مکمل‌هامکمل‌های غذایی

مولتی ویتامین بارداری؛ از ضرورت مصرف تا معرفی بهترین مارک

داشتن یک فرزند سالم، آرزوی هر مادری در دوران بارداری است و به همین دلیل اکثر مادران آینده، روی کم‌وکیف تغذیه خود حساسیت زیادی به خرج می‌دهند. از طرف دیگر تغذیه نوزاد از بدن مادر، سطح ویتامین‌ها و مواد مغذی در بدن او را به‌شدت کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که در کنار داشتن رژیم غذایی کامل، مصرف مولتی ویتامین بارداری هم به یکی از ضروریات این دوران تبدیل شود. در این مطلب از مجله خانومی پس از پرداختن به ضرورت مصرف مولتی ویتامین در دوران بارداری و ویتامین‌های ضروری، به معرفی بهترین مارک مولتی ویتامین در بارداری و قبل از آن پرداخته‌ایم.

چرا مصرف مولتی ویتامین بارداری ضروری است؟

در حال حاضر کمتر خانم بارداری را می‌توانید پیدا کنید که از ضرورت مصرف مولتی ویتامین بارداری آگاه نباشد؛ اما باز هم مرور دلایل مصرف این مکمل‌ها خالی ‌از لطف نیست و به شما کمک می‌کند که مصرف آن‌ها را جدی‌تر بگیرید و در انتخابشان حساسیت بیشتری به خرج بدهید.

در ادامه مهم‌ترین دلایل اهمیت مصرف مولتی ویتامین بارداری را بررسی می‌کنیم:

کاهش ریسک زایمان زودرس

زایمان زودرس تبعات زیادی را برای مادر، فرزند و سیستم درمانی کشور به دنبال دارد. زایمان زودرس معمولا به دلیل کمبود ویتامین D در بدن مادر رخ می‌دهد و آمارها نشان می‌دهند که بیش از 60 درصد مادران باردار از کمبود این ویتامین رنج می‌برند.

به همین دلیل وزارت بهداشت به تمامی پزشکان توصیه کرده که مصرف مولتی ویتامین را از ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس از زایمان تجویز کنند تا آمار زایمان زودرس کاهش پیدا کند.

قرص Pharmagelitan بسته 30 عددی
دانا

قرص Pharmagelitan بسته 30 عددی

57%
155100 65999
تومان
قرص Multivitamin Complets بسته 30 عددی
یوروویتال

قرص Multivitamin Complets بسته 30 عددی

36%
196000 126000
تومان
کپسول Multi Daily بسته 30 عددی
دانا

کپسول Multi Daily بسته 30 عددی

31%
96700 66399
تومان
قرص روکش دار Multi Daily بسته 30 عددی
گلوک ویت

قرص روکش دار Multi Daily بسته 30 عددی

60%
170000 67994
تومان
قرص ایمیوسنس بسته 30 عددی
ویتان

قرص ایمیوسنس بسته 30 عددی

26%
228900 169000
تومان
قرص ویتامین B12 بسته 60 عددی
یوروویتال

قرص ویتامین B12 بسته 60 عددی

34%
148800 98599
تومان

بالا بردن احتمال تولد نوزاد با وزن مناسب

طبیعتا مصرف مولتی ویتامین بارداری به تغذیه بهتر نوزاد و رشد صحیح او در بدن مادر کمک می‌کند و باعث می‌شود که ریسک تولد نوزاد با وزن کم به حداقل برسد. کمبود وزن یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ‌ومیر نوزادان است که به دلیل کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری در بدن مادر رخ می‌دهد.

مصرف قرص آهن و اسیدفولیک به‌صورت خاص، تأثیر زیادی روی کاهش ریسک تولد نوزاد با وزن کم دارد.

کپسول Fefol بسته 30 عددی
اینترافارم

کپسول Fefol بسته 30 عددی

46%
162600 87800
تومان
کپسول Ferrodin بسته 32 عددی
هولیستیکا

کپسول Ferrodin بسته 32 عددی

39%
139600 85450
تومان
کپسول Ferro Fort Gyn بسته 30 عددی
عبیدی

کپسول Ferro Fort Gyn بسته 30 عددی

41%
177000 104000
تومان
کپسول SiderAl Forte بسته 20 عددی
فارمانوترا

کپسول SiderAl Forte بسته 20 عددی

16%
380000 319000
تومان
قرص Feroral بسته 30 عددی
گلدن لایف

قرص Feroral بسته 30 عددی

62%
60500 22999
تومان
کپسول Felip 20 بسته 30 عددی
های هلث

کپسول Felip 20 بسته 30 عددی

54%
220000 100800
تومان
قرص آهن آیزن پلاس بسته 60 عددی
یوروویتال

قرص آهن آیزن پلاس بسته 60 عددی

27%
244200 177099
تومان
کپسول ویتا فرو بسته 30 عددی
نیچرز پلنتی

کپسول ویتا فرو بسته 30 عددی

46%
179900 98000
تومان
شربت Feroglobin B12 حجم 200 میلی لیتر
ویتابیوتیکس

شربت Feroglobin B12 حجم 200 میلی لیتر

38%
145200 89799
تومان

پیشگیری از پره اکلامپسی

پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری یکی از عوارض ناگوار و خطرناک این دوران است که از هفته بیستم بارداری به بعد رخ می‌دهد و می‌تواند جان مادر و نوزاد را با تهدید جدی مواجه کند. این عارضه با علائمی مثل فشار خون بالا و دفع پروتئین همراه است و تغذیه مناسب می‌تواند ریسک بروز آن را به شکل قابل‌توجهی کاهش دهد.

مولتی ویتامین بارداری

کاهش ریسک نقص‌عضو نوزاد

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که کمبود ویتامین‌های گروه B و به‌خصوص ویتامین B9 (اسیدفولیک) در بدن مادر می‌تواند منجر به نقص‌عضو نوزاد شود. اهمیت وجود این ویتامین برای سلامت نوزاد به حدی است که پزشکان مصرف مولتی ویتامین حاوی آن را از 3 ماه قبل از اقدام به بارداری هم تجویز می‌کنند.

اسیدفولیک تأثیر زیادی در شکل‌گیری لوله عصبی و سلامت مغز و ستون فقرات نوزاد دارد. به همین دلیل هنگام انتخاب بهترین مارک مولتی ویتامین در بارداری، حتما به حضور آن در ترکیبات محصول موردنظر دقت کنید.

کاهش عوارض آزاردهنده بارداری

دلایلی که تا اینجا آورده شد، بیشتر به سلامت نوزاد مربوط می‌شوند؛ درحالی‌که مصرف مولتی ویتامین بارداری برای سلامت و شادابی مادر هم مفید است. مصرف این مکمل‌ها برخی از عوارض ناخوشایند بارداری مثل حالت تهوع، استفراغ و کاهش انرژی را کاهش می‌دهد. البته توجه به زمان و نحوه مصرف مولتی ویتامین هم تأثیر زیادی روی کاهش این عوارض دارد.

برای انتخاب بهترین مولتی ویتامین بارداری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هنگام انتخاب و خرید بهترین مولتی ویتامین در بارداری، حواستان باشد که مکمل موردنظر حتما ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • حداکثر جذب ممکن را برای تمامی ریزمغذی‌های فهرست شده داشته باشد.
  • تمامی مواد معدنی و ویتامین‌های موردنیاز بارداری (اسیدفولیک، آهن، ویتامین B6، ویتامین D، منیزیم، امگا 3 و …) به اندازه کافی در آن موجود باشد.
  • تا جای ممکن مشکلاتی مثل حساسیت و مشکلات گوارشی را ایجاد نکند.
  • توسط برندها و شرکت‌های معتبر و قابل‌اعتماد تولید شده باشد.

البته پی بردن به برخی از این ویژگی‌ها به سعی و خطا و رعایت بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین نیاز دارد. برخی از مولتی‌ویتامین‌ها در صورت مصرف در زمان‌های توصیه نشده، عوارض ناخوشایندی ایجاد می‌کنند و ممکن است این تصور اشتباه برای شما به وجود بیاید که کیفیت لازم را ندارند. 

بهترین مارک مولتی ویتامین بارداری کدام است؟

پیش از معرفی بهترین مارک مولتی ویتامین در بارداری، توصیه می‌کنیم که برای انتخاب بهترین مولتی ویتامین در بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید؛ چون او نیازها و شرایط جسمی شما را بهتر می‌داند و شاید مصرف مارکی را توصیه کند که مقادیر ویتامین یا ماده معدنی خاصی در محصولات آن بیشتر است.

در ادامه به معرفی 3 مارک معتبر و باکیفیت مولتی ویتامین بارداری می‌پردازیم:

مولتی ویتامین اکتی ناتال (Acti Natal)  

این مولتی ویتامین بارداری تحت لیسانس کشور سوئیس در داخل کشور تولید می‌شود و به جز خانم‌های باردار، برای آن‌هایی که قصد بارداری هم دارند تجویز می‌شود. از مهم‌ترین مواد مؤثر قرص مولتی ویتامین لیبرتی سوئیس مدل اکتی ناتال می‌توان به اسیدفولیک، ویتامین‌های گروه B ویتامین D و کلسیم اشاره کرد که تمامی آن‌ها تأثیر زیادی روی سلامت قلب، مغز و استخوان‌های جنین و مادر دارند.

مولتی ویتامین اکتی ناتال 

مولتی ویتامین Pregnacare

قرص Pregnacare مخصوص بانوان به دلیل نداشتن مواد افزودنی، گلوتن و نگهدارنده شهرت زیادی پیدا کرده است. این مولتی ویتامین برای مادران بارداری که دچار عوارض گوارشی شده‌اند ایدئال است و با داشتن ترکیبات مؤثری مثل اکسید منیزیم، ویتامین C، آهن، اسیدفولیک، ویتامین‌های گروه B و میکروسلولز به حفظ سلامت مادر و جنین کمک می‌کند. همچنین نداشتن مواد نگهدارنده در آن باعث می‌شود که خطر تولد نوزاد نارس را کاهش بدهد.

مولتی ویتامین Pregnacare

مولتی ویتامین بارداری پرگنالایف (Pregnalife)

شرکت گلدن لایف یکی  از بهترین تولیدکنندگان انواع مولتی ویتامین در جهان است که محصولات آن تحت لیسانس در ایران هم تولید می‌شود. در ترکیبات قرص مولتی ویتامین مینرال بارداری گلدن لایف تمامی ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای دوران بارداری و قبل از آن وجود دارد و مصرف آن علاوه بر کمک به رشد و نمو جنین، انرژی مادر را هم افزایش می‌دهد.

مولتی ویتامین بارداری پرگنالایف

این نکته را فراموش نکنید که گاهی اوقات مصرف مولتی ویتامین بارداری به‌تنهایی کافی نیست و خرید قرص ویتامین به‌صورت مجزا، ضروری است؛ چون امکان دارد به دوز بالایی از یک نوع ویتامین یا ماده معدنی نیاز داشته باشید. 

قرص پریناتال چیست و مصرف آن چه فوایدی دارد؟

پریناتال یا Prenatal به معنای دوران قبل از بارداری است و همان‌طور که می‌تواند حدس زد، قرص پریناتال باید در دوران قبل از بارداری مصرف شود؛ اما گاهی اوقات در دوران بارداری خود مادر هم دچار کمبود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌شود و ازآنجایی‌که ممکن است این موضوع سلامت او را به خطر بیندازد، برای او مصرف قرص پریناتال در بارداری تجویز می‌شود.

قرص پریناتال حاوی 13 نوع ویتامین و مواد معدنی ضروری برای بدن است و امکان دارد مصرف آن تا پایان دوران شیردهی هم تجویز شود. مصرف این مکمل به تکامل و رشد صحیح جنین و افزایش سلامت استخوان‌ها و تقویت قوای ذهنی مادر نیز کمک می‌کند. همچنین ریزش مو نیز یکی از عوارض رایج بارداری است و مصرف مکمل‌هایی مثل قرص پریناتال به رفع این مشکل نیز کمک می‌کنند.

با این حال مصرف قرص پریناتال به عنوان مولتی ویتامین بارداری می‌تواند عوارضی را هم به دنبال داشته باشد و منجر به حالت تهوع شود. در صورت بروز عوارض ناخوشایند هنگام مصرف این دارو، باید با پزشک مشورت کنید.

قرص پریناتال

بهترین مولتی ویتامین بارداری خارجی کدام است؟

برخی تصور می‌کنند که برای انتخاب بهترین مولتی ویتامین در بارداری باید حتما سراغ محصولات خارجی بروند؛ اما مولتی‌ویتامین‌های خارجی معمولا به‌سختی در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین پیدا می‌شوند و قیمت بالایی هم دارند. شرکت یوروویتال یکی از بهترین برندهای خارجی مکمل‌های تغذیه‌ای و مولتی ویتامین بارداری است که در حال حاضر قرص پریناتال مولتی ویتامین یوروویتال، تحت لیسانس در ایران تولید می‌شود.

این قرص حاوی 23 نوع ویتامین و مواد معدنی ضروری برای بدن است و از مواد مؤثر آن می‌توان به فولیک اسید، آهن و ید اشاره کرد. مولتی ویتامین پریناتال یوروویتال معمولا در دوران قبل از بارداری و شیردهی هم تجویز می‌شود و کمبودهای تغذیه‌ای بدن نوزاد و مادر را همزمان جبران می‌کند. کیفیت بالای این قرص می‌تواند شما را از خرید بهترین قرص آهن معاف کند.

بهترین مارک مولتی ویتامین قبل از بارداری

احتمالاً اگر تا اینجای مقاله را خوانده باشید، به اهمیت مصرف مولتی ویتامین در دوران قبل از بارداری پی برده‌اید. وجود برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن مادر حتی در ماه‌های اولیه بارداری هم ضروری است و مصرف مولتی ویتامین قبل از بارداری، تأثیر زیادی روی تأمین این ویتامین‌ها و رشد و سلامت نوزاد دارد.

قرص Prenatal Formula نچرال ورد

قرص Prenatal Formula نچرال ورد را می‌توان بهترین مارک مولتی ویتامین قبل از بارداری دانست؛ چون فرمولاسیون آن به‌صورت اختصاصی برای تأمین ویتامین‌های ضروری دوران قبل از بارداری طراحی شده است و از بروز کم‌خونی در مادر و جنین جلوگیری می‌کند. همچنین برای حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان‌های آن‌ها نیز مفید است. 

قرص Prenatal Formula نچرال ورد

نیازهای تغذیه‌ای شما، ملاک اصلی انتخاب مولتی ویتامین بارداری

در این مطلب به ضرورت مصرف مولتی ویتامین بارداری و ویژگی‌های یک مکمل تغذیه‌ای مناسب برای این دوران اشاره کردیم. همچنین به معرفی بهترین مارک مولتی ویتامین مخصوص دوران بارداری و قبل از آن نیز پرداختیم.

فراموش نکنید که معیار اصلی انتخاب بهترین مولتی ویتامین بارداری، نیازهای تغذیه‌ای شما و توصیه پزشک است و به همین دلیل توصیه می‌کنیم که از خرید مکمل بارداری به‌صورت خودسرانه، خودداری کنید. همچنین برای خرید لوازم آرایشی در دوران بارداری نیز به توصیه‌های پزشک نیاز دارید؛ چون ممکن است برخی از مواد موجود در این محصولات برای سلامت خودتان و نوزاد مفید باشند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا