آرایش

بایدها و نبایدهای یک میکاپ حرفه‌ای 

میکاپ صورت می‌تواند به شکل یک جادو عمل کند جادویی که اسرار آن پنهان نیست و گاهی با یادگیری چند تکنیک کوچک میکاپ می‌توانید زیبایی خود را چند برابر افزایش دهید. میکاپ و آرایش چهره همچون خلق یک اثر هنری لذت‌بخش است و پس از آن نتیجه می‌توانید از چهره‌ تازه و درخشان خود لذت ببرید. هنری که برای فراگیری آن نیازمند آموزش میکاپ حرفه‌ای هستید.

برای انجام و آموزش میکاپ حرفه‌ای، باید تمام لوازم آرایش مورد نیاز را تهیه کرده و برای آن وقت لازم را بگذارید. اگرچه اکثر مواقع می‌توان تنها با استفاده از ۲-۳ ماده‌ آرایشی کارساز می‌توان تغییری معجزه‌آسا در نحوه‌ میکاپ حاصل کرد و با آموزش میکاپ بدون نقص به نظر رسید. اگر می‌خواهید در خانه به روشی ساده جلوی آینه آرایش کنید، نکات آموزش میکاپ را قدم به قدم دنبال نمایید:

آموزش میکاپ حرفه‌ای-خانومی

تمیز کردن پوست

نخستین مرحله‌ آرایش حرفه‌ای آماده‌سازی پوست است، قبل از آرایش می‌بایست پوست خود را تمیز و مرطوب کنید. مرطوب‌سازی پوست قبل از استفاده از کرم پودر از پوست شما محافظت می‌کند و با ایجاد مانعی بر روی پوست از آسیب‌های پوستی محتمل جلوگیری می‌کند و همچنین باعث افزایش ماندگاری آرایش می‌شود.

اگر از قبل روی پوستتان مواد آرایشی باقی مانده است، آرایش قدیمی خود را پاک کنید. آرایش مانند نقاشی است و صورت شما به مثابه‌ یک پالت، بنابراین هنگام آرایش کردن لازم است که با یک پالت تمیز شروع کنید. اگر شب بدون پاک کردن آرایش خود به رختخواب رفته‌اید، صورت خود را تمیز کرده و آرایش باقیمانده را بشویید.

اگر قرار باشد دوباره روی آرایش قدیمی‌تان یک آرایش جدید انجام دهید، نتیجه یک آرایش نه چندان ‌تر و تمیز و بدفرم است. همچنین یکی دیگر از دلایلی که باید باقی مانده آرایش را از روی صورت خود پاک کنید، جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست و تحریک پوست‌تان است. برای از بین بردن آثار باقی‌مانده از آرایش قبلی خود می‌توانید از یک پاک کننده خوب آرایشی که معمولا به اشکال مختلف ژل، دستمال مرطوب، کرمی (شیرپاک‌کن) و روغنی و یا محلول‌های دوفازه وجود دارند استفاده کنید.

هرچند با پاک کردن آرایش سطح پوست شما تا حد زیادی تمیز می‌شود اما همچنان می‌بایست به همان دلیلی که آرایش قدیمی را پاک می‌کنید از شستن صورتتان نیز غافل نشوید. با استفاده از یک پاک کننده ملایم صورت، صورت خود را به آرامی بشویید و آن را برای حدود یک دقیقه ماساژ دهید تا تمام باکتری‌ها و سلول‌های مرده پوست از منافذ پاک شود و بعد آن را با آب گرم آب‌کشی کنید و نهایتا با استفاده از مرطوب کننده مناسب پوستتان به آماده‌سازی پوست خود خاتمه دهید.

نقاط هایلایت صورت-خانومی

 استفاده از پرایمر و آماده‌سازی پوست

مرحله‌ بعدی استفاده از پرایمر روی صورت شماست. قبل از آرایش، باید روی پوستتان پرایمر استفاده کنید. هدف از پایه‌سازی صورت و مالیدن پرایمر روی پوست، بهتر جلوه دادن آرایش شما و افزایش ماندگاری آن روی پوستتان است. انتخاب پرایمر مناسب پوستتان بسیار مهم است. اگر پرایمری متناسب با رنگ پوست‌تان انتخاب نمایید، باعث می‌شود پوست بی‌عیب و نقص‌تر و طبیعی‌تر به نظر برسد. استفاده از پرایمرهای رنگی زیر کرم‌پودر در واقع نواقص رنگی پوستتان را می‌پوشاند، برای مثال اگر پوست‌تان برافروخته و سرخ باشد، پرایمر سبز رنگ باعث پوشاندن و اصلاح سرخی آن در زیر کرم‌پودر خواهد شد و یا برای چهره‌ها و پوست‌هایی با تن سرد و جان‌بخشی به آن‌ها می‌بایست از پرایمرهایی با تناژ برنز استفاده کرد.

مقداری از پرایمر را با انگشتان خود روی پوستتان بزنید، آن را به صورت لایه نازکی روی پوست قرار داده و به طور مساوی در تمام مناطق پوستتان پخش کنید. و تمام صورت خود را با آن بپوشانید. این پایه‌سازی همچنین به دوام آرایش شما در تمام طول روز کمک می‌کند. اگر قصد دویدن یا کاری را دارید که موجب تعریق پوستتان و پاک شدن یا پخش شدن آرایش شما می‌شود، استفاده از پرایمر مناسب ضروری است. حالا پوست شما برای شروع آرایش آماده‌است.

پودر فیکس چه استفاده‌ای دارد-خانومی

پایه‌سازی و کرم‌پودر

بعد از آماده‌سازی پوستتان حالا زمان انتخاب کرم‌پودر مناسب و استفاده از آن روی صورتتان است، کرم‌پودرها انواع مختلفی دارند، اما معمولاً همه آن‌ها به یک شکل استفاده می‌شوند. بعض از آن‌ها پایه‌های مایع داشته و بعضی ممکن است حالتی کرمی و پودری داشته باشد، اما همگی آن‌ها به بخشیدن جلوه‌ای نرم‌تر به پوست و ایجاد پایه‌ای صاف برای بقیه آرایش سعی دارند. کرم پودر را می‌توانید با استفاده از برس یا اسفنج مرطوب آرایشی روی صورت خود بزنید و در صورت لزوم، آن را روی گردن و لاله گوش خود نیز پخش کنید. کرم پودر باید با رنگ طبیعی پوست صورت و بدنتان مطابقت داشته باشد، چرا که مطمئنا یک تفاوت رنگی واضح بین چانه و گردنتان نمی‌خواهید.

اگر می‌خواهید لکه‌های سفت و سخت پوستی‌تان را بپوشانید، می‌توانید با استفاده از برس کانسیلر کمی زیرسازی اضافه کنید. با این‌که می‌توانید از نوک انگشتان خود برای پخش کردن کرم پودر استفاده کنید، اما استفاده از ابزار مناسب مانند براش‌ها و یا اسفنج‌ها را برای پخش کرم روی صورتتان توصیه می‌کنیم چرا که استفاده از انگشتان ممکن است به احتمال نفوذ باکتری‌ها به پوستتان بیفزاید و در آینده پوستتان را دچار مشکلاتی همچون آکنه بکند. همچنین کرم پودر با ابزار مخصوص بهتر روی پوست می‌خوابد و این ابزار، از ایجاد بافت کیکی جلوگیری می‌کنند.

طرز صحیح کانسیلر زدن-خانومی

 کانسیلر و پایان پایه‌سازی

کانسیلر بزنید تا لکه‌ها یا سیاهی تیرگی زیر چشم را بپوشاند و ظاهر صافی به پوست بدهد. کانسیلر می‌تواند کمی روشن‌تر از رنگ پوست‌تان باشد تا از آن برای روشن شدن مناطق تیره یا برجستگی صورت استفاده کنید. با استفاده از برس کانسیلر یا نوک انگشتان (تمیز)، کانسیلر را در یک مثلث رو به پایین، پایین استخوان بینی، چانه، وسط پیشانی، منطقه بالای لب بالایی خود و در نواحی دارای قرمزی یا آکنه یا جوش‌های سرسیاه بمالید. سپس کانسیلر را به آرامی روی پوستتان پخش کنید تا خطوط مشخص آن محو شود. بعد از آن کرم‌پودر و کانسیلر را ثابت کنید. این مرحله اختیاری است، اما اگر می‌خواهید یک آرایش یک‌دست و ماندگار داشته باشید باید از پودر ثابت کننده روی صورتتان استفاده نمایید.

برای برداشتن پودر از اسفنج آرایشی مرطوب استفاده کنید و اسفنج را بر روی قسمت زیر چشم خود فشار دهید، سپس مقدار اضافی آن را با برس از صورتتان پاک کنید. از یک برس بزرگ و کرکی استفاده کنید تا تمام صورت خود را با پودر ثابت کننده بپوشانید. این مرحله به ویژه در صورت استفاده از کرم‌پودر مایع بسیار مفید است زیرا به اصلاح و از بین بردن درخشندگی یا رطوبت بیش از حد آن کمک می‌کند.

کانتور فرم‌های مختلف صورت-خانومی

کانتور و زاویه‌بخشی به صورت

بعد از اتمام مرحله زیرسازی، صورت ظاهراً بی‌شکل و صاف به نظر می‌رسد، زیرا همه‌جای آن یک‌رنگ است. برای افزودن عمق، باید از هایلایت و کانتور استفاده‌ کنید. از قسمت روشن کانتور برای روشن شدن قسمت‌های توخالی صورت؛ گوشه‌های داخلی چشم، زیر ابرو، چین لب بالا و کناره‌های بالای استخوان گونه خود استفاده کنید. این کار باعث می‌شود صورت شما از حالت معمول، روشن و سرزنده‌تر به نظر برسد و نقاطی از صورتتان که می‌خواهید، برجسته شوند. سپس روی استخوان گونه، ابرو و پیشانی خود شکل «۳» ایجاد کنید. کانتور را می‌توانید با انگشتان خود یا یک برس برجسته کوچک روی پوستتان بمالید. سپس با کانتور تیره نواحی که می‌خواهید کوچک‌تر به نظر برسند را؛ مانند زیر استخوان گونه، دو طرف بینی و زیر چانه خود کانتور کنید.

اگر نقطه‌ای که موهای شما شروع می‌شود کانتور کنید، می‌توانید پیشانی پهن خود را کوچک‌تر جلوه دهید. این باعث می‌شود صورت‌تان لاغرتر و بلندتر به نظر برسد. بعد از کانتورینگ صورت می‌توانید از برنزر برای رنگ بخشی به پوستتان استفاده کنید. برنزر را با برس بزرگ و در جایی که کانتور می‌زنید به آرامی پخش کنید.

سپس با کمک یک برس پهن، رژ گونه متناسب با رنگ لباس یا آرایشتان را به قسمت گردی از گونه‌هایتان که هنگام لبخند زدن مشخص می‌شود بزنید. آنقدری رژگونه بزنید که دوباره رنگ طبیعی گونه‌های شما برجسته شود و نه بیشتر از آن.

ابروی متعادل و متقارن-خانومی

فرم‌بخشی به ابروها

بعد از آن نوبت آن است که ابروهای خود را پر کنید. این مرحله بسته به پرپشتی ابروهایتان اختیاری است، اما به طور کلی برای کسانی که ابروهای ضعیف یا پراکنده دارند توصیه می‌شود. یک مداد، پودر یا پودر ابرو متناسب با رنگ طبیعی موی خود انتخاب کنید. ابتدا خطوط گوشه ابروهای خود را پر کرده و به جلو حرکت کنید و در آخر با یک ژل ابرو شفاف یا رنگی آن را ثابت کنید تا در طول روز پاک نشود.

اگر چشمان شما به بینی‌تان نزدیک است، دامنه شروع ابرو باید باز باشد. به این صورت می‌توانید توجه را از نزدیکی چشم خود منحرف کنید. اگر چشمان شما از بینی‌تان دور است؛ دامنه شروع ابروها باید نزدیک به هم باشد تا چشمان شما نزدیک به یکدیگر به‌نظر برسند.

محلی که ابرویتان به پایان می‌رسد، ممکن است چهره شما را غمگین نشان دهند و روشنایی و رنگی را که چشم شما از نور می‌گیرد خاموش می‌کند. اگر چنین ابروهایی دارید، با یک مداد ابرو از نقطه شروع ابرو تا انتهای آن خط بکشید، سپس به موازات چشم خود، موهای خارج مداد را به سمت نوک ابرو بکشید. حتی اگر وسواس دارید که ابروهایتان طولانی‌تر به نظر برسند، این کار را انجام دهید، زیرا داشتن ابروهای کوتاه و چشم‌های روشن بهتر از ابروهای بلند اما چهره‌ی گریان است.

اگر پیشانی شما به طور کلی بلندتر از صورت است؛ از ابروهای زاویه دار، برجسته و منحنی خودداری کنید، از مدل ابروهای نزدیک به هم استفاده کنید تا توجه را از پیشانی خود دور کرده و صورت خود را کوچک‌تر نشان دهید. همچنین، اگر پیشانی شما باریک و صورت شما کوچک است، از ابروهای پرپشت پرهیز کنید.

پیگمنت سایه چشم-خانومی

آرایش چشم

آرایش چشم یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آرایش شماست. استفاده از پرایمر پشت پلک اختیاری‌است اما سایه چشم را طولانی‌تر نگه می‌دارد. برای آرایش چشم می‌توانید ابتدا سایه روشن پوست را به عنوان پایه روی کل پلک پخش کنید. سایه‌های مورد نظر خود را می‌توانید با یک براش یا انگشت به پلک خود بزنید. اگر می‌خواهید جلوه چشم‌گیرتری داشته باشید، از گوشه بیرونی خط مژه یک سایه مات تیره ایجاد کنید، و در قسمت خارجی خط پلک، شکل «C» ایجاد کنید. این کار را می‌توانید با مخلوط کردن یک رنگ براق روشن‌تر با کانسیلر انجام دهید، با شروع از گوشه داخلی و پایان دادن در نیمه‌ پلک کامل کنید. رنگ اصلی سایه چشم هرگز نباید تا ابرو ادامه داشته باشد و نباید از پلکی که در آن ابرو به پایان می‌رسد بیرون بزند. در صورت تمایل می‌توانید استخوان ابرو (ناحیه زیر ابرو، بالای خط پلک) را با استفاده از سایه روشن‌تر از سایه چشم روشن کنید.

اگر پوستی روشن دارید، باید از رنگ‌های طبیعی مانند کرم یا سفید استفاده کنید یا می‌توانید سایه‌ای طبیعی که را کمی روشن‌تر از رنگ پوستتان است امتحان کنید. لازم نیست رنگ مات باشد اما باید جلای ظریفی داشته باشد. می‌توانید سایه را زیر پلک بزنید و از گوشه خارجی سایه را به سمت مژه پایین بکشید. خوب ترکیب کنید تا خط تیز وجود نداشته باشد. اگر از چندین سایه چشم استفاده می‌کنید، همیشه باید خطوط ایجاد شده در جلوی سایه‌ها را با هم مخلوط کنید.

با استفاده از خط چشم حالتی متراکم‌تر برای مژه‌هایتان ایجاد کنید، خط چشم شما می‌تواند اسموکی یا خطی شفاف و تیز باشد، اگر می‌خواهید خط چشمی تیز داشته باشید از خط چشم‌های سیاه کرمی و مایع استفاده کنید تا ظاهری شفاف و روان داشته باشید و اگر آرایش اسموکی دوست دارید می‌توانید از مداد چشم استفاده کرده و آن را پخش کنید. خط چشم را درست بالای خط مژه‌تان بکشید و سپس خطوط را به‌هم متصل کنید. در صورت تمایل می‌توانید نوک آن را کمی بالا و به بیرون بکشید یا فقط از گوشه داخلی به گوشه خارجی خطوط شکسته را دنبال کنید. هنگام استفاده از خط چشم روی خط مژه پایین باید دقیق عمل کنید، زیرا حالت تیره و نافذتری به چشمان شما می‌دهد. اگر از محل کشیدن آن مطمئن نیستید، می‌توانید خط چشم را به داخل پلک بزنید.

برای تکمیل آرایش چشم خود باید روی مژه‌هایتان ریمل بزنید. بسته به ظاهر مورد نظر شما ریمل‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. اگر مژه‌های شما کوتاه است، یک ریمل بلندکننده انتخاب کنید و اگر مژه‌های نازکی دارید می‌بایست از ریمل حجم دهنده استفاده کنید. برس را به ریمل آغشته کنید و اضافه آن را به کناره‌های بطری یا یک حوله کاغذی بمالید. آن را به مژه‌های بالایی خود زده و به جلو نگاه کنید و برس را به سمت بالا حرکت دهید. از داخل چشم خود شروع کنید و به‌ سمت بیرون چشم ادامه دهید. روی هر دو مژه‌ خود دو لایه از ریمل بزنید و بگذارید خشک شود.

در صورت تمایل می‌توانید به مژه‌های پایین خود نیز ریمل بزنید. هنگام استفاده از ریمل، برس را به چپ و راست حرکت دهید، به طوری که نه تنها لایه زیرین بلکه بین مژه‌ها را نیز پر کنید. از استفاده بیش از دو لایه ریمل خودداری کنید زیرا این حالت ظاهری غیر طبیعی ایجاد می‌کند. استفاده از یک لایه پودر بچه بین لایه‌های ریمل می‌تواند برای ضخیم‌تر نشان دادن مژه‌های شما خوب باشد. این باعث می‌شود مژه‌های شما کمی بلندتر و حجیم به نظر برسند.

میکاپ-خانومی

آرایش لب‌ها

برای آرایش لب‌های خود، نخست لازم است از یک پرایمر لب و یا لیپ بام استفاده نمایید. این‌کار باعث می‌شود آرایش لب شما ماندگاری بیشتری داشته باشد و به لب‌هایتان نرمی بخشد و از ترک خوردن لب‌های شما جلوگیری می‌کند. بعد از آماده‌سازی لب‌ها دور لب خود را با خط لب و متناسب با رنگ لب یا رژ لب که قرار است استفاده کنید، خط بکشید. برای این‌کار از خط طبیعی لب‌های خود پیروی کنید، لب‌هایتان را با مداد پر کنید تا رنگ و بافت لب‌های شما یکدست شود. بعد رژ لب یا براق لب را روی لب‌هایتان بکشید.

برای داشتن ظاهری طبیعی یک لحن طبیعی رنگ‌های طبیعی به کار ببرید و برای ظاهری جذاب‌تر رنگ‌های زنده را انتخاب کنید. از وسط لب خود شروع کنید و از مالیدن رژ به گوشه لب‌های خود و فراتر رفتن از خط لب طبیعی خود حتی الامکان جلوگیری کنید. برای آن‌که اثری از رژ لب روی دندان‌هایتان دیده نشود، انگشت اشاره‌تان را در دهان خود قرار داده و آن را بیرون بکشید. رژ لب اضافی روی انگشت شما باقی می‌ماند و روی دندان‌های‌تان اثری نمی‌ماند. بعد اتمام آرایش لب‌ها، میکاپ شما کامل است! به آرایش خود نگاهی بیندازید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ سایه چشم نامرتب و لکه‌ای وجود ندارد، در صورت وجود هرگونه اشتباه، از یک پنبه آغشته به مواد پاک کننده آرایش برای رفع آن استفاده کنید.

میکاپ-خانومی

فیکس کردن میکاپ

سپس میکاپ‌تان را با اسپری ثابت کننده فیکس کنید. بطری را کمی دور از صورت خود نگه دارید و از ۲۰-۳۰ سانتی متری به مدت ۵-۴ ثانیه به کل صورت‌تان اسپری کنید. تا آرایشتان برای مدت طولانی باقی بماند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا