بهداشت و سلامت

چرا از نوار بهداشتی شب استفاده کنیم؟

نوار بهداشتی یکی از مهم‌ترین کالا‌هایی است که هر ماه در سبد خرید ما خانم‌ها وجود دارد. امروزه با پیشرفت صنعت انواع مختلفی از نوار‌های بهداشتی با ویژگی‌های متنوع طراحی شده‌اند تا خانم‌ها در مواقع مختلف راحتی بیشتری را تجربه کنند. با انتخاب نوار بهداشتی مناسب دیگر نگران لک شدن لباس و ملحفه‌ها نباشید و قاعدگی بهتری را تجربه کنید. در این مقاله، به معرفی نوار بهداشتی مخصوص شب می‌پردازیم و بایدها و نبایدهای آن را بررسی می‌کنیم.

ویژگی نوار بهداشتی شب

نوار بهداشتی شب چیست؟

نوار بهداشتی یک کالای بهداشتی است که خانم‌ها هنگام دوره عادت ماهیانه خود، به‌طور منظم از آن استفاده می‌کنند تا هم پاکیزه و سلامت بمانند و هم دچار عفونت نشوند. هر نوار بهداشتی از یک پد استریل ساخته شده که دارای پودر جاذب آنتی باکتریال مایع و رطوبت، مقداری پنبه و مقداری الیاف است. پدهای نوار بهداشتی شب و روز، طراحی متفاوتی دارند تا بهترین کاربرد را داشته باشند و موجب رضایت خانم‌ها شوند.

طراحی نوار بهداشتی ویژه شب به این‌صورت است که طولی بیشتر از نوار بهداشتی معمولی دارد. طول بیشتر این نوار بهداشتی برای این است که در هنگام شب و در حالت دراز کشیده، نوار بهداشتی دچار نشت نشود. نوار بهداشتی مخصوص شب علاوه بر طول زیاد، عرض زیادی دارد تا مایعات از کناره‌های پد روی رختخواب یا لباس زیر لکه‌های ریزودرشت ایجاد نکند.

پد نوار بهداشتی مخصوص شب باتوجه‌به برند تولید کننده آن ضخامت کمتر یا بیشتری نسبت به نوار بهداشتی روزانه دارد. درهرصورت نوار بهداشتی مخصوص شب طوری ساخته شده است تا قدرت جذب مایعات بیشتری داشته باشد. پودر جاذب موجود در پدهای شبانه احتمال نشت مایعات را در هنگام شب بسیار کاهش می‌دهد.

برخی از نوار بهداشتی­‌های مخصوص شب ضخامت بسیار کمی دارند تا از زیر لباس قابل‌مشاهده نباشند و روی لباس رد ایجاد نکنند. با استفاده از پدهای شبانه دیگر با خیال راحت به خواب عمیق بروید و نگران لکه‌های مزاحم نباشید.

از ویژگی‌­های خاص و بسیار مهم پد نوار بهداشتی مخصوص شب می‌­توان به ضد حساسیت بودن آن اشاره کرد. این محصول بهداشتی طوری طراحی شده است که مناسب تمامی انواع پوست‌­ها باشد و هیچ­‌گونه حساسیت یا عرق­‌سوز شدن ایجاد نکند. نوار بهداشتی­‌های مخصوص شب همگی بالدار هستند و استفاده از آن­‌ها بسیار آسان و راحت است.

چرا نوار بهداشتی ویژه شب؟

ویژگی‌ نوار بهداشتی مخصوص شب

بعضی از نوار بهداشتی­‌های مخصوص شب مشبک هستند. مشبک بودن به این معنا است که شبکه‌­های بسیار ریز در سطح نوار بهداشتی قرار گرفته­‌اند. ویژگی این منافذ شبکه­‌ای این است که درعین‌حال که قدرت جذب مایعات فوق‌العاده بالایی دارند، مانع گردش هوا در پد نوار بهداشتی نمی‌­شوند. اگر نوار بهداشتی مانع گردش هوا شود، ممکن است باعث شود رطوبت موجود در نوار بهداشتی فرد را دچار سوختگی یا التهاب کند. همچنین وجود منافذ مشبک در نوار بهداشتی قدرت جذب پد را نسبت به نوار بهداشتی­‌های فاقد لایه مشبک، چند برابر افزایش می‌­دهد.

نکته: بسته بازشده نوار بهداشتی باید در محل خشک و عاری از رطوبت نگهداری شود. چرا که این محصول جاذب رطوبت است و رطوبت هوا را نیز به خود جذب می­‌کند.

بعضی از خانم‌ها ترجیح می­‌دهند به‌جای استفاده از نوار بهداشتی از تامپون استفاده کنند. تامپون شبیه به یک ‌قلم عمودی است که داخل واژن قرار می­‌گیرد و بدنه تامپون که حاوی الیاف و پودر جاذب بسیار قوی است، خون عادت ماهیانه را به خود جذب می­‌کند و مانع خروج آن از واژن می­‌شود. در انتهای هر تامپون یک نخ از جنس کتان وجود دارد که می‌­توان با کشیدن آن نخ، تامپون را از داخل واژن خارج کرد. درهرصورت استفاده از تامپون یا پد نوار بهداشتی کاملاً سلیقه­‌ای است و هیچ اجباری برای مصرف نوع خاصی وجود ندارد.

حجم خونریزی ماهانه بعض‌ها بسیار بالا است و در طول روز هم نگران این موضوع هستند که شلوارشان یا محل نشستنشان لک شود. در روزهای اول هر سیکل ماهانه معمولاً حجم خون­ریزی زیاد است و برخی بانوان مجبور به تعویض پد نوار بهداشتی در فواصل زمانی کوتاه هستند. در چنین شرایطی به‌منظور جلوگیری از مشکل نشت خونریزی و لکه توصیه می‌­کنیم از نوار بهداشتی مخصوص شب در طول روز استفاده کنید.

نوار بهداشتی مخصوص شب چه ویژگی هایی دارد؟

پد نوار بهداشتی مخصوص شب، طول و عرض زیادی دارد و جلوی نشت مایعات را می­‌گیرد. همچنین ضخامت بسیار کمی دارد و به دلیل نازکی، روی لباس خط نمی‌­اندازد؛ بنابراین با استفاده از همین پد مخصوص شب می‌­توانید با خیال راحت و بدون نگرانی خاصی فعالیت­‌های روزمره خود را انجام دهید، دراز بکشید، بنشینید، پیاده‌روی کنید یا حتی ورزش سبک انجام دهید. پس نام نوار بهداشتی مخصوص شب نباید شما را به‌اشتباه بیندازد.

استفاده از پد نوار بهداشتی فقط مخصوص دوران عادت ماهانه نیست. بیشتر بانوان پس از زایمان تا چند روز دچار خون­ریزی می‌­شوند. خون­ریزی‌­های پس از زایمان می­‌تواند تا یک هفته ادامه پیدا کند و در مواردی بسیار شدید باشد. توصیه می­‌کنیم مادرانی که تازه زایمان کرده­‌اند، تا پایان دوره خون­ریزی خود از پد نوار بهداشتی مخصوص شب استفاده کنند تا بدون نگرانی و با خاطری آسوده به استراحت بپردازند.

گاهی پیش می‌آید که نوار بهداشتی ویژه شب در دسترس نیست. در این شرایط اصلاً نگران نباشید. طول نوار بهداشتی شب تقریباً دوبرابر نوار بهداشتی روزانه است. پس شما می­‌توانید دو عدد نوار بهداشتی روزانه را پشت‌سرهم در لباس زیرتان قرار دهید تا طول آن زیاد شود. البته با این کار احتمالاً روی لباس شما رد بیفتد. چرا که ضخامت آن زیاد است. این پیشنهاد فقط مخصوص شرایط اضطراری است و بهتر است در اولین فرصت نوار بهداشتی شبانه تهیه کنید.

پد نوار بهداشتی مخصوص شب

بایدها و نبایدهای نوار بهداشتی شب

معمولاً زمانی‌که بیمار هستیم، فکرکردن به درد، احساس درد را بیشتر می‌کند. به همین جهت با انتخاب صحیح نوار بهداشتی مخصوص شب، با خیالی راحت و بدون نگرانی می‌توانید به رختخواب بروید و خوابی راحت داشته باشید. امروزه با وجود تنوع بالای نوارهای بهداشتی، دست ما برای انتخاب باز است، اما اگر در انتخابمان دقت نکنیم، دوران عادت ماهانه بدی را تجربه خواهیم کرد.

برای انتخاب صحیح نوار بهداشتی ویژه شب، علاوه بر آگاهی از شرایط خود در دوران عادت ماهیانه، شناخت ویژگی‌های یک نوار بهداشتی استاندارد، بسیار اهمیت دارد. در این بخش، بایدها و نبایدهای نوار بهداشتی ویژه شب را مرور می‌کنیم.

1. قدرت جذب بالا

مهم‌ترین ویژگی نوار بهداشتی خوب، قدرت جذب بالا است. خاصیت جذب بالا باعث جلوگیری از نشت خون به لباس می‌شود و مانع حس ناخوشایند خیس شدن خواهد شد. یکی از نگرانی‌های معمول، شب اول و دوم دوره عادت ماهیانه است که شدت خونریزی بیشتر است و ممکن است خون به لباس یا تخت سرایت کند. برای رهایی از این مشکل، بهترین انتخاب، استفاده از نوار بهداشتی شب با قدرت جذب بالا است.

– پیشنهاد ما: نوار بهداشتی ویژه شب سپتونا

نوار بهداشتی سپتونا قطر نازک ویژه شب 8 عددی سپتونا، با جذب بالای خود مانع نشت ترشحات قاعدگی روی لباس شده، در فرد حس آرامش و راحتی ایجاد می‌کند و برای استفاده طولانی‌مدت هم مناسب است. این محصول برای استفاده در طول شب مناسب بوده و به شما اطمینان خاطر و حس پاکیزگی می‌دهد.

این نوار بهداشتی مانع از برگشت رطوبت می‌شود و با کنترل بوی ناحیه، از بدبو شدن ناحیه تناسلی در دوران عادت ماهانه جلوگیری می‌کند. نوار بهداشتی شب سپتونا، بسیار نازک بوده و با رویه کتانی نرم و لطیف خود از بروز حساسیت در نواحی حساس بدن جلوگیری می‌نماید.

نوار بهداشتی سپتونا قطر نازک ویژه شب 8 عددی سپتونا

خرید نوار بهداشتی سپتونا

2. قطر نازک

خیلی از افراد تصور می‌کنند که هرچقدر نوار بهداشتی ضخیم‌تر باشد، جذب بیشتری دارد و این ذهنیت در مورد نوار بهداشتی مخصوص شب، قوی‌تر نیز می‌شود. اما این تصور، درست نیست و ضخامت زیاد ربطی به کارایی و سودمندی بیشتر ندارد. نوار بهداشتی خیلی ضخیم معمولاً از روی لباس مشخص می‌شود و مهم‌تر این که راحت نیست. یکی از بایدهای نوار بهداشتی مناسب، ضخامت کم آن است. قطر نازک نوار بهداشتی ویژه شب موجب می‌شود تا خوابی راحت و آسوده داشته باشید.

– پیشنهاد ما: نوار بهداشتی شبانه بالدار مشبک پنبه ریز

این محصول با قطری نازک، انتخابی مناسب برای افرادی است که می‌خواهند بدون محدودیت هر فعالیتی را انجام دهند. نازک بودن این نوار بهداشتی موجب می‌شود تا هنگام خواب یا انجام کارهای روزمره، احساس راحتی داشته باشید. این پد نازک ۱۰ عددی، دارای باله‌های حفاظت کننده عریض با چسبندگی مناسب بوده، به‌راحتی روی لباس زیر فیت شده و به ثابت ماندن کامل نوار کمک می‌کند.

نوار بهداشتی پنبه ریز، با دارا بودن سطح نرم و لطیف از بروز حساسیت، خارش و سوزش در نواحی حساس بدن جلوگیری می‌کند. این نوار بهداشتی مانع برگشت رطوبت شده، از پس دادن و نشت ترشحات قاعدگی جلوگیری می‌کند. نوار بهداشتی پنبه ریز با لایه رویی مشبک ایتالیایی، کم‌حجم و سبک بوده و برای سفر و قرارگرفتن در کیف، انتخاب مناسبی است.

نوار بهداشتی شبانه بالدار مشبک پنبه ریز

خرید نوار بهداشتی پنبه ریز

3. ضد حساسیت

همه ویژگی‌های نوار بهداشتی باکیفیت بستگی به مواد به‌کاررفته در آن دارد. جنس و بافت پد نوار بهداشتی، تعیین‌کننده میزان جذب، لطافت و راحتی آن محصول است. البته لطیف بودن یک نوار بهداشتی برای انتخاب کافی نیست. علاوه بر لطافت، مواد و منسوجات به‌کاررفته در نوار بهداشتی باید ضد عفونت و حساسیت باشد. مواد شیمیایی و پلاستیکی می‌تواند شما را در معرض خطرات طولانی‌مدت و جدی قرار دهد؛ بنابراین، هنگام خرید نوار بهداشتی توجه داشته باشید که مواد به‌کاررفته در آن طبیعی و ضد حساسیت باشد.

– پیشنهاد ما: نوار بهداشتی ماکسی کتانی ویژه شب تافته

نوار بهداشتی ماکسی کتانی پوست حساس ۵ عددی، علاوه بر رویی مشبک کتان که باعث ایجاد حس لطافت و نرمی می‌شود، به جهت دارابودن پودر و چسب ضد حساسیت، خیال شما را ازهرجهت راحت می‌کند. افرادی که خارش یا عفونت را در دوره عادت ماهانه تجربه کرده‌اند، با استفاده از این محصول، هفته بدون دغدغه‌ای را سپری خواهند کرد.

نوار بهداشتی ماکسی کتانی پوست حساس ۵ عددی تافته

خرید نوار بهداشتی تافته

یادمان باشد …

هر خانمی به‌طور میانگین، یک هفته در هر ماه، عادت ماهانه را تجربه می‌کند. اگر کمی نگاهمان را وسیع‌تر کنیم، تقریباً هر یک از ما حدود ۸ تا ۱۰ سال از زندگی‌مان را در دوره عادت ماهانه هستیم. روزهایی که اگر به آن توجه نکنیم، علاوه بر درد و خونریزی، باید نگران عوارض و ناراحتی‌های احتمالی استفاده از نوار بهداشتی نامناسب نیز باشیم.

بنابراین در این مقاله تلاش کردیم بایدها و نبایدهای یک نوار بهداشتی مناسب و استاندارد را معرفی کنیم. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زنان در این دوران، شب‌های اول عادت ماهانه است چرا که خونریزی بیشتر باعث نشت کردن به لباس و رختخواب می‌شود. ازاین‌رو، علاوه بر بیان ویژگی‌های نوار بهداشتی ویژه شب، به معرفی محصولاتی مناسب پرداختیم.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا