آرایش چشمترفند های آرایشی

چطور خط چشم قرینه بکشم؟

کشیدن خط چشم قرینه، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که خانم‌ها هنگام آرایش کردن، تجربه می‌کنند. گاهی وقت‌ها شده که زمان زیادی را برای کشیدن خط چشم یکسان و مثل هم صرف کنیم اما نتیجه کار باز هم چنگی به دل نمی‌زند. متفاوت بودن زاویه چشم‌ها در افراد، دلیل اصلی فرق بین خط چشم‌ در دو چشم است. علاوه براین، نوع خط چشم و حالت چشم‌های شما می‌تواند کشیدن خط چشم قرینه را دشوارتر کند. خط چشم افرادی که چشم‌های ریز دارند، با خط چشم افرادی که چشم‌های آن‌ها درشت و کشیده است، بسیار فرق دارد. آموزش کشیدن خط چشم در ویدیو زیر می‌تواند کمک بسیاری در نحوه کشیدن آن با توجه به نوع چشم شما کند. همچنین در ادامه چگونگی کشیدن خط چشم قرینه را در هر یک از حالت‌های گفته شده باهم بررسی می‌کنیم.

لوازم آرایشی ضروری برای کشیدن خط چشم قرینه

 • خط چشم ماژیکی سر مثلثی
 • خط چشم ژله ‌ای
 • براش بسیار نازک آرایشی
 • مداد چشم خاکستری کم‌ رنگ
 • قاشق فلزی استاندارد
 • خط چشم رنگی

انواع مدل خط چشم را بشناسیم

خط چشم، دارای مدل‌های مختلفی است و انتخاب هر کدام از این مدل‌ها، ابتدا به حالت چشم شما و سپس به سلیقه‌تان بستگی دارد. آیا خط چشم مناسب مدل چشم‌هایتان را می‌شناسید؟ اگر نه، پس پیشنهاد می‌کنیم بیایید ابتدا با مدل‌های مختلف خط چشم بیشتر آشنا شویم.

انواع مدل خط چشم

1- خط چشم گربه ای

مدل خط چشم گربه ای، جایگاه ویژه‌ای در دل اکثرخانم‌ها دارد و خبر خوب این است که این مدل که عموما آن را با نام خط چشم دنباله دار و خط چشم بالدار هم می‌شناسند، برای تمام حالت‌های چشم کاربرد دارد.

برای کشیدن این خط چشم، ابتدا یک خط در امتداد پلک پایین‌تان بکشید و وسط این خط را به پشت پلک‌تان وصل کنید. برای راحت‌تر کردن این فرآیند می‌توانید از خط چشم ماژیکی سر مثلثی استفاده کنید یا از یک براش سرکج کمک بگیرید و براش را به سرِ خط چشم بکشید تا به خود رنگ بگیرد و همان مراحل را انجام دهید.

مدل خط چشم گربه ای

2- خط چشم کوتاه و نیمه

در مدل خط چشم نیمه همان‌طور که از نامش مشخص است، لازم نیست پشت پلک را از گوشه داخلی تا خارجی به‌طور کامل خط چشم بکشید؛ بلکه باید آن را از نیمه پلک بزنید و تا انتها ادامه دهید.

3- خط چشم نامرئی بین مژه

در این مدل، خط چشم را با دقت بین مژه های پلک بالایی بکشید تا مژه‌ها ظاهری پرتر و در عین حال طبیعی به خود بگیرند.

کشیدن خط چشم نامرئی بین مژه

4- خط چشم نامرئی داخل چشم

مداد کشیدن داخل چشم، طرفداران بسیاری از قدیم داشته است؛ زیرا مژه ها را پرپشت‌تر نشان می‌دهد و برای این کار باید مداد را به جای بالای پلک، داخل مژه های بالایی بکشید.

نکات کشیدن خط چشم قرینه با خط چشم های متفاوت

خط چشم، انواع گوناگونی مانند خط چشم مدادی، مایع با برس مویی، مایع ماژیکی و ژله ای دارد و پس از کمی تمرین با هر کدام از آن‌ها می‌توانید قلق کار کردن با هر نوع را پیدا کنید. به طور کلی، نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا خط چشم خود را قرینه بکشید.

 1. در مراحل چگونگی کشیدن خط چشم لازم است تا هر مرحله را بر روی هر دو چشم خود اجرا کنید.
 2. به هنگام خط چشم کشیدن، پلک‌های شما باید به سمت پایین باشد. به سمت پایین نگاه کنید و زاویه سر خود را به سمت بالا و روبروی آینه قرار دهید.
 3. شابلون خط چشم برای داشتن خط چشم قرینه اصلاً مناسب نیست. چون در هر حالت، زاویه قرارگیری دست تغییر می‌کند و حاصل نهایی کار، همان چیزی نخواهد بود که انتظار داشتید.
 4. برای برجسته شدن خط چشم مشکی، حتماً لازم نیست که خط سیاه چشم را تا گوشه‌ داخلی چشم‌ها ادامه دهید. ادامه خط سیاه چشم تا نیمه خط بالایی پلک برای داشتن یک خط چشم برجسته کافی است. اگر قصد دارید تا خط سیاه چشم را تا گوشه‌ خارجی چشم‌تان بکشید، خط چشم ژله‌ای بهترین گزینه است؛ زیرا خط چشم ژله‌ای به‌راحتی بر روی پوست چشم پخش نمی‌شود و به درون بافت حساس چشم راه پیدا نمی‌کند. برای مثال، خط چشم ژله ای رنگی یورن، ماندگاری بالایی دارد و پس از استفاده، ریزش پیدا نمی‌کند و پخش نمی‌شود.
 5. خط چشم را به‌آرامی و با دقت بکشید و دستتان را مدام تکان ندهید.

آموزش کشیدن خط چشم متناسب با حالت چشم

فرم و حالت چشم، اولین نکته‌ای است که برای کشیدن خط چشم باید آن را مد نظر قرار داد. در ادامه، بیشتر راجع به نحوه کشیدن خط چشم برای هر نوع چشم توضیح خواهیم داد.

–  طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم های ریز

بهترین مدل خط چشم برای چشم‌های ریز، خط چشم گربه ای یا همان دنباله ‌دار است. چیزی که کشیدن خط چشم دنباله ‌دار را سخت می‌کند، شکل انتهایی خط چشم در گوشه‌ خارجی چشم است. خط چشم ماژیکی با سر مثلثی می‌تواند کارگشای این امر ‌باشد. ابتدا گوشه خارجی دو چشم را با خط چشم ماژیکی سر مثلثی، علامت‌گذاری کنید.

در مرحله‌ بعد با استفاده از مداد چشم خاکستری، دو خط عمود با فاصله‌های یکسان بگذارید. در نهایت، با استفاده از خط چشم ماژیکی می‌توانید خط‌های درج‌شده روی پلک را به هم متصل کنید. اگر در استفاده از خط چشم مویی راحت نیستید و تمرکز ندارید، یک قلم بسیار باریک بردارید و به ماده نیمه جامد خط چشم ژله‌ای آغشته کنید.

در نهایت شما به‌راحتی خواهید توانست که خط چشم قرینه را در دو طرف چشم خود مشاهده کنید.

برای درشت کردن چشم‌های ریز خود و جذابیت بیشتر آنها، مقاله درشت کردن چشم‌ها با 7 راهکار آرایشی ساده انواع روش‌ها و محصولات مناسب این کار را به شما معرفی می‌کند.

طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم های ریز

– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های درشت

افرادی که چشم‌های درشتی دارند، می‌توانند از دو رنگ برای کشیدن خط چشم قرینه استفاده کنند. به‌طور معمول در کنار خط چشم مشکی و سیاه مات، از خط چشم طلایی یا نقره‌ای هم استفاده می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که کشیدن خط چشم قرینه برای چشم‌های درشت، سخت‌تر شود.

خط چشم گربه‌ای با دو رنگ برای آرایش چشم های درشت، بسیار مرسوم و متداول است که نیاز به تمرکز کافی دارد. اگر می‌خواهید به مهمانی بروید، لازم است تا دو ساعت قبل از رفتن به مهمانی، وسایل خط چشم خود را آماده کرده و شروع به کشیدن خط چشم کنید.

در مرحله‌ اول، یک قاشق را بردارید و پشت قاشق را در گوشه‌ خارجی چشم خود قرار بدهید. میزان اندازه‌ای را که می‌خواهید خط چشم شما درشت و کشیده باشد، با یک ماژیک روی بدنه‌ پشت قاشق مشخص کنید. منظورمان این است که دو نقطه ابتدایی و انتهایی را روی پشت قاشق علامت بزنید.

حالا پشت قاشق را در گوشه‌ خارجی چشم دیگر خود قرار بدهید و دقیقه همان نقاط ابتدایی و انتهایی را روی چشم‌تان مشخص کنید. پس از مشخص کردن این نقاط، کار شما ساده خواهد شد. کافی است یک براش نوک تیز و ظریف بردارید و فضای خالی بین دو نقطه را به طور کامل پر کنید.

اکنون که فضای خالی بین این دو نقطه را پر کردید، باید به سراغ یک خط چشم رنگی دیگری مانند خط چشم رنگی اکلیلی اوریف لیم بروید که ضد آب بوده و رنگ بندی متنوع آن برای مهمانی‌ها بسیار مناسب است. خط چشم رنگی باید نازک کشیده شود تا جلوه‌ برجسته‌ای روی چشم‌های شما داشته باشد.

بگذارید خیال‌تان را راحت کنیم. خط چشم رنگی را با یک براش تمیز و نوک‌تیز دیگر، درست از همان جایی بکشید که شروع به کشیدن خط چشم مشکی کردید. در واقع خط چشم رنگی شما نباید ذره‌ای بیشتر یا کمتر از خط چشم مشکی شما باشد. همین نکته ظریف به شما کمک می‌کند تا بافت خط چشم شما، ظریف‌تر و شیک‌تر به نظر برسد.

کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های درشت

– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های بادامی

برای اینکه ظاهری کشیده‌تر و متقارن به چشم‌های بادامی بدهید، می‌توانید از خط چشم ماژیکی یا مایع برای کشیدن خط چشم بالدار یا گربه‌ای استفاده کنید.

برای این کار، ابتدا از سمت گوشه پلک بالای چشم شروع کنید و خطی نازک و نزدیک به مژه‌ها بکشید و هر چه به سمت بیرون چشم نزدیک می‌شوید، ضخامت این خط را افزایش دهید و در انتها، آن را کمی به سمت بالا ببرید.

برای قرینه درآوردن قسمت انتهایی خط چشم دنباله دار می‌توانید به کمک خط چشم ماژیکی سر مثلثی، مانند توضیحات خط چشم قرینه برای چشم های ریز عمل کنید.

خط چشم قرینه برای چشم ‌های بادامی

– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های گرد

مدل خط چشم گربه‌ای می‌تواند انتخاب مناسبی برای چشم های گرد باشد؛ زیرا معمولاً این افراد دوست دارند چشمانشان کمی کشیده‌تر نشان داده شود. برای این کار می‌توانید از یک خط چشم مایع یا مداد چشم استفاده کنید و خط چشم را به‌صورت بسیار باریک از نیمه ابتدایی چشم بکشید و در انتها آن را کمی پهن کنید و مقداری از انتهای پلک به سمت بیرون چشم بکشید تا حالتی دنباله دار و کشیده به آن بدهد.

برای قرینه درآوردن قسمت انتهایی خط چشم می‌توانید از یک کارت یا چسب کمک بگیرید و آن را طوری پایین پلک پایین بگذارید که با انتهای خط مژه هم‌ردیف شود و بتوانید دنباله خط چشم رو به بالا را با زاویه 45 درجه بکشید.

– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های گود

برای چشمان گود بهتر است ابتدا یک خط چشم بسیار باریک را نزدیک خط مژه بکشید یا آن را فقط در قسمت گوشه خارجی بالا و پایین پلک خود استفاده کنید. یادتان باشد بالای پلک، سایه تیره یا پهن نزنید؛ چون چشم ها را گودتر نشان می‌دهد.

خط چشم قرینه برای چشم ‌های گود

– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های بیرون زده

برای این نوع چشم بهتر است خط چشمی پهن پشت پلک بالا بکشید و سایه تیره نیز استفاده کنید. برخلاف چشم های گود که نباید سایه های تیره بزنند، چشم های بیرون زده می‌توانند به کمک سایه های تیره و خط چشم پهن ‌تر، بیرون زدگی چشم را کمتر کنند.


خرید سایه چشم با بهترین قیمت از فروشگاه اینترنتی خانومی


– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های فاصله دار

اگر فاصله چشم‌هایتان از هم نسبتاً زیاد است، شاید بهتر باشد به جای شلوغ کردن گوشه خارجی چشم، روی گوشه داخلی مانور دهید. برای مثال سعی کنید کمی سایه در قسمت مجرای اشکی بزنید و خط چشم را به جای گوشه بیرونی، از گوشه داخلی چشم به سمت بیرون خارج کنید تا در فاصله بین چشم ها تعادل بیشتری ایجاد کند.

– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های نزدیک به هم

برخلاف چشم های فاصله دار، بهتر است برای چشم‌هایی که فاصله کمی نسبت به هم دارند، گوشه داخلی چشم را خط چشم نکشید یا از خطی بسیار باریک استفاده کنید. همچنین بهتر است خط چشمتان در گوشه خارجی چشم‌ها، ضخیم تر و پهن تر باشد.

– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های خمار

از آنجایی که چشمان خمار معمولاً خسته و خواب آلود به نظر می‌رسند، بهتر است به‌جای استفاده از خط چشم در زیر چشم، آن را بالای چشم به‌خصوص در گوشه خارجی آن بکشید. برای مثال می‌توانید از خط چشم طرحدار استفاده کنید تا ظاهر شاداب‌تری به چشم‌هایتان ببخشید.

خط چشم قرینه برای چشم ‌های خمار

– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای چشم ‌های پف دار

چشمان پف دار معمولاً به دلیل پف پلک بالایی، کوچک به نظر می‌رسند و به همین علت بهتر است از خط چشم پهن کمک بگیرید تا توجه از پف چشم برداشته شود. خط چشم پهن را از گوشه داخلی تا انتهای پلک بکشید و آن را مانند مدل خط چشم گربه ای، کمی به سمت بیرون ادامه دهید. همچنین اگر مایل بودید، می‌توانید برای پلک پایین نیز خط چشم بکشید یا روی آن ریمل بزنید.

– طرز کشیدن خط چشم قرینه برای پلک های افتاده

برای پلک هایی که افتادگی دارند، بهتر است از خط چشم پهن و دنباله دار استفاده کنید؛ زیرا خط چشم باریک، زیر پلکِ افتاده می‌رود و به چشم نمی‌آید. بنابراین خط چشم پهنی را روی پلک بالا بکشید و انتهای خارجی آن را کمی به سمت بالا ادامه دهید تا چشم ها را درشت تر نشان دهد و اگر مایل بودید، برای پلک پایین نیز خط چشم بکشید.

انواع محصولات خط چشم

خط چشم انواع گوناگونی دارد و برندهای مختلف معمولاً انواع خط چشم را تولید می‌کنند و خریداران می‌توانند از طریق آزمون و خطا، خط چشم مناسب چشم‌شان را پیدا کنند که در عین حال، کار با آن نیز برایشان راحت‌تر باشد. برندهای زیر، از جمله برندهای معروفی هستند که محصول معرفی‌شده از آن‌ها را با توجه به رضایت کاربران انتخاب کرده‌ایم.

1. مای

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد مبتدی هستید که مهارت کافی را در کشیدن خط چشم ندارید، شاید بهتر باشد خط چشم ماژیکی بادوام مای را انتخاب کنید. این محصول، حاوی ویتامین E بوده و اپلیکاتور نمدی یا همان ماژیکی آن، خطای دست را کاهش می‌دهد و می‌توان از آن برای کشیدن خط چشم فانتزی، ساده یا حرفه‌ای کمک گرفت. همچنین این خط چشم، بلافاصله بعد از استفاده خشک می‌شود و ماندگاری بالایی دارد و زیر چشم را سیاه نمی‌کند.

خط چشم ماژیکی بادوام مای

خرید خط چشم مای

2. کالیستا

دلیل محبوبیت خط چشم نمدی لاین اکسپرس کالیستا را می‎‌توانید با خواندن نظرات خریداران این محصول در صفحه معرفی اختصاصی آن متوجه شوید اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت که این خط چشم، حاوی ویتامین E و فاقد پارابن و مواد نگهدارنده مضر است و محصولی ضد حساسیت و ضد خارش به‌حساب می‌آید.

همچنین قلم کوتاه آن، احتمال خطا را کاهش می‌دهد و با وجود ماندگاری بالای آن، در صورت لغزش دست می‌توانید آن را با پاک کننده مناسب به‌راحتی پاک کنید و به همین دلیل، برای افراد مبتدی نیز مناسب است.

خط چشم نمدی لاین اکسپرس کالیستا

خرید خط چشم کالیستا

3. میبلین

اگر به خط چشم های رنگی علاقه دارید، احتمالاً خط چشم متالیک میبلین می‌تواند توجهتان را به خود جلب کند. این محصول، در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود و به دلیل داشتن رنگ براق (متالیک) خود، جلوه زیبایی به چشم‌ها می‌بخشد. همچنین این خط چشم، ماندگاری بالایی دارد و نیازی نیست بعد از استفاده، نگران ریزش و ایجاد لک در نواحی اطراف چشم خود باشید.

خط چشم متالیک میبلین

خرید خط چشم میبلین

4. گلدن رز

خط چشم مات بسیار مشکی اسمارت لاینر گلدن رز نیز از آن دسته خط چشم‌هایی است که به علت داشتن نوک نمدی یا همان ماژیکی، کشیدن خط چشم را برای افراد مبتدی آسان‌تر می‌کند.

این محصول، فاقد رایحه و پارابن بوده و ضد حساسیت است و می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که چشم های حساسی دارند یا از لنز استفاده می‌کنند.

این محصول همچنین حاوی روغن جوجوبا و ویتامین E است و علاوه بر مقاوم بودن در برابر تعریق و ماندگاری بالا، از تکه تکه شدن و ریزش خط چشم به زیر چشم و سیاه شدن آن جلوگیری می‌کند.

خط چشم مات بسیار مشکی اسمارت لاینر گلدن رز

خرید خط چشم گلدن رز

5. فلورمار

اگر به دنبال خط چشمی مغذی با ماندگاری بالا می‌گردید، خط چشم ژلی حاوی رنگدانه های غلیظ و متراکم فلورمار می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

این خط چشم، برس مویی انعطاف پذیری دارد که بدون ایجاد ماسیدگی و تکه تکه شدن، در کشیدن خط چشم قرینه و خطوط صاف به شما کمک می‌کند. همچنین این محصول علاوه بر رنگ مشکی، در چندین رنگ دیگر نیز ارائه می‌شود.

خط چشم ژله‌ای فلورمار

خرید خط چشم فلورمار

6. یورن

اگر به دنبال مداد چشم پررنگ می‌گردید، مداد چشم رنگی یورن می‌تواند جایگزین خوبی برای خط چشم باشد. این مداد چشم، بافت کرم مانند دارد و به همین دلیل می‌توانید با یک بار کشیدن آن، خطی دقیق و یکدست به دست آورید.

همچنین این محصول، رنگ بندی متنوع و ماندگاری بالایی دارد و پلیمرهای بکار رفته در فرمولاسیون‌های آن، شدت رنگ را در طول روز افزایش می‌دهند اما به‌راحتی نیز با پاک کننده های آرایشی پاک می‌شوند.

مداد چشم رنگی یورن

خرید مداد چشم رنگی یورن

و اما کلام آخر …

عده معدودی از مردم از این موهبت برخوردار هستند که خط چشم خود را در کمترین زمان، به صورت قرینه درآورند اما به طور کلی، شکی نیست که کشیدن خط چشم قرینه، یکی از چالش‌های بزرگ فرآیند آرایش چشم به‌حساب می‌آید.

طبیعتاً همه دوست داریم خط چشمی صاف و بی‌نقص داشته باشیم اما در صورت نداشتن مهارت کافی، ممکن است نتیجه کار این‌‌طور به نظر برسد که چشم راست، هنر دست پیکاسو بوده است و چشم چپ، نقاشی کودک هفت ساله!

با توجه به اهمیت این موضوع در ظاهر نهایی آرایش صورت، در این مقاله به معرفی مدل‌های مختلف خط چشم و آموزش کشیدن خط چشم و چند راهکار برای قرینه کشیدن آن پرداختیم تا بدانید چه مدل خط چشمی بیشتر به چشم‌هایتان می‌آید و چگونه می‌توانید آن را قرینه درآورید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا