آرایش

نکات مهمی که هر خانمی باید درباره آرایش بداند

روزانه زمان زیادی را صرف آرایش کردن چهره‌مان می‌کنیم تا نقاط قوت چهره‌مان را پررنگ کنیم و در جامعه بدرخشیم. اگر اصول و نکات آرایش کردن مناسب و ایده‌آل را ندانیم، نقاط قوت ما تبدیل به نقاط ضعف می‌شوند و دیگر آرایش کردن برای ما فایده‌ای ندارد. همانطور که استایل و چهره‌ افراد متفاوت است، سبک‌های آرایشی افراد نیز نسبت به هم متفاوت است. به همین خاطر نمی‌توان گفت که با یک سبک آرایشی، همه‌ی خانوم‌ها به یک نتیجه مطلوب خواهند رسید. اما یکسری نکات کلی در آرایش کردن، وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا آرایش مناسب‌تری داشته باشید و روزبه‌روز، شاهد کیفیت و ماندگاری بالای سبک آرایشی که انتخاب کرده‌اید، باشید. 

میکاپ-خانومی

تقویت دائم و مستمر اندام‌های تشکیل‌دهنده چهره

تقویت پوست و مو، موضوعی نیست که شما در زمان خاصی به فکر آن بی‌افتید. چون مدام در حال آرایش کردن هستید، باید سلامت اعضای چهره‌تان را در اولویت قرار بدهید. نحوه رسیدگی به پوست و مو در فصل‌های مختلف سال متفاوت است. چون نیازهای اصلی این دو عضو در هر زمان فرق دارد. برای مثال، رطوبت رسانی و حفظ رطوبت در زمستان بسیار مهم است. اگر به این نیاز پوست در فصل زمستان توجه نداشته باشید، بعد از مدت کوتاهی در می‌یابید که علت اصلی پخش نشدن کرم‌های آرایشی بر روی پوست‌تان، همین خشک بودن پوست است. 

در فصل دیگری مانند تابستان، پوست شما به لایه بردارهای طبیعی، نیاز بیشتری دارد. چون تعداد منافذ باز پوست در روزهای گرم، بسیار زیاد است و ذرات کرم‌های آرایشی به راحتی می‌توانند در لابه‌ لای منافذ باز پوست باقی بمانند. به همین خاطر، نیاز است تا با لایه بردارهای قوی به پاکسازی پوست خود اقدام کنید. غیر از این موارد، تقویت بعضی از نواحی متعدد پوست، یک کار همیشگی است که نباید دست از آن بکشید. تقویت مژه‌ها، ابروها و پوست دور چشم جزو همان دسته از کارهای دائمی است. دلیل دائمی بودن این کارها، آسیب‌پذیر بودن پوست ناحیه دور چشم است و به همین خاطر، نیاز است تا بعد از آرایش و میکاپ به این نواحی رسیدگی کنید. در ادامه با معرفی سه راهکار کاربردی به شما آموزش می‌دهیم تا همواره مراقب خودتان باشید.

 • روغن درمانی در زمستان

  فصل زمستان که فرا می‌رسد، شادابی از پوست رَخت می‌بندد و به هیچ‌وجه نمی‌توان طراوت پوست را در فصل زمستان مشاهده کرد. در صورتی که روغن درمانی را از روزهای پایانی پاییز نارنجی شروع کنید، شادابی پوست شما تثبیت می‌شود و سرمای زمستان هم در برابر طراوت همیشگی آن، کم می‌آورد. روغن نارگیل، زیتون، جوجوبا و آرگان برای رفع خشکی پوست صورت در سرمای زمستان بسیار مفید هستند. یکدست کردن سطح پوست و خواباندن برآمدگی‌های برجسته از اثرات مثبت روغن درمانی در فصل زمستان است. به طور خلاصه، روغن درمانی برای انواع پوست‌ها مفید است و حتی میزان تولید چربی‌های پوست را کنترل می‌کند.

 • تقویت ابروها با صابون ابرو گیاهی

  کانسیلر و کرم‌های هایلایتری را که استفاده می‌کنیم، PH پوست اطراف ابرو را چندین درجه تغییر می‌دهند. به همین خاطر نیاز است تا با استفاده از یک ماده پاکسازی‌کننده، این PH را به حالت اولیه‌ی خود بازگردانیم. صابون ابرو گیاهی با خاصیتی که دارد، PH پوست دور ابرو را تنظیم می‌کند و نشانه‌های مثبت تعدیل PH را به صورت رویش مجدد موهای ضخیم و درشت ابرو مشاهده خواهیم کرد.
  در فصلی مانند تابستان که قطرات تعریق، پیشانی و ناحیه ابروهای ما را پر کرده‌اند، نیاز داریم تا پوست خنکی داشته باشیم. سوزش و خارشی که در ناحیه ابروها احساس می‌شود، با صابون ابرو رفع خواهد شد و با خیال راحت می‌توانید چند ساعتی را بدون هیچ نگرانی در زیر آفتاب باشید.

 • تقویت مژه‎ها با بهترین تقویت‌کننده‌ها

  چون سرعت رشد مژه‌ها بعد از ریختن آن‌ها، کم است؛ نیاز است تا املاح معدنی کافی در پوست پشت پلک وجود داشته باشد. دلیل وجود داشتن املاح طبیعی و معدنی در پوست پشت پلک، نبود بسیاری از آن‌ها به هنگام کنده شدن مژه‌ها است. زمانی که مژه‌ها کنده می‌شوند، مقدار زیادی از پروتئین‌های ضروری و لازم برای رشد مجدد مژه‌ها از دست می‌رود و زمان تقریبا زیادی نیاز است تا مقادیر زیاد از دست رفته‌ پروتئین جبران شود. روغن کرچک و روغن بادام هندی اصل، بهترین و طبیعی‌ترین مواد مغذی هستند که مواد مغذی مژه‌ها را فراهم می‌کنند.

میکاپ-خانومی

اول پیرایش، بعد آرایش!

حتی در روزهای کرونایی هم نباید نسبت به اصلاح ابرو و موهای زائد صورت، بی تفاوت بود. چون باقی ماندن موهای زائد بر روی پوست صورت، خودش به عنوان یک منبع پر از آلودگی است که زمینه‌ی رشد میکروارگانسیم‌ها را تشدید می‌کند. اگر تا به حال خودتان به ابروهای‌تان دست نزده‌اید، باید بگوییم که اصلاح ابرو در خانه، کار بسیار ساده‌ای است که می‌توانید با اپیلاسیون سرد و گرم هم انجام دهید. اما باید به شما بگوییم که تکرار زیاد اپیلاسیون موجب می‌شود که شاهد شل شدگی پوست ناحیه ابروی خود باشید. به همین خاطر، بهتر است که اپیلاسیون ابروها را هر دو هفته یا هر سه هفته یکبار انجام بدهید. اگر با اپیلاسیون سرد و گرم، چندان راحت نیستید، می‌توانید بُرس ابرو را بردارید و پس از مرتب کردن ابروهای‌تان، با استفاده از قیچی نوک تیز به آن‌ها فرم بدهید. در صورتی که می‌خواهید ابروهای‌تان را دخترانه بردارید، از برداشتن موهای انتهای ابرو اجتناب کنید. حتی موهای ابروی ناحیه کریس را خیلی برندارید تا سفیدی خط کریس مشخص نشود. 

میکاپ-خانومی

آرایش همیشگی با یک سبک پایه

قبل‌تر از همه باید به این نکته واقف باشید که آرایش در دوران قاعدگی و حتی ایام کرونا متوقف نمی‌شود. اگر حال و حوصله‌ی آرایش غلیظ را ندارید و نمی‌خواهید که فشار زیادی بر روی پوست‌تان احساس کنید، آرایش مخفی روزانه را برای همین روزها گذاشته‌اند. یکسری از مراحل، پیش از آرایش مخفی روزانه و آرایش سنگین وجود دارد که بدون آن‌ها نمی‌توان یک آرایش متناسب با چهره داشت. 

 • ماساژ دادن پوست با کرم مرطوب کننده یا پرایمر آرایشی

  بحث خون‌رسانی به پوست همواره مطرح است و نمی‌توان از اهمیت آن برای سلامتی غافل شد. برآمدگی‌هایی که بر سطح پوست ظاهر می‌شوند، به دلیل نرسیدن جریان خون به آن ناحیه از پوست است. آماده سازی پوست قبل از آرایش دقیقا به همین منظور است. دست‌تان را به کرم آرایشی آغشته کنید و به آرامی پوست‌تان را ماساژ دهید تا کرم مرطوب کننده، تمام سطح پوست را پوشش بدهد. این کار ممکن است زمان‌بَر باشد، اما به آثار خوبی که در آرایش مشخص می‌کند، می‌ارزد و باید دل به آن داد.

 • انتخاب و استفاده از کرم‌پودر مایع، جامد و نیمه جامد

  گاهی وقت‌ها شده که در انتخاب یک کرم‌پودر مناسب، با چالش‌های متفاوتی روبه‌رو بوده‌ایم. جای نگرانی نیست، چون افراد زیادی این چالش را داشته‌اند و به هر حال متناسب با ویژگی‌هایی که چهره‌ی آن‌ها دارد، موفق به انتخاب یک نوع کرم‌پودر شده‌اند و شما هم مثل آن‌ها می‌توانید یک نوع کرم‌پودر متناسب با چهره‌ی خودتان انتخاب کنید و عیوب چهره‌ی خود را پوشش بدهید. برای اینکه کار شما را در انتخاب کرم‌پودر، راحت‌تر کنیم؛ با چندین نکته ساده به شما کمک می‌کنیم.

 1. اگر پوست چربی دارید و هر روز سرکار می‌روید؛ کرم‌پودر استیکی، بهترین گزینه برای شما است. 
 2. اگر جوش‌های زیادی بر روی پوست‌تان دارید و تمایل دارید که کرم‌پودر شما ماندگار باشد، کرم‌پودر مایع برای شما بهتر است.
 3. کرم‌پودر پودری تنها برای حضور در مهمانی‌های کوچک و خانوادگی، قابل استفاده است. 
 4. کرم‌پودر نیمه جامد برای پوشاندن تمامی لک‌های تیره رنگ پوست، اثرات فوق العاده‌ای دارد.
  بهترین راه برای استفاده از انواع کرم‌پودر، براش‌های آرایشی است. اسفنج‌های آرایشی تنها برای پخش کردن کرم‌پودر مایع بر روی پوست، متناسب می‌باشد. اما براش‌های آرایشی با تمامی انواع کرم‌پودرها سازگار هستند و با کمترین ضربه و فشار می‌توان کرم‌پودرها را بر روی پوست صورت پخش کرد
 • کانتورینگ و هایلایت صورت مطابق با فرم چهره

  مبادا کانتورینگ و هایلایت را پس از استفاده از کرم‌پودر از یاد ببرید. چون هایلایت و کانتورینگ در کنار هم سبب می‌شود که پوست چهره، فرم و حالت بگیرد. اگر پیشانی کشیده‌ای دارید، خط بین رویش موها و پوست ابتدای پیشانی را با کانتورینگ پوشش بدهید. بعد از پر کردن پیشانی با کانتورینگ، سایر نقاطی که احساس می‌کنید بزرگ‌تر از حالت معمول و طبیعی خود هستند، با پودر کانتورینگ پوشش بدهید. این را هم بگوییم که کشیدن یک تیغه از کانتورینگ بر روی عضلات بزرگ صورت، کافی است. چون پوشاندن کامل آن ناحیه با کانتورینگ باعث می‌شود که آن عضله، کوچک‌تر از حالت طبیعی خود دیده شود.
  برای هایلایت هم همین موضوع صدق می‌کند. در اکثر خانم‌ها، پوست پایین چشم، کم حجم است و برای برجسته شدن گونه نیاز است که پوست زیر چشم، کشیده و پُر به نظر برسد. همین قسمت را هایلایت کنید. وسط پیشانی، میانه‌ی پایینی لب و سه گوش میانی ابروها را با هایلایت پُر کنید و سپس به صورت ضربه‌ای، این مواد آرایشی را بر روی صورت پخش کنید. حواس‌تان باشد که ضربه زدن شما نباید آنقدر محکم باشد که مواد هایلایتر و کانتورینگ به براش آرایشی بچسبد. این حالت وقتی پیش می‌آید که شما با ضربه‌های محکم به پخش کردن کرم هایلایت و کانتور اقدام کنید.
  برای انتخاب کرم هایلایت و کانتور به این نکته توجه کنید که هر کدام سه درجه با رنگ اصلی پوست تفاوت داشته باشد. کرم هایلایت باید سه درجه روشن‌تر از رنگ طبیعی پوست و کرم کانتورینگ باید سه درجه تیره‌تر از رنگ طبیعی پوست باشد.

  میکاپ-خانومی

 • آرایش چشم متناسب با رنگ چشم

  آرایش چشم باید با رنگ چشم، کاملا تطابق داشته باشد. اگر قرار است از لنز رنگی استفاده کنید، ابتدا باید لنز رنگی خود را بر روی چشم‌های‌تان قرار دهید. سپس به سراغ سایه چشم و رژ لب بروید. اگر زمان کمی دارید، باید بگوییم که رژ لب قرمز روشن با تمامی انواع لنزهای رنگی تطابق دارد و چهره‌ زنانه شما را برجسته‌تر می‌کند. حتی اگر تصمیم به گذاشتن لنز رنگی ندارید، می‌توانید از رژ لب قرمز هم استفاده کنید. در صورتی که قرار است برای مدت کوتاهی آرایش کنید و ماسک تنفسی بزنید، بهتر است از بالم لب رنگی یا براق کننده رنگی لب استفاده کنید. دلیل استفاده از این دو لوازم آرایشی برای لب در هنگام کرونا این است که از رطوبت لب‌ها کاسته نشود و شاهد ترک خوردگی لب‌ها نباشیم. یک پیشنهاد خوب برای آرایش چهره در روزهای کرونایی، آرایش مخفی است که در آرایش مخفی از رژ لب‌های با رنگ نزدیک به رنگ طبیعی پوست استفاده می‌شود و تغییر چندان زیادی بر روی پوست لب ایجاد نمی‌شود.
  کشیدن خط چشم برای افرادی که چشم‌های ریزی دارند، توصیه نمی‌شود. مخصوصا اگر قرار است که ماسک تنفسی بزنید، بهتر  است خط چشم مشکی را به طور کامل حذف کنید. به جای خط چشم از سایه چشم استفاده کنید تا صورت شما بازتر و کشیده‌تر به نظر برسد. علاوه براین با استفاده از سایه‌های آرایشی رنگی، چشمان شما شیطنت بیشتری خواهند داشت و جذابیت شما را دو چندان می‌‌کنند. در صورتی که چشم‌های درشتی دارید و می‌خواهید که پف‌های آن، زیاد مشخص نباشد؛ از خط چشم رنگی استفاده کنید. خط چشم‌های رنگی باعث می‌شوند که نفوذ چشم‌های شما بیشتر شوند و همه را محو خود می‌کنید.
  در رابطه با نحوه‌ی انتخاب سایه چشم باید بدانید که هر چقدر رنگ سایه چشم، تضاد بیشتری با رنگ عنبیه چشم داشته باشد، گیرایی و خودنمایی چهره‌های آرایش کرده، بیشتر می‌شود. برای نمونه، اگر رنگ لنز شما عسلی است، سایه چشم قهوه‌ای در گوشه‌ی بالایی و پایینی چشم، بسیار خوب است و چشم‌های شما را برجسته نشان می‌دهد. اکنون خودتان بگویید که کدام یک از رنگ‌های سایه چشم برای لنز مشکی بهتر است؟!

 • کانتور کردن لب با مدادهای آرایشی لب

  اگر قصد دارید که رژ لب رنگی غیر از براق کننده، استفاده کنید؛ می‌بایست لب‌هایتان را کانتور کنید. ابتدا یک دستمال بهداشتی مرطوب بردارید تا کرم‌پودرهای آرایشی از روی لب برداشته شوند. سپس بالم لب را بردارید و پوست لب‌تان را به طور عمیق مرطوب کنید. وقتی که بالم لب به طور کامل جذب پوست لب شد، رژ لب پر رنگ تر از آنچه را که می‌خواهید به صورت حرف انگلیسی x در میانه‌ی لب بکشید و سرتاسر دور لب را با همان رژ لب به طور کامل رنگ کنید. اکنون آنچه را که باقی مانده است، با یک مداد آرایشی لب پر کنید تا ظاهر لب‌های شما نچرال و کاملا طبیعی باشد.

 • ساخت چال گونه با مداد قهوه‌ای

  به تقریب می‌توان گفت که نبود چال گونه می‌تواند صورت افراد را بی هیاهو کند. اگر تا به حال چال گونه نداشته‌اید، باید بگوییم که با مداد قهوه‌ای روشن می‌توان یک چال گونه دلبر درست کرد. این چال گونه که می‌کشید، دوام طولانی ندارد و در نهایت پس از 6 ساعت، هلال و دایره‌ای که با مداد چشم قهوه‌ای می‌کشید، از بین می‌‎رود. پس نگران نباشید و با خیال راحت لبخند بزنید. پس از لبخند زدن، خطوط کج و معوج را مشخص کنید. اکنون که خطوط کج و معوج را مشخص کردید، نوبت به کشیدن نقطه چال گونه می‌رسد. نقطه چال گونه از خطوط صورت دور است و همین نکته به شما کمک می‌کند تا هر چه راحت‌تر بتوانید چال گونه‌ خودتان را بکشید.

میکاپ-خانومی

چه لوازم آرایشی برای یک مهمانی ساده ببریم؟

تا اینجا سعی کردیم که نکات آرایشی را که هر خانوم در حین آرایش باید بداند، به شما ارائه کنیم. اکنون لازم است یکسری از لوازم آرایشی و بهداشتی ضروری برای یک مهمانی ساده را معرفی کنیم. 

دئودورانت، دستمال پاک کننده آرایش، بالم لب و رژ لب از جمله ضروری‌ترین لوازم بهداشتی و آرایشی هستند که حتی باید در یک مهمانی ساده به همراه خودتان داشته باشید. دئودورانت‌ها به شما کمک می‌کنند تا تعرقی را که در لباس‌های شما جا خوش کرده‌اند، کم‌رنگ کنند. دستمال پاک کننده آرایش هم از آن جهت لازم است که به هنگام سرو غذا، رژ لب خود را پاک کنید. بالم و رژ لب هم هر کدام برای رطوبت رسانی به پوست لب لازم هستند که لب‌های شما را در کمترین زمان، نرم و زیبا می‌کنند. 

سوالات متداول

چکار کنیم تا آرایش چشم، بهتر دیده شود؟

گاهی اوقات شده که زمان زیادی را برای آرایش چشم صرف می‌کنیم، اما باز هم آرایش چشم ما دیده نمی‌شود. در پاسخ به بهتر دیده شدن آرایش چشم باید بگوییم که ابتدا به نوع چشم خود توجه کنید. اگر چشم‌های افتاده‌ای دارید، سایه‌های پررنگ را استفاده کنید و پودر سایه را به سمت بالا بکشید. یک راه دیگر برای افزایش ماندگاری سایه چشم این است که ابتدا پوست پشت پلک خودتان را با کانسیلر پوشش بدهید تا سایه چشم شما محو نشود. 

برای محو کردن بینی بلند و کشیده چه باید کرد؟

هایلایت و کانسیلر به کمک شما خواهد آمد. بالا و پایین بینی خودتان را با کرم کانتورینگ بپوشانید تا بینی شما کوتاه‌تر از آنچه که است، دیده شود. 

برای محو کردن حساسیت‌هایی که بعد از اصلاح ابرو و صورت بوجود می‌آید، چه راهکاری وجود دارد؟

استفاده از کرم‌های ضد حساسیت می‌تواند آثار حساسیت پوست را بعد از اصلاح ابرو و صورت از بین ببرد.

 

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا