مراقبت از پوست

از ماسک صورت ضد جوش چه می‌دانید؟

هنگامی که پوست صورت دچار جوش و آکنه می‌شود، استفاده از ماسک صورت ضد جوش یکی از بهترین راه حل‌های درمان آن است. اما عوامل مهم دیگری نیز وجود دارد که هنگام تهیه ماسک صورت ضد جوش باید به آن‌ها توجه کنیم. مانند:

چرا پوست صورت دچار جوش و آکنه می‌شود؟

پوست صورت تمامی انسان‌ها دارای حفره‌های بسیار کوچکی به نام منافذ است که ممکن است توسط روغن، باکتری‌ها، سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌ها مسدود شود. گاهی اوقات هنگامی که منافذ پوست مسدود می‌‎شود جوش روی صورت به وجود می‌آید. اگر این اتفاق به صورت دائم تکرار شود ممکن است پوست صورت دچار آکنه شود. آکنه اگر چه یک بیماری تهدید کننده برای زندگی نیست اما از نظر روانی بسیار دردناک است به خصوص اگر این اتفاق شدید باشد. جوش‌های ایجاد شده بر پوست صورت بر عزت نفس شما تاثیر می‌گذارد. حتی اگر بروز این جوش‌ها و آکنه برای شما عادی باشد و به فکر درمان آن نباشید، با گذشت زمان باعث ایجاد زخم‌های دائمی و چاله روی پوست می‌شود. روش‌های درمانی متعددی وجود دارد که سبب کاهش تعداد جوش می‌شود و در نتیجه احتمال ایجاد زخم را کاهش می‌دهد.

بروز-جوش-صورت

انواع جوش و آکنه را بشناسید

معمولا بر روی سطح پوست شما جوش‌هایی را مشاهده می‌کتید که سفید یا سیاه هستند. جوش‌های سر سفید یا سر سیاه به عنوان کمدون شناخته می‌شوند. جوش‌های سر سفید دقیقا در زیر سطح پوست شما پدید می‌آیند و به آن‌ها ظاهری سفید می‌بخشد. شایع ترین و رایج ترین ضایعاتی که سبب بروز آکنه می‌شود جوش‌های سرسیاه و سر سفید هستند.

جوش-سر-سفید-و-سر-سیاه

روند بروز جوش بر روی صورت به چه صورت است؟

همانطور که در بالا ذکر شد هنگامی که منافذ پوست با چربی، پوست مرده و باکتری مسدود شود، جوش صورت پدید می‌آید. هر منافذ پوست شامل دو بخش مو و غده چربی (روغنی) است. غده چربی باعث آزاد شدن سبوم (روغن) می‌شود که مانند موها از منافذ خارج شده و روی پوست قرار می‌گیرد. تولید و ترشح سبوم باعث می‌شود پوست نرم و مرطوب نگه داشته شود. اگر میزان زیادی روغن توسط فولیکول‌های پوست تولید شده و یا سلول‌های مرده پوست و باکتری ها در منافذ جمع شوند و روغن قادر حرکت به سمت سطح پوست نباشد، جوش بر روی پوست ظاهر می‌شود.

مراقبت پوست

استفاده از ماسک صورت ضد جوش چگونه می‌تواند به کاهش جوش‌ کمک کند؟

احتمالا شما جزو افرادی هستید که برای پاکسازی پوست خود از جوش و آکنه از محصولات متنوعی مانند محلول شستشوی صورت، انواع مختلف صابون مانند صابون گوگرد، ژل و فوم شستشوی صورت و حتی قرص‌های راکوتان استفاده کردید اما به نتیجه مطلوب نرسیدید. گاهی اوقات استفاده از یک ماسک پوششی منظم می‌تواند صورتتان را کاملا از جوش و آکنه پاک سازی کند. استفاده زیاد از محصولات شوینده برای جلوگیری از بروز جوش سبب خشکی پوست شما شده و در دراز مدت به پوستتان آسیب می‌رساند اما هنگام استفاده از ماسک صورت ضد جوش علاوه بر اینکه منافذ پوستتان را از هر گونه باکتری، آلودگی و … پاک می‌کند سبب مرطوب شدن پوست هم می‌شود.

استفاده از ماسک صورت ضد جوش برای چه گروه سنی مناسب است؟

تقریبا از سنین نوجوانی که شروع دوره بلوغ است و تغییرات هورمون ها آغاز می‌شود، شما می‌توانید از ماسک صورت ضد جوش استفاده کنید. استفاده از این ماسک صورت ضد جوش باید مناسب با نوع پوست باشد تا علاوه بر جلوگیری از جوش زدن باعث خشکی پوست نشود.

آیا استفاده از ماسک صورت ضد جوش برای آقایان مناسب است؟

ماسک صورت ضد جوش برای آقایان

بیشتر آقایان به دلیل ماهیت شغلی خود وقت بیشتری نسبت به خانم‌ها در خارج از خانه می‌گذرانند و به این دلیل پوست‌ آن‌ها بیشتر در معرض آلودگی، نور خورشید، مواد آلاینده موجود در هوا و … قرار دارد و یا هنگامی که با دستان آلوده صورتشان را لمس می‌کنند باعث انتقال این باکتری‌ها به پوست شده و پوست مستعد جوش و آکنه می‌شود. به همین دلیل برای آقایان نیز استفاده از ماسک صورت ضد جوش بسیار واجب است و بهتر است حتی در صورت نیاز تعداد دفعات بیشتری از آن استفاده کنند.

ماسک صورت ضد جوش از چه موادی ساخته شده است؟

ماسک صورت ضد جوش معمولا گونه‌های مختلفی دارد اما در صورت ضخیم بودن و پاکسازی عمقی از خاک رس،کربن فعال و… و گونه‌های نازک آن‌ها از عصاره‌های خنک کننده مانند آلوئه ورا، خیار و … تشکیل می‌شوند. از بهترین ماسک های صورت ضد جوش ضخیم می‌توان به ماسک صورت ضد جوش و روشن کننده خاک رس و  ذغال (کربن فعال)  لورال اشاره کرد. این ماسک به دلیل وجود دو ماده موثر سم زدایی صورت در کنار هم باعث تاثیرگذاری سریع می‌شود و علاوه بر رفع آلودگی و چربی مازاد پوست باعث افزایش درخشندگی و  شفافیت پوست می‌شود. از ماسک‌ صورت ضد جوش نازک می‌توان ماسک جلبک دریایی بیوآکوا را نام برد. این ماسک صورت علاوه بر پاکسازی پوست، یک نرم کننده و روشن کننده مناسب است که از ایجاد جوش و آکنه جلوگیری می‌کند.

ماسک صورت

طریق مصرف ماسک صورت ضد جوش به چه صورت است؟

در ابتدا شما باید یک روتین برای صورت مشخص کنید به عنوان مثال در هفته 3 بار از ماسک صورت ضد جوش استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید برای تاثیرگذاری بیشتر قبل از مصرف ماسک صورت ضد جوش حتما پوستتان فاقد محصولات آرایشی، کرم های مرطوب کننده و آلودگی های سطحی باشد.

بنابراین

ماسک صورت ضد جوش با از بین بردن آلودگی‌های عمیق و از بین بردن سلول‌های مرده پوست سبب جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست می‌شود و از بروز جوش‌های سر سفید و سر سیاه جلوگیری می‌کند. به این ترتیب مانع از پیدایش آکنه و ایجاد حفره روی پوست می‌شود. پس اگر پوست شما مستعد آکنه است حتما از یک ماسک ضدجوش مناسب استفاده کنید.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا