آرایشآرایش مو

آرایش مو در خانه

تصور کنید که پشت میز خود نشسته‌اید که یک پیغام روی گوشی تلفن خود دریافت می‌کنید، از طرف دوستتان است و شما را به یک مهمانی عصرانه دعوت کرده است. در ذهن خود لباس مناسبی را از بین لباس‌های موجود در کمدتان که مناسب مهمانی عصرانۀ دوستانه است، انتخاب می‌کنید. می‌دانید از پس آرایش هم به خوبی برخواهید آمد، حالا دغدغه دیگری در ذهن شما شکل می‌گیرد، آرایش موها! با خود فکر می‌کنید که موهای خود را چگونه برای این مهمانی آراسته کنید؟ صاف یا فر؟ شاید برای پیدا کردن چند مدل موی ساده برای مهمانی، به جستجو در اینترنت بپردازید، اما در نهایت به نتیجۀ قانع‌کننده‌ای نمی‌رسید. پس تصمیم می‌گیرید که زودتر کارهای خود را سر و سامان دهید تا وقت بیشتری برای آماده شدن برای مهمانی عصرانه داشته باشید.

حالت دیگری نیز وجود دارد، از خواب بیدار می‌شوید و به چهرۀ خود در آینه نگاهی می‌اندازید و  تصمیم می‌گیرید که کمی به خود برسید؛ پس لوازم آرایش را بر می‌دارید و آرایش می‌کنید. حالا نوبت به موها است، نه، کلیپس تکراری است، باید زیبایی موها را به نمایش بگذارید و یک مدل موی تازه می‌خواهید!

این مقدمات را شرح دادیم تا شما را آماده کنیم برای این مطلب از مجله خانومی! قرار است در این مطلب نحوۀ آرایش مو در خانه را توضیح دهیم، چند مدل مو که به راحتی و بدون ابزار خاصی در خانه توسط خودتان قابل اجرا است. نگران نباشید از چیزی که تصور می‌کنید راحت‌نر خواهد بود، بعد از مطالعه این مطلب از مجله خانومی شما در آرایش مو حرفه‌ای خواهید شد!

آرایش مو در خانه-خانومی

ابزارهای آرایش مو

قبل از این‌که برویم سراغ مدل مو، بهتر است کمی با ابزارهای آرایش مو آشنا شویم. بیشتر خانم‌ها تا حدودی با ابزارهای آرایش مو آشنا هستند، اما خالی از لطف نیست که ابزارهای پرکاربرد آرایش مو که در خانه هم وجود دارند، با هم مرور کنیم. 

برس و شانه

برس و شانه، این ابزار پر کاربرد که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود، برس و شانه مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزار آرایش مو است که هم افراد غیرحرفه‌ای و هم افراد حرفه‌ای از آن برای آراستن موها استفاده می‌کنند. برس‌ها از لحاظ ظاهری متنوع هستند، یک دسته دانه که روی یک سطح صاف قرار گرفته‌اند. معمولاً افراد با توجه به فاصلۀ دانه‌ها برس مناسب موی خود را انتخاب می‌کنند، برس‌هایی که دانه‌هایی نزدیک به هم دارند برای موهای صاف و کوتاه مناسب هستند و برس‌هایی که دانه‌های بلندی دارند و با فاصلۀ بیشتری از هم قرار گرفته‌اند انتخاب افرادی با موهای بلند، فر و مجعد است. کاربرد برس پیچ نیز براشینگ و حالت دادن به موها است. 

شانه یکی از قدیمی‌ترین ابزار برای آرایش موها است. جنس شانه‌ها متفاوت است. اما معمولاً شانه‌هایی با جنس پلاستیک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. شانه از یک ردیف دانه که با فاصله مشخص کنار هم قرار گرفته‌اند ساخته شده است. شانه‌هایی که دانه‌ها با فاصلۀ زیاد از هم قرار می‌گیرند برای موهای فر و حجیم هستند، هر چه فاصلۀ بین دانه‌ها کمتر شود برای موهای صاف با حجم متوسط مناسب خواهد بود. بعضی از شانه‌ها نیز جنبۀ زینتی دارند و با نگین، مهره و … تزئین شده‌اند و به عنوان بخشی از آرایش مو روی موها قرار می‌گیرند.

بیگودی

وقتی صحبت از فر کردن موها می‌شود، اولین ابزار پیشنهادی بیگودی است. بیگودی قدیمی‌ترین و همچنان پرکاربردترین وسیله برای فر کردن و حالت دادن موها است. بیگودی برخلاف ابزارهای حرارتی به موها آسیبی نمی‌رساند و در عین حال موها را به بهترین شکل ممکن حالت می‌دهد و فر می‌کند. جنس بیگودی از پلاستیک و معمولاً به صورت لولۀ تو خالی یا تو پر است. بسته به قطر لوله‌های بیگودی، اندازۀ فر موها متفاوت خواهد شد.

ابزارهای حرارتی

 • سشوار:
  سشوار از ابزارهای حرارتی آرایش مو است، در هر خانه‌ای یک سشوار وجود دارد. سشوار هم برای گرفتن رطوبت موها و هم برای حالت دادن به موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سشوار ابزار اصلی براشینگ موها است و در همه سالن‌های زیبایی به چشم می‌خورد. سشوارها انواع مختلفی دارند، سشوارهای چرخشی جدید‌ترین مدل هستند که کاربرد آن‌ها بیشتر مصارف خانگی است.
 • اتوی مو:
  اتوی مو با انتقال گرما، موها را حالت می‌دهد، این ابزار مورد علاقۀ خانم‌هایی است که موهای صاف و لخت مورد پسندشان است. البته امروزه از اتوی مو برای موج‌دار کردن موها استفاده می‌کنند. این ابزار هم در سالن‌های زیبایی توسط آرایشگران حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم در بین لوازم آرایش خانم‌ها وجود دارد، در واقع ابزاری کارآمد برای افراد حرفه‌ای و مبتدی است.
 • بابلیس و فرکننده:
  بابلیس ابزار حرارتی است که برای فر کردن و حالت دادن به موها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بابلیس قبل‌تر از اتوی مو به بازار آمد و بین افرادی که موهای فر و حالت‌دار را می‌پسندند، پرطرفدار است. بابلیس و فرکننده نیز مانند اتوی مو هم توسط افراد مبتدی و برای مصارف خانگی و هم توسط آرایشگران حرفه‌ای در سالن‌های زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  کِش، گیره، کانزاشی (چوب مو)، تل و سایر زیورآلات مو را نیز همۀ خانم‌ها به‌خوبی با آن آشنا هستند و به همین دلیل تنها به معرفی ابزارهای مهم‌تر پرداختیم. حالا نوبت بخش هیجان‌انگیز مطلب رسیدیم و می‌خواهیم با انواع آرایش موی ساده آشنا شویم، در ادامه چند مدل موی ساده که در خانه و با ابزارهای ابتدایی قابل اجرا است را توضیح می‌دهیم.

مدل مو دم اسبی-خانومی

مدل موی دم اسبی همیشه برنده است!

اگر از خانم‌ها بپرسند که بهترین و ساده‌ترین مدل مو چیست؟ احتمالاً پاسخ می‌دهند، مدل دم اسبی. دم اسبی بهترین مدل مو برای فعالیت‌های روزمره و حتی مهمانی است. خانم‌هایی که موهای بلند دارند در فصل‌های گرم از این مدل مو استقبال بیشتری می‌کنند. اگر می‌خواهید موهای خود را برای یک مهمانی دم اسبی کنید، ما چند پیشنهاد عالی داریم:

 • دم اسبی لخت:
  ساده‌ترین راه برای آرایش مو، دم اسبی با موهای لخت است. موها را با اتو یا سشوار صاف و لخت کنید و بعد با یک کش هم‌رنگ با موها، آن را بالای سر دم اسبی ببندید. حالا یک دسته کوچک از دم اسبی جدا کنید و دور کش ببندید؛ دستۀ مو را با یک سنجاق زیر دم اسبی محکم کنید. می‌توانید دسته‌ای را که جدا کرده‌اید، ابتدا ببافید و بعد دور موها دم اسبی بپیچید. دم اسبی لخت با هر نوع لباسی متناسب است، چه پیراهن کوتاه، چه پیراهن بلند و ماکسی.
 • دم اسبی موج‌دار:
  یکی دیگر از مدل‌های دم اسبی که به تازگی محبوبیت پیدا کرده است، دم اسبی با موهای موج‌دار است. برای این مدل مو ابتدا پایین موها را به وسیلۀ بابلیس یا هر دستگاه فرکننده‌ای که دارید، حالت دهید، سپس موها را با یک کش مو ببندید و یک دسته از موها جدا کنید و مثل حالت قبل دور دم اسبی بپیچید و با سنجاق مو سفت کنید. پیشنهاد می‌کنیم که چتری‌ها را حالت دهید و کنار صورت بگذارید تا قاب صورت شوند.
 • دم اسبی حبابی:
   برای این مدل دم اسبی، باید موها را به صورت افقی به  دسته تقسیم کنید. دستۀ بالایی را مانند 2 روش قبل دم اسبی ببنید، حالا دم اسبی قسمت بالای مو را با دسته موهای پایین یکی کنید، مجدد یک دسته کوچک جدا کنید و دور موها بپیچید و این کار را تا انتهای مو ادامه دهید. موها را به آرامی کمی باز کنید. دم اسبی حبابی آماده است.
 • دم اسبی طنابی:
   دم اسبی جذاب بعدی، مدل طنابی است. برای این مدل موها را مانند دم اسبی لخت ببندید و بعد موها را دو دسته کنید، دسته موها را پیچ دهید و موها مانند طناب بهم ببافید و انتهای موها را با یک کش کوچک ببندید. دم اسبی طنابی روی موهای روشن جلوۀ خوبی دارد، این مدل مو را حتماً امتحان کنید. بسیاری از سلبریتی‌ها در فرش قرمز مراسم‌های بزرگی مانند اسکار، گلدن گلوب، امی و … مدل موی دم اسبی را برای آرایش موهای خود انتخاب می‌کنند. دم اسبی، مدل موی مورد علاقۀ آریانا گرانده، خواننده آمریکایی است.

مدل مو گوجه-خانومی

مدل موی گوجه‌ای، کلاسیک اما محبوب

مدل موی گوجه‌ای قدیمی‌ترین مدل مو است. مدل گوجه‌ای با گذر زمان رنگ و بویی مدرن به خود گرفته ولی همچنان انتخاب اول افرادی ساده‌پسند است. بسیاری از عروس خانم‌ها مدل گوجه‌ای را برای آرایش موهای خود در جشن عروسی انتخاب می‌کنند، ترکیب هوشمندانه‌ای با لباس بلند و پف‌دار عروس است که عروس خانم‌ را کشیده‌تر نشان می‌دهد. اگر می‌خواهید برای یک مهمانی موهای خود را آرایش کنید و مدل موی ساده می‌پسندید، ما مدل موی گوجه‌ای را پیشنهاد می‌دهیم. 

 • گوجه‌ای پیچ خورده:
  ابتدا موها را شانه و گره‌ها را باز کنید. موها را به صورت عمودی به 2 قسمت مساوی تقسیم کنید، دو دستۀ مو را در پشت سر بهم گره بزنید. حالا یکی از دسته‌ها را انتخاب کنید و پیچ دهید، سپس با موهای تاب داده شده، یک دایره پشت سر درست و با سنجاق سفت کنید، مرکز دایره باید درست وسط گره باشد. دستۀ بعدی را نیز مجدد تاب دهید و دور دایره اول قرار دهید و با سنجاق سفت کنید. حالا با فاصلۀ مناسب کمی اسپری نثبیت‌کننده روی مدل موهای خود بزنید.
 • نیمه گوجه‌ای:
  موهای 2 طرف پیچ دهید و دم اسبی ببندید، حالا دم اسبی را به داخل بیندازید و از زیر با سنجاق مو سفت کنید. حالا با دست به موها نظم دهید، و پیچ‌ها را مرتب کنید. چتری‌ها را حالت دهید و کنار صورت بگذارید.
 • گوجه‌ای با بافت:
  موها را شل ببافید و بعد پشت موها بپچید. انتهای بافت را با یک سنجاق زیر گوجه‌ای بافته‌شده سفت کنید. گوجه‌ای بافت شده تا حدودی کلاسیک است و با لباس‌های ماکسی و تیره تناسب دارد.
 • گوجه‌ای با بافت فرانسوی:
  موها را شانه کنید، سپس از گوشۀ سمت راست یا چپ یک دسته مو جدا و به 3 قسمت تقسیم و از جلوی سر شروع به بافتن موها کنید. در هر گرۀ بافت باید مقداری مو به دسته‌ها اضافه کنید تا بافت به کف سر بچسبد، وقتی بافت به انتهای سر رسید، موها را جمع کنید با یک کش مناسب ببندید. یک دسته کوچک از مو جدا کنید و دور کش ببپیچید و با سنجاق مو محکم کنید. بافت فرانسوی را با دست نظم دهید و سپس با فاصلۀ مناسب اسپری تثبیت‌کننده روی موها بزنید.
 • گوجه‌ای طنابی:
  موها را دم اسبی ببیندید؛ دم اسبی را به 2 بخش تقسیم و مجدد هر دسته را 2 بخش کنید. دسته‌های جدا شده را بپیچید و بهم ببافید، حالا دو دم اسبی طنابی دارید. دم اسبی‌ها را در جهت مخالف هم حلقه و با سنجاق مو سفت کنید. روی گوجه‌ای طنابی را اسپری تثبیت کننده بزنید.
 • گوجه‌ای کلاسیک:
  تصمیم دارید برای یک مهمانی رسمی کت و دامن به تن کنید، برای استایل به نسبت رسمی چه مدل مویی بهتر از گوجه‌ای کلاسیک. برای مدل موی گوجه‌ای کلاسیک موها را به صورت عمودی به 2 دسته تقسیم و هر دسته را دم اسبی ببندید. حالا برای مدل موی گوجه‌ای کلاسیک، هر دم اسبی را در جهت مخالف بپیچانید و با سنجاق مو محکم کنید. با یک شانه تقسیم موهای بالای سر را مرتب شانه کنید و طبق معمول اسپری تثبیت‌کننده روی موها بزنید.

خودآرایی مو-خانومی

آرایش موهای باز و حالت‌دار

خیلی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند که با موهای باز به مهمانی بروند، ترکیب موهای باز و حالت‌دار با پیراهن کوتاه یا بلوز و شلوار استایل زیبایی خواهد بود و جذابیت شما را دو چندان می‌کند. ما برای آرایش موهای باز چند پیشنهاد داریم:

 • تاج گل:
  یک تاج گل با موهای بافته شده روی موهای باز و حالت‌دار جلوۀ زیبایی به موها می‌دهد. ابتدا موها را شانه و گره‌های آن را باز کنید. یک دسته کم حجم به صورت افقی از موها جدا و به 3 قسمت تقسیم کنید. هر دسته را حدود 5 سانت پایین‌تر از ریشۀ مو شل ببافید. گرۀ سمت راست بافت‌ها را با دست شل کنید و هر بافت را به صورت دایره‌ای بپیچید؛ دقت کنید که قسمت شل بافت، قسمت خارجی باشد. انتهای بافت را با سنجاق مو سفت کنید، روی بافت‌ها اسپری تثبیت‌کننده بزنید تا محکم در سر جای خود قرار بگیرند.
 • پاپیون:
  2 دسته متوسط از کنار موها جدا کنید و دم اسبی ببندید، در آخرین پیچِ کش، دم اسبی را تا انتها نکشید تا موها حلقه شود. حلقه را به دو قسمت تقسیم کنید. یکی از حلقه‌ها را با کلیپس در گوشه‌ای نگهدارید. حلقۀ آزاد را با سنجاق مو محکم کنید (سنجاق را از زیر بزنید). کلیپس نگهدارنده را از حلقه باز و مانند حلقۀ قبلی با سنجاق مو محکم کنید. دمِ دم اسبی را از بین 2 حلقه قرار دهید و از زیر با سنجاق مو محکم کنید، سپس کمی اسپری تثبیت‌کننده روی موها بزنید.
 • بافت فرانسوی:
  موها را شانه و فرق را از سمت راست یا چپ سر باز کنید. یک دسته از جلوی سر و کنار مو جدا و به 3 بخش تقسیم کنید و ببافید. در هر گرۀ بافت، باید مقداری مو به بافت اضافه شود. هنگامی که بافت به گوش رسید، دیگر مو اضافه نکنید و ساده ببافید و انتهای آن را با کش مویی ببندید. با دست به گره‌ها نظم دهید و کمی بافت را شل کنید تا موها نرم و لطیف به نظر برسد.
 • بافت تل:
  از پشت گوش‌ها 2 دسته مو جدا کنید و تا انتها ببافید، انتهای بافت را با کش مویی محکم ببندید. مقداری روغن یا ژل روی بافت‌ها بزنید تا به اصطلاح موخوره‌ها بخوابند. بافت سمت چپ را پشت گوش راست قرار دهید و با سنجاق مو محکم کنید. حالا بافت سمت راست را پشت گوش سمت چپ با سنجاق مو محکم کنید. به این ترتیب روی سر خود تلی با موهای بافته شده دارید.
 • آریانا گرانده:
  برای موهای باز خود از دم اسبی آریانا گرانده الهام بگیرید. از کف سر یک دسته مو را به صورت مثلثی جدا و دم اسبی ببندید. مانند همۀ مدل دم اسبی‌هایی که آموزش دادیم، یک دسته کم حجم از مو را دور کش ببندید. برای جلوۀ بیشتر، انتهای مو را حالت دهید.

آرایش مو در خانه-خانومی

حالت‌دار کردن مو

بیشتر خانم‌ها ترجیح می‌دهند که موها را حالت دار کنند، یعنی موهای‌شان را برای یک مهمانی موج دار کنند. اغلب در موج دار کردن موها شکست می‌خورند، اما با 2 روش زیر موها به بهترین شکل ممکن موج دار خواهند شد. 

 • روش اول:
  ابتدا موها را صاف کنید و سپس یک دم اسبی بالای سر ببنیدید. بسته به حجم موها، دم اسبی را به 4 الی 6 دستۀ مساوی تقسیم و هر دسته را دور بابلیس بپیچید و بعد رها کنید. اگر بابلیس ندارید، موها دور برس گرد بپچید و با سشوار حرارت دهید. بعد از حالت دار کردن همۀ دم اسبی، کش را باز کنید؛ بهتر است با کش مویی دم اسبی را ببندید تا در انتها، کش را به راحتی قیچی شود. به پایین خم شوید و موها را به جلو بریزید، به آرامی با دست به موهای موج‌دار شده نظم دهید و اسپری تثبیت‌کننده بزنید.
 • روش دوم:
  موها را به صورت عمودی به دو دسته تقسیم کنید، هر دسته را بپیچید و در فاصلۀ مناسب با سشوار حرارت دهید. هر دو دسته مو را به این شکل موج‌دار می‌شوند؛ با دست به آرامی موهای موج دار شده را مرتب کنید.
 • فر کردن:
  بهترین راه برای فر کردن موها، استفاده از بیگودی و بابلیس است. اما اگر به این دو وسیلۀ فرکننده دسترسی نداشتید، یک راهکار کم هزینه به شما ارائه می‌دهیم. موها را صاف و با شانه دم باریک (تقسیم) 2 دسته کنید، هر دسته را به چند دستۀ دیگر تقسیم کنید. حالا یک دسته را از زیر موها بردارید و دور 1 یا 2 انگشت بپیچید، به آرامی انگشت را از وسط حلقه خارج کنید و حلقۀ مو را در فویل آلومینیومی قرار دهید. به این ترتیب موها را تقسیم کنید و در داخل فویل آلومینیومی بپیچید. بعد از پیچیده شدن تمام موها، هر دستۀ پیچیده شده در فویل را با اتوی مو حرارت دهید. اگر به اتوی مو دسترسی ندارید، سشوار بگیرد. اجازه دهید فویل‌ها کمی خنک شوند و بعد از دور موها باز کنید. به همین راحتی موهای شما فر شد!

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”چگونه پشت موها را با سشوار خشک کنم؟” answer-0=”موها را دو قسمت کنید و دسته‌ها را با کلیپس بالای سر نگهدارید. یک دسته کوچک از زیر موها جدا و با سشوار خشک کنید. بهد از خشک کردن یک قسمت مو، قسمت دیگر را خشک کنید. ” image-0=”” headline-1=”p” question-1=”چگونه موها خشک و کدر را براق نشان دهیم؟” answer-1=”برای براق نشان دادن موهای کدر، باید موها را رطوبت رسانی کنید. بهترین نسخه طبیعی برای براق کردن موهای کدر، بهره بردن از خواص آووکادو است. برای تهیه یک ماسک رطوبت رسان طبیعی مو، یک آووکادو را با ۳ قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط و به ترکیب ۱ عدد موز و ۱ عدد تخم مرغ اضافه کنید. ماسک باید حالت خمیری پیدا کند، سپس ماسک را به مدت ۱۰ دقیقه روی موها قرار دهید. سپس آبکشی کنید و با شامپوی مناسب بشویید. ” image-1=”” headline-2=”p” question-2=”چه مدت طول می‌کشد که موها به طور طبیعی خشک شوند؟” answer-2=”موهای نازک و کم حجم کمتر از یک ساعت طول می‌کشد تا خشک شوند، موهای ضخیم و پر پشت حدود یک ساعت و نیم طول می‌کشد که به‌طور طبیعی خشک شوند. ” image-2=”” headline-3=”p” question-3=”چه سشواری برای مصرف خانگی مناسب است؟” answer-3=”سشوار با قدرت ۱۶۰۰ وات با بدنه پلاستیکی برای مصرف خانگی مناسب است. بدنه‌های فلزی سنگین هستند و سریع داغ می‌شوند. دماغۀ بلند سشوار باعث می‌شود که گرما بهتر منتقل شود. ” image-3=”” headline-4=”p” question-4=”برای کاهش آسیب حرارت به موها چه باید کرد؟” answer-4=”بهترین راه برای جلوگیری از آسیب حرارت به موها استفاده از اسپری محافظ حرارتی مو است. اما برای داشتن موهای سالم، بهتر است استفاده از دستگاه‌های حرارتی مو را کاهش دهید و در مواقع ضروری از آنها کمک بگیرید. ” image-4=”” headline-5=”p” question-5=”مدل موی دم اسبی به ریشۀ مو آسیب می‌رساند؟” answer-5=”اگر می‌خواهید هر روز، موهای خود را مدل دم اسبی ببندید، قطعاً به ریشۀ موها آسیب می‌رسد. برای بستن موها از کش‌های پارچه‌ای و ابریشمی استفاده کنید؛ کش‌های پلاستیکی و گیره‌های فلزی باعث آسیب به موها می‌شوند. دقت کنید موها را خیلی سفت و محکم نبندید. ” image-5=”” count=”6″ html=”true” css_class=””]

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا