آرایشآرایش صورتمراقبت از پوست

چگونه یک آبرسان یا مرطوب کننده برای پوست خود انتخاب کنیم؟

ژنتیک مهمترین عامل تعیین کننده ویژگیهای پوست فرد است. اما سبک زندگی، جغرافیای محل زندگی و وضعیت سلامت جسمی و روانی فرد نیز از عوامل تاثیر گذار روی ویژگیهای پوست هر انسان می باشند. پوست دهیدراته به پوستی اطلاق می شود که رطوبت لازم برای سلامت را ندارد. آبرسانی به پوست، ظاهر پوست را شاداب و جوان می سازد و این مهم از طریق بهبود رژیم غذایی و صد البته محصولات آبرسان پوستی ایجاد می شود. مرطوب کننده پوست یکی از الزامات مراقبت از پوست است

 

فهرست مطالب

یک کرم آبرسان خوب پوست صورت باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

محصولات آبرسان پایه آبی دارند و عمدتا دارای بافتی سبک دارند. لازم به ذکر است که این محصولات مختص پوستهای خشک نیست بلکه فردی دارای پوست چرب و مستعد جوش نیز می تواند پوستی دهیدراته داشته باشد که نیاز به محصولات آبرسان داشته باشد.

 محصولاتی که جهت آبرسانی پوست چرب فرموله می شوند، معمولا دارای موادی غیرکمدوژن هستند. یعنی جوش زا نیستند. مواد کمدوژن موادی هستند که روزنه های پوست را بسته و منجر به ایجاد جوش می شوند. با این وجود افراد دارای پوستهای مستعد آکنه برای انتخاب کرم آبرسان صورت خود باید از وسواس و دقت بیشتری جهت جلوگیری از ایجاد آکنه بهره مند باشند و باید محصولات آبرسان مخصوص پوست چرب را انتخاب کنند.

 

عکس

 

افراد دارای پوست چرب، در هنگام خرید آبرسان و مرطوب کننده پوست، به دنبال چه کلماتی بر روی محصول باشند؟

کلمات و عبارات کلیدی که افراد دارای پوست چرب باید بر روی بسته بندی محصول آبرسان جستجو کنند عبارتند از:

 • Non- comedogenic
 • Alcohol free
 • Oil free

 

عکس

 

عکس

 

اگر بخواهید کمی تخصصی تر به محصولی که میخرید توجه کنید، باید نگاهی به لیست ترکیبات آن بیندازید. موادی که بصورت واقعی به پوست آبرسانی میکنند، بطور معمول به شرح زیر است:

 • هیالورونیک اسید
 • اوره
 • نیاسین آمید
 • گلیسیرین
 • ویتامین B3
 • ویتامین E

اگر این مواد را در لیست ترکیبات محصولی که میخواهید بخرید مشاهده کردید، بدانید که محصول خوبی برای آبرسانی به پوست شما خواهد بود. به شرطی که بافت و تکسچر محصول، متناسب نوع پوست شما باشد.

 

انواع آبرسانها و مرطوب کننده پوست موجود در بازار

محصولات آبرسان بازار بسته به نوع محصول و یا نوع پوست تنوع زیادی دارند. انواع محصولات از نظر ساختار:

 

کرم

کرمها معمولا بافت چرب و سنگینی دارند و برای افراد دارای پوست نرمال تا خشک توصیه می شوند.

 

سرم

سرمها بافت سبک تری دارند و سریع جذب می شوند. سرمها برای افرادی که پوست چرب و مختلطی دارند پیشنهاد میشود. البته خوب است بدانید افرادی که پوست نرمال تا خشک دارند، هم میتوانند از سرمها استفاده کنند ولی چربی آن برایشان کم است و باید بعد از 10 دقیقه، از یک کرم نیز استفاده کنند.

 

لوسیون

لوسیون ها بافت سبک و روانی دارند که معمولا در محصولات بدن از آنها استفاده می شود. پخش پذیری آنها بسیار راحت است.

 

ماسک

ماسکها انواع مختلفی دارند و بصورت موقت بر روی پوست قرار میگیرند و نیاز به آبکشی دارند. ماسکها نیز بر اساس موادی که در آنها استفاده شده، برای پوستهای مختلف بصورت جداگانه وجود دارد.

 

عکس

 

انواع محصولات از نظر نوع پوست:

 • محصولات پوست چرب (بر پایه آب، سبک و فاقد چربی)
 • محصولات پوست خشک (چرب و کمی سنگین)
 • محصولات پوست حساس (از ترکیبات ضدحساسیت در آن استفاده شده. بافت متوسط نرمالی دارند. معمولا نه خیلی چرب هستند نه خیلی سبک)
 • محصولات پوست آکنه زا (مواد جاذب چربی مانند سبوماین دارند.
 • محصولات پوست مختلط

 

عکس

 

نتیجه گیری کلی برای انتخاب محصول آبرسان و مرطوب کننده پوست:

 

اگر پوست چربی دارید:

آبرسانی را انتخاب کنید که روی آن عبارت Light Texture یا Sebum Regulator یا Non Comedogenic  یا For Oily Skin نوشته باشد. بافت آن سبک باشد. در صورتیکه تستر محصول در داروخانه موجود باشد، بهتر است ابتدا تستر آن را امتحان کنید تا مطمئن شوید بافت سبک و غیر چربی دارد. در بسیاری از مواد بر روی محصول به بافت سرمی یا فلوئیدی یا لوسیونی اشاره شده است که نشان دهنده بافت سبک آن است.

 

عکس

 

اگر پوست نرمال یا خشکی دارید

انتخاب مرطوب کننده برای این گروه از افراد آسان است. آبرسان ها قوی که ادعایی برای بافت سبک ندارند، همگی قابل استفاده برای پوست نرمال و خشک هستند. خوب است از هیالورونیک اسید و دیگر موادی که در بالاتر اشاره شد در انها استفاده شده باشد.

 

عکس

 

اگر پوست مختلطی دارید

معمولا برندهای کمی هستند که محصول اختصاصی برای پوستهای مختلط داشته باشند. از آنجاییکه افرادی که پوست مختلط دارند، در نواحی T-Zone صورتشان مستعد جوش هستند، بهتر است از آبرسانهای پوست چرب استفاده کنند.

 

ما برای پوست خود چه کاری می توانیم بکنیم؟

ما نمی توانیم کنترل همه جانبه و کاملی روی محیط اطرافمان داشته باشیم بنابراین باید روی فاکتورهایی که خودمان می توانیم کنترل کنیم، تمرکز نماییم.

 

آب مورد نیاز پوستتان را تامین کنید.

  60% بدن یک انسان بزرگسال را آب تشکیل می دهد. از این مقدار، باید 64% از آن در پوست وجود داشته باشد تا پوستی سرحال و شاداب و سالم داشته باشیم. این مقدار آب از راه خوراکی و مصرف محصولات موضعی تامین می شود. در رژیم غذایی روزانه خود، مصرف میوه ها و سبزیجات را بگنجانید و از آنها غافل نشوید.

 

عکس

 

آبرسانهای حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید.

اگر احساس کردید که پوست شما دهیدراته شده است از ابرسانهای حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید. این ماده یک ماده طبیعی پوست است که پوست را شاداب و جوان نگاه می دارد. هیالورونیک اسید یکی از بهترین آبرسانهای موضعی به پوست است.

 

عکس

 

رطوبت موجود در پوستتان را قفل کنید تا خارج نشود.

در مورد مرطوب کننده ها، کرمهای حاوی روغنهای طبیعی، عصاره های گیاهی ( ویتامین C)، کره های SHEA و کاکائو و واکس زنبور عسل توصیه می شود که رطوبت را روی پوست قفل می نماید. مرطوب کننده های حاوی آلوئه ورا و عسل مواد اولیه ای هستند که علاوه بر رطوبت، پوست را نیز تغذیه می کنند.

 

محصولات قوی آبرسان چگونه به پوست آبرسانی میکنند؟

آبرسان ها ساختار امولسیونی دارند. محصولات قوی آبرسان به دو طریق رطوبت پوست را تامین میکنند.

 

با استفاده از وجود مواد مرطوب کننده در محصول

مواد مرطوب کننده به موادی گفته می شود که رطوبت هوا را جذب میکنند و آن را وارد لایه سطحی پوست که همان لایه شاخی پوست است، میکنند.

 

با استفاده از وجود مواد اوکلاسیو در محصول

مواد اوکلاسیو مانند لایه محافظ عمل میکند و نمیگذارد آب پوست تبخیر شود. در واقع مواد اوکلاسیو، خودشان به پوست، رطوبت جدیدی وارد نمیکنند بلکه از تبخیر رطوبت موجود در پوست جلوگیری میکند. مواد اوکلاسیو به موادی گفته می شود که رطوبت طبیعی پوست را به اصطلاح روی سطح شاخی پوست به دام می اندازند و مانع از تبخیر و از دست رفتن آن می شوند این مواد در  محصولات مرطوب کننده (آبرسان قوی) یافت می شوند.

 

راهکارهای خانگی برای پوستهای خشک و دهیدراته

 • استفاده از حجم مناسبی از آب آشامیدنی، میوه و سبزیجات در رژیم غذایی
 • استفاده از مکملهای آنتی آکسیدان و امگا-3.
 • استفاده از روغن نارگیل و وازلین ( برای پوستهای خشک).
 • پوشیدن دستکش در مجاورت هوای سرد، آفتاب و گرد و خاک.
 • تنظیم دمای آب جهت شستشو بصورتیکه خیلی داغ و یا خیلی سرد نباشد.
 • عدم استفاده از محصولات آرایشی نامناسب بخصوص محصولات پودری خشک.

 

درمانهای کلینیکال برای پوستهای خشک و دهیدارته

علاوه به برخی از درمانهای هورمونی که منجر به بهبود ظاهر پوست بخصوص در بانوان می شوند، اخیرا تزریق هیالورونیک اسید به لایه درم پوست که لایه عمیقتری از پوست محسوب میشود نیز منجر به تورم آن و کاهش چین و چروک شده و در عین حال بخاطر ماهیت گرایش بالای جذب آب این ماده ظاهر سالمی به پوست میبخشد.

این درمانها اکثرا برای افراد مسن و یا شرایط خاص توسط پزشک توصیه میشوند.

 

عکس

 

NMF چیست؟

NMF یا (NATURAL MOISTURIZING FACTOR) ترکیبات طبیعی هستند که توسط سلولهای پوستی برای حفظ رطوبت پوست تولید می شوند و هر گونه عدم تعادل در تولید آنها منجر به ایجاد پوستی خشک و دهیدراته میشود. عوامل محیطی مانند سرما و نور UV، ارثی و افزایش سن باعث اختلال در تولید این مواد میشوند. اوره، هیالورونیک اسید، لاکتات، PCA(PYRROLIDONE CARBOXYLIC ACID)، قندها و پپتایدها، اسیدهای آمینه آزاد و برخی مواد معدنی از زمره این مواد هستند. همانطور که مشاهده می نمایید برخی از این مواد به عنوان اکتیوهای متداول در محصولات آبرسان و آبرسان قوی استفاده می شوند.

 

کرم آبرسان طبیعی پوست چه ویژگی دارد؟

لفظ طبیعی و ارگانیک ادعاهای جدیدی هستند که در محصولات آرایش و بهداشتی ترند شده اند. این نوع محصولات باید استاندارد و ضوابط خاصی داشته باشند تا بتوانند از طریق سازمانهای شناخته شده ای اعتبار طبیعی و یا ارگانیک کسب کنند. آیا این محصولات نسبت به سایر محصولات مزیتی دارند؟ چه موادی در محصولات آبرسان طبیعی پوست وجود دارند؟

مزیت این نوع محصولات این است که مواد اولیه خود را با احترام به محیط زیست، حیوانات و بشر تهیه می کنند که از این بابت جای تقدیر دارند اما این بدان معنی نیست که تمام مواد اولیه موجود در این نوع محصولات ضد حساسیت و یا با عملکرد فوق العاده هستند. در واقع مواد اصلی موجود در یک آبرسان طبیعی می تواند با مواد موجود در یک آبرسان معمولی یکسان باشد اما به روشهای مختلف تهیه شده باشند.

اگر شما تجربه استفاده از مرطوب کننده یا آبرسان را دارید، تجربیات خود را با دیگران در بخش نظرات همین مطلب، به اشتراک بگذارید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا