سبک زندگی

آلیس در سرزمین ارگانیک‌ها

اگر قصد خرید محصولات ارگانیک دارید طبیعی است دچار سردرگمی شوید. برای شناخت تفاوت بین محصولات طبیعی، وگان، هربال، سبز، سالم و … این مطلب را از دست ندهید. این مطلب راهنمای شما برای هر کلمه‌ایست که در دنیای جذاب و بزرگ ارگانیک‌ها می‌شنوید و می‌خوانید. در مطالب پیشین نیز دربارهلوازم آرایش ارگانیگ مطلبی منتشر کردیم که خواندنش خالی از لطف نیست.

محصولات آرایشی بدون تست حیوانی-خانومی

ارگانیک یا گیاهی؟

در مطلبی که راجع به “استانداردهای ارگانیک” منتشر کردیم، گفتیم که محصولات ارگانیک یعنی آن دسته از محصولاتی که کاملا به دور از مواد شیمیایی، آفت‌کش و کودهای مصنوعی تولید شده‌اند و در روندی کاملا طبیعی تبدیل به مواد خوراکی و در بخشی تبدیل به لوازم ارایشی و بهداشتی می‌شوند .

اما ارگانیک‌ها (بدون در نظر گرفتن استاندارد 70 یا 95 درصد) همیشه که گیاهی نیستند. پس تکلیف محصولاتی که منشا طبیعی و حیوانی دارند (مثلا موم زنبور عسل) چه می‌شود؟ آیا این محصولات دیگر ارگانیک به حساب نمی‌آیند؟

لوازم آرایش دوستدار طبیعت-خانومی

ارگانیک‌های خوراکی و غیر خوراکی

برای توضیح این مساله دسته‌بندی کلی مواد ارگانیک (خوراکی و غیر خوراکی) را با هم مرور می‌کنیم .

برای تولید لوازم ارایشی و بهداشتی و مراقبتی ارگانیک این مراحل باید طی شود:

  • مواد اولیه محصول کاملا ارگانیک باشد؛ چه گیاهی، چه معدنی و حیوانی
  • از هیچ کود و حشره کش گیاهی در تولید محصول استفاده نشود.
  • عطر، رنگ شیمیایی و اسانس، و تست حیوانی در روند تولید محصول ممنوع است.
  • مواد باید در ظروف تخریب‌پذیر بسته‌بندی شوند.
  • استاندارهای ارگانیک جهانی، باید محصول را تائید کنند.

دسته بندی محصولات آرایش بهداشتی ارگانیک

بر این اساس با دسته‌بندی‌های مختلف محصولات آرایشی بهداشتی  ارگانیک بیشتر آشنا می‌شویم:

محصولات طبیعی

طبیعی: موادی که در مناطق بکر و دست نخورده مانند جنگل‌ها ، اعماق دریا و در دل کوه‌ها وجود دارند. یا این‌که در مناطقی کاملا محافظت شده و به دور از سموم شیمیایی پرورش داده شده‌اند.

وگان یا گیاهی

در تولید این مواد از هیچ فرآورده حیوانی استفاده نشده است. در بسیاری از موارد، محصولات ارگانیک با وگان اشتباه گرفته می‌شوند. ممکن است محصولی ارگانیک باشد ولی وگان نباشد مثل عسل ارگانیک. البته این نکته را در خاطر داشته باشید که روی بسته‌بندی محصولات ارگانیک گیاهی، عبارت وگان (گیاهی) نوشته می‌شود. یا این‌که محصولی که گیاهی است، ارگانیک نباشد و با انواع مواد شیمیایی تقویت شده باشد.

هربال

هربال: استفاده از گیاهان دارویی یا هربال برای اثرات دارویی و ثمربخشی طبی آن‌ها است. سعی می‌شود محصولات هربال طبیعی و یا ارگانیک باشند. هرچند ممکن است گیاهان هربال به صورت سالم هم کشت شوند.

سالم

محصول کشاورزی سالم به دسته‌ای از محصولات گفته می‌شود که فاقد یا دارای کم‌ترین میزان فلزات سنگین، آفت‌کش‌ها و سموم و … هستند. محصولات سالم، کاملا ارگانیک نیستند ولی سعی می‌شود ضررهای ناشی از مواد شیمیایی در تولید آن‌ها به حداقل برسد.

سبز

محصولات سبز به گروهی از محصولات گیاهی و حیوانی و یا حتی مصنوعی گفته می‌شود که در حداقل دشمنی و جنگ با کره زمین هستند. این محصولات به زمین آسیب نمی‌زند و با حداقل تخریب و آسیب رسانی می‌شود از آن‌ها استفاده کرد.

محصولات هربال-خانومی

آیا محصولات ارگانیک کاملا بی‌خطرند؟

بر اساس  استاندارد ارگانیک استرالیا (ACO)، در روند تولید محصولات ارگانیک ممکن است یک یا دو بخش از مواد تشکیل دهنده ارگانیک باشد و بر طبق آن، محصول ارائه شده به بازار استاندارد محصولات ارگانیک را دریافت کند. به همین دلیل تنها با وجود برچسب ارگانیک نمی‌توان به صورت قطعی محصولی را کاملا بی‌خطر و بی‌ضرر از مواد شیمیایی و نگهدارنده‌ها دانست. البته این نکته را در نظر داشته باشید که محصولات آرایشی و بهداشتی استاندارد در صورتی که به میزان کم استفاده شوند خطری ندارد و گاهی ضرر استفاده از مواد ارگانیک با درصد ترکیبات پایین می‌تواند مضرتر از مواد آرایشی استاندارد باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا