آرایشآرایش صورتمراقبت از پوست

روش های آسان پاک کردن آرایش صورت

حتما برای همه‌تان پیش آمده که خسته از یک روز شلوغ به خانه برمی‌گردید فقط دلتان می‌خواهد زودتر به رختخواب بروید و بخوابید، اما یادتان می‌آید که پاک کردن آرایش صورت شما قبل از اینکار ضروری است؛ بیشتر کسانی که آرایش می‌کنند این وضعیت را گاهی تجربه می‌کنند.

مشکل دیگری که درمورد آرایش و پاک کردنش وجود دارد این است که انگار هیچوقت نمی‌شود از کامل پاک شدنش مطمئن باشیم. وقتی آرایش را از روی صورتمان پاک می‌کنیم انتظار داریم پوستمان برای مدتی بدون مواد شیمیایی استراحت کند و نفس بکشد. اما وقتی حوله سفیدتان را به صورت می‌کشید و یا صورتتان را روی بالش می‌گذارید متوجه می‌شوید گول خورده‌اید و آرایشتان کامل پاک نشده و علاوه بر پوستتان باید روبالشی و حوله تان را نیز بشویید. این اتفاق برای کسانی که مواد آرایشی ضدآب مانند رژلب‌های ضدآب یا ریمل‌های ضدآب استفاده می‌کنند بیشتر پیش می‌اید.

اما نگران نباشید برای تمام این مشکلات راه‌ حل وجود دارد چرا که امروزه انواع و اقسام پاک‌کنندگان لوازم آرایشی بر اساس نوع پوست یا خواسته شما وجود دارند.

دستمال مرطوب‌های آرایش پاک کن

دستمال‌های آرایش پاک کن بهترین دوستان افراد پرمشغله یا آدم‌های کم حوصله‌تر در پاک کردن آرایش است. همچنین این دستمال‌ها برای کسانی که همیشه در سفرند یا به دلایلی جاهایی غیر از منزل خود آرایششان را پاک می‌کنند مناسب است. چرا که به راحتی در کیف قابل حمل است و هیچ وسیله اضافی دیگری نیاز ندارد

دستمال آرایش پاک کن معمولا مخصوص پوست خاصی نیست و برای همه انواع پوست استفاده می‌شود ولی برای کسانی که پوست‌های چرب دارند بهتر است و اگر پوست بسیار خشکی دارید برای شما توصیه نمی‌شود.

آرایش پاک کن برای چشم ها

اگر از آن دسته افرادی هستید که بیشتر روی آرایش چشم تمرکز می‌کنند، یا بقیه آرایشتان با روش‌های معمول به راحتی قابل پاک کردن است اما در پاک کردن ریمل و خط چشم به مشکل می‌خورید این بخش برای شماست. شاید حتی پس از پاک کردن آرایش صورتتان، دور چشمانتان سیاه باقی می‌ماند. 

در این موارد بهترین ماده برای شما نه یک آرایش پاک کن جدید که یک آرایش پاک کن چشم است. خصوصیاتی که بهترین آرایش پاک‌کن‌های چشم دارند این است که نیازی به مالیدن زیاد چشمان خود نباید داشته باشید و درواقع با ریختن چند قطره از این پاک کننده روی پد و مالیدن روی مژه ها باید ریمل و باقی آرایش چشم‌هایتان پاک شود. همچنین بعد از پاک شدن آرایش چشمتان نباید آثار سرخی چشم یا سوزش و خارش چشم داشته باشید و اگر داشته باشید به این معنی است که پاک کننده خوبی خریداری نکرده‌اید یا به این نوع از پاک کننده چشم حساسیت دارید.

آرایش پاک کن‌های پایه روغنی

آرایش پاک کن های پایه روغنی را معمولاً باید با یک تکه پنبه بر روی سرتاسر سطح صورت بمالید. و بعد با یک پنبه تمیز آرایشتان را پاک کنید. آرایش پاک کن‌ها پایه روغنی معمولا بهترین محصول برای پاک کردن لوازم آرایشی ضدآب هستند. همچنین این پاک کننده‌ها از ایجاد حساسیت و خشکی و قرمزی پوست جلوگیری می‌کنند.اما به یاد داشته باشید پس از استفاده از پاک کننده‌های روغنی باید حتما صورت خود را با آب بشویید.

روغن نارگیل نیز می‌تواند یک پاک کننده خوب طبیعی و جایگزین آرایش ‌پاک کن‌های روغنی باشد.

آرایش ‌پاک‌کن‌های پاکسازی کننده پوست

اگر از آن دسته افرادی هستید که حوصله کار با پنبه را ندارید و ترجیح می‌دهید صورت خود را بشویید، بهتر است آرایش پاک کن‌هایی که مخصوص شستشو و پاکسازی پوست هستند را خریداری کنید. 

با استفاده از این پاک کننده‌ها یک بار صورت خود را می‌شویید و از باقی مسائل راحت هستید. این پاک کننده ها معمولا حاوی دانه‌هایی برای اسکراب پوست و مواد پاکسازی کننده هستند که باعث می شود منافذ پوست شما به خوبی پاک و باز شوند و پوستتان تنفس کند. هرچند که اگر اهل زدن ریمل‌های ضدآب هستید همچنان توصیه می‌شود برای آسیب ندیدن مژه هایتان از پاک کننده های روغنی استفاده کنید.

پاک کننده‌های آرایش ژلی

پاک کننده‌های ژلی (ژل شستشوی صورت) معمولا فاقد چربی هستند و برای پوست‌های حساس بسیار مناسبند. تنها باید توجه داشته باشید که چشم‌ها را نمی‌توانید با این پاک کننده‌ها پاک کنید. اما پاک کننده‌های ژلی پاکسازی بسیار خوبی انجام می‌دهند و حفره‌های پوستی شما را کاملا تمیز می‌کنند و احساس طراوت و تازگی به شما می‌دهند.

برای استفاده از پاک کننده‌های ژلی کمی دست خود را خیس کنید و سپس به ژل آغشته کنید و به آرامی روی صورت خود بمالید و سپس بشویید.

پاک کننده‌های کرمی

اگر از خشکی پوست و کش آمدگی‌اش پس از پاک کردن آرایش ناراحتید، بهترین گزینه برای شما پاک کننده‌های کرمی است. این پاک‌کننده ها که از برندهای مختلف در بازار موجودند معمولا حاوی انواع تقویت‌ کننده‌ها و ویتامین‌ها برای پوست هم هستند و پوست را صاف و درخشان می‌کنند.

آب و صابون

در نهایت باید بدانید که یک صابون خوب هم می‌تواند تمام کارهای یک پاک کننده را انجام دهد و اگر دسترسی یا تمایل به هیچکدام از این پاک کننده‌ها ندارید یا استفاده از آب و صابون برای شما راحت‌تر است با خرید یک صابون مناسب برای پوست خود به همان روش قدیمی شستشو با صابون اطمینان کنید.

پد آرایش پاک کن یا پنبه آرایشی

پد پاک کننده بسیار از تکه‌های پنبه برای پاک کردن آرایش مناسب‌تر هستند. موقع استفاده از گلوله‌های پنبه همیشه کمی از الیاف آن روی پوست یا مژه‌های شما باقی‌ می‌ماند و به خوبی پاک نمی‌شود. همین ممکن است برای شما خارش‌های پوستی به همراه داشته باشد. البته در خرید پدهای پنبه‌ای نیز باید دقت کافی داشته باشید که جنس خوب آن را تهیه کنید. بهترین پدهای پنبه‌‌ای آنهایی هستند که الیاف منسجمی دارند و هنگام پاک کردن صورت الیافی از خود به جا نمی‌گذارند.

استفاده از بخاردهی برای پاک کردن آرایش

اگر فرصت و حوصله دارید می‌توانید قبل از پاک کردن آرایش از روی صورت خود صورتتان را بخار دهید. برای این کار کافی است سینک دستشویی یا ظرفی پر شده با آب گرم که بخار از آن بلند می‌شود داشته باشید، سپس صورت خود را نزدیک بخار گرفته و خوب بچرخانید تا تمام صورت شما بخار بگیرد. این کار کمک می‌کند منافذ پوست شما باز شود و بعد که آن را با مواد پاکسازی کننده می‌شویید این مواد به عمق حفره‌های پوستی شما وارد شوند و تمیزکنندگی به طور کامل انجام شود. می‌توانید کمی گیاه اسطخدوس یا گیاهان معطر دیگر به ظرف بخار خود اضافه کنید تا بیشتر حس یک اسپای خانگی به شما دست بدهد.

طرز استفاده صحیح از دستمال مرطوب‌های آرایشی

اول دقت داشته باشید این دستمال‌ها بیشتر به درد کسانی می‌خورند که آرایش بسیار غلیظ نمی‌کنند. اگر شما لایه‌های متعدد آرایشی دارید بهتر است از روش‌های دیگر استفاده کنید. اما اگر زیاد اهل آرایش حجیم نیستید دستمال‌های آرایشی می‌تواند برای پاک کردن آرایش شما کافی باشد.

دیگر اینکه در استفاده از دستمال‌های آرایش پاک کن صرفه جویی نکنید و هرتعدادی که لازم است از آن‌ها استفاده کنید. ممکن است برای هربار پاک کردن آرایش خود به دو یا سه دستمال احتیاج داشته باشید که آرایش به طور کامل از روی صورتتان پاک شود پس حتما این کار را انجام دهید.

پاک کردن آرایش با دستمال‌های آرایشی را از مرکز صورت خود شروع کنید و کم کم به سمت اطراف صورت بروید. از خط رویش موها و زیر چانه و کناره‌های گوش‌ها غافل نشوید.

برای پاک کردن چشم‌ها یا از پاک کننده مخصوص چشم‌ها استفاده کنید یا اگر می‌خواهید از دستمال آرایش پاک کن استفاده کنید یک دستمال جداگانه برای چشم‌ها درنظر بگیرید و با همان دستمال صورت چشم‌ها را پاک نکنید.

چطور آرایش صورتمان را با پاک کننده‌های غیرشیمیایی پاک کنیم؟

پاک کننده‌های شیمیایی آسیبی به پوست نمی‌رسانند و اگر یک پاک کننده‌ خوب را با دقت انتخاب کنید، طوری که با پوست شما سازگار باشد، جای نگرانی نیست و به راحتی می‌توانید پوستتان را در معرض آن قرار دهید. همینطور باید توجه داشته باشید که لوازم آرایشی خود دارای مواد شیمیایی هستند بنابراین پاک کردن آنها با مواد شیمیایی نیز موثرتر خواهد بود. اما با این حال اگر ترجیحتان به مواد غیرشیمیایی است روش‌هایی برای پاک کردن آرایش بدون استفاده از مواد شیمیایی هم وجود دارد.

یکی از راه‌های پیشنهادی ترکیب عسل ارگانیک با جوش شیرین است. به راحتی مقداری عسل را  با کمی جوش شیرین ترکیب کنید و روی پوست خود بمالید و پس از چند دقیقه همه را بشویید. عسل علاوه بر پاک کردن آرایش، نوعی ماسک طبیعی صورت برای از بین بردن جوش و آکنه هم است.

انواع روغن‌های طبیعی برای پاک کردن پوست

روغن‌های مانند روغن زیتون، روغن کرچک، روغن آفتاب گردان، روغن فندق و بادام یا روغن نارگیل همگی برای پاک کردن آرایش مناسبند. شما می‌توانید چندتا از آن‌ها را امتحان کنید و سپس از یکی یا ترکیب چندتایی از آن‌ها بر اساس سازگاری با پوستتان انتخاب کنید.

 • آلوئه ورا:
  آلوئه ورا هم یک پاک کننده و تقویت کننده پوست است. می‌توانید از ترکیب آن با عسل هم برای پاک کردن آرایش استفاده کنید.
 • گلاب:
  مقداری روغن گلیسیرین را با صابون کاستیل و کمی آب مخلوط کرده و کمی آلوئه ورا به آن اضافه کنید. حالا آن را مدتی روی پوست قرار داده و بعد همراه با آرایشتان بشویید. گلاب از ترکیبات پاکسازی پوست برخوردار است و طراوت خاصی به پوست شما خواهد بخشید.

شما پس از پیدا کردن ترکیب هرکدام از این مواد و اثربخشی آن روی پوستتان می‌توانید یک ترکیب آماده از این پاک کننده های طبیعی درست کنید و در شیشه‌ای در بسته در یخچال نگهداری کنید تا هر‌زمان به آن ‌احتیاج پیدا کردید راحت و در دسترس باشد.

نکته‌هایی در رابطه با پاک کردن آرایش

 • بعد از پاک کردن آرایش از تونر پوست استفاده کنید
  اگر می‌خواهید وقت بیشتری صرف طراوت پوست خود کنید حتماً پس از پاک کردن پوست به هرکدام از روش‌های ذکر شده، از یک تونر پوست استفاده کنید. تونر به شما کمک می‌کند هم مواد مغذی و آبرسان پوست را دریافت کنید و هم از پاک شدن باقیمانده آرایش در منافذ پوستی خود مطمئن خواهید شد.
 • هنگام شستن آرایش خط پیشانی را فراموش نکنید
  خط رویش مو روی پیشانی از آن جاهایی است که معمولا در هنگام شستن آرایش به آن کمتر توجه می‌شود حال آنکه آلودگی‌های پوستی و مواد شیمیایی آرایشی در این ناحیه نیز مهم هستند. به شستن این ناحیه دقت کنید. ممکن است کمی هم ریشه‌های موهایتان خیس شود اما نباید اهمیت دهید و به پاک شدن کامل پوستتان بیندیشید.
 • به پاک کردن چشم‌ها و لب ها توجه بیشتری نشان دهید
  در آرایش دو قسمت هستند که به نسبت دیگر جاهای صورت اهمیت بیشتری در پاک کردن آرایششان وجود دارد، ناحیه چشم‌ها و ناحیه لب‌ها. این دوقسمت را با دقت بیشتری پاک کنید. شیارهای بین لب ها و کناره‌های چشم‌ها و مژه ها را بدون فشار اما با حوصله به خوبی پاک کنید و حتما به اینکه آیا محصولی که استفاده می‌کنید مناسب لب و چشم هستند دقت کنید.
 • اجازه دهید پاک کننده کمی روی صورتتان بماند
  محصولات پاک کننده صورت برای آن‌که بهتر کار خودشان را انجام بدهند نیاز دارند مدتی روی صورت باقی ‌بمانند تا ترکیبات شیمیایی آن با مواد شیمیایی آرایشی شما و آلودگی‌هایی که در طول روز پوست شما به خود جذب کرده ترکیب شود. به همین دلیل بهتر است بعد از آغشته کردن صورت خود به مواد پاک کننده حدود یکی دو دقیقه اجاز دهید روی صورت شما باقی بمانند تا پاک کنندگی آن‌ها به حداکثر برسد.
 • از پاک کننده‌هایی که کف می‌کنند برای چشم‌ها استفاده نکنید
  چشم‌ها به دلیل حساسیتی که نسبت به بقیه صورت دارند نباید با شوینده‌های قوی شسته بشونده به همین دلیل از پاک کننده‌هایی که کف می‌کنند برای شستن چشم‌ها استفاده نکنید.
 • فرآیند پاک کنندگی صورت را به آرامی انجام دهید
  هنگام شستشو یا استفاده از هرگونه پاک کننده دیگر به پوست فشار بیش از حد نیاورید و کل صورت را به آرامی‌ پاک کنید. به خصوص در مورد مژه‌هایتان بسیار دقت کنید که هنگام پاک کردن ریمل کنده نشوند.
 • از پاک کننده‌های حاوی الکل دوری کنید.
  بسیاری از تولیدکنندگان پاک کننده‌های آرایش از الکل در محصولات خود استفاده می‌کنند چون الکل خاصیت پاک کنندگی بالایی دارد. اما این قدرت شیمیایی که در الکل هست می‌تواند پوست شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد و بعد از مدتی آن را آسیب‌پذیر کند.
 • از پاک کننده‌هایی که مخصوص پاک کردن آرایش نیستند و منافذ پوست را می‌بندند استفاده نکنید.
  برخی توصیه می‌کنند که به طور مثال از روغن بچه برای پاک کردن آرایش استفاده کنید. استفاده از روغن بچه از این نظر که حاوی الکل و مواد شیمیایی قوی نیست خوب است اما این مشکل را ایجاد می‌کند که منافذ پوست شما را پر می‌کند و از این نظر برای پوست ضرر دارد.
 • از پاک‌کننده‌‌های دارای مواد معطر و مواد نگهدارنده استفاده نکنید.
  بسیاری از شرکت‌های تولید کننده مواد پاک کننده آرایش به محصولاتشان عطر و مواد نگهدارنده اضافه می‌کنند. مواد معطر می‌تواند برای پوست‌های حساس خارش یا مشکلات دیگری به وجود بیاورد.
 • اگر آکنه یا جوش روی صورت خود دارید حتما به این نکته توجه بیشتری بکنید.
  اگر پوست حساسی ندارید و مشکلات پوستی مانند زخم، جوش یا آکنه هم ندارید استفاده از محصولات عطری مشکلی برای شما به همراه نخواهد داشت اما با این حال بهتر است از محصولاتی که این ویژگی را ندارند استفاده کنید.
 • اگر لازم شد از گوش پاک کن استفاده کنید.
  گاهی ممکن است دسترسی به برخی نقاط صورت یا لایه‌های کنار چشم‌ها و بینی یا داخل چین‌وچروک‌های صورت سخت باشد. در این جور مواقع برای پاک کردن همه زوایای صورت، می‌توانید یک گوش پاک کن را به آرایش پاک کن خود آغشته کرده و به راحتی نقاط غیرقابل دسترس را پاک کنید.
 • مرطوب کننده را فراموش نکنید
  بعد از پاک کردن پوست خود حتما با یک کرم مرطوب کننده پوستتان را کرم بزنید. لازم نیست صبر کنید تا بعد از شستشو پوستتان کاملا خشک شود بلکه حتی موثرتر خواهد بود اگر در حالتی که پوستتان هنوز رطوبت دارد روی آن کرم مرطوب کننده بزنید.
 • از استفاده کردن دستمال‌های مرطوب مخصوص کودکان به جای دستمال‌های مخصوص پاک کردن آرایش خودداری کنید.
  برخی افراد ممکن است به خاطر صرفه جویی در هزینه ها و همچنین لطیف‌تر بودن دستمال مرطوب‌های کودکان این محصول را جایگزین پاک کننده‌های آرایشی بکنند. این کار اشتباه است به این دلیل که دستمال‌های مخصوص کودکان از مواد شیمیایی کافی برای پاک کردن آرایش برخوردار نیست و توانایی شکستن فرمولاسیون شیمیایی مواد آرایشی را ندارد. به همین دلیل با پاک کردن آرایشتان با این محصولات در واقع شما بخشی از مواد آرایشی را روی صورت خود باقی می‌گذارید.

امیدواریم پس از خواندن این مطلب قادر باشید بهترین پاک کننده آرایش را برای خود برگزینید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

میانگین امتیارها: 0 / 5. مجموع آرا: 0

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا