مد و فشن

عمل جراحی زیبایی چشم

عمل جراحی زیبایی چشم به دلیل حساسیت بالای این اندام مقداری خطرناک است. زیرا اگر پزشک معالج از ساختار چشم اطلاعی نداشته باشد، ممکن است به اعصاب، بینایی و غدد چشمی آسیب برساند. برای همین باید یگ گروه مجرب جراحی این عمل حساس را انجام دهند و با دقت بالا معاینه پیش از عمل انجام دهند. عمل‌های زیبایی چشم چند گونه اند که از آن‌ها می‌توان به بلفاروپلاستی، کانتوپلاستی و اپیکالتوپلاستی اشاره کرد. در این مقاله به دو مورد اول پرداخته می‌شود.

بلفاروپلاستی-خانومی

 

بلفاروپلاستی یا لیفت چشم چیست؟

بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که روی پلک‌ها انجام می‌شود. این کار برای از بین بردن پوست اضافی پلک‌های فوقانی و کاهش گشادی پلک‌های پایین انجام می‌شود و به آن لیفت چشم نیز گفته می‌شود.

دلیل انجام بلفاروپلاستی چیست؟

این جراحی معمولاً به دلایل زیبایی انجام می‌شود. این عمل یک روش موثر برای بهبود بینایی در افراد مسن است که افتادگی پلک‌های فوقانی مانع از بینایی آن‌ها می‌شود. لیفت چشم به تنهایی سیاهی زیر چشم یا سایر چروک‌های صورت را از بین نمی‌برد. این کار اغلب به همراه روش‌های دیگر مانند لیزر، روکش سطح، تزریق مواد پرکننده یا لیفت پیشانی انجام می‌شود.

با پیر شدن پوست، به تدریج قابلیت ارتجاعی آن  از دست می‌رود. عدم کشش به همراه کشش مداوم نیروی جاذبه باعث جمع شدن پوست اضافی در پلک‌های بالا و پایین می‌شود.

پوست بیش از حد در پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک و برجستگی می‌شود. در پلک‌های فوقانی، یک چین اضافی از پوست می‌تواند روی مژه‌ها آویزان شود و مانع دیدن شود. چربی موجود در کره چشم نیز می‌تواند باعث برجستگی در پلک‌های بالا و پایین شود. غشای نازکی که چربی را در جای خود نگه می‌دارد با افزایش سن ضعیف می‌شود و اجازه می‌دهد چربی مانند فتق به داخل راه یابد.

بلفاروپلاستی-خانومی

چه افرادی برای انجام عمل بلفاروپلاستی مناسب هستند؟

افرادی که از سلامتی خوبی برخوردارند و ایده واقع بینانه ای از آنچه که می‌خواهند دارند. اغلب افراد بالای ۳۵ سال خواهان انجام این عمل هستند اما اگر پلک های گشاد یا افتادگی پلک در زیر این سن هم اتفاق بیفتد، ممکن است جراحی زودتر از موعد انجام گیرد.

جراحی پلک می‌تواند ظاهر را بهبود ببخشد و به تقویت اعتماد به نفس نیز کمک کند. با این حال، ممکن است منجر به ظاهر ایده آلی که فرد می‌خواهد نشود یا ساختار صورت را تغییر ندهد. قبل از تصمیم به عمل جراحی، باید به اهداف خود خوب فکر کرد و آن‌ها را با جراح در میان گذاشت.

کانتوپلاستی

شل شدگی پلک چشم به دلیل افزایش سن اغلب باعث افتادگی گوشه خارجی پلک‌های پایین می‌شود. این مشکل می‌تواند به دلیل سفت شدن پوست به دلیل جراحی زیبایی نامناسب، آسیب خورشید و جراحی سرطان پوست نیز ایجاد شود.

کانتوپلاستی-خانومی

روش عمل کانتوپلاستی

کانتوپلاستی باعث افزایش عضلات در گوشه های بیرونی پلک‌های پایینی می‌شود. در صورت تمایل، از کانتوپلاستی نیز می‌توان برای تغییر شکل گوشه خارجی چشم استفاده کرد. گاهی اوقات یک روش گسترده تر نیز لازم است و باید یک تاندون زیر پلکیِ جدید برای ترمیم سستی پلک طراحی شود.

نقاهت بعد از عمل

به مدت ده روز باید از خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین یا هرگونه تمرین شدید خودداری شود. احتمال تورم زیاد است و ممکن است خفیف یا شدید باشد‌ برای دو روز اول، استفاده مکرر از کمپرس سرد توصیه می‌شود. کمپرس سرد تورم و ناراحتی را کاهش می‌دهد. ممکن است لازم باشد که در صورت لزوم برای درد قرص پاراستامول مصرف تجویز شود.

خطرات کانتوپلاستی

این روش شامل برش هایی در سطح خارجی پلک‌های پایینی است. احتمال وجود عارضه خیلی کم است اما همیشه احتمال عفونت وجود دارد. پلک‌ها ممکن است خونریزی پیدا کنند و این مشکل می‌تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد اما با جراحی با لیزر این اتفاق بسیار نادر است. آسیب به عضله در پلک بالا یا پایین می‌تواند منجر به افتادگی پلک شود. اقدامات احتیاطی برای عدم بروز این امر انجام می‌شود اما در صورت بروز این مشکل می‌شود آن را ترمیم کرد. صدمه به عضله در پلک پایینی می‌تواند منجر به دید دو تایی شود. البته این اتفاق خیلی نادری است.

اگر بیش از حد از پلک بالایی پوست برداشته شود، در بستن چشم مشکل ایجاد می‌شود. با جراحی پلک پایینی، پلک می‌تواند به دلیل تورم دور از چشم قرار گیرد اما معمولاً به سرعت برطرف می شود. با برش پوست پلک بالایی ، ممکن است جای زخمی باقی بماند اما با گذشت زمان محو می‌شود. اما اگر بیش از حد جای زخم ایجاد شود، برجسته می‌شود و نیاز به اصلاح دارد. عدم تقارن پلک‌ها نیز ممکن است رخ دهد و ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد. لیزر در صورت شلیک مستقیم به چشم می تواند به آن آسیب برساند. البته دکترها باید از محافظ چشم مخصوص استفاده کنند تا احتمال بروز این حادثه کم شود. ممکن است درد، تورم و احتمالاً کبودی ایجاد شود.‌‌.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا