ویدئو

همه چیز درباره پوست حساس

افرادی که پوست حساس دارند با مشکلات زیادی مواجه هستند. آن‌ها نمی‌توانند هر نوع محصولی را استفاده کنند یا هر نوع آرایشی کنند. قبلا در مطلبی بسیار کاربردی درباره همه آنچه پوست حساس ها باید بدانند صحبت کردیم. اما خبر خوب این است که پوست حساس داشتن، قابل کنترل است. اگر شما هم پوست حساسی دارید، این مطلب را تا آخر دنبال کنید.

ویژگی های پوست حساس-خانومی

شناخت انواع  پوست‌های حساس

افرادی که دارای پوست‌های حساس هستند، اغلب به برخی از محصولات بهداشتی، آرایشی، یا شرایط محیطی واکنش نشان می‌دهند. البته برخی پوست‌ها با عادت‌های بد روزمره به مرور حساس می‌شوند. مثلا استفاده از شوینده‌های قوی و ترکیباتی محرک در بعضی از محصولات روزانه مراقبت از پوست. این ترکیبات شامل اسید سالیسیلیک و اسانس‌ها است. منظور از پوست حساس، اگزما، پسوریازیس، شکننده بودن و قرمزی مداوم است.

در این‌جا به انواع این نوع پوست و روش‌های مراقبت از آن می‌پردازیم:

پوست‌های حساس  مستعد به آکنه

برخی از پوست‌های حساس مستعد جوش هستند. یعنی بعد از استفاده از برخی از محصول‌های آرایشی و بهداشتی دچار جوش و آکنه می‌شوند. این افراد اغلب دارای پوستی چرب هستند. اما برخی با وجود داشتن پوست خشک هم بعد از مصرف انواع کرم‌های آرایشی و بهداشتی جوش می‌زنند. هر دوی این گروه‌ها باید در انتخاب محصولات آرایشی بهداشتی یا کرم‌های مختلف دقت داشته باشند. در چنین مواردی از محصول‌هایی که فاقد چربی یا ضدجوش درج شده باشد، استفاده کنند .

 پوست‌های مستعد قرمزی یا روزاسه‌ای

پوست‌هایی که ناگهان گرگرفته و قرمز می‌شوند (مواردی همچون مواجهه با  آفتاب، تغییر دما هنگام  زمستان، از منزل خارج شدن، استرس و هیجان، مصرف غذای های تند) اغلب  در افراد بالای 30 سال رخ می‌دهد. این افراد باید علاوه بر دوری از عوامل تشدید کننده از محصولات خوراکی یا کرم‌های حاوی مواد تشکیل دهنده ضدالتهاب استفاده کنند.

 پوست‌های حساس با احساس سوزش

 برخی از افراد بدون ایجاد هرگونه التهاب و قرمزی در صورت، احساس سوزش و خارش دارند. به خصوص بعد از مصرف بعضی از کرم‌ها. همچنین احساس سوزش و خارش در مواجهه با عوامل محیطی نظیر باد، گرما و سرما. بهتر است این افراد از کرم‌هایی که حاوی اسیدلاکتیک (اسیدسالیسیلیک پروپیلن گلیکول دی متیل سولفوکساید) پرهیز کنند.

پوست‌های حساس مستعد به آلرژی و اگزما

 این دسته از افراد با استفاده از برخی از کرم‌های بهداشتی یا آرایشی دچار اگزما و سوزش می‌شوند. این افراد هنگام انتخاب از محصولاتی فاقد عطر و اسانس و حتما، آن‌ها را از گروه  مواد ضد حساسیت زا (hypoallergenic) خریداری کنید.

روتین روزانه برای پوست حساس-خانومی

 مراقبت‌های روزانه از پوست‌های حساس 

از شستشوی روزانه پوست صورت با شوینده‌های قوی و حاوی دانه‌های اسکراب روزانه، پرهیز کنید، پس از هر شستشو یا استحمام از کرم‌های مرطوب کننده ضدالتهاب ترجیحا حاوی مواد ضدالتهاب استفاده کنید. استفاده از ضد آفتاب مخصوص پوست حساس روزانه را فراموش نکنید و برای التیام پوستتان هفتگی از ماسک‌های کرمی، یا به شکل نقابی آبرسان و ضد التهاب استفاده کنید. در فصولی که رطوبت هوا کم است در منزل از دستگاه‌های بخور استفاده کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا