مراقبت از پوست

دلایل ایجاد سیاهی دورچشم +7 روش درمانی رفع آن

تیرگی اطراف چشم در نگاه اول اتفاقی عادی و ساده است، البته که ساده است و شکی در آن نیست اما متاسفانه در حالت کلی چهره اثرگذار است و اغلب چهره فرد را خسته نشان می‌دهد. سیاهی دور چشم یکی از مشکلات شایع در میان زنان و مردان است که معمولا با پف اندکی همراه است. این مسئله باعث می‌شود سن فرد بیشتر از آن‌چه هست به‌نظر برسد؛ متاسفانه خلاص شدن از دست آن‌ها کار راحتی نیست و باید برای بهبود آن‌ها تلاش کنید و کمی صبر داشته باشید. اگرچه تیرگی اطراف چشم ممکن است برای هر شخصی اتفاق بیفتد اما طبق بررسی‌های انجام‌شده، احتمال بروز سیاهی دور چشم عمدتا در موارد زیر بیشتر است:

  • سالمندان
  • افرادی که به صورت ژنتیکی دچار تیرگی اطراف چشم هستند که به اصطلاح به آن هایپرپیگمنتیشن گفته می‌شود.
  • افرادی که در گروه‌های غیرسفیدپوست قرار می‌گیرند. (معمولا پوست‌های تیره‌تر بیشتر مستعد هایپرپیگمنتیشن اطراف چشم هستند.)

سیاهی دور چشم

علت تیرگی اطراف چشم چیست؟

با وجود اینکه می‌توان خستگی را به عنوان منطقی‌ترین دلیل برای این وضعیت معرفی کرد، عوامل متعدد زیادی هستند که می‌توانند در کبودی اطراف چشم نقش داشته باشند، البته جای نگرانی نیست زیرا این مشکلات عموما نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. اگر شما هم با مسئله کبودی اطراف چشم دست‌وپنجه نرم می‌کنید، احتمالا دلتان می‌خواهد هرچه زودتر دلایل ایجاد آن را شناسایی کنید تا از انجام دادن هرکدام از این کارها دوری کنید. در ادامه به معرفی رایج‌ترین دلایل می‌پردازیم:

دلایل ایجاد سیاهی دورچشم

برای درمان سیاهی دورچشم ابتدا باید دلایل ایجاد آن را فهمید و جلوی آن را گرفت. سیاهی دورچشم به دلایل مختلفی ایجاد می شود. واقعیت این است که در بسیاری از موارد دلیل اصلی سیاهی دورچشم مشخص نیست. اما تحقیقات برخی از عوامل را با ایجاد سیاهی دورچشم مرتبط دانسته اند. یکی از مهمترین دلیل ایجاد تیرگی زیر چشم کاهش سرعت جریان خون در مویرگهای پلک پایین واختلال اکسیژن رسانی است. در درمان تیرگی دورچشم میتوان از ضد تیرگی دورچشم استفاده کرد.

مطالعه بیشتر: معرفی دو کرم دورچشم عالی برای رفع سیاهی دورچشم

از مهمترین عوامل ایجاد تیرگی زیرچشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

با وجود اینکه می‌توان خستگی را به عنوان منطقی‌ترین دلیل برای این وضعیت معرفی کرد، عوامل متعدد زیادی هستند که می‌توانند در کبودی اطراف چشم نقش داشته باشند، البته جای نگرانی نیست زیرا این مشکلات عموما نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. اگر شما هم با مسئله کبودی اطراف چشم دست‌وپنجه نرم می‌کنید، احتمالا دلتان می‌خواهد هرچه زودتر دلایل ایجاد آن را شناسایی کنید تا از انجام دادن هرکدام از این کارها دوری کنید. در ادامه به معرفی رایج‌ترین دلایل می‌پردازیم:

1.     خستگی

خواب زیاد، خستگی مفرط، نداشتن خواب کافی و بیداری مداوم برای ساعت‌های متوالی ممکن است باعث ایجاد تیرگی دور چشم شود. کمبود خواب کافی باعث کدر شدن یا رنگ‌پریدگی پوست شده و منجر به نمایان شدن بافت‌های تیره و رگ‌های خونی زیرپوست خواهد شد. علاوه‌براین کسر خواب موجب تجمع مایع زیر پوست اطراف چشم و پف کردن آن نیز می‌شود.

2.     سن

روند طبیعی پیری و افزایش سن یکی از علل شایع ایجاد تیرگی اطراف چشم است. با افزایش سن، پوست نازک‌تر شده و چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد.  در این روند، رگ‌های زیر پوست شما بیشتر نمایان شده و باعث می‌شوند ناحیه زیر چشم تیره‌ شود.

3.     خستگی چشم

خیره شدن به صفحه تلویزیون، کامپیوتر و یا گوشی، فشاری بسیار زیادی به چشم شما وارد می‌کند. این فشار می‌تواند باعث بزرگ شدن رگ‌های اطراف چشم شود و در نتیجه پوست اطراف چشم فرد تیره یا کبود می‌شود.

4.     آلرژی

واکنش‌های آلرژیک و خشکی چشم جزو مواردی هستند که می‌توانند باعث ایجاد سیاهی اطراف چشم شوند. زمانی‌که نسبت به چیزی آلرژی داشته باشید، بدن شما در پاسخ به باکتری مورد نظر، هیستامین آزاد می‌کند. هیستامین فارغ از علائم آزاردهنده‌ای مثل خارش، پف چشم یا قرمز شدن آن، موجب گشاد شدن رگ‌های اطراف چشم شده و اثرات آن روی ناحیه چشم نمایان می‌شود. علاوه‌براین آلرژی میل به خاراندن پوست اطراف چشم را افزایش می‌دهد که همین کار به تنهایی نه تنها به حل مسئله کمکی نکرده بلکه موجب التهاب و شکستگی عروق شده و سایه‌های تیره در ناحیه چشم ایجاد می‌کند.

5.     کمبود مواد غذایی و سبک زندگی نادرست

رژیم‌های غذایی نادرست و تغذیه ناسالم روی شکل و مشکلات پوستی اثرگذار است، علاوه‌براین مصرف زیاد الکل، قهوه و سیگار نیز موجب کاهش گردش خون و تیرگی اطراف چشم می‌شود.

6.     کمبود آب بدن

کم‌آبی بدن یکی از علل شایع سیاهی دور چشم است. هنگامی‌که بدن مقدار آب کافی را دریافت نمی‌کند، پوست زیر چشم کدر و فرورفته به نظر می‌رسد.

7.     نور خورشید

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید موجب ترشح مقدار زیادی ملانین در بدن خواهد شد، ملانین رنگدانه‌ای است که رنگ پوست فرد را تامین می‌کند. آفتاب زیاد موجب تیره شدن رنگدانه‌های پوست اطراف چشم می‌شود.

8.     ژنتیک

یکی دیگر از عوامل موثر در ایجاد سیاهی دور چشم، سابقه خانوادگی و ژنتیک است. ممکن است این مسئله به صورت ارثی از دوران کودکی ایجاد شود و به تدریج افزایش یا کاهش پیدا کند. ابتلا به بیماری‌هایی مثل تیروئید نیز می‌تواند در ایجاد این مشکل موثر باشد.

راههای درمان سیاهی دورچشم

بسیاری از افراد برای بهبود تیرگی دور چشم خود از روش‌های درمان خانگی استفاده می‌کنند. این روش‌ها ساده، کم‌هزینه و اغلب موثر هستند. اما باید در نظر داشته باشید که انتخاب روش درمان سیاهی دور چشم کاملا به علت زمینه‌ای ایجاد کبودی اطراف چشم بستگی دارد و هر درمانی روی هر تیرگی موثر نخواهد بود. در این مطلب شما را با 7 روش متداول برای درمان یا بهبود سیاهی دور چشم آشنا خواهیم کرد:

روش اول: استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد به کاهش تورم و التهاب رگ‌های اطراف چشم کمک می‌کند. استفاده از این روش پف چشم و سیاهی اطراف آن را کاهش می‌دهد. تهیه کمپرس سرد کار بسیار راحتی است، برای این کار کافی است چند تکه یخ را در یک دستمال یا کیسه تمیز بپیچید و روی چشمان خود قرار دهید. همچنین می‌توانید یک دستمال تمیز را با آب سرد مرطوب کنید و آن را به مدت 20 دقیقه روی پوست زیر چشم خود قرار دهید.

روش دوم: خواب بیشتر

هر فرد روزانه به هفت تا هشت ساعت خواب نیاز دارد. برطرف کردن کمبود خواب یکی از راه‌های موثر در کاهش سیاهی اطراف چشم به‌شمار می‌رود. کم‌خوابی باعث رنگ‌پریدگی پوست شده و این رنگ‌پریدگی تیرگیهای اطراف چشم را آشکارتر می‌کند.

روش سوم: بالا نگه داشتن سر هنگام خواب

درحالی‌که کمبود خواب می‌تواند در ایجاد سیاهی دور چشم نقش داشته باشد، گاهی اوقات نحوه خوابیدن هم روی این موضوع اثرگذار است. بهتر است هنگام خواب از بالش نسبتا بلندی استفاده کنید تا مایع زیرچشم جمع نشود و از بروز پف و تورم جلوگیری کند.

روش چهارم: چای کیسه‌ای

چای حاوی مقدار قابل توجهی کافئین و آنتی اکسیدان است که به بهبود گردش خون کمک می‌کند، برای همین هم استفاده از چای کیسه‌ای خیس ممکن است در بهبود تیرگی دور چشم موثر باشد. برای تهیه کردن آن، دو تی بگ چای سبز و چای سیاه را به مدت 5 دقیقه در آب گرم خیس کنید. سپس هر دو را به مدت یک ربع در یخچال قرار دهید تا سرد شوند. تی‌بگ‌ها را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی چشم‌های بسته قرار دهید و پس از اتمام زمان، چشمان خود را با آب خنک بشویید.

روش پنجم: ماسک صورت خیار

با کمک ماسک‌های صورت با مواد طبیعی بسیاری از مشکلات از جمله تیرگی دور چشم قابل حل است. برای این کار کافی است چند برش خیار را روی نواحی اطراف چشم قرار دهید. ویتامین C و آب موجود در ساختار خیار به افزایش رطوب این ناحیه کمک کرده و به بهبود شرایط آن کمک می‌کند.

روش ششم: تغذیه صحیح

با توجه به اینکه افزایش سن فرآیند کلاژن‌سازی را در پوست کاهش می‌دهد، بهتر است سعی کنید با تغذیه صحیح به بهبود فرآیند کلاژن‌سازی کمک کنید. خوراکی‌هایی که حاوی ویتامین C هستند، هیالورونیک اسید بیشتری جذب می‌کنند که این عامل، در ساخت کلاژن و جوان‌سازی پوست اثرگذار است. از دیگر ویتامین‌های مورد نیاز می‌توان به امگا3 و آهن نیز اشاره کرد.

روش هفتم: استفاده از کرمهای دورچشم ضدتیرگی

از آنجاییکه پوست زیر چشم نازک است، جذب کرمهایی که به این منطقه از صورت میزنیم، بسیار سریع است. کرم ضد تیرگی دور چشم با مکانیسم افزایش گردش خون زیر چشم، باعث به گردش انداختن خون در ناحیه اطراف چشم می شوند. برخی از کرمهای دورچشم ادعای رفع تیرگی دورچشم را دارند. در این نوع از کرم های دورچشم معمولا از ترکیباتی مانند کافئین، ویتامین کا و سی استفاده می شود.

روش هشتم: رووش‌های کلینیکی برای درمان کبودی دور چشم

درمان‌های پزشکی یا کلینیکی راه حل موثرتر و دائمی برای تیرگی اطراف چشم هستند اما معمولا دردناک و پرهزینه هستند و نقاهت بعد از درمان طولانی خواهد. به عنوان برخی از متداول‌ترین روش‌های درمانی پزشکی می‌توان به جراحی پوست با لیزر جهت سفت شدن پوست، تزریق چربی یا تزریق فیلر جهت ایجاد پوست صاف و یکدست، کربوکسی تراپی و.. اشاره کرد.

آیا درمان سیاهی دور چشم قطعی و دائمی است؟

تیرگی ناحیه چشم مشکلی عمومی است که خانم‌ها و آقایان بسیاری در برهه‌های زمانی مختلف دچارش می‌شوند. تا اینجا به‌طورکامل درباره علل سیاهی دور چشم صحبت کردیم، حالا شاید هنگام مواجه شدن با چنین مسئله‌ای راحت‌تر بتوانید علت آن را تشخیص دهید و کم‌تر احساس کلافگی کنید. واقعیت این است که سیاهی دور چشم درمان قطعی و دائمی ندارد، اما استفاده از انواع روش‌‌های خانگی و کرم‌های مراقبت از پوست در بهبود آن موثر است.

 

پیشنهاد مطالعه : اقدامات ماندگار برای رفع سیاهی دورچشم

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا