آرایش لب

شما چقدر به استفاده از بالم لب عادت دارید؟

سلامتی لب ها هم در زیبایی ظاهری هم در احساس راحتی فرد تاثیر زیادی دارد. افراد زیادی هستند که از خشکی لب رنج می برند. با شروع فصل سرما، خشکی لب ها بیشتر می شود. از این رو استفاده از بالم لب که راه چاره ای برای خشکی لب است، بیشتر می شود. قبلا در مطلبی، 5 بالم لب برتر از نظر مشتریان را معرفی کردیم.  ضخامت پوست لب یک هشتم سایر نقاط پوست است، پس خشکی پوست لب در پاییز و زمستان بسیار شایع می شود.

اما باوری وجود دارد که استفاده از بالم لب اعتیاد آور است و این باعث می شود بعضی افراد از ترس عادت به بالم لب با خشکی لب ها بسازند. در این مطلب درباره صحبت یا عدم درستی این باور صحبت می کنیم.

مطلب پیشنهادی: درمان چروک دورلب چگونه است؟

بالم لب چیست؟

بالم لب از نظر ظاهری شبیه رژ لب بدون رنگ است ولی از نظر ترکیبات کاملا متفاوت است. مرطوب کننده های لب از ترکیباتی مانند مول زنبور عسل و موم کارنوابا و وازلین ساخته شده است. که به آن موادی ترمیم کننده و ویتامین های روغنی نیز می افزایند. مرطوب کننده های لب 3 کار را برای پوست لب انجام می دهد:

 1. جلوگیری از تبخیر رطوبت طبیعی لب
  پوست لب بسیار نازک است. به همین دلیل رطوبت طبیعی لب به راحتی از سطح آن تبخیر می شود. ترکیبات مرطوب کننده های لب به گونه ای است که مانند لایه ای محافظ و وازلین مانند روی لب می نشینند و از تبخیر رطوبت طبیعی لب چلوگیری میکند.
 2. محافظت از ورود آلودگی ها و سرما و خشکی
  لایه ای که مرطوب کننده لب بر روی لب می نشاند، از ورود آلودگی ها و اثرات مخرب خورشید بر پوست نازک لب جلوگیری میکند. اشعه خورشید، باد، غبار و سرما پوست را مخصوصا پوست لب را به شدت خشک میکند و وجود بالم لب از بروز این عوامل جلوگیری میکند.
 3. ترمیم پوست لب
  ترکیبات ترمیم کننده ای که درون بالم لبها استفاده می شود، نه تنها از ایجاد خشکی جدید جلوگیری میکند، بلکه ترکهای موجود روی لب را نیز ترمیم میکند.

آیا مصرف بالم لب اعتیادآور است؟!

بعضی افراد دفعات بسیار زیاد و حتی تا 300 بار در روز از مرطوب کننده های لب خود استفاده می کنند و این عادت برایشان اذیت کننده است، به همین دلیل موضوع “اعتیاد به بالم لب” توسط کارشناسان مراقبت پوست و حتی روانشناسان مورد بررسی قرار گرفته است

بررسی ها ثابت کرده مرطوب کننده های لب حاوی مواد اعتیادآور نیستند، اما این یک واقعیت است که استفاده مداوم از مرطوب کننده های لب، می تواند باعث شود که عادت کرده و مرتب احساس نیاز کنید که از بالم لب خود استفاده کنید.

اگر شما به دلیل فصل سرما یا خشکی هوا، زندگی در مناطق ساحلی یا کوهستانی و یا استفاده از برخی داروهای خاص (مانند بعضی داروهای ضدآکنه)، لب های خشکی دارید لازم است که از مرطوب کننده های لب مرطوب کننده استفاده نمایید، اما به چند دلیل ممکن است به استفاده از بالم لب عادت کنید:

 1. ترکیبات عطری
  اگر مرطوب کننده های لب شما حاوی مواد عطری و یا موادی مانند روغن نعناع و یا اسید سالیسیلیک باشد، این مواد خشکی لب شما را تشدید می کند و این موضوع باعث می شود که به استفاده بیشتر و بیشتر از بالم لب نیاز داشته باشید.
 2. وازلین زیاد
  اگر از مرطوب کننده های لب استفاده می کنید که حاوی وازلین است، دقت کنید که وازلین یک لایه محافظ روی لب شما تشکیل می دهد و این باعث حفظ رطوبت موجود لب شما می شود. مصرف مداوم مرطوب کننده های لب حاوی وازلین باعث می شود پوست لب شما تنبل شود و تولید مواد مرطوب کننده را کمتر کند. به این ترتیب بعد از مدتی احساس خشکی مداوم لب خواهید داشت و به مصرف مداوم مرطوب کننده های لب نیاز پیدا خواهید کرد.

چطور از بالم لب استفاده کنم اما به آن معتاد نشوم؟!

کارشناسان مراقبت پوست توصیه می کنند که از بالم لب هایی استفاده کنید که جذب می شوند و به رطوبت رسانی کمک می کنند و هم تا حدی لایه محافظتی برای حفظ رطوبت لب می سازند، بالم لب های حاوی لانولین، موم و روغن های طبیعی گزینه های مناسبی هستند. هم چنین یادتان باشد که اگر در مناطق ساحلی یا کوهستانی زندگی می کنید، خوب است مرطوب کننده های لب شما حاوی SPF باشد تا از پوست حساس لب ها در برابر اشعه مضر آفتاب محافظت کند.

نویسنده : سارا میرسالاری

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا