اخبار سلامتی و زیبایی

باورهای غلط درباره مو که شما هم آنها را باور کرده اید!

تصوراتی غلط درباره مو.

شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که باورهای غلط درباره پوست و مو را شنیده اید. و باور کرده اید. متاسفانه شایعات نادرست در این حوزه زیاد است. در این مطلب به برخی از شایعات  درباره مو اشاره میکنیم.  جالب است قدرت باور آن در بین مردن بسیار زیاد است.

 

ax m

 

بين مردم، باورهاي غلطي در مورد مسائل مختلفي از جمله درباره «مو» جا افتاده که اصلا صحت ندارد. باورهايي كه تا به آنها علمي پرداخته نشود، كسي قانع نمي شود كه واقعيت ندارد. حتی بسیاری از مردن با این تصورات غلط راهکار برای مشکلات پوست و موی خود پیدا میکنند. در این مطلب برخی از باورهای غلط درباره مو را بیان میکنیم.

باور غلط درباره مو - کچل کردن
باور غلط درباره مو – کچل کردن

1- تیغ زدن موها آنها را پر پشت می کند.

در حال حاضر 2 نوع كلي از تيغ هاي اصلاح وجود دارد؛

  • تيغ هاي مستقيم كه در آرايشگاه هاي مردانه مورد استفاده قرار مي گيرند
  • تيغ هاي ايمني كه در انواع مختلف مانند تيغ هاي 2 لبه و يكبار مصرف ساخته مي شوند.
  • البته نبايد از ماشين هاي اصلاح هم غافل شد كه به وسيله تيغ هاي دوار كه پشت يك صفحه فلزي سوراخ سوراخ قرار دارند، كار مي كنند.

نکته اشتباه:

نكته اي به اشتباه سال ها به صورت يك باور عمومي در آمده بود. آن اشتباه این است: پر پشت شدن و ضخيم شدن موها پس از تراشيدن است !

اخيرا نيز در گزارشي علمي در نشريه پزشكي بريتانيا آمده است: ” باور اين كه تراشيدن موي پا به سريع تر شدن رويش آن و رشد موهايي تيره تر و ضخيم تر منجر مي شود، فقط توهم است.” طبق گزارش اين نشريه، نوك موهاي تازه رشد كرده به دليل تراشيده شدن، برشي خشن دارد كه به ضخيم تر و تيره تر ديده شدن آن كمك مي كند.

باورهای غلط درباره پرپشت شدن موها را بشناسیم
باورهای غلط درباره پرپشت شدن موها را بشناسیم

واقعيت آن است كه تيغ زدن موها تاثيري بر ضخيم شدن و افزايش رشد موها ندارد. اما موجب مي شود موي در حال استراحت به فاز فعال برود. اين، همان چيزي است كه متخصصان پوست و مو از آن هنگام ليزر درماني استفاده مي كنند. به اين ترتيب خانمي كه مي خواهد براي درمان موهاي زائد صورت از ليزر درماني استفاده كند، بايد قبل و حين درمان با ليزر، موهاي زائدش را با تيغ اصلاح كند.

معایب تراشیدن مو

به علاوه تراشيدن مو، ممكن است سبب بريدگي و تحريك پوست شود. در عين حال مي تواند باعث موهاي درون روييده شود. همچنين براي موهاي فرفري و پوست هاي تحريك شده و جوش دار مناسب نيست. در ضمن نبايد از خاطر ببريد تراشيدن موها، فقط حالت مخروطي نوك موها را از بين مي برد. بنابراين موها زبر و ضخيم به نظر مي آيند.

 

ax m

 

2- حنا موجب تقويت مو مي شود.

باور غلط درباره مو: حنا يك رنگ موي طبيعي بوده و عوارض رنگ موهاي شيميايي را ندارد. چون حنا موجب تشكيل يك غلاف نازك، از رنگ به دور ساقه مو مي شود. بنابراين، ظاهرا مو را ضخيم تر كرده و يك حس تقويت مو در شخص به وجود مي آورد. ولي در حقيقت حنا نقشي در رشد مو و تقويت آن  نداشته و صرفاً يك رنگ مو است.

باورهای غلط درباره پرپشت شدن موها را بشناسیم
حنا کردن مو باعث پرپشت شدن موها نمی شود

3-  استفاده از كتيرا موجب تقويت مي شود.

باور غلط درباره مو: كتيرا نرم كننده خوبي براي مو بوده. اثرات مضر نرم كنننده هاي شيميايي را ندارد. ولي نقشي در تقويت و رشد مو ندارد.

4- شوره سر موجب ريزش مو مي شود

باور غلط درباره مو: شوره سر زماني ايجاد مي شود كه رشد سلول هاي پوست كف سر بيش از حد باشد. شوره سر معمولاً ارثي است و باعث ريزش مو نمي شود. آقايان بيشتر از خانم ها با اين مشكل مواجه هستند. چرا كه به دليل ريزش موي مردانه، كف سرشان بيشتر چرب مي شود. اين چربي باعث رشد يك نوع قارچ كه عامل ايجاد شوره است مي شود.

از آنجا كه يكي از علت هاي ريزش موي مردانه همين چربي كف سر است، معمولا افراد به غلط شوره را عامل ريزش مو مي دانند. در حالي كه ريزش مو يك اتفاق ثانويه است و در حقيقت ارتباطي با شوره ندارد.

 

ax m

 

5-  مو خوره ريزش می آورد

باور غلط درباره مو:بعضی ها به غلط فکر میکنند که موخوره باعث ریزش مو می شود. در واقع موخوره يكي ديگر از مشكلات شايع مو است. البته اين عارضه ريزش مو را در پي ندارد. در حقيقت آسيب وارده از آن روي ساختمان تارهاي مو اثر مي گذارد. به طور كلي مو خوره يعني آسيب ديدن تارهاي مو، در اثر كمبود ريز مغذي هايي مثل روي. براي درمان در مرحله اول موهاي آسيب ديده بايد كوتاه شوند. بعد از اين مرحله بايد مو را با استفاده از روغن هايي مثل روغن بادام تلخ تقويت كرد.

 

ax m

 

افرادي كه از مو خوره رنج مي برند، بهتر است از شامپوهايي كه كف سر را خشك مي كنند استفاده نكنند. خشكي مو، پيوندهاي روي و سولفور را از بين مي برند و باعث ايجاد مو خوره در تارهاي مو مي شوند. اين قسمت از موي آسيب ديده بايد يك سانت بالاتر از محل آسيب كوتاه شود. بعد با مواد چرب كننده اي مثل روغن بادام و … تقويت شود.

 

ax m

 

حال صادقانه بگویید شما چه تصوراتی از موارد بیان شده را باور داشتید یا شنیده بودید؟

نظرات خود را در بخش نظرات در زیر همین مطلب بنویسید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا