آرایش مو

با آسیب رنگ مو و راه حل آن آشنا شو

دلایل یک خانم برای رنگ کردن موهای خود چیست؟

چرا بانوان موهای خود را رنگ می‌کنند؟

آیا تمامی رنگ ‌مو‌ها برای بانوان مضر است؟ و یا مشکل در انتخاب است؟ یا شیوه مراقبت از مو؟

چرا وقتی میدونید رنگ مو ضرر داره بازم ازش استفاده میکنید؟ این سوالی است که اکثر آقایان می‌پرسند یا دست کم به این سوال فکر میکنند. آسیب رنگ مو اگر چه کم نیست اما در برابر حس زیبایی و افزایش اعتماد بنفس خانم‌ها به چشم نمی‌آید. زن منشا زیبایی هاست و هر لحظه تمایل دارد مانند یک ملکه به نظر برسد. اگر چه رنگ موی طبیعی و خدادادی هر فردی زیباست اما گاهی ایجاد یک تغییر در رنگ مو سبب افزایش زیبایی و تغییر نهایی یک خانم می‌شود و این دقیقا چیزی است که یک خانم به دنبال آن می‌گردد. در دنیای پر شور میکاپ و فشن مدهای تازه ای از مدل موی بلند یا کوتاه یا رنگ موهای مختلف دیده میشود، خیلی از آنها اگر چه مناسب همه نوع افراد نیست اما به موضوعی پر طرفدار تبدیل می‌شود که هر خانمی آن را امتحان میکند. رنگ موی بلند و مش در سال‌های گذشته از همین موارد بود.

شستشوی-رنگ-مو

چجوری میتونم جلوی آسیب‌ رنگ مو رو بگیرم؟

برای اینکه بتوانید از آسیب رنگ مو جلوگیری کنید باید ابتدا آن‌ها را بشناسید. ایجاد حس زیبایی و افزایش اعتماد بنفس اگر چه بسیار عالی است اما اگر به سلامت موهای خود توجه نداشته باشید بی شک پس از مدتی موهایتان دچار آسیب بسیاری خواهد شد. حالا باهم آسیب رنگ مو بر روی افراد مختلف را بررسی میکنیم.

چرا موهام رنگ نمیگیره؟

این یک سوال ساده نیست بلکه مشکلی است که اکثر خانم ها به آن دچار می‌شوند و بیشتر در منطقه ریشه مو اتفاق می افتد. خانم ها پس از آنکه مراحل رنگ مو را یکی پس از دیگری انجام می‌دهند و مدت زمان معین را برای رنگ گرفتن موهایشان منتظر می‌مانند بازهم ریشه ی مو روشن یا سفید را مشاهده می‌کنند. اما علت این موضوع چیست؟ چند دلیل اصلی برای اینکه موهای شما رنگ نمیگیرد را برایتان جمع آوری کردیم.

چربی مو اصلی ترین دلیل عدم رنگ گرفتن مو

شاید بسیاری از شما تجربه کرده باشید که آرایشگرتان توصیه میکند حتما قبل از رنگ کردن موهایتان به حمام رفته با شویندهای مناسب موهایتان را بشویید. چربی جمع شده روی مو باعث می‌شود رنگ مو به منافذ مو نفوذ پیدا نکند و تغییر رنگ رخ نمی‌دهد. افرادی که پوست چرب دارند معمولا در ناحیه ریشه مو قدرت رنگ پذیری موهایشان کاهش میابد و یا رنگ نمیگیرد یا درجه رنگ ریشه روشن تر از ساقه مو می‌شود. افرادی که پوست چرب دارند در صورتی که نکات جلوگیری از آسیب رنگ مو را رعایت نکنند معمولا دچار خارش، قرمزی و حتی در برخی از موارد بروز سوختگی می‌شوند.

آسیب-رنگ-مو

تایم ماندن مواد رنگی بر روی مو

زیاد و یا کم کردن تایم باقی ماندن رنگ بر روی موها نه تنها سبب تاثیر بیشتر رنگ مو نمی‌شود، بلکه باعث افزایش آسیب رنگ مو به سایر اجزای مو مانند ریشه، ساقه، کوتیکول و … را به همراه دارد. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که آرایشگرها مرتکب می‌شوند افزایش تایم برای اثرگذاری رنگ مو است که سبب التهابات شدید پوست کف سر و یا نازک شدن و سوختن مو می‌شود. علاوه بر این زود برداشتن رنگ مو نیز باعث از بین رفتن خاصیت رنگ پذیری می‌شود و مجددا موهایمان به طور ناقص رنگ میگیرند. برای جلوگیری از این مشکلات طبق دستورالعمل و یا پیشنهاد فرد متخصص تایم دقیق باقی ماندن مواد بر روی پوست را رعایت کنید.

آسیب به مو پس از رنگ کردن

این اتفاق بیشتر زمانی به وقوع می پیوندد که از مواد بی کیفیت استفاده شود و یا برای انجام رنگ مو نزد فردی که تخصص کافی ندارد مراجعه می‌کنید. آسیب رنگ مو بر روی موها معمولا به چند صورت بروز داده می‌شود. شدیدترین حالت آسیب‌ رنگ مو جدا شدن مو از ساقه است. یعنی هنگامی که شما میخواهید موهایتان را ببندید یا آن ها را شانه کنید به جای ریزش عادی تعدای از موها، آن‌ها از قسمت ساقه کنده می‌شوند و در نتیجه موهایی ناهماهنگ با اندازه های گوناگون خواهید داشت. این حالت در اثر سوختگی مو بدست می‌آید که ممکن است تحت عواملی مانند رنگ گذاشتن مداوم، استفاده از دکلره های قوی و … باشد.

کشیدگی مو

کشیده شدن ساقه مو از عوارض رنگ کردن مو است

آسیب-دیدن-و-نازک-شدن-مو

این مرحله قابل جبران تر از مرحله قبلی است. در این مرحله موها بسیار نازک شده و در هنگام بستن، شانه زدن، شستشو و … کاملا کشیده می‌شود. گره خوردن مو و کاهش قدرت استحکام مو از جمله آسیب هایی است مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. احیای مو در این زمان بسیار سخت است و باید از شامپوهای کراتین و احیا کننده، روغن تقویت کننده مو، ماسک مو و سرم مو و … استفاده کرد تا موهای خود را از دست ندهیم .

خشکی و وز مو

از علائم آسیب رنگ مو خشکی و وز مو است. برای این مرحله زیاد نگران نباشید زیرا رنگ مو شیمیایی استفاده شده فولیکول های مو را از بین برده تا به درون مو نفوذ کرده و باعث رنگ پذیری آن ها شوند . به دلیل از بین رفتن فولیکول‌های مو نرمی مو از بین رفته اما با استفاده از تقویت کننده‌های مو میتوان مجددا نرمی مو را بدست آورد. وز شدن موها نیز ناشی از خشک شدن موی سر است و حتی ممکن است برای افرادی که موهای خود را رنگ نمی کنند نیز بوجود بیاید. دلایل این آسیب بسیار زیاد است اما اگر از شامپوهای دارای کراتین و پروتین و ماسک موهای مخصوص موی خود را استفاده نمایید به سرعت نرمی و  شادابی موهایتان باز میگردد.

3 تا از بزرگترین مشکلاتی که پس از رنگ کردن مو بوجود می‌آید؟

پوست صورت رنگی

بسیاری از خانم ها در هنگام استفاده از رنگ مو لاله گوش و قسمت هایی از صورتشان رنگ میگیرد حتی در هنکام رنگ ممکن است قسمتی از آن برروی لباس یا زمین ریخته و کثیف کاری ایجاد شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است یا در سالن های آرایشی موهایتان را رنگ بگذارید و قبل از رنگ کردن مو حتما به لاله گوش، شقیقه‌ها، پشت گردن و … را کرم یا روغن مخصوص برای محافظت از رنگ کردن مو بزنید. همچنین استفاده از پیشبند آرایشگری و کلاه و دستکش را نیز در هنگام رنگ کردن مو فراموش نکنید.

رنگی-شدن-پوست-صورت

از بین رفتن رنگ مو پس از مدت کمی

فرقی ندارد از رنگ مو شیمیایی دائم استفاده کنید یا رنگ موهای موقتی، اگر شما مراقبت های لازم را پس از رنگ مو انجام ندهید به سرعت رنگ موهایتان کدر شده و یا از دست داده می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق بهتر از شامپوهای فاقد سولفات و اسپری تثبیت کننده رنگ مو استفاده کنید. همچنین ماسک مو حاوی عصاره انار کمک زیادی به تثبیت رنگ مو خانم‌ها می‌کند

پشیمانی از رنگ مو

بانوان زیادی پس از رنگ کردن موهایشان دچار پشیمانی می‌شوند آن ها معمولا با خیال آنکه موهایشان با رنگ موی موجود در کاتالوگ رنگ مو یکی می‌شود آن را انتخاب کرده اما پس از شستن رنگ مو از روی سر با رنگی متفاوت با آن روبه می‌شوند. مهم ترین علت این تفاوت استفاده از رنگ موهای تقلبی و بی کفیت است که از عوامل اصلی آسیب رنگ مو بر روی موی طبیعی نیز است. بهتر است قبل از خرید رنگ مو حتما به برند آن توجه کنید رنگ موهای برند لورال، مارال و بیول جزو برندهای معتبر و رنگ موهای باکیفیت است، پس حتما امتحان از این 3 برند را امتحان کنید. این برندها آسیب رنگ مو را به حداقل رسانده و باعث می‌شود رنگی مانند کاتالوگ بر روی موهایتان ظاهر شود. چون در صورتی که رنگ مطلوب مورد نظر شما بدست نیاید و بخواهید موهایتان را مجدد و با فاصله کمی رنگ کنید دچار مشکلات بسیاری خواهید شد.

برندهای-معتبر-رنگ-مو

نتیجه گیری

برای زیباتر شدن، رنگ کردن مو یکی از اولین راه‌ حل‌های بانوان است و آسیب‌ رنگ مو هنگامی به وقوع می پیوندد که موها به شیوه درستی رنگ نشود و پس از رنگ شدن مراقبت های لازم از موهایتان انجام نشود. پس حتما به نکاتی که در بالا ذکر شد توجه داشته باشید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا