اخبار سلامتی و زیباییمراقبت از پوست

شایعه یا واقعیت: آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک پوستی می‌شود؟

این روزها تنوع محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار زیاد شده و در این صنعت هر روز شاهد رونمایی از یک محصول  یا برند جدید هستیم. تجربه نشان داده هرچقدر تنوع بیشتر می‌شود، شایعات هم بالا می‌گیرد. یکی از این شایعات در مورد کرم ضد آفتاب رنگی یا کرم پودری و شایعه لک پوستی با ضد آفتاب است: «آیا ضد آفتاب رنگی لک میاره!»

در این مطلب به آسیب شناسی این موضوع می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک می‌شود یا خیر؟ آیا باید قید ضد آفتاب کرم‌ پودری را زد و ضد آفتاب‌های بی‌رنگ را جایگزین آن‌ها کرد؟

آیا ضد آفتاب رنگی لک پوستی میاره؟

مروری بر دانستنی‌های مرتبط با کرم ضد آفتاب

  • کرم ضد آفتاب رنگی را باید به میزان مناسب یعنی نصف قاشق چای‌خوری برای صورت و گردن استفاده کرد.
  • هرگز فراموش نکنید هر دو ساعت یک ‌بار که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، کرم ضد آفتاب کرم‌ پودری خود را تمدید ‌کنید.
  • بسیاری از افراد ضد آفتاب رنگی را در وهله اول برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌‌های مضر خورشید و در مرحله دوم به عنوان جایگزینی برای کرم‌ پودر یا پنکک روزانه استفاده می‌کنند.
  • برخی افراد هنوز نمی‌دانند باید از ضد آفتاب رنگی یا کرم‌ پودری در خانه نیز استفاده کرد.
  • کرم ضد آفتاب رنگی یا بی رنگ باید هر 2 ساعت یک‌بار تمدید شود، در غیر این‌صورت ضد آفتاب از هر نوعی که باشد در برابر آفتاب و نفوذ اشعه‌های UVA و UVB محافظت کوتاه‌مدت دارد.

این‌ها پیش‌فرض‌های مهمی هستند که باید قبل از استفاده از ضد آفتاب کرم‌ پودری یا بدون رنگ در موردشان بدانید!

دانستنی های ضد آفتاب

شایعه رایج ولی اشتباه درباره ضد آفتاب رنگی یا کرم‌ پودری

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد، وقتی برای خرید کرم ضد آفتاب رنگی به فروشگاه‌ها سر می‌زنید و فروشنده تاکید می‌کند: «چرا از محصولات ایرانی انتخاب می‌کنید؟! ضد آفتاب‌های خارجی که بهترن!» بعضی از فروشنده‌ها و حتی مصرف کننده‌ها معتقدند که استفاده از کرم ضد آفتاب ایرانی خیانت به پوست است.

اما همین‌جا خیالتان را راحت کنیم! این گفته کاملاً غلط و از روی ناآگاهی یا برخی منفعت‌های پشت پرده است! هر ضد آفتاب رنگی یا بدون رنگ با SPF 30 به بالا اگر به‌ روش درست استفاده شود، برای پوست مناسب و سودمند است! در واقع ضد آفتاب ایرانی و خارجی تفاوت چندانی با هم ندارد. شما می‌توانید ضد آفتاب رنگی یا بدون رنگ را از هر برند ایرانی یا خارجی تهیه کنید اما مهم‌ترین مسئله نحوه استفاده از آن است.

✨ حتما بخوانید: بایدها و نبایدهای SPF

شایعه بعدی که این روزها از برخی می‌شنویم، ایجاد لکه پوستی به دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب کرم‌ پودری است! بسیاری از افراد این روزها در خارج از منزل از کرم‌های ضد آفتاب کرم پودری استفاده می‌کنند. این عده معتقدند با یک تیر دو نشان زده‌اند و هم هزینه‌ها را کاهش داده‌اند، هم مجبور به استفاده از کرم پودر و پنکک نیستند.

البته این یک روش منطقی و در راستای سلامت پوست است اما در کنار عادت استفاده از کرم ضد آفتاب کرم پودری، یک شایعه هم شنیده می‌شود و آن مبنی بر ایجاد لکه و تیرگی‌ها بعد از استفاده مستمر از این نوع کرم‌ها است!

این نیز شایعه‌ای بی‌اساس است و باید گفت کرم‌ ضد آفتاب کرم پودری مانند سایر محصولات مراقبت از پوست از جمله مرطوب کننده و آبرسان ها و ماسک‌های بهبود دهنده می‌تواند در روتین پوستی شما جا بگیرد. در واقع درست است که بسیاری از افراد عادت دارند از کرم ضد آفتاب بدون رنگ استفاده کنند اما این به‌هیچ عنوان به این معنا نیست که کرم‌های ضد آفتاب رنگی و کرم پودری مضر هستند و باعث ایجاد مشکلات پوستی در آینده می‌شوند.

هر دوی این محصولات اگر درست و اصولی استفاده شوند، می‌توانند از پوست شما در مقابل اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کنند.

ضد آفتاب رنگی لک پوستی میاره؛ شایعه یا واقعیت؟

تفاوت ضد آفتاب رنگی و بدون رنگ چیست؟

در مواجهه با سوال آیا ضدآفتاب‌های رنگی محافظت کمتری دارند؟ یا اینکه آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک و جوش می‌شود؟ توجه داشته باشید که تفاوت اصلی ضد آفتاب رنگی با بی رنگ در حقیقت در رنگ آنها است. کرم ضد آفتاب کرم‌ پودری تنها رنگدانه دارد و از نظر مکانیزم دفاع از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشیدی، هیچ تفاوتی با انواع ضد آفتاب بدون رنگ آن ندارد.

هر دو ضد آفتاب در صورت داشتن SPF مناسب، از پوست در برابر اشعه‌های خورشید محافظت می‌کنند. در واقع ضد آفتاب رنگی دارای رنگ‌دانه‌هایی از جنس اکسید آهن است. وجود اکسید آهن هرگز باعث ایجاد لک‌های پوستی نمی‌شود و هیچ تفاوتی در مکانیزم دفاعی ضد آفتاب در برابر نور خورشید ایجاد نمی‌کند؛ البته همان‌طور که گفتیم به شرط آنکه ضد آفتاب به روش صحیح استفاده شود.

✨ حتما بخوانید: ضد آفتاب رنگی خوبه یا بی رنگ؟

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بدون رنگ

انواع ضد آفتاب رنگی یا کرم‌ پودری

ضد آفتاب رنگی انواع مختلفی دارد و برحسب سلیقه، افراد انتخاب‌های متنوعی می‌توانند داشته باشند. انواع ضد آفتاب رنگی یا کرم‌ پودری که در بازار موجود است، شامل موارد زیر است:

– ضد آفتاب رنگی با پوشش بالا

افرادی که روی پوست آنها لک و جای جوش وجود دارد، از محصولاتی استفاده می‌کنند که پوشش‌دهی بالایی دارند. به همین دلیل از ضدآفتاب رنگی یا کرم‌ پودری با پوشش‌دهی بالا استفاده می‌کنند. این دسته از ضد آفتاب‌ها جایگزین خوبی برای کرم‌ پودر و پنکک بوده و متناسب برای مصرف روزانه هستند.

– ضد آفتاب رنگی با پوشش‌ دهی ملایم

این دسته از کرم ضد آفتاب‌ها پوشش‌دهی نسبتاً کمی دارند. بنابراین جای جوش‌ها و لکه‌های پوستی را آنچنان نمی‌پوشانند، اما رنگی یکنواخت روی سطح پوست ایجاد می‌کنند.

✨ حتما بخوانید: نقد و بررسی کرم ضد آفتاب الارو؛ آیا الارو لک پوستی می‌آورد؟ 

ضد آفتاب های رنگی با پوشش دهی ملایم و بالا

1. ضد آفتاب SPF 40 و ضد لک رنگی پوست چرب و آکنه دار لافارر

بسیاری از افرادی که دارای پوست چرب هستند، علاقه چندانی به استفاده از کرم‌های صورت ندارند زیرا چربی پوست به خودی خود آزاردهنده هست، چه رسد به اینکه کرم چربی روی سطح پوست نیز مالیده شود. اما این یک باور اشتباه است. زیرا امروزه کرم‌هایی متناسب با پوست‌های چرب و آکنه‌دار به بازار ارائه شده‌اند که بر این مشکل غلبه می‌کنند .

کرم ضد آفتاب و ضد لک رنگی لافارر با SPF 40، یکی از این محصولات موثر است که متناسب با پوست‌های چرب تولید شده است. فرمولاسیون این کرم ضدآفتاب رنگی به نحوی است که با مهار ترشحات سبوم از بروز آکنه و مات شدگی پوست جلوگیری می‌کند. این کرم ضد آفتاب همچون کرم پودری ایده‌آل، خاصیت پوشانندگی دارد. همچنین مثل باقی کرم‌های ضد آفتاب‌ رنگی، مدافعی برای پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشیدی UVB و UVA است. کرم ضد آفتاب لافارر دارای سه رنگ روشن، برنز و متوسط است که می‌تواند افراد با تنالیته‌های رنگی مختلف را راضی کند.

کرم ضد آفتاب و ضد لک رنگی برای پوست چرب و آکنه دار لافارر

خرید ضد آفتاب لافارر

2. ضد آفتاب رنگی +SPF60 مات کننده پوست چرب سینره

کرم ضدآفتاب رنگی سینره مخصوص پوست‌های چرب است و با SPF 60+ از پوست شما در برابر اشعه‌های خورشیدی مضر مراقبت می‌کند. فراموش نکنید باور غلط لک پوستی با ضد آفتاب هرگز واقعیت ندارد و این ضد آفتاب می‌تواند نقش یک کرم پودر را برای شما ایفا کند.

این ضد آفتاب با خاصیت مات خود چربی پوست را کاهش می‌دهد و درخشندگی نامطبوع آن را کاهش می‌دهد. همچنین خاصیت پوشانندگی این کرم جوش‌ها و لکه‌های پوستی را می‌پوشاند و همچون کرم پودر یا پنکک عمل می‌کند.

کرم ضدآفتاب سینره با فرمولاسیون متناسب خود به خوبی جذب پوست شده و بسیار سبک روی پوست می‌نشیند. همچنین ویتامین E در داخل فرمولاسیون این محصول از اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد نیز جلوگیری می‌کند و باعث مرطوب نگه داشتن پوست می‌شود. روغن جوجوبا نیز در این کرم از پیری زودرس و چین و چروک‌های پوستی جلوگیری می‌کند. قیمت مناسب، حجم قابل قبول و رنگ‌های مشابه پوست از ویژگی‌های برتر این کرم ضدآفتاب رنگی است.

ضد آفتاب رنگی مات سینره

خرید ضد آفتاب سینره

3. ضد آفتاب رنگی پوست خشک و نرمال Spf 100 بایودرما

کرم ضدآفتاب رنگی بایودرما با SPF50 یا 100 یکی از بهترین محصولات ایرانی حاضر در بازار و مخصوص پوست‌های خشک و نرمال است. این کرم ضدآفتاب از پوست شما در برابر اشعه‌های خورشیدی محافظت می‌کند و از مشکلات پوستی مانند لک، چروک و جوش جلوگیری خواهد کرد.

رنگ کرم ضدآفتاب رنگی فتودرم مکس بایودرما رنگی معادل بژ روشن است و تقریباً برای تمامی تیپیکال‌‌های پوستی مناسب است. این کرم بسیار سبک است و با خاصیت رنگی خود، بسیار خوب و ایده‌آل روی پوست می‌نشیند و جذب آن می‌شود. نواقص پوستی را پوشانده و در برابر آب و تعرق عکس‌العمل نشان نمی‌دهد. همچنین با فرمولاسیون خاص خود پوست صورت شما را آبرسانی کرده و از خشکی بیش از حد آن می‌کاهد.

ضد آفتاب رنگی پوست خشک و نرمال بایودرما

خرید ضد آفتاب بایودرما

4. ضد آفتاب رنگ طبیعی فاقد چربی +SPF50 نئودرم

کرم ضد آفتاب مکس پروتکت فاقد چربی نئودرم با +SPF 50 یکی از بهترین کرم‌های مراقبتی پوست در بازار ایران است. این کرم ضد آفتاب رنگی از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر UVB و UVA به‌خوبی محافظت می‌کند و روند پیری و چین و چروک‌های پوستی را به‌شدت کاهش می‌دهد.

ضد آفتاب نئودرم به دلیل دارا بودن فرمولاسیون سبومین، ترشح سبوم را تنظیم کرده و درخشش ناشی از چربی پوست را کمتر می‌کند. عصاره بابونه در ساختار ترکیبی کرم ضدآفتاب نئودرم خاصیت ضد التهابی و غیر آلرژیک داشته و التهابات پوستی را برطرف کرده و از قرمزی پوست می‌کاهد.

روغن دانه گل آفتابگردان نیز در ترکیبات این کرم که سرشار از ویتامین E است، در رفع التهابات پوستی و قرمزی پوست بسیار مؤثر عمل کرده و به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند. نوع رنگی این کرم ضد آفتاب جایگزینی مناسب برای کرم پودرها و پنکک است. نئودرم با پوشش‌دهی یکنواخت و بافت سبک سطح پوست را پوشانده و لک‌های سطحی پوست و جای جوش‌ها به خوبی کاور می‌کند.

ضد آفتاب رنگ طبیعی فاقد چربی نئودرم

خرید ضد آفتاب نئودرم

طرز استفاده از ضد آفتاب رنگی

شاید بهتر است یک بار دیگر روش استفاده از ضد آفتاب را یادآوری کنیم. پیش از این گفتیم که نحوه استفاده از ضد آفتاب چقدر مهم است و اگر ضد آفتاب به روش صحیح استفاده نشود، هیچ دفاعی از پوست در برابر نفوذ اشعه‌های مضر خورشیدی نمی‌کند.

  • ضد آفتاب باید حتماً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از خروج از خانه روی سطح صورت مالیده شود تا کرم ضد آفتاب بتواند در برابر نفوذ اشعه‌های خورشید عملکرد مناسبی داشته باشد. خوشبختانه این قانون را معمولاً اکثر افراد رعایت می‌کنند.
  • یکی دیگر از قوانین استفاده صحیح از کرم‌های ضد آفتاب این است که ضد آفتاب باید به مقدار مناسب استفاده شود؛ حدود نصف قاشق چای‌خوری برای صورت و گردن. متأسفانه این قانون معمولاً به‌خوبی رعایت نمی‌شود، به خصوص افرادی که از کرم ضدآفتاب رنگی یا کرم‌ پودری استفاده می‌کنند. این ضد آفتاب‌ها به‌دلیل رنگ و پوشانندگی‌ای که روی صورت ایجاد می‌کند، به مقدار کم استفاده می‌شود. کرم ضدآفتاب رنگی قبل از اینکه جایگزین کرم‌ پودر یا پنکک شود، وظیفه حفاظت از پوست در برابر اشعه‌های خورشید را دارد اما متأسفانه گاهی این اولویت فراموش می‌شود.
  • قانون بعدی و بسیار مهمی که باید هنگام استفاده از ضد آفتاب رعایت شود، تمدید هر دو ساعت یک‌بار آن است. متأسفانه این قانون هم گاهی فراموش می‌شود، به خصوص از جانب افرادی که از ضد آفتاب‌های کرم‌ پودری استفاده می‌کنند. زیرا این ضدآفتاب‌های رنگی با رنگ و پوشانندگی کاملی که دارند، مردم را به اشتباه می‌اندازند که لابد کرم ضد آفتاب هنوز به مقدار کافی روی صورت دارند و نیازی به تمدید نیست. اما این باوری اشتباه است. هر ۲ ساعت یک بار نیاز دارید تا  ضد آفتاب را از هر نوعی که باشد، تمدید کنید. این نکته به ویژه در مورد افرادی که در سفر هستند، بیشتر صدق می‌کند.

✨ حتما بخوانید: بهترین راه‌های مراقبت از پوست در سفر

  • استفاده از ضد آفتاب در خانه نکته مهمی است که این روزها بسیاری درباره آن صحبت می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید اشعه‌های مضر خورشید که به نوعی دشمن اصلی پوست به‌شمار می‌آیند، اشعه‌های UVA و UVB هستند. زمانی‌که در خانه هستید و نور آفتاب از پنجره به درون خانه می‌تابد، درست است که از نفوذ اشعه UVB در امان هستید، اما متأسفانه اشعه UVA از شیشه عبور کرده و لایه عمیق پوست نفوذ می‌کند و باعث ایجاد مشکلات پوستی متعدد برای شما می‌شود. بنابراین به نظر می‎‌رسد استفاده از ضد آفتاب در خانه نیز امری ضروری است.
  • استفاده از کرم ضد آفتاب بدون رنگ در مواجهه با نور آبی محصولات دیجیتال در خانه نیز امری مهم و بدیهی است. نور آبی از دسته اشعه‌های مضر برای پوست است که منبع اصلی آن خورشید است، که متأسفانه دستگاه‌های الکترونیکی مانند موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و تلویزیون نیز این نور مضر برای پوست را ساطع می‌کنند. افرادی که از ضدآفتاب رنگی یا کرم‌ پودری استفاده می‌کنند، هنگام حضور در خانه ترجیح می‌دهند که ضد آفتاب استفاده نکنند. یکی از دلایل آن شاید رنگی است که این کرم‌های ضد آفتاب به پوست می‌دهد و باعث می‌شود که صورت همواره آرایش کرده به چشم به نظر برسد. بنابراین این افراد زمانی که در خانه حضور دارند، می‌خواهند به پوست صورت خود استراحت دهند و آرایش نکنند. برای حل این مسئله پیشنهاد می‌کنیم که این افراد دو نوع کرم ضد آفتاب رنگی و بدون رنگ داشته باشند. زمان خروج از خانه کرم ضد آفتاب رنگی یا کرم‌ پودری و زمانی که در خانه هستند، از ضد آفتاب بدون ‌رنگ استفاده کنند.

نکاتی درباره نحوه استفاده از ضد آفتاب رنگی

نحوه پاک کردن ضد آفتاب رنگی از روی پوست

برای پاک کردن ضد آفتاب‌های رنگی باید کمی حوصله به خرج داد. کرم ضد آفتاب را به وسیله میسلار واتر یا شیر پاک کن از روی صورت پاک کنید و بعد با یک شوینده یا فیس واش مناسب، صورت را کاملاً بشویید. سپس می‌توانید از یک تونر استفاده کنید تا رنگدانه‌‌هایی که درون منافذ پوست به دام افتاده‌اند آزاد و به‌طور کامل تمیز و درخشان شود.

✨ حتما بخوانید: بهترین درمان منافذ باز پوست صورت

سوالات متداول لک پوستی با ضد آفتاب رنگی

دلیل استفاده از ضد آفتاب رنگی چیست؟

اغلب خانم‌ها به دلایل اقتصادی و البته رعایت سلامت پوست از این ضد آفتاب‌ها استفاده می‌کنند. این محصولات می‌توانند علاوه بر محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشیدی، با قابلیت پوشانندگی خود، لکه‌ها و جوش‌های پوستی را نیز از نظر پنهان سازند.

آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک پوستی می‌شود؟

مکانیزم دفاعی ضد آفتاب رنگی در صورت داشتن اس پی اف 30 به بالا تقاوتی با ضد آفتاب بی رنگ ندارد. و در صورت استفاده درست و اصولی از این محصولات، به پوست ما هیچ آسیبی وارد نخواهد شد.

آیا رنگدانه‌های ضد آفتاب رنگی و کرم پودری روی SPF تاثیر مخرب دارند و از محافظت آن می‌کاهند؟

هیچ تفاوتی میان ضد آفتاب‌ کرم پودری و نمونه‌های بدون رنگ آن وجود ندارد! تنها سلیقه شما است که تعیین می‌کند کدام یک را خریداری کنید. هر دوی این محصولات با SPF بالای 30 می‌توانند از آسیب اشعه‌های مضر آفتاب جلوگیری کنند. تنها اصول و قاعده استفاده از این محصولات است که مشخص می‌کند تا چه اندازه استفاده از آن‌ها برای شما تاثیرگذار بوده است.

آیا کرم ضد آفتاب کرم پودری هم نیاز به تمدید دارد؟

بله؛ این ضد آفتاب‌ها هم مانند نمونه‌های بدون رنگ، باید هر دو ساعت یک بار تمدید شوند. اگر حس می‌کنید روی هم نشستن چند لایه کرم ضد آفتاب رنگی جالب نیست، یک دستمال مرطوب کننده همراه داشته باشید تا لایه قبلی را پاک کنید و لایه جدید را تمدید کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 5 / 5. مجموع آرا: 1

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا