سبک زندگی

جراحی پلاستیک و عمل زیبایی؛ آنچه نباید بدانید!

همانطور که از اسم جراحی پلاستیک یا عمل زیبایی مشخص است، جراحی پزشکی را برای بهبود زیبایی ظاهری انجام می‌دهند.  با توجه به پیشرفت علم و صنعت پزشکی در قرن 21، علم پزشکی به درجه ای از تکمیل دانش خود رسیده است که بتواند خواسته‌ی بیماران خود را برای بر طرف کردن نقص‌های ظاهری به نحوه‌ی احسنت انجام دهد.  البته از هیچکس پوشیده نیست که با گذشت زمان درهای بیشتری از علم پزشکی و روش‌های عمل و. . .  باز می‌شوند .  اما هم اکنون هم نسبت به بیست سال گذشته پیشرفت چشم گیری داشته‌ایم.

جراحان پلاستیک و ترمیمی هر ساله زندگی میلیون‌ها بیمار مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی (مانند شکاف لب و شکاف کام)، تغییر شکل زخم‌ها، گزش حیوانات و آسیب‌های عمیق سوختگی و همچنین مواردی را که پس از جراحی‌های بدخیم یا سایر مزمن‌ها نیاز به بازسازی دارند، بهبود می‌بخشند. انگیزه‌های خارجی برای جراحی زیبایی شامل میل به جلوگیری از تعصبات قومی است.  ترس از تبعیض سنی و اجبار مستقیم یا ظریف، غیرمستقیم توسط همسر، والدین یا رئیس.  انگیزه‌های داخلی شامل میل به کاهش احساسات ناخوشایند افسردگی، شرمندگی یا اضطراب اجتماعی است.  آرزو برای تغییر یک ویژگی ناپسند خاص.  آرزوی داشتن ظاهری جوانتر و سالم‌تر و امید به ایجاد ظاهری قدرتمند و قدرتمند که پیشرفت شغلی را تسهیل کند.

تاریخچه مختصری از جراحی زیبایی

در اوایل سال 600 قبل از میلاد، یک جراح هندو با استفاده از یک قطعه گونه بینی را بازسازی کرد.  در سال 1000 میلادی، به دلیل عادت وحشیانه قطع بینی و لب‌های بالای دشمنان، عمل زیبایی بینی معمول بود .  در قرن شانزدهم، گاسپار تالیاکوززی، معروف به «پدر جراحی پلاستیک»، در حین دوئل، بینی‌های شکسته شده توسط شمشیر را با انتقال فلپ‌های پوست بازو بازسازی کرد.  این روش همچنین برای اصلاح تغییر شکل بینی زین سیفلیس استفاده شد.

جراحی های زیبایی-خانومی
هندیان اولین پیشگامان در جراحی های زیبایی بودند

اصطلاح جراحی پلاستیک، از پلاستیک یونانی (مناسب برای قالب سازی)، توسط پیر دسلو در سال 1798 به عنوان برچسبی برای اقدامات ترمیم ناهنجاری‌های صورت ابداع شد. در قرن نوزدهم، تحولات بیهوشی و آنتی سپسیس جراحی پلاستیک را ایمن‌تر کرده و امکان پیشرفت در روش را فراهم می‌کند.  جراحان پلاستیک مهارت‌های خود را در طول دو جنگ جهانی بیشتر بهبود بخشیدند، سپس از تکنیک‌های خود برای قربانیان نقص مادرزادی و تصادفات اتومبیل و صنعتی استفاده کردند. جنبش اوژنیک آمریکا، با «مسابقات کودک بهتر»، و رونق آن پس از جنگ جهانی دوم و ظهور فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی، همگی به آغاز دوره مدرن جراحی زیبایی کمک کردند. اولین جراحی زیبایی بینی مدرن در سال 1923 انجام شد و به دنبال آن اولین لیفت صورت عمومی در سال 1931 انجام شد.

اگر همیشه فکر می‌کرده‌اید که جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک یکی هستند، اشکالی ندارد چون شما تنها نیستید.  تعداد قابل توجهی از جراحان پلاستیک تمرکز خود را بر روی جراحی زیبایی می‌گذارند و به همین ترتیب، این اصطلاحات اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.  اما این از نظر فنی درست نیست.  جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک از نظر تخصص به هم نزدیک هستند، اما یکسان نیستند.

جراحی زیبایی-حانومی

جراحی زیبایی چیست؟

بر بهبود ظاهر متمرکز شده است. روش‌ها، تکنیک‌ها و اصول جراحی زیبایی کاملاً بر بهبود ظاهر بیمار متمرکز است. بهبود جذابیت زیبایی، تقارن و تناسب از اهداف اصلی هستند.  یک جراحی زیبایی را می‌توان در تمام نواحی سر، گردن و بدن انجام داد.  از آنجا که اقدامات زیبایی مناطقی را که به درستی کار می‌کنند درمان می‌کند، جراحی زیبایی یک انتخاب است نه یک اجبار.  اقدامات انتخابی زیبایی توسط پزشکان از زمینه‌های مختلف پزشکی از جمله جراحان پلاستیک انجام می‌شود.

جراحی زیبایی انتخابی است که فرد تصمیم می‌گیرد یک عمل جراحی یا یک روش پزشکی تهاجمی انجام دهد تا ظاهر فیزیکی خود را به دلایل زیبایی و نه پزشکی تغییر دهد. اقدامات زیبایی غیر جراحی، مانند بوتاکس و پرکننده‌های پوستی که معمولاً برای شل کردن یا پر کردن خطوط چین استفاده می‌شوند، جراحی ندارند.  با این حال، میتوانند خطرات خاص خود را داشته باشند.

جراحی زیبایی-حانومی

جراحی پلاستیک چیست؟

جراحی پلاستیک: بر ترمیم نقص برای بازسازی عملکرد و ظاهر طبیعی متمرکز است.

جراحی پلاستیک به عنوان یک تخصص جراحی اختصاص یافته به بازسازی نقص صورت و بدن به دلیل اختلالات هنگام تولد، ضربه، سوختگی و بیماری است.  جراحی پلاستیک برای اصلاح نواحی ناکارآمد بدن در نظر گرفته شده است و طبق تعریف، ماهیت ترمیمی دارد.  در حالی که بسیاری از جراحان پلاستیک ترجیح می دهند آموزشهای تکمیلی را انجام دهند و جراحی زیبایی را نیز انجام دهند، اساس آموزش جراحی آنها جراحی پلاستیک ترمیمی است.  در واقع، در سال 1999، انجمن جراحان پلاستیک و ترمیمی آمریکا نام خود را به انجمن جراحان پلاستیک آمریکا تغییر داد تا با پیغام قوی‌تر«جراحان پلاستیک و ترمیمی یکی باشند. »

تفاوت بین جراحی زیبایی و پلاستیک چیست؟

جراحی زیبایی یکی از شاخته‌های جداگانه از پزشکی است که بر تغییر ظاهر بدن با کمک تکنیک‌های جراحی و پزشکی تمرکز دارد.  جراحی زیبایی را می‌توان در تمام نواحی سر، گردن و بدن انجام داد.  از آنجا که مناطق تحت درمان به درستی عمل می‌کنند اما فاقد جذابیت زیبایی هستند، جراحی زیبایی انتخابی است. جراحی پلاستیک به عنوان یک تخصص جراحی اختصاص یافته به بازسازی نقص صورت و بدن به دلیل اختلالات هنگام تولد، ضربه، سوختگی و بیماری است.  جراحی پلاستیک برای اصلاح نواحی ناکارآمد بدن در نظر گرفته شده و ماهیت آن ترمیمی است.

چرا جراحی زیبایی معمولاً با جراحی پلاستیک برابر است اگر این دو تخصص جداگانه هستند؟

مهمترین نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است که اصطلاحات «جراحی پلاستیک» و «جراحی زیبایی» قابل تعویض نیستند.  سردرگمی در مورد اصطلاحات منجر به سوء برداشت عمومی در مورد این دو تخصص شده است.  جراحی زیبایی «جراحی ظاهر» است.  این انتخابی است و بر زیبایی شناسی زیبایی تمرکز دارد.

جراحی زیبایی-حانومی

انواع روش‌های زیبایی

برای انجام عمل‌های زیبایی، از روش های مختلفی استفاده می‌شود، از جمله لیفت صورت، جراحی پلک، کانتور بدن، درم ابریژن، رویش پوست با لیزر، کاشت و لیپوساکشن.  استفاده از سم بوتولینوم نوع A با نام Botoxیا پرکننده‌های بافت نرم (پوستی) مانند کلاژن یا چربی نیز ممکن است استفاده شود.

 • لیفت صورت (ملوپلاستی):
  پوست سر و اطراف گوش بریده می‌شود.  سپس آن را از بافت زیرین جدا کرده، محکم‌تر کشیده و بخیه می‌زنند.  پوست باقیمانده بریده می‌شود.  این روش می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود و ممکن است بین دو تا چهار ساعت طول بکشد. صورت برای چند هفته کبود و متورم خواهد شد.  بی حسی یا احساس تنگی ناخوشایند واکنش‌های رایجی است و ممکن است ماه‌ها پس از جراحی ادامه یابد.
 • جراحی پلک (بلفاروپلاستی):
  پلک‌ها در تمام طول خود تا چین و چروک‌های گوشه‌ی چشم که به اصطلاح به آن”پا کلاغ” می‌گویند.  در گوشه‌های خارجی بریده می‌شوند.  پوست و چربی اضافی از بین می‌رود.  همچنین برای درمان چین و چروک‌های باقی مانده می‌توان سطح لیزر را نیز انجام داد.  این روش ممکن است یک تا دو ساعت طول بکشد و می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شود. چشم‌ها چند هفته کبود و متورم می‌شوند.  از عوارض جانبی می‌توان به تاری دید، تولید زیاد اشک و تغییر شکل چشم‌ها اشاره کرد (معمولاً فقط موقتی است).
 • لایه برداری شیمیایی:
  یک لایه بردار شیمیایی لایه‌های سطحی پوست را از بین می‌برد.  یک محلول روی صورت پاک می‌شود، سپس ممکن است بدون لوکس باقی بماند یا با لوسیون یا نوار نقاب زده شود.  این مواد شیمیایی پوست را می‌سوزانند و روند بهبود باعث رشد جدید می‌شود. سوختگی‌های عمیق بیشترین چین و چروک‌ها را از بین می‌برد، اما همچنین خطر عوارضی مانند زخم و عفونت را افزایش می‌دهد.
 • درمابراژن:
  دستگاهی مانند سنباده برقی با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی به صورت زده می‌شود.  سطح خشن بالشتک که به سرعت در حال چرخش است، سطح پوست را می مالد.  روند بهبود باعث رشد جدید می‌شود.  درم ابریژن عمیق بیشترین چین و چروک‌ها را از بین می‌برد، اما همچنین خطر عوارضی مانند زخم و عفونت را افزایش می‌دهد.
 • کاهش چین و چروک:
  با استفاده از اصطکاک می‌توان چین و چروک‌ها را کاهش داد و یا با فن آوری‌های مختلف «ریزش» کرد.  سطح دهی مجدد پوست با لیزر از پرتوی لیزر برای سوختن پوست استفاده می‌کند.  از پرکننده‌های تزریقی می‌توان در مقادیر کم برای فلج کردن ماهیچه‌های زیرین که مسئول ایجاد چین و چروک پوست هستند استفاده کرد.  این می‌تواند یک درمان موقت ایمن و موثر برای خطوط ریز صورت و چین و چروک باشد. تزریق چربی یا کلاژن را می‌توان در امتداد چین و چروک‌ها انجام داد تا صاف شود.  سم بوتولینوم نوع A (با نام تجاری Botox در استرالیا موجود است) گاهی برای درمان خطوط اخم بین ابرو استفاده می‌شود.
 • جراحی گوش خارجی (اتوپلاستی):
  گوش‌هایی که از سر خارج می‌شوند، هر زمان پس از پنج یا شش سالگی می‌توانند دوباره جابجا شوند.  چین پوست پشت گوش بریده شده و غضروف اضافی کاهش یافته یا تغییر شکل می‌یابد.  این روش حدود یک ساعت طول می‌کشد.  برای کمک به کنترل کبودی و تورم باید چند هفته باند زده شود.
 • جراحی بینی (جراحی زیبایی بینی):
  در بیشتر موارد، عمل بینی از طریق برش‌هایی در سوراخ‌های بینی انجام می‌شود و هیچ جای زخمی قابل مشاهده نیست.  استخوان و غضروف اصلاح شده و بینی تغییر شکل می‌یابد.  بسته‌های سوراخ بینی و آتل ممکن است لازم باشد.  این روش حدود دو ساعت طول می‌کشد.  کبودی و تورم ممکن است سه یا چهار ماه طول بکشد تا کاملاً فروکش کند.  عوارضی مانند خونریزی یا عفونت نسبتاً نادر است.  گاهی اوقات، کاشت چانه به طور همزمان قرار داده می‌شود تا مشخصات آن متعادل شود.
 • کاشت صورت:
  از کاشت برای پر کردن چانه یا استخوان‌های گونه صاف استفاده می‌شود.  کاشت از طریق یک برش کوچک در یک مکان پنهان قرار داده می‌شود، به عنوان مثال، در داخل دهان.
 • تقویت لب:
  لب‌های نازک را می‌توان با رو‌ش‎های مختلفی که نتایج کوتاه مدت یا طولانی مدت دارند، چاق کرد.  تزریق کلاژن یا چربی در نهایت توسط بدن دوباره جذب می‌شود.  کاشت دائمی مشابه میله کف کوچک را می‌توان از طریق لب ریسمان کرد.
 • لیپوساکشن:
  لیپوساکشن روشی است که باعث از بین رفتن چربی شکم، ران، باسن، بازوها و گلو می‌شود.  یک لوله باریک (کانول) از طریق یک برش پوست وارد شده و چربی با یک پمپ مکش قدرتمند خارج می‌شود.  این روش را می‌توان با بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.  برای کمک به انقباض و خطوط پوستی لازم است چند ماه لباس فشاری بپوشید. این ناحیه برای هفته‌ها یا ماه‌ها کبود و متورم خواهد شد.  عوارض می‌تواند شامل عدم انقباض پوست و ایجاد حالت موج‌دار باشد.  لیپکتومی عملی است که پوست اضافی و همچنین چربی را از بین می‌برد.
 • ابدومینوپلاستی:
  پوست و چربی اضافی از شکم برداشته شده و عضلات زیرین شکم سفت می‌شوند.  اغلب اوقات، ناف نیاز به جابجایی مجدد دارد.  برش‌ها به طور کلی در امتداد «خط بیکینی» ایجاد می‌شوند تا به میزان کمتری از زخم دیدن کنند.  این روش با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بی حسی و احساس تنگی ناخوشایند معمول است و ممکن است تا چند ماه پس از جراحی ادامه یابد.  عوارض شامل عفونت و جمع شدن مایعات است.
 • جراحی افزایش پستان (کاشت پستان):
  بزرگ کردن یا بزرگ شدن پستان‌ها (همچنین به عنوان ماموپلاستی تقویت کننده نیز شناخته می‌شود) نیاز به قرار دادن کاشت نمکی یا سیلیکون دارد.  برشی در زیر پستان یا زیر بغل ایجاد می‌شود و ایمپلنت از داخل رد می‌شود.  ممکن است در پشت یا جلوی عضله سینه و قفسه سینه قرار گیرد.  برای چند هفته کبودی و تورم وجود دارد. عوارض آن شامل ایجاد بافت اسکار سخت در اطراف ایمپلنت، تخلیه ایمپلنت و کاشت‎هایی است که از موقعیت خارج می‌شوند.
 • کاهش پستان (کاهش ماموپلاستی):
  برش‌هایی در زیر هر پستان و اطراف آرئول پستانک ایجاد می‌شود.  پوست و چربی اضافی از بین می‌رود.  بافت باقیمانده پستان بازسازی شده و نوک پستا‌ن‌ها جابجا شده و در جای خود بخیه می‌خورند.  ممکن است زخم‌ها تا یک سال طول بکشد اما برای زندگی قابل مشاهده هستند.  عوارض ناشی از آن کاهش احساس نوک پستان است.

جراحی زیبایی-حانومی

فواید جراحی زیبایی

با افزایش محبوبیت‌های اخیر جراحی‌های زیبایی، به نظر می‌رسد این روزها همه در حال جراحی پلاستیک هستند.  محبوب‌ترین روش‌ها  تقویت سینه، لیفت صورت و لیپوساکشن می‌باشد که همه موارد مشترکی دارند.  تمام این روش‎ها به دنبال ایجاد ظاهر بهتر برای بیمار و همچنین مطابقت با استانداردهای جامعه است.  آیا این روش‎ها واقعاً برای مشتری خوب است یا فقط استانداردی از ایده آل‌های غیرواقعی امروز است؟ در اینجا برخی از مزایای جراحی زیبایی آورده شده است که شاید فکرش را هم نکرده باشید.

فواید جسمی جراحی زیبایی برای چشم بسیار واضح است.  افرادی که تحت عمل جراحی پلاستیک قرار می‌گیرند مزایایی را نشان می‌دهند که بلافاصله قابل مشاهده هستند، حتی اگر در ابتدا به دلیل تورم و کبودی ممکن است زیبا به نظر نرسند. به عنوان مثال، اگر خانمی تحت عمل سینه قرار گیرد، اندازه سینه‌های وی بلافاصله بزرگ دیده می‌شود، حتی اگر پستان وی دارای زخم یا کبودی باشد.  همین امر در مورد جراحی زیبایی بینی و بسیاری از انواع دیگر جراحی پلاستیک صادق است که این عمل‌های زیبایی ازمزایای جسمی برخوردار اند.

 • مزایای عاطفی جراحی پلاستیک:
  اما در مورد مزایای عاطفی جراحی پلاستیک چه می‌توان گفت؟ این نتایج می‌تواند چندین برابر بیشتر از پاداش‌های جسمی باشد.  اگر از نوع نگاه خود احساس بدی داشته اید، به دلیل نقصی مانند بینی که احساس می‌کنید بیش از حد بزرگ است یا چین و چروک‌هایی که باعث می‌شوند احساس پیری کنید، جراحی پلاستیک می‌تواند باعث شود تا احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد.  در حالی که برخی از پزشکان و روانشناسان احساس می‌کنند جراحی پلاستیک پاسخی برای عزت نفس ضعیف نیست، اگر احساس می‌کنید فقط یک ناحیه وجود دارد که باید بر روی بدن شما اصلاح شود، می‌تواند راه حلی برای سلامتی احساسی بهتر باشد.
  عزت نفس احتمالاً با ارزش‌ترین مزیت برای سلامتی است که از جراحی پلاستیک حاصل می‌شود.  احساسی که بیمار نسبت به خودش دارد و اینکه چگونه خودش را می‌بیند که به دنیا ارزش افزوده می‌دهد، وقتی احساس بهتری در ظاهر خود ایجاد می‌کنید ،عزت نفستان بسیار بهبود می‌یابد.
 • فواید کاهش پستان:
  کاهش پستان می‌تواند تأثیر چشمگیری در وضعیت زن داشته باشد و تقریباً همیشه باعث تسکین درد گردن، شانه و کمر می‌شود. کاهش پستان همچنین می‌تواند تحمل زن در برابر ورزش را بهبود بخشد، وی را قادر می سازد تا از رژیم‌های ورزشی که قبلاً قادر به شرکت در آن نبوده است، استفاده کند.
 • ترمیم‌های تیغه انحرافی:
  جراحی زیبایی بینی می‌تواند شامل ترمیم‌های تیغه انحرافی بیمار باشد، در نتیجه جریان اکسیژن بهتر، تنفس راحت‌تر و خواب شبانه بهتر برای بیمار و همسر بیمار امکان پذیر است زیرا این روش معمولاً خروپف را به شدت کاهش می‌دهد.
 • کاهش خطر دیابت:
  هر نوع کاهش چربی، خطر دیابت، بیماری‎های قلبی و بسیاری از بیماری‌های دیگر را کاهش می‌دهد. لیپوساکشن (و به میزان کمتری، کاهش پستان) سلول‌های چربی را از بدن خارج می‌کند.  سلول‌های چربی کمتر به این معنی است که اسیدهای چرب کمتری در بدن ترشح می‌شود.  از آنجا که اسیدهای چرب توانایی بدن را در تجزیه انسولین مختل می‌کنند.  مقدارکمتری از آنها برای بدن خوب است و به معنای کاهش خطر ابتلا به دیابت است.
 • بهبود فشار خون و کلسترول:
  همچنین حذف چربی می‌تواند فشار خون و کلسترول بیمار را بهبود بخشد، در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
 • درمان شکاف لب:
  بیماران مبتلا به شکاف کام یا شکاف لب می‌توانند پس از جراحی پلاستیک، بهبود فوری کیفیت کلی زندگی خود را تجربه کنند.  این افزایش کیفیت زندگی، تقویت شده توسط عزت نفس یافته جدید، به این بیماران توانایی و اطمینان در انجام کارهایی را می‌دهد که قبلاً انجام نمی‌دادند.
 • برطرف کردن افتادگی چشم:
  بیماران مبتلا به افتادگی پلک می‌توانند با جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی پلک این مشکل را برطرف کنند.  این اغلب منجر به بهبود دید می‎‌شود و حتی می‌تواند مشکلات خشکی چشم را برطرف کند.

خطراتی که درجراحی پلاستیک وجود دارد همان خطراتی است که در صورت انجام هرگونه عمل جراحی در معرض آن قرار می‌گیرید.  خطر واکنش به بیهوشی و همچنین احتمال عفونت یا سایر عوارض بعد از جراحی وجود دارد.

سرانجام، شما می‌توانید از روشی که جراحی شما پس از بهبود پیدا کرده ناراضی باشید.  شما ممکن است انتظار برخی از نتایج را داشته باشید که به دلیل ساختار اساسی شما غیرممکن است، یا ممکن است جراح شما نتواند تحول چشمگیری که شما امیدوارید را انجام دهد. خواه برای جراحی که همیشه می‌خواستید زیر چاقو بروید، یا اگر می‌خواهید فقط برخی از چین و چروک‌ها را پاک کنید و احساس جوانی کنید، مزایای جراحی زیبایی کاملاً مشهود است.  برای انجام هر روش خود حتماً به یک جراح پلاستیک معتبر مراجعه کنید.

 

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا