاسیون این محصول روغن درخت چای و عصاره گل سرخ به‌کار رفته و این مواد به تنظیم ترشح چربی و pH پوست کمک می‌کنند.

فیس واش آنتی پولوشن برای پوست چرب

خرید فیس واش پوست چرب سینره

فیس واش تاپ شاپ

با استفاده از فیس واش مناسب برای پوست چرب و جوش‌دار تاپ شاپ دیگر هرگز نگران جوش‌ها و آکنه‌های پوستی خود نباشید! این محصول با تنظیم و حفظ تعادل pH پوست، تمام آلودگی‎‌ها و رادیکال‌های مخرب را پاک کرده و سبب آبرسانی و رطوبت پوست می‌شود.

همچنین این محصول فاقد پارابن، سولفات و مواد صابونی است و پوست صورت شما را هرگز دچار التهاب و مشکلات پوستی نخواهد کرد.

خرید فیس واش پوست جوش دار

خرید فیس واش مناسب پوست چرب و جوش‌دار تاپ شاپ

فیس واش هیدرودرم

هیدرودرم برندی شناخته شده و پرطرفدار است. محصول فیس واش مخصوص پوست چرب و آکنه‌ای هیدرودرم باعث جلوگیری از جوش‌های مزاحم در سطح پوست می‌شود.

این محصول پوستی با پاکسازی عمیق و پاکیزه کردن منافذ پوستی از هرگونه آلودگی ناشی از هوای آزاد و مواد آرایشی، به سلامت و شفافیت پوست شما کمک می‌کند. همچنین روغن درخت چای و ترکیبات غیرصابونی این محصول باعث بهبود جوش‌ها و التهابات پوست‌های آکنه و چرب می‌شود.

فیس واش مناسب پوست آکنه دار

خرید فیس واش پوست چرب و آکنه‌ دار هیدرودرم

3. فیس واش برای پوست مختلط

وقتی می‌گوییم پوست مختلط یعنی پوست صورت شما دارای چند تایپ پوستی به‌صورت همزمان است. پوست‌های مختلط معمولاً در نواحی T شکل صورت، یعنی پیشانی، بینی و چانه دارای پوست چرب بوده و همزمان در قسمت گونه‌ها دارای پوست خشک هستند.

صادقانه باید گفت که مراقبت از پوست مختلط کمی دشوار است. خوشبختانه فیس واش و فوم شستشوی مخصوص پوست مختلط موجود است. اما گاهی لازم است افراد برای مراقبت بیشتر و کاهش حساسیت باید قسمت‌های چرب صورت را با شوینده مخصوص پوست چرب و قسمت خشک را با شوینده‌های ملایم که خشکی را تشدید نکند، بشویند.

فیس واش دوکس

پوست‌های چرب یا مختلط اغلب مستعد ایجاد جوش و آکنه هستند زیرا چربی اضافی پوست درون منفذها نفوذ کرده و موجب بسته شدن آنها می‌شود.

فیس واش آکنه زوم فیس دوکس باعث باز شدن منافذ پوستی می‌شود و از آکنه و جوش جلوگیری می‌کند. پاکسازی عمیق پوست و از بین بردن باکتری‌های مولد آکنه به مدد این محصول باکیفیت بهداشتی به راحتی امکان‌پذیر شده است. همچنین این محصول به تنظیم میزان ترشح چربی کمک می‌کند.

فیس واش آکنه زوم مناسب پوست آکنه دار و چرب

خرید فیس واش پوست چرب فیس دوکس

4. فیس واش برای پوست‌ نرمال

برندهای مختلفی فیس واش و فوم شستشوی مناسب برای پوست‌های نرمال تولید کرده‌اند. نگهداری از پوست نرمال نسبت به دیگر پوست‌ها راحت‌تر است، اما باید دقت کنید که پوست را خشک، حساس یا چرب نکنید و میزان چربی و رطوبت را همواره در وضعیت نرمال نگه دارید.

پوست‌های حساس نیز باید از محصولاتی که باعث عدم التهاب پوست‌شان می‌شود، استفاده کنند. مواردی مانند عطر، اسانس و الکل باعت ایجاد التهاب‌های پوستی می‌شوند.

این مقاله را از دست ندهید: بهترین روش شستشوی پوست چیست؟

روتین پاکسازی پوست با فیس براش

فیس براش از محصولات جدید مراقبت روتین پوستی است. براش شستشوی صورت یا فیس براش، برای پاکسازی و شستشوی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

احتمالاً اگر طرفدار مراقبت‌های روتین پوستی باشید، هر روز صورت خود را می‌شویید و برای شستشو از فوم یا ژل صورت استفاده می‌کنید اما باید بدانید که شستن صورت با دست هرگز به‌طور عمیق منافذ پوست را پاک نمی‌کند.

نفوذ چربی‌ها، مواد آرایشی و آلودگی‌ها به عمق منافذ پوست باعث می‌شود که برای پاکسازی پوست از ابزاری غیر از دست‌ها نیاز داشته باشید. فیس براش وظیفه پاکسازی عمیق پوست را از اهر نوع آلودگی‌ بر عهده دارد.

فیس براش، پوست را از سلول‌های مرده پاک می‌کند. همچنین این وسیله با لرزش و حرکات دورانی باعث خون‌رسانی به بافت و سلول‌های پوست شده و در نتیجه باعث شادابی و جوان‌سازی پوست خواهد شد.

مزایای استفاده از فیس براش برای شستشوی صورت

مزایای استفاده از فیس براش

استفاده از فیس براش به موارد زیر کمک می‌کند:

 • شستشوی موثر صورت
 • پاکسازی کامل و عمیق پوست
 • از بین رفتن جوش‌های سرسیاه و زیرپوستی
 • شادابی و جوانسازی پوست
 • جذب بهتر کرم‌ها و محصولات مراقبتی پوست
 • جلوگیری از ایجاد چین و چروک و پیری زودرس پوست
 • جلوگیری از باز شدن منافذ پوست
 • لایه‌برداری ملایم و سطحی
 • ماساژ ملایم و خون‌رسانی

و اما کلام آخر …

شستن صورت یکی از مراحل مهم در روتین مراقبت از پوست است. افراد دو بار در روز پوست خود را می‌شویند، بار اول صبح بعد از بیدار شدن از خواب و بار دوم در پایان روز و هنگام خواب. بنابراین مهم است چه شوینده‌ای را برای شستن صورت خود انتخاب می‌کنید.

صابون‌ها به دلیل خاصیت قلیایی باعث آسیب به پوست می‌شوند. بنابراین بهترین شوینده صورت باید pH متناسب با پوست صورت داشته باشد. فیس واش‌ها شامل ژل و فوم شسشوی صورت هستند که ضمن پاکسازی عمیق، باعث حفظ تعادل چربی و رطوبت پوست را می‌شوند.

در کنار استفاده از یک فیس واش مناسب، فیس براش یا برس شستشوی صورت نیز می‌تواند باعث پاکسازی عمیق و جوانسازی پوست شود. پوست شما یکی از قسمت‌های مهم بدن شما است، بنابراین باید نسبت به سلامت آن حساسیت ویژه‌ای داشته باشید و با استفاده از شوینده‌های نامناسب باعث آسیب به آن نشوید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 3.7 / 5. مجموع آرا: 3

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا