سبک زندگی

استاندارد های مهم لوازم آرایشی بهداشتی ارگانیک

امروزه در دنیا  به دلایل افزایش آلاینده های محیطی و شیمیایی و در جستجوی زندگی بهتر و سالم تر، علاقمندی مردم روز به روز به محصولات ارگانیک  و حتی لوازم آرایشی بهداشتی ارگانیک بیشتر می شود . در مطلب پیشین درباره اینکه لوازم آرایش ارگانیک چیست صحبت کردیم.  اما ما به عنوان استفاده کننده از محصولات و مواد ارگانیک برای انتخاب  با یک مشکل اساسی مواجهیم : بر اساس چه استانداری می توانیم مطمئن باشیم محصول ارگانیک اصل خریداری کرده ایم ؟

معمولا همه کشورها با توجه به ضوابط کاشت و برداشت و تولید محصولات ارگانیک دارای ضوابط خاص استاندارد خودشان هستند. اما برای آسان شدن موضوع  برای خرید با اطمینان ، چند مورد از مهم ترین استاندارهای جهانی محصولات ارگانیک را با هم مرور می کنیم .

استاندارد USDA  از آمریکا لوازم آرایشی بهداشتی ارگانیک

یکی از معتبر ترین استانداردهای موجود برای لوازم آرایشی و بهداشتی  و مراقبتی ارگانیک ، این برچسب با مرجع صادرکنندگی از آمریکا می باشد .

از نظر USDAمحصولات در رده بندی ارگانیک شامل این دسته بندی هستند :

100 درصد ارگانیک : محصولی که کاملا خلوص 100 درصدی مواد تشکیل دهنده ارگانیک دارد.

ارگانیک: مواد تشکیل دهنده محصول باید بالای 95 درصد تشکیل ده از مواد ارگانیک باشند .

ساخته شده با مواد ارگانیک: در صورتی که 70 درصد مواد تشکیل دهنده محصول ارگانیک باشند .

 

استاندارهای ارگانیک

استاندارد Ecocert  از فرانسه

سطح بالای استاندارد اکوسرت برای محصولات و لوازم آرایشی بهداشتی برابر با استاندارد اتحادیه اروپا،  اصول حفاظت از زمین و توسعه پایدار  برای محصولات ارگانیک و طبیعی وضع شده است.

به صورت کلی،  در محصولات با استاندارد اکوسرت هیچگونه مواد تراریخته وجود ندارد و هم چنین تمام مواد آرایشی و بهداشتی فاقد پارابن ، ذرات نانو ، سیلیکون، عطر، اسانس و رنگ های مصنوعی و فنوکسی اتانول  هستند .  این محصولات بر روی حیوانات تست نمی شوند و بر اساس استاندارد اکوسرت بایستی محصولات  در ظروف قابل بازگشت به طبیعت بسته بندی  شوند.

 

استاندارد BDIH  از  آلمان

برچسب BDIH فقط به محصولاتی داده می شود  که از مواد طبیعی خام مانند انواع دانه های روغنی ، چربیهای گیاهی و موم ، عصاره و اسانس های دارویی و مواد معطری که در مزارع بیولوژیک و کاملا کنترل شده استخراج  و گرد آوری شده باشند .

هم چنین انواع تست روی حیوانات و  استفاده از موادی مانند پارابن ، سیلیکون، پارافین ، عطر و اسانس های مصنوعی  در  این محصولات ممنوع است.

البته محصولاتی که از مواد با منشا حیوانی مانند شیر ، موم  و عسل نیز ساخته شده اند شامل استاندارد BDIH  می شود. نکته مهم عدم  استفاده از موادی مانند روغن شتر مرغ ، روغن سمور آبی ، چربی مارموت و سیلیکون  در محصولاتی است که خواستار این استاندارد هستند .

انجمن خاک Soil Association  از انگلستان

استاندارد محصولات ارگانیک بر اساساین مجوز منطبق بر تولید مواد خوراکی است. اگر مواد تشکیل دهنده محصول برای خوردن خوب باشند برای ساخت محصولات زیبایی نیز مناسبند . این انجمن آئین نامه ای مفصل و با جزئیات کامل دارد و میزان مواد مجاز و غیر مجاز را بر حسب وزن و مواد تشکیل دهنده در قالب یک دستور العمل کامل برای ساخت بر روی سایتش بارگزاری کرده است.

 Certech از کانادا لوازم آرایشی بهداشتی ارگانیک

استاندارد محصولات آرایشی و بهداشتی ارگانیک در کانادا با این عنوان و لوگو شناخته می شود . کلیه محصولاتی که دارای این برچسب هستند باید حد اقل 95 درصد متشکل از مواد ارگانیک باشند .بسته بندی قابل بازیافت ، عدم تست بر روی حیوانات ، نداشتن مواد نگهدارنده و عطر و اسانس های مصنوعی از دیگر شرایط دریافت این برچسب استاندارد می باشد .

ACO از استرالیا

استاندارد محصولات ارگانیک استرالیا نیز مانند سایر کشورها بر اساس مقررات و قوانین داخلی آن کشور و با رویکرد جهانی تدوین شده است . نکته قابل توجه همسویی استاندارهایی ACO با استاندارد  USDAآمریکا وCOSMOS   است . جزئیات محصولات ارگانیک استرالیا دقیق تر از سایر استاندارها  برای تولید محصولات  خوردنی و بهداشتی آرایشی در جزوه ای مفصل توسط این سازمان تدوین و در اختیار متقاضیان تولید قرار می گیرد . عدم استفاده از رنگ و محصولات غیر طبیعی ، تست روی حیوانات ، پارابن و سایر نگهدارنده ها ، سیلیکون و … جزو کلیات نکاتی است که تولید کنندگان محصولات زیر عنوان استاندارد ACO باید آن ها رعایت کنند .

استاندارد Cosmos

در سال 2010  با حضور و همراهی 5 موسسه مهم در حوزه استاندارهای محصولات ارگانیک  آرایشی و بهداشتی ، موسسه ای با نام اختصاری COSMOS   در بلژیک راه اندازی شد . با بعضی از اعضا این نهاد قبل تر آشنا شده اید :
BDIH  از  آلمان  ، Ecocert  از فرانسه،  ، انجمن خاک  از انگلستان ، Cosmebioاز  فرانسه و ICEA از ایتالیا اعضا تشکیل دهنده این موسسه استاندارد هستند .

در واقع این موسسه با تدوین قوانین هدفمند و در چارچوبی مشخص به لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک ،استانداردCOSMOS اعطا می کند که در کشور های عضو به عنوان یک استاندارد یکسان پذیرفته شده است . از اهداف این موسسه می توان به توسعه کشاورزی ارگانیک ، همراهی و همگام با طبیعت بر اساس اصول محیط زیست پایدار و تولید محصولات سازگار با محیط زیست و انسان را نام برد .

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا