مد و فشن

20 راز حفظ ظاهری زیبا، جوان و شاداب

«ماشاالله شما مثل قالی کرمون هستید» این ضرب‌المثل حتماً با گوش شما آشنا است و احتمالاً به وفور این ضرب‌المثل را شنیده‌اید و یا گاهی بنا به شرایطی از این ضرب‌المثل استفاده کرده‌اید. فرش و قالی دستباف ایران در جهان شهره است، اما در بین انواع فرش‌ها و قالی‌هایی که در نقاط مختلف ایران بافته می‌شود قالی کرمان شهرت بیشتری دارد و زیبایی و دوام آن به یک ضرب‌المثل معروف تبدیل شده است. معروف است که قالی کرمان هر چه بیشتر پا بخورد، بیشتر رنگ باز می‌کند و نه تنها کهنه نمی‌شود که زیباتر و مرغوب‌تر نیز خواهد شد. به همین دلیل این ضرب‌المثل «قالی کرمون» وارد زبان فارسی شده است و اشاره به شخصی دارد که در اثر مرور زمان پیر نشده بلکه جوان‌تر و زیباتر شده است. این رویای همۀ ما است که به مرور زمان مانند قالی کرمان باشیم، یعنی با افزایش سن جذاب‌تر و زیباتر شویم و مثال قالی کرمان را در مواجهه و برخورد با ما به کار برده شود. شاید به نظر برسد که پیری به سبک قالی کرمان یک رویای دست‌نیافتنی است، اما ما می‌خواه یم به شما بگوییم که این رویا دست‌نیافتنی نیست! تعجب نکنید، در این مطلب می‌خواهیم راز و رمز پیری به سبک قالی کرمان را با شما در میان بگذاریم.

برای نگارش این مطلب ما از سه تخصص تغذیه، پوست و مو، گریم و آرایش کمک و راهنمایی گرفتیم تا راز و رمز پوست جوان و شاداب و موهای پرپشت و حجیم را با ما و مخاطبان مجله خانومی در میان بگذارند، ما نیز این توصیه‌های مفید را به رشته تحریر در آوردیم. 

استفاده از مرطوب‌کننده قبل از زیرسازی برای آرایش و گریم

با افزایش سن سطح هورمون‌ها کاهش پیدا می‌کند و پوست خشک می‌شود. برای یک زیرسازی خوب قبل از آرایش باید پوست به خوبی مرطوب باشد تا کرم پودر روی صورت بنشیند. آرایشگران و گریمورهای حرفه‌ای برای زیرسازی برای آرایش و گریم را با یک آبرسان و مرطوب کننده خوب شروع می‌کنند.

استفاده از کرم با پایه کلاژنی

ساختار پوست را پروتئینی به نام کلاژن نشکیل می‌دهد. کلاژن نقش مهمی در ترمیم زخم و البته جوانسازی پوست دارد. متخصصان پوست می‌گویند کلاژن مانند چارچوب پوست است، چراکه حدود 75درصد از ساختار پشتیبانی و حفاظت پوست به کلاژن وابسته است. متخصصان پوست و زیبایی کرم کلاژن را چشمه جوانی می‌نامند، ثابت شده که کرم حاوی کلاژن چین و چروک پوست را از بین می‌برد. کرم‌های حاوی کلاژن کمی گرانقیمت هستند اما تاثیر آن بعد از 15 روز قابل مشاهده است و پوست سفت‌تر و شفاف‌تر می‌شود.

از بین بردن حلقه تاریک با کانسیلر

حلقه تیره اطراف چشم معمولاً به مرور زمان و با افزایش سن ایجاد می‌شود، البته گاهی نیز جنبه ارثی دارد. سر و کله چین و چروک که از نشانه‌های افزایش سن است، ابتدا در اطراف چشم پیدا می‌شود. پس باید تیرگی و چین و چروک‌های زیر چشم را با ترفندهای خاصی پوشاند تا صورت جوان به نظر برسد.

آرایشگران و گریمورهای حرفه‌ای می‌گویند کانسیلر توجه را از تیرگی و چین و چروک زیر چشم دور می‌کند. گریمورهای حرفه‌ای می‌گویند کانسلیر را با استفاده از یک قلم‌موی پر در نیمه داخلی زیر چشم بکشید تا تیرگی‌ها و خطوط ریز پوشش داده شود.

آرایش چشم را ساده داشته باشید

چشم‌ها از تاثیرگذارترین اجزای صورت هستند و جذابیت چهره تا حد زیادی به چشم‌ها وابسته است. هنگام آرایش صورت، آرایش چشم‌ها بخش مهمی هستند و نحوه آرایش چشم با دقت و وسواس زیادی انتخاب می‌شود. در آرایش چشم سایه، خط چشم، ریمل و گاهی مژه مصنوعی به کار می‌رود. اکثر افراد تصور می‌کنند که با افزایش سن باید دور آرایش چشم را خط بکشند و به ریمل زدن اکتفا کنند چون سایه پشت چشم نمای زیبایی ندارد و چروک‌های پشت چشم را نیز بیشتر نشان می‌دهد. با این تصور غلط خود را از آرایش چشم محروم نکنید، در عوض از سایه و خط چشم مناسب برای آرایش چشم استفاده کنید و چشم‌های خود را جذاب‌تر کنید. قبل از آرایش یک پرایمر مخصوص چشم بزنید و سپس پشت پلک‌ها را با یک سایه بیس شفاف پر کنید. حالا نوبت رنگ سایه دوم است که می‌تواند اکلیلی یا مات با رنگ دلخواه باشد، اما پیشنهاد می‌کنیم که رنگ سایه دوم نیز ملایم باشد. 

بعد از اتمام سایه نوبت به خط چشم می‌رسد، خط مژه‌ها را با یک سایه مویی و مایع مشخص کنید. دقت کنید که هنگام خط چشم کشیدن پوست پلک کشیده نشود؛ کشیدن پلک عامل مهم در ایجاد چین و چروک در اطراف چشم‌ها است. می‌توانید از مژه مصنوعی دانه‌ای استفاده کنید.

استفاده از فرمژه را فراموش نکنید

گفتیم که چشم‌ها بخش مهمی از اجزای صورت هستند پس برای جذابیت بیشتر نباید از چشم‌ها ساده بگذریم. بهترین و ارزان‌ترین راه برای جذابیت بخشیدن به چشم‌ها استفاده از فر مژه است. فرمژه باعث می‌شود چشم‌ها درشت‌تر به نظر برسند و مژه‌ها خوش ‌حالت‌تر شوند؛ پس فرمژه را 15 ثانیه روی مژه‌ها نگه دارید. 

کرم ضد آفتاب دور چشم لازم و ضروری است

ناحیه اطراف چشم پوست نازک، حساس و آسیب‌پذیری دارد، اشعه مضر خورشید نیز به سرعت به پوست اطراف چشم آسیب می‌رساتد. پس باید به خوبی از پوست نازک و حساس دور چشم در برابر اشعه مضر خورشید محافظت کرد، آسیب خوشید به اطراف چشم به صورت افزایش جریان خون، گشادن شدن عروق، لک، چین و چروک و تغییر رنگ نمایان می‌شود. مدیر یکی از مراکز جراحی پوست، زیبایی و لیزر در نیویورک توصیه می‌کند برای جلوگیری از ایجاد مشکلات پوستی در ناحیه اطراف چشم، استفاده از کرم ضدآفتاب برای دور چشم نباید فراموش شود؛ این متخصص پوست همچنین پیشنهاد می‌کند که به دلیل حساس بودن پوست دور چشم بهتر است که از کرم ضدآفتاب مخصوص دور چشم استفاده شود.

به آرامی آرایش چشم را پاک کنید

اگر عادت دارید با آرایش به رختخواب بروید، باید این عادت را کنار بگذارید. ماندگاری آرایش روی صورت باعث انسداد منافذ پوست می‌شود و مشکلاتی مانند جوش و آکنه ایجاد می‌کند. چشم‌‌ها یکی از اجزای مهم صورت هستند، پوست اطراف چشم نیز حساس و نازک است پس باید تمام و کمال از چشم‌ها و پوست دور چشم مراقبت کرد. ماندگاری آرایش روی چشم باعث ریزش و شکنندگی مژه‌ها می‌شود، همچنین ماندگاری آرایش در دور چشم لک و گاهی حساسیت ایجاد می‌کند. بنابراین قبل از رفتن به رختخواب آرایش چشم را باید پاک کنید، اما پاک کردن آرایش چشم نیز برای خود آدابی دارد. برای پاک کردن آرایش چشم باید صبر و حوصله به خرج دهید و پد را بدون فشار و خشونت روی پلک و زیر چشم نکشید.

انواع پاک کننده های آرایش صورت؛ مزایا، ویژگی ها و کاربردها

کاهش فشار و عدم کشیدن پوست دور چشم هنگام پاک کردن آرایش چشم، احتمال ایجاد تیرگی و چین و چروک در این ناحیه حساس پوست صورت را در آینده کاهش می‌دهد.

استفاده از پاک کننده‌های پایه روغنی برای پاک کردن آرایش چشم تاثیر چشمگیری در کاهش فشار و کشیدگی پوست دور چشم دارد.

طول موها را متعادل نگه دارید

همه تصور می‌کنند که موهای فوق‌العاده کوتاه یکی از نیازهای سنی است و با افزایش سن باید با موهای بلند خداحافظی کنند! این ایده را فراموش کنید؛ قرار نیست با افزایش سن موهای بلند خود را به موهای فوق‌العاده کوتاه تبدیل کنید اما باید طول موها متعادل باشد. طول زیاد موها را به سمت پایین می‌کشد و باعث ایجاد کشیدگی در پیشانی می‌شود. صاحب یکی سالن‌های معروف در نیویورک می‌گوید: استخوانی که زیر یقه قرار دارد را باید نقطه تعادل در نظر بگیرید و طول موها نباید از این نقطه تجاوز کند. به این ترتیب طول موها متعادل و پوست نیز از ایجاد چین خوردگی در امان است.

موها را روشن کنید

به مرور زمان و بر اثر تغییرات هورمونی موها نازک می‌شوند. زمانی که موهای تیره در برابر پوست روشن سر قرار بگیرند، نازک شدن موها به چشم می‌آید. به‌علاوه سایۀ موهای تیره روی پوست باعث می‌شود که چین و چروک‌ها خودنمایی کنند. استایلیست‌های مو پیشنهاد می‌دهند که موها 2 الی 3 درجه روشن شوند، هایلایت‌های روشن روی زمینه اصلی نیز جلوه خوبی خواهد داشت.

جوگندمی‌های جذاب!

یکی از نشانه‌های افزایش سن سفید شدن موها است، موها خاکستری یا به اصطلاح جوگندمی می‌شوند. موهای خاکستری زیبا است و این رنگ می‌تواند جذابیت بیشتری به چهره شما ببخشد. اما چه کارهایی برای موهای خاکستری خود باید انجام دهید تا دلرباتر شوند؟ موهای جوگندمی جذاب هستند اما تا حدی آسیب‌پذیر پس باید به خوبی از آنها محافظت کنید، پس اولین کار استفاده از شامپو تقویتی دارای فیلترهای UV است. هر چه جوگندمی‌ها براق‌تر و درخشان‌تر باشند، جلوۀ زیباتری خواهند داشت، پس شامپویی که انتخاب می‌کنید باید موها را درخشان و از کدر شدن خاکستری‌ها جلوگیری کند.

اگر زمینه موهای شما روشن و بور است بعد از خاکستری شدن زردی در موها دیده می‌شود و باید موها زردی موها را با خاکستری‌ها هماهنگ کنید. استایلیست‌‌ها و کالریست‌های مو می‌گویند: «زردی موها به اندازه زردی دندان‌ها ناخوشایند است و جلوه بدی دارد.» پس باید زردی موها را از بین ببرید، اگر 50درصد موهای شما خاکستری شده برای خنثی کردن زردی از شامپوی رنگ بنفش یا آبی استفاده کنید. 

اگر همیشه دوست داشتید که موهای بلوند داشته باشید اما به دلیل دکلره و عوارض آن از روشن و بلوند کردن موها خودداری می‌کردید، سفید شدن موها بهترین زمان برای بلوند کردن است؛ به قول معروف تهدید را به فرصت تبدیل کنید.

از سلبریتی‌ها الگو بگیرید

ابتدای مطلب به ضرب‌المثل قالی کرمان اشاره کردیم، این ضرب‌المثل در مواجهه با افرادی که در گذر زمان جذاب‌تر و زیباتر شده‌اند استفاده می‌شود. این مثال به وفور در مورد سلبریتی‌ها به کار می‌رود، پس بد نیست گاهی از سلبریتی‌ها برای استایل خود الگو بگرید. مدل مو و آرایش سلبریتی دلخواه خود را رصد کنید و موهای خود را به دست آرایشگر بسپارید، آرایش را نیز از سلبریتی الگو بگیرید.

چتری بگذارید

چتری مو یکی از راه‌های ارزان و به صرفه برای جوان‌تر نشان دادن چهره است، چتری مو معجزه می‌کند. اما قبل از آنکه به سالن زیبایی برای گذاشتن چتری بروید، یک آزمایش ساده را انجام دهید، دست خود را روی پیشانی قرار دهید و بردارید تا متوجه شوید کدام را ترجیح می‌دهید؛ اگر موهای بلندی دارید موهای پشت سر را روی پیشانی بریزید تا با اطمینان بیشتر موها و چهره خود را تغییر دهید.

چتری‌ها باید پر باشند و به مرکز ابروها برسند یا بلندتر باشند در کنار صورت قرار بگیرند.

مصرف ویتامین و مکمل فراموش نشود

مصرف ویتامین و مکمل با افزایش سن لازم و ضروری است، اما قبل از خرید هر نوع مکمل و یتامین به پزشک مراجعه کنید. پزشک بعد از انجام آزمایش‌های لازم شما را راهنمایی می‌کند که چه ویتامین و مکملی را مصرف کنید، هرگز بدون مشورت پزشک اقدام به مصرف ویتامین و مکمل نکنید.

رابطه جنسی در میانسالی مهم و ضروری است 

تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که در سنین میانسالی رابطه جنسی منظم داشته‌اند طول عمر بیشتری نسبت به افرادی که در میانسالی رابطه جنسی خود را کم و قطع کرده‌اند، داشته‌اند.

پس برای طول عمر بیشتر و جوان ماندن رابطه جنسی منظم را فراموش نکنید.

به وفور میوه و سبزیجات حاوی ویتامین C را مصرف کنید

ویتامین C کلاژن بدن را افزایش می‌دهد، کلاژن نقش مهم و اساسی در جوانسازی پوست دارد. مصرف میوه و سبزیجاتی که حاوی ویتامین C هستند را، در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید، فلفل دلمه‌ای را در غذا و سالاد خود بریزید و توت فرنگی را به عنوان میان وعده نوش جان کنید، این دو میوه سرشار از ویتامین C هستند و به شما جوانی و شادابی هدیه می‌دهند.

هر هفته ماهی نوش جان کنید

اسید چرب امگا3 ماده ضروری برای بدن است، این ماده التهاب را کاهش می‌دهد و بر سلامت پوست تاثیر مستقیم دارد. ویتامین D، آنتی‌اکسیدان و سایر مواد مغذی در گوشت ماهی خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می‌دهد. همچنین به درمان التهاب آکنه و روزاسه کمک می‌کند. متخصصان پوست و تغذیه معتقدند که خوردن ماهی در هفته به سلامت پوست و بدن کمک می‌کند و توصیه می‌کنند که همه ماهی را به عنوان غذای اصلی در رژیم غذایی هفتگی خود قرار دهند.

راز جوانی در برگ‌های سبز سبزیجات تازه است

برگ‌های تازه و سبز سبزیجات سرشار از کاروتن لوتئین و زاگزانتین است، این همان موادی است که برای محافظت و آبرسانی سلول‌های پوستی لازم و ضروری است. برگ‌های سبز و تازه سبزیجات به اسموتی تبدیل کنید، روی سالادهای خود بریزید و یا گریل کنید، به این ترتیب مواد مغذی لازم را به بدن خود می‌رسانید و پوست خود را آبرسانی و محافظت می‌کنید. سبزیجات تازه و سبز را باید روزانه مصرف کنید، پس آنها در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.

میوه‌های زرد و نارنجی اکسیر جوانی هستند

میوه‌های نارنجی سرشار از بتاکاروتن هستند، این ماده به پوست کمک می‌کند که خود را ترمیم کند و صاف و شاداب بماند. این ماده روند ایجاد چین و چروک را کند می‌کند و باعث جوانسازی پوست می‌شود، پس اغراق نیست که به نارنجی‌ها لقب اکسیر جوانی داده شود. پس اگر به دنبال اکسیر جوانی هستید، به سراغ انبه، کدو حلوایی، سیب زمینی شیرین، هویج، طالبی، زردآلو بروید.

آب، آب، آب؛ تا می‌توانید آب بنوشید

هیچ نوشیدنی به اندازه آب برای بدن مفید نیست، آبمیوه تازه نیز به اندازه آب برای بدن و پوست مفید نیست. پس اگر می‌خواهید جوان و شاداب بمانید باید تا می‌توانید آب بنوشید. فقط وقتی تشنه هستید آب ننوشید، همۀ پزشکان نوشیدن 8 لیوان آب در روز را برای بدن لازم و ضروری می‌دانند؛ نوشیدن آب به مقدار کافی به تناسب اندام نیز کمک می‌کند. کم آبی باعث ایجاد خشکی پوست و چین و چروک می‌شود، بنابراین آب در سلامت پوست نقش مهمی را ایفا می‌کند. تشنگی نشان از کم آبی بدن است و پس اجازه ندهید که تشنه شوید و به مقدار زیاد آب بنوشید.

نوشیدنی‌های قندی و الکلی را حذف کنید

کمتر کسی است که همراه برگر یا پیتزای خود نوشابه و یا یک نوشیدنی شیرین نخواهد. نوشابه و سایر نوشیدنی‌های فرآوری شده به اندازه فست فود برای بدن مضر هستند. نوشیدنی‌های فرآوری شده مانند نوشابه، آبمیوه صنعتی و نوشیدنی‌های الکلی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند و باعث کم آبی بدن می‌شوند پس مصرف این نوشیدنی‌ها را کم و قطع و  آب یا آبمیوه طبیعی را جایگزین این نوشیدنی‌ها کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا