آرایش مو

رنگساژ مو چیست؟ آموزش رنگساژ کردن مو در خانه به روش های مختلف

موهای رنگ شده ظاهری شفاف و درخشنده دارد اما بعد از مدتی به‌دلیل شستشوی مداوم، رنگ موی شما درخشندگی و شفافیت خود را از دست می‌دهد و کمی کدر می‌شود. اگر تجربه زیادی در رنگ مو و بازسازی آن نداشته باشید، باید از آرایشگرهای حرفه‌ای کمک بگیرید که احتمالا به شما رنگساژ مو را پیشنهاد می‌کنند. حال رنگساژ مو چیست؟ روشی است که به کمک آن، موی هایلایت شده، رنگ یا مش شده مجدد درخشندگی و طراوت خود را به‌دست می‌آورد. در ساده‌ترین تعریف باید بگوییم رنگ ساژ مو، یک ماده شیمیایی است که با ایجاد رفله‌هایی در موهای شما، به درخشندگی مجدد رنگ مو کمک می‌کند. غالبا در رنگساژ مو، رنگِ این رفله‌ها یک پایه تیره‌تر از موهای رنگ شده هستند.

در این مطلب قرار است شما را با انواع فرمول رنگساژ مو از جمله ساخت رنگساژ مو با واریاسیون، شامپو رنگساژ و یا ساخت رنگساژ مو با رنگ آشنا کنیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا با فوت‌وفن ترکیب رنگ مو و آموزش روش‌های مختلف رنگساژ مو در خانه آشنا شوید.

رنگساژ موهای هایلایت شده و دکلره شده

رنگساژ مو، جان‌بخشی دوباره به رنگ مو

شما با رنگساژ به موهای رنگ، مش و هایلایت شده خود جان دوباره می‌بخشید. این کامل‌ترین و بهترین تعریفی است که می‌توان در مورد رنگساژ مو بیان کرد. زمانی‌که موها را رنگ یا هایلایت می‌کنید موها به‌خوبی می‌درخشند اما بعد از گذشت یک یا دو ماه، موها کم‌کم کدر می‌شوند، زردی موها کم‌کم پیدا می‌شود و شما مانند روزهای اول از رنگ موهای خود رضایت نخواهید داشت. برای اینکه دیرتر رنگ اصلی پاک شود و زردی ها نمایان شود بهتر است از شامپو موهای رنگ شده استفاده کنید.

اگر تجربه زیادی در رنگ کردن مو نداشته باشید ممکن است با خرید مجدد رنگ مو و اکسیدان، دوباره اقدام به رنگ کردن موها کنید که روش صحیحی نیست. اما اگر تجربۀ رنگ کردن مو داشته باشید یا قبل از اقدام به رنگ کردن مجدد به آرایشگر حرفه‌ای مراجعه کنید، برای درخشش دوباره رنگ موی خود، روش رنگساژ مو را انتخاب می‌کنید و جان دوباره به موهایتان می‌بخشید.

تفاوت رنگساژ با رنگ مو چیست؟

رنگساژ مو در واقع به معنی ترمیم دوباره رنگ مو است. رنگ ساژ موها زمانی انجام می‌شود که موهای رنگ شده دیگر درخشندگی و شفافیت اولیه را ندارند و رنگشان تا حدی کدر شده است. رنگساژ ساختار رنگ موی ضعیف شده با آب را دارد. رنگ ساژ مو نسبت به رنگ مو آسیب کمتری به موها وارد می‌کند.

غلظت رنگ مو بیشتر از رنگساژ است. هنگام رنگ کردن مو، رنگ مو با اکسیدان به مقدار مناسب ترکیب می‌شود و  این ترکیب حدود 40 تا 60 دقیقه روی موها می‌ماند. رنگساژ همواره زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که موها مش و دکلره شده‌اند و شرایط آسیب‌پذیری زیادی دارند، این روش رنگ مو را با کمترین آسیب به موها و پوست سر، احیا می‌کند.

به‌طورکلی می‌توان تفاوت رنگساژ و رنگ مو را به شکل زیر جمع‌بندی کرد:

 • غلظت رنگ مو و رنگساژ متفاوت است، رنگساژ معمولا با آب ترکیب می‌شود ولی رنگ مو نیازی به آب ندارد.
 • هنگام رنگساژ، موها باید نم باشد درصورتی‌که رنگ روی موهای خشک انجام می‌شود.
 • رنگ مو، رنگ موهای شما را تغییر می‌دهد و ساختار قوی‌تری نسبت به رنگساژ دارد درحالی‌که رنگساژ فقط جهت ترمیم و تثبیت رنگ مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • رنگ مو ماندگاری بیشتری نسبت به رنگساژ دارد.
 • روش رنگ‌گذاری یا رنگساژ متفاوت است، هنگام رنگ کردن، رنگ مو از پشت سر و پایین موها آغاز می‌شود و به ریشه‌ها می‌رسد اما در رنگساژ، همه مواد یک‌باره روی سر قرار می‌گیرد و نیازی به بخش‌بندی کردن موها نیست.
تفاوت رنگساژ مو با رنگ مو

مزایای رنگساژ مو

هر بار رنگ کردن مو و ترکیب رنگ مو با اکسیدان، آسیب زیادی به موهای شما وارد می‌کند که گاهی قابل جبران نیست. اما همان‌طور که اشاره کردیم رنگساژ مو راه حلی برای جلوگیری از این آسیب است. رنگساژ ترکیب ضعیف شده رنگ مو است و به همین دلیل در مقایسه با رنگ کردن مو آسیب کمتری به موها وارد می‌کند.

البته رنگساژ کردن مو علاوه‌براین، یک مزیت مهم دیگر هم برای موها دارد؛ شما با رنگ ساژ مو می‌توانید با آسیب بسیار کم، رنگ‌های متفاوتی را روی موهای پایه دکلره خود داشته باشید که برای خانم‌های تنوع‌طلب تجربه بسیار خوبی است. در پایان، آسان بودن فرآیند رنگساژ در خانه یکی از مزایای مهم آن است چراکه دیگر لازم نیست برای رنگساژ حتما به آرایشگاه مراجعه کنید.

معایب رنگساژ مو

طبعا رنگ ساژ مو هم مانند همه کارها، در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد که باید از آن‌ها باخبر باشید. از جمله معایب رنگساژ می‌توان به ماندگاری کوتاه‌مدت آن اشاره کرد. علاوه‌براین، رنگساژ روی موهای تیره اثرگذار نیست و اگر هایلایت مو دارید، رنگساژ موی هایلایت شده، به مرور موهای تیره شما را روشن خواهد کرد.

زمان استفاده از رنگساژ مو

به‌طورکلی رنگساژ مو برای تثبیت رنگ موهایی استفاده می‌شود که قبلا با مواد شیمیایی رنگ شده‌اند. شما با رنگساژ مو قادر خواهید بود رفله‌هایی را در لابه‌لای موهای زیبای خود ایجاد کنید. اگر بیش از یک ماه است که موهایتان را رنگ کرده‌اید، رنگساژ مو می‌تواند رنگ جدید موهای شما را تثبیت و بازسازی کند.

علاوه بر تثبیت رنگ مو، تروتازه شدن موها یکی از اثرات استفاده از رنگساژ مو در زمان مناسب است. پس از مصرف رنگساژ مو شاهد هاله‌هایی خوشرنگ و جذاب روی موهای خود خواهید بود که از تماشای آن لذت می‌برید.

چطور یک رنگساژ مو مناسب انتخاب کنیم؟

تنوع محصولات رنگساژ مو همانند تنوع محصولات رنگ مو زیاد است. از آنجایی‌که رنگساژ مو می‌تواند جان دوباره‌ای به موهای کدر و غیرشفاف بدهد، در انتخاب آن باید دقت زیادی داشته باشید. این نتیجه در صورتی ظاهر می‌شود که شما بدانید کدام‌یک از رنگساژهای مو متناسب با مدل مو و رنگ موی شما است.

جالب است بدانید که طبق یک قانون همیشگی، شماره رنگساژ مو باید یک شماره از پایه‌ رنگ دکلره تیره‌تر باشد. برای نمونه اگر شماره پایه دکلره 4 باشد، بهتر است شماره رنگ ساژ مویی که انتخاب می‌کنید 5 باشد.

اما همان‌طور که گفتیم، علاوه‌براین قانون، مدل و اندازه موها هم عاملی است که باید به آن توجه داشته باشید. در این مثال، انتخاب این شماره دکلره در صورتی بهترین است که شما موهای کوتاه و متوسطی داشته باشید. در صورتی که موهای بلند دارید، بهتر است به سراغ رنگساژهایی بروید که شماره آن بین 8 تا 10 باشد.

انتخاب رنگساژ مناسب مو

انواع رنگساژ مو

به‌طورکلی رنگساژ موها به سه روش موقت، نیمه موقت و دائم انجام می‌شود که در ادامه شما را جزئیات این روش‌ها آشنا می‌کنیم:

– رنگساژ موقت

در رنگساژ موقت ابتدا موها کاملا شسته می‌شوند و زمانی‌که کاملا تمیز و مرطوب هستند رنگساژ روی موهای نم‌دار قرار می‌گیرد، در نهایت هم رنگساژ مو را با شانه در تمام قسمت‌های مو پخش می‌شود. ماندگاری رنگساژ مو به شکل موقت روی موها حدودا یک هفته است. رنگساژ موقت مو به صورت شامپوهای رنگی، اسپری، موس و ژل وجود دارد و در این بین شامپوهای رنگی گزینه بسیار پرطرفداری است.

– رنگساژ نیمه موقت

ماندگاری رنگساژ موی نیمه‌موقت در مقایسه با رنگساژ موقت بیشتر است و حدود سه هفته روی موها دوام دارد. رنگساژ نیمه‌موقت به‌صورت رنگ‌های ژله‌ای در بازار موجود هستند. در رنگساژ نیمه‌موقت نیز موها باید مرطوب باشند. ترکیب رنگ ژله‌ای با اکسیدان 3 یا 6 درصد با واریاسیون رنگساژ نیمه‌موقت است و باید حدود 5 دقیقه روی موها بماند و بعد کاملا آبکشی شود.

– رنگساژ دائم

رنگساژ دائم با انواع رنگ موهای موجود در بازار تهیه می‌شود. برای تهیه رنگساژ دائم رنگ مو را با اکسیدان 3 تا 6 درصد و واریاسیون مورد نظر ترکیب می‌کنید و به مدت 10 الی 15 دقیقه روی موهای مرطوب و دکلره شده قرار می‌دهید و بعد آبکشی می‌کنید. رنگساژ دائم به پایه دکلره بستگی دارد و رنگ، واریاسیون و غلظت بر اساس آن انتخاب می‌شود.

واریاسیون چیست؟

واریاسیون، رنگ موی قوی و خالص است و با ترکیب با مو و اکسیدان، تناژ و سایه‌های نامطلوب در رنگ موها را از بین می‌برد. با استفاده از واریاسیون در رنگساژ مو می‌توانید زردی و قرمزی موها را به تعادل برسانید. با شناخت ترکیب انواع واریاسیون در رنگ های مختلف می‌توانید سایه‌های دودی، قهوه‌ای، نقره‌ای یا هر رنگ دلخواه دیگری را روی موهای خود ایجاد کنید.

همه چیز درباره رنگساژ مو و فرمل های ساخت رنگساژ

– ساخت رنگساژ مو با واریاسیون

یکی از روش‌های رنگساژ کردن مو استفاده از واریاسیون یا همان رنگ خالص و قوی است. گاهی برای رنگساژ مو، مقدار کم واریاسیون را جایگزین رنگ مو می‌کنند. عمر رنگساژ با واریاسیون، کمتر از رنگ مو است اما رنگ‌های فانتزی را می‌توان به‌وسیله رنگساژ با واریاسیون ایجاد کرد که قطعا ارزش امتحان کردن دارد.

در ساخت رنگساژ مو با واریاسیون، از مقداری شامپو استفاده کنید تا موها آسیب کمتری ببیند. استفاده از شامپو در فرمول رنگساژ با واریاسیون برای موهای هایلایت و مش شده توصیه می‌شود. یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از واریاسیون‌ها در رنگ ساژ مو، از بین بردن رفله‌های زرد و قرمز روی موها است. قرمزی و زردی موها با واریاسیون‌های خاکستری، آبی و سبز متعادل می‌شود.

نحوه رنگساژ  کردن مو

رنگساژ مو در خانه یا در آرایشگاه، کار بسیار ساده‌ای است. برای این کار، کافی است فرمول ترکیب مواد را براساس رنگ زمینه و حجم مو به‌دست آورید سپس طبق مراحلی که به شما توضیح داده‌ایم این کار را انجام دهید:

– فرمول رنگساژ مو

معمولاً برای ساخت محلول رنگساژ مو باید حدود یک چهارم تیوب رنگ را با 75 سی‌سی اکسیدان 1 تا 6 درصد و همان مقدار آب ترکیب کنید. توجه داشته باشید که ترکیب به دست آمده باید بسیار رقیق‌تر از ترکیب رنگ مو باشد. عده‌ای از آرایشگران حرفه‌ای چند قطره شامپو نیز به ترکیب مورد نظر اضافه می‌کنند.

این مواد را به‌خوبی با یکدیگر ترکیب کنید تا کاملا یکدست شوند. همان‌طور که گفته شد، برای رنگ ساژ مو بهتر است رنگ مو یک پایه تیره‌تر از پایه دکلره باشد. به عنوان مثال اگر موهای شما بلوند است بهتر است از رنگ با شماره‌های 8 تا 10 برای رنگساژ  استفاده کنید.

رنگساژ مو در خانه را چطور انجام دهیم؟

 • به دست آوردن ترکیب رنگساژ متناسب اولین گام در رنگساژ مو در خانه است. شما می‌توانید با کمک فرمولی که به شما آموزش دادیم، ترکیب رنگساژ مناسب موهای خود را تهیه کنید.
 • ابتدا پایه موردنظر خود را روی موها ایجاد کنید. در صورتی‌که موهایتان نیاز به دکلره دارد، ابتدا این کار را انجام دهید و سپس سراغ رنگساژ بروید. در رنگساژ موی دکلره کافی است از مرحله بعد رنگساژ را آغاز کنید.
 • در گام بعدی، موها را آبکشی کنید تا مرطوب شوند، سپس ترکیب رنگساژ مو را مانند شامپو روی تمام موها پخش کنید. در این مرحله سعی کنید مواد به عمق موها نفوذ کند.
 • حالا باید بین 5 تا 15 دقیقه صبر کنید تا موهایتان رنگ بگیرد. بسته میزان رنگ گرفتن مو، مدت زمانی که باید صبر کنید متفاوت است.
 • در مرحله آخر، بعد از رسیدن موها به رنگ دلخواه، آن را مجدد آبکشی کنید تا ترکیب رنگساژ کامل از موهایتان شسته شود.

اگر موهای شما رنگ تیره است باید حدود 20 تا 25 دقیقه بسته به میزان روشنی یا تیرگی مورد نظر صبر کنید. اگر موهای شما دکلره شده است مواد رنگساژ باید کمتر از 10 دقیقه روی موها بماند. اگر می‌خواهید موها را میزان زیادی روشن و یا بلوند کنید قبل از رنگساژ از یک حرفه‌ای مشورت بگیرید. اگر موهای رنگ، مش یا هایلایت شما رشد کرده بهتر است ابتدا رنگ ریشه کنید و سپس رنگساژ مو را انجام دهید.

رنگساژ مو در خانه

شامپو رنگساژ چیست؟

شامپو رنگساژ، رنگ مویی نیمه موقت است که برای رنگساژ کردن موها و تثبیت رنگ مو مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه قیمت رنگشاژ مو در آرایشگاه‌ها بالا است، شما می‌توانید با خرید از لوازم آرایشی بهداشتی خانومی، این کار را به‌راحتی و با هزینه کمتر در خانه و با استفاده از شامپو رنگساژ مو انجام دهید.

با در نظر گرفتن تنوع بالای شامپو رنگساژ در فروشگاه‌ها، پیدا کردن شامپو رنگ مناسب کار آسانی نیست، از جمله پیشنهادات ما استفاده از شامپو رنگساژ تونیکا، یاسنی و شامپو رنگساژ مارال است که در رنگ‌ها مختلف، متناسب با نیازها و خواسته‌های مصرف‌کنندگان به بازار عرضه شده‌اند.

شامپو رنگساژ مارال در بسته‌بندی‌های 220 میلی‌لیتری و در رنگ‌های مختلف از جمله سبز، صورتی، بنفش و مسی تولید شده و با عملکرد سریع خود تبدیل به یکی از شامپو رنگ‌ ساژهای محبوب شده است.

این شامپو فاقد آمونیاک بوده و بدون حساسیت با پوشش‌دهی بالا، موجب درخشان شدن و لطفات موه می‌شود. شامپو رنگساژ مارال برای انواع مو قابل استفاده است در عرض 10 دقیقه شما را به رنگ موی دلخواهتان می‌رساند.

رنگساژ مو با شامپو رنگ مارال

رنگساژ موی دکلره شده

موی دکلره فوت‌وفن مخصوص خودش را دارد، به همین خاطر بهتر است برای رنگساژ کردن آن با فرمول رنگساژ موهای دکلره شده آشنا شوید.

انواع فرمول رنگساژ مو

در این بخش با توجه به سلیقه شما، فرمول‌های مختلف رنگساژ مو با رنگ و اکسیدان و انواع شامپو رنگ را به شما معرفی کنیم:

– رنگساژ یخی

در رنگساژ یخی، موها باید به پایه دکلره برسد و سپس رنگ بلوند نقره‌ای C9 با واریاسیون خاکستری، واریاسیون نقره‌ای 0.22 و اکسیدان شماره 1 ترکیب شود.

– رنگساژ آبی یخی

در رنگ ساژ آبی یخی، موها باید به آخرین پایه دکلره برسد، سپس رنگ موی C10 با رنگ روشن‌کننده E20/000 و واریاسیون E14  و اکسیدان شماره 2 ترکیب شود.

– رنگساژ مسی

اگر می‌خواهید موهایتان رنگساژ مسی داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم از ماسک مو رنگی و رنگساژ مسی یانسی استفاده کنید. این محصول دارای فرمولاسیون مغذی است که علاوه‌بر تقویت موها، از آن‌ها در برابر آسیب‌های فیزیکی و حرارتی مثل اتو و سشوار حفاظت می‌کند.

ماسک مو رنگی و رنگساژ مسی یانسی بدون نیاز به اکسیدان، رنگ موها را تثبیت کرده و به ماندگاری رنگ و حفظ رطوبت موها کمک می‌کند.

رنگساژ مسی سانسی

خرید رنگساژ مسی یانسی

– رنگساژ طلایی

در رنگساژ طلایی، موها باید به پایه رنگی 9 برسد و بعد رنگ موی طلایی G9 را با عدد قرص و اکسیدان شماره 1 ترکیب کنید.

– رنگساژ زیتونی

اگر دوست دارید موهایتان را رنگساژ زیتونی کنید، ابتدا باید موها را به پایه 8 برسانید و سپس ترکیب رنگ موی M10 با واریاسیون سبز E17 و اکسیدان شماره 2 را روی موها قرار دهید.

– رنگساژ بنفش

رنگساژ بنفش را می‌توان با استفاده از شامپو رنگ ساژ بنفش ایجاد کرد، این محصولات تناژهای زرد و نارنجی موهایتان را خنثی می‌کند و ظاهر بنفش جذابی به آن می‌بخشد. اما اگر ساخت رنگساژ مو با رنگ برایتان اهمیت دارد، اغلب باید موها را دکلره کرده و مقدار مناسبی از رنگ موی بنفش را با نرم‌کننده ترکیب کنید و روی موهایتان قرار دهید.

– رنگساژ صورتی

ترکیب رنگ موی بلوند دودی شماره 8.1 با رنگ موی قهوه‌ای شماره 4.66 به همراه واریاسیون دودی 0.11 و اکسیدان شماره 1 برای رنگساژ صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر دوست دارید موهایتان حال‌وهوای صورتی داشته باشد، از این ترکیب استفاده کنید.

– رنگساژ دودی

رنگساژ دودی یکی از رنگ‌های پرطرفدار امروزی است، برای رنگساژ دودی باید رنگ موی بلوند روشن شماره 0.8 را با واریاسیون 0.11 و اکسیدان شماره 1 ترکیب کنید.

– رنگساژ قرمز

رنگساژ قرمز از ترکیب رنگ موی بلوند قرمز تیرۀ شمارۀ 6.66 با واریاسیون قرمز و اکسیدان شماره 1 به دست می‌آید. یکی از محصولات پیشنهادی ما برای رنگساژ قرمز، ماسک مو رنگی و رنگساژ قرمز یانسی است.

برند یانسی، یک برند شناخته‌شده اسپانیایی محصولات تخصصی مو است که محبوبیت و تنوع زیادی دارد، شما می‌توانید رنگ‌های مختلف رنگساژ مو را از این برند تهیه کنید.

ماسک مو رنگی و رنگساژ قرمز یانسی با تقویت موها و تشکیل یک لایه محافظتی روی مو، از آسیب‌های حرارتی و محیطی جلوگیری می‌کند. این محصول بدون نیاز به اکسیدان، موها را رنگساژ کرده و با حفظ رطوبت مو، از تغییر رنگ آن نیز جلوگیری می‌کند.

این ماسک موی رنگی دارای فرمولاسیون رنگ قرمز است، به همین خاطر به‌راحتی می‌توان از آن برای رنگساژ قرمز استفاده کرد. یکی از ویژگی‌های مثبت این محصول استفاده از سیلیکون در ترکیبات آن است که این ماده به راحت‌تر شانه زدن موها کمک می‌کند.

رنگساژ قرمز یانسی

خرید رنگساژ قرمز یانسی

– رنگساژ سیلور

جهت رنگساژ سیلور موها باید آخرین درجه دکلره شود و ترکیب رنگ بلوند نقره‌ای (10 سانتی‌متر)، واریاسیون نقره‌ای (3 سانتیمتر)، واریاسیون خاکستری ( 3 سانتی‌متر) و اکسیدان شماره 1 (30 میلی‌لیتر) را استفاده کنید.

البته برای رنگساژ سیلور پیشنهاد راحت‌تر ما به شما، استفاده از شامپو رنگساژ سیلور سریتا است. شامپو رنگ ساژ یکی از روش‌های ساده برای رنگساژ مو است که در رنگ‌های مختلف مثل آبی، سیلور، قرمز، بنفش و… به بازار عرضه شده است.

در بین انواع شامپو بنفش ضد زردی موجود در بازار، شامپو رنگساژ سیلور سریتا یکی از محصولات محبوب است که با تم بنفش خود، موجب از بین رفتن زردی ناشی از دکلره می‌شود. این شامپو حاوی ترکیبات اسید آمینه و عصاره آلوئه‌ورا است که موجب لطافت موها می‌شود و از وز شدن آن جلوگیری می‌کند.

کافی است پس از شستشوی موها، مقداری از شامپو رنگساژ را آرام و به مدت 5 دقیقه روی سر ماساژ دهید و سپس آن را با آب ولرم آبکشی کنید.

شامپو رنگساژ سیلور سریتا

خرید شامپو رنگساژ سریتا

ماندگاری رنگساژ مو چقدر است؟

همان‌طور که در بخش انواع رنگساژ مو توضیح دادیم، هر رنگساژی نسبت به روش رنگساژ و نوع محصولی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، ماندگاری متفاوتی دارد. مثلا عموما شامپو رنگساژ یا موس مخصوص، حدود یک هفته دوام دارد اما ساخت رنگساژ مو با رنگ یا ساخت رنگساژ مو با واریاسیون ماندگاری بیشتری تا چهار هفته دارند.

مراقبت از مو پس از رنگساژ

پس از رنگساژ مو باید مراقبت از مو را در نظر داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم از محصولات حرفه‌ای و تخصصی موهای رنگ‌شده و رنگساژ مثل شامپوهای فاقد سولفات یا شامپو رنگساژ مخصوص استفاده کنید، این محصولات به دوام بیشتر رنگ روی موها کمک می‌کنند و به موها درخشندگی خاصی می‌بخشند. استفاده از نرم‌کننده مخصوص موهای رنگ شده و یک ماسک موی مغذی نیز موجب افزایش سلامتی موها و خوش‌حالت شدنشان می‌شود.

برای تقویت موها از ماسک مخصوص موهای رنگ شده شده استفاده کنید. برای شستشوی موها و استحمام روزانه حتماً از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. موهای رنگ شده بسیار آسیب‌پذیر هستند و به همین دلیل باید از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده که ساختار ملایمی دارند، استفاده شود.

توجه داشته باشید که تقویت و نگهداری موهای رنگ شده نسبت به موی رنگ نشده سخت‌تر است؛ به خصوص موهای دکلره شده به همین دلیل بعد از رنگ باید موهای خود را با انواع روغن‌های مفید و مغذی و ماسک مو تقویت کنید.

رنگساژ روی موی خیس یا خشک؟

یکی از رایج‌ترین سوالات این است که رنگساژ مو باید روی موی خشک انجام شود یا روی موهای خیس؟ جواب درست به این سوال، موهای نم و رطوب‌دار است. برای رنگساژ ابتدا باید موهایتان را خوب شستشو دهید، زمانی‌که کمی خشک شدند و حالت نیمه‌خشک داشتند از رنگساژ استفاده کنید.

رنگساژ روی موی خیس یا خشک؟

نکات مهم در رنگساژ مو

 • موهای رنگساژ شده را با آب گرم شستشو ندهید، آب گرم ماندگاری رنگساژ مو را کاهش می‌دهد.
 • با فواصل زمانی بیشتر از شامپو استفاده کنید تا رنگ ساژ مو اندگاری بیشتری داشته باشد.
 • تا حد امکان از سشوار یا اتوی مو برای حالت‌دهی به موها استفاده نکنید، این کار ماندگاری رنگساژ مو را کاهش می‌دهد.
 • شما می‌توانید هر دو تا سه هفته یک بار، موهایتان را با خیال راحت رنگساژ کنید، زیرا رنگساژها رنگ موی ضعیفی هستند که آسیب‌رسانی کمی برای موها دارند. همین موضوع امکان استفاده بیشتر از آن‌ها را فراهم کرده است.
 • یکی از سوالات مهم در رابطه با رنگساژ مو این است که آیا می‌توان از رنگساژ مو در دوران بارداری استفاده کرد؟ پیشنهاد می‌شود که از رنگساژ مو در سه ماه اول بارداری اجتناب کنید، زیرا استفاده از مواد شیمیایی برای سلامت جنین مضر است. بابت استفاده از رنگساژ در ماه‌های بعدی بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید.

و اما کلام آخر …

رنگ مو بعد از مدتی کدر می‌شود و درخشندگی خود را از دست می‌دهد و رنگساژ کردن مو یک روش مناسب برای احیای رنگ موها است. همان‌طور که در این مطلب توضیح دادیم، رنگساژ در واقع رنگ موی ضعیف شده با آب است که آسیب کمتری وارد می‌کند.

هنگام رنگساژ کردن، موها باید مرطوب باشد و مواد رنگساژ را مثل شامپو روی موها بزنید. رنگساژ به صورت موقت، نمیه‌موقت و دائم انجام می‌شود، رنگساژ با شامپو موقت یکی از پرطرفدارترین روش‌ها است.

مواد رنگساژ باید حداکثر 20 دقیقه روی موها بماند. برای آسیب کمتر به موها به‌خصوص موهای دکلره شده بهتر است چند قطره شامپو به ترکیب رنگساژ اضافه کنید. رنگساژ با واریاسیون برای از بین بردن رفله‌های قرمز و زرد روی موها نیز استفاده می‌شود.

اگر موهای شما رشد کرده است قبل از رنگساژ ابتدا ریشه موها را رنگ یا به اصطلاح رنگ ریشه کنید. رنگساژ با واریاسیون دوام کمتری دارد اما در مقابل رنگ‌های فانتزی و متنوعی را می‌توان به‌دست آورد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 3.2 / 5. مجموع آرا: 28

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا